Прескочи до съдържание

Искам да се похваля


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Вчерашния ден не започна добре. Оплаках се в съответната тема, отзвука беше такъв, че модераторите отцепиха клончето в отделна тема. ;)

Да се опитам днес да направя обратното. Дано отзвукът да е същия и да имаме повод да се отделят последващите мнения в друга тема. :)

 

Градът, в който живея, може да се похвали с наличието на пет действащи храма на пет различни религии, като разстоянието между тях е не повече от 200-250 м. Обиколят се за по-малко от час.

 

https://www.google.bg/maps/dir/Cathedral+Church+Sveta+Nedelya/Banya+Bashi+Mosque/Sofia+Synagogue/Cathedral+of+Saint+Joseph/Armenska+Apostolicheska+Pravoslavna+Tsarkva+Sveta+Bogoroditsa/Parva+Evangelska+Tsarkva+-+GR.+Sofia/42.6926646,23.3215895/@42.6970441,23.3181742,16.67z/data=!4m39!4m38!1m5!1m1!1s0x0:0xc67460f569060438!2m2!1d23.3214294!2d42.6967188!1m5!1m1!1s0x0:0x8d40383a77e1364f!2m2!1d23.3225378!2d42.6995169!1m5!1m1!1s0x0:0x7e0e86e3883a780d!2m2!1d23.3208494!2d42.7002701!1m5!1m1!1s0x0:0xb00994eba75794bc!2m2!1d23.319677!2d42.698708!1m5!1m1!1s0x0:0x5c88679eb717a93d!2m2!1d23.31618!2d42.69862!1m5!1m1!1s0x0:0x316b3e0728c1f612!2m2!1d23.3171068!2d42.6930674!1m0!3e2

  1. Църквата „Св. Неделя“
  2. Джамията „Баня Баши“
  3. Софийската синагога (стана ясно кой е градът)
  4. Католическата катедрала "Свети Йосиф"
  5. Арменска Апостолическа Църква "Света Богородица"

 

Без да желая да влизам в каквато и да е дискусия, все пак ми се иска да кажа:

Ето с това се гордея!

 

На мен друг такъв град не ми е известен. Да не говорим за столица.

Бих се радвал, ако някой посочи подобни примери.

 

 

p.s. Има още два храма – на адвентистите от седмия ден и на евангелистите, но те са много-o-o встрани - на цели 500 метра от първите пет. :)

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Вчерашния ден не започна добре. Оплаках се в съответната тема, отзвука беше такъв, че модераторите отцепиха клончето в отделна тема. ;)

Да се опитам днес да направя обратното. Дано отзвукът да е същия и да имаме повод да се отделят последващите мнения в друга тема. :)

 

Градът, в който живея, може да се похвали с наличието на пет действащи храма на пет различни религии, като разстоянието между тях е не повече от 200-250 м. Обиколят се за по-малко от час.

 

 

  1. Църквата „Св. Неделя“
  2. Джамията „Баня Баши“
  3. Софийската синагога (стана ясно кой е градът)
  4. Католическата катедрала "Свети Йосиф"
  5. Арменска Апостолическа Църква "Света Богородица"

 

Без да желая да влизам в каквато и да е дискусия, все пак ми се иска да кажа:

Ето с това се гордея!

 

На мен друг такъв град не ми е известен. Да не говорим за столица.

Бих се радвал, ако някой посочи подобни примери.

 

 

p.s. Има още два храма – на адвентистите от седмия ден и на евангелистите, но те са много-o-o встрани - на цели 500 метра от първите пет. :)

Ами например стария Йерусалим,на много малка площ има всички възможни християнски църкви,синагоги и джамии.Примера е малко встрани от твоя но все пак да отбележим :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да, знам за Йерусалим, като писах поста се и сетих за него. Всъщност аз съм Хаджи ven62. :)

Но все пак, Йерусалим е доста особен град.

Да не го броим, а, ;) . Какво ще кажеш? :)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Сарево, Вилнюс, Kaunas, St Petersburg, Пловдив

 

По време на Съветския режим руснаците разрушават джамия във Вилвюс /както и други сгради/, сега има нова изградена. Има и други запазени джамии в села в община Вилнюс.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Islam_in_Lithuania

http://www.truelithuania.com/top-10-sites-destroyed-under-occupation-5153

 

П.П. Истанбул, Мостар https://en.wikipedia.org/wiki/Mostar#Architecture

 

Със сигурност има още градове.

Редактирано от zon
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Надявах се да се дадат повече примери и по-конкретни, но и това е нещо.

Не съм си и помислял, че сме единствените на света - просто исках да ви провокирам. :)

Zon, за някои от градовете, които посочваш ми е трудно да намеря действащи храмове на повече от 2-3 религии. Но като тръгна за тях (някой ден) ще поразровя по-задълбочено.

За Солун - знам, че в миналото, на практика, е бил еврейски град.

Пловдив - е,тука малко местен шовинизъм, не може да се мери в това отношение със София. :)

 

 

Ако трябва да добавям към твоя пост, Ven62, то в София има и храм на католиците от източния обред, или още униатска църква

„Успение Богородично”

10x. Никога не е късно да се научи нещо ново. За тези религии не бях чувал. Ще се информирам.

Макар, че интересът ми е по скоро от гледна точка на народопсихологията, а не на конкретната религия.

Връзка към коментар

 

Zon, за някои от градовете, които посочваш ми е трудно да намеря действащи храмове на повече от 2-3 религии. Но като тръгна за тях (някой ден) ще поразровя по-задълбочено.

 

Ако търсиш градове с повече действащи религии то всеки един по-голям град в Европа отговаря на това условие. Много от джамиите са новопостроени и модерни, както и много църкви и синегонги. Има хиндуиски, будиски, джаински и други храмове.

 

Мислех, че питаш за исторически / стари градове и храмове.

 

Не подценявай Пловдив, все пак е най-старият град в Европа. Не съм пристрастна в случая, нямам нищо общо с Пловдив и съм живяла много години в София.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

....  Много от джамиите са новопостроени и модерни, както и много църкви и синегонги. Има хиндуиски, будиски, джаински и други храмове.

 

 

 

:)  Синовете ми живееха 2-3 години до една такава (новопостроена) джамия в Амстердам.

 

 

Мислех, че питаш за исторически / стари градове и храмове.

 

 

 

Мисля, че не са много градовете, в които има търпимост и толерантност, която е просъществувала през десетилетията.

 

Например в северна Гърция по селата вече няма джамии, а вероятно е имало.

В Крит - една сграда - през годините е била църква, джамия, пак църква. Даже сега, като е църква и стърчи минарето. Не това имах предвид. :)

А за Пловдив - просто се заяждам, не са толкова близко един до друг храмовете. :P  

Връзка към коментар

А за Пловдив - просто се заяждам, не са толкова близко един до друг храмовете. :P  

 

Зависи. В темпорално отношение храмовете са с разлика помежду си от порядъка на 100-150-200 години, което какво е...дребна работа :) Направо са нагъчкани един до друг :P

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Например в северна Гърция по селата вече няма джамии, а вероятно е имало.

В Крит - една сграда - през годините е била църква, джамия, пак църква. Даже сега, като е църква и стърчи минарето. Не това имах предвид. :)

А за Пловдив - просто се заяждам, не са толкова близко един до друг храмовете. :P  

В Google maps като търсиш джамии в северна Гърция (с mosque) излизат доста около Комотини и на изток.Излязоха и доста в Атина.

Връзка към коментар

За по-малко от 12 часа ми дойде новата покана от cheapvietnamvisa. Иначе аз съм номер 13 в поканата и следващата в списъка е Ева Браун, това не знам дали е за хвалене.  :lol:

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Вчера:

"София диша" :)

 

post-3709-0-30822100-1472452441_thumb.jpg

 

И ние също. А и тия "пампайци" ;) :

 

post-3709-0-80952100-1472452465_thumb.jpg

 

След героична 4-часова разходка по улиците и градинките на София, жена ми се вкопчи в един костюм на Bitsiani. Не можах да откажа ;) , пък си го и заслужих. :)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За по-малко от 12 часа ми дойде новата покана от cheapvietnamvisa. Иначе аз съм номер 13 в поканата и следващата в списъка е Ева Браун, това не знам дали е за хвалене.  :lol:

Ауууу, че хубав номер ти се е паднал! На голям късмет е , да знаеш! ;) ;) ;) Че как да не е за хвалене, стига въпросната Ева да не е на 90+ ;) ;) ;)

Връзка към коментар

Минавам да се похваля, че ми възстановиха парите по КК, дето ги източиха през юни.

За около два месеца след оспорването паричките миииии са на лице. ;) ;) ;) ;)

  • Харесвам 21
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.