Прескочи до съдържание

Адаптация към чуждите цени


Препоръчани мнения

А мен пък цената на минералната вода в Рим на Термини от една сергийка - 1.5л за 3 евро. Останах си жадна до първия магазин за хранителни стоки!

Аз пък се чудя на хората дето дават и цент за вода в Рим и изобщо Италия при толкова прекрасни чешмички с питейна вода на всяка крачка.

 

По темата , абсолютно като Duke никога не мисля в левове и си ги смятам едно към едно. Един кинт за мен е един кинт независимо дали е евро , лев или паунд.

Така се чуствам прекрасно и в Лондон - между другото в провинцията дори големи градове като Манчестър или Ливърпул пинта бира си е "само" 3 до 4 паунда-:)

Връзка към коментар

Аз пък се чудя на хората дето дават и цент за вода в Рим и изобщо Италия при толкова прекрасни чешмички с питейна вода на всяка крачка.

 

 

Само дето тая вода трябва да има в кво да си я налееш... , но слизайки сутринта на гарата се шокираш от цената, която ти предлагат.

Връзка към коментар

Пиеш и след няколкостотин метра неизбежно изниква друга чешмичка , там май по -голям проблем са тоалетните.

 

Аз обаче съм малко като камила и след обилна закуска мога спокойно да мина поне едни 15- ина км. без нужда от вода и WC -:)

 

Правя си сметката обаче когато пазарувам дрехи или парфюми. На практика от България си купувам май само чорапи и всичко друго навън ми излиза по-изгодно освен големият избор .Лондон пък съм го възпял като най-изгодната шопинг дестинация.

Имам познати на които винаги нося парфюми от Франция макар , че според мен duty free на софийското летище е най-евтиния в Европа. Според тях били по- качествени , но аз не съм откривал разлика в тия които ползвам.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Правя си сметката обаче когато пазарувам дрехи или парфюми. На практика от България си купувам май само чорапи и всичко друго навън ми излиза по-изгодно освен големият избор .Лондон пък съм го възпял като най-изгодната шопинг дестинация.

Имам познати на които винаги нося парфюми от Франция макар , че според мен duty free на софийското летище е най-евтиния в Европа. Според тях били по- качествени , но аз не съм откривал разлика в тия които ползвам.

За парфюми и косметика най-евтин е duty free на Barajas. Особено есенните намаления на летните колекции. За алкохол и шоколади, сладки, и лакомства - софийския.

За дрехите и Лондон, каквито намаления съм виждал там, никъде другаде ги няма. И то абсолютно реални, не като тук схемата с фиктивните етикети. Създаде се и правилник по случая, но кой може да следи дадена стока дали реално предните три месеца, е била наистина 50% или 70% по-скъпа, отколкото като е намалена.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едните от тия с най-тънките цени в Лондон - Primark се оказа , че шиели в срутената фабрика в Бангладеш и сега като погледнах етикетите ми стана малко криво .. абе капитализъм !

Повечето им неща са доста нискокачествени , но има и някой добри за тия жълти стотинки .

Връзка към коментар

Като пресметнем колко пари взема един средноевропеец  и какви са цените там излиза че в Европата е много по-евтино от колкото в нашата мила Родина

 

Е , то нали така се пресмята стандарта на живот -:)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз никога не съм сравнявал цените, и не страдам от този проблем/феномен наречен сравнение. Винаги ще ви излиза по-скъпо и няма да си го купите и после ще съжалявате  Просто свикнете, че като отидете в някоя страна това си е нормалната цена и всичко е 1 към 1.

Връзка към коментар

Еххх, защо ли го добавих това изречение за сравнението, всички за него се хванаха. Ама здраве да е, следващия път да съм по-ясен кво точно искам да питам, добър лаф се получи  :)

Връзка към коментар

Еххх, защо ли го добавих това изречение за сравнението, всички за него се хванаха. Ама здраве да е, следващия път да съм по-ясен кво точно искам да питам, добър лаф се получи   :)

Относно адаптирането към цените - адаптирам се, къде ще ходя  :D  Или с други думи, ако няма да се адаптирам, по-добре никъде да не ходя.

Що се касае до сравняването между цените в България, и в посетените държави - напоследък все по-често ми се случва да смятам българските цени в евро, отколкото евровите в лева :) И резултатът все по-рядко е в наша полза. Особено цените в хранителните супермаркети у нас в много от случаите за идентични продукти и грамаж са по-високи, отколкото в Германия, Испания, даже и в Холандия и Англия. Изключвам алкохола, цигарите, изобщо акцизните стоки заради различните ставки.

Но пък там ДДС-то на основните храни, лекарствата и книгите са диференцирани, и по-ниски (6-9%), отколкото в България (20%).

При услугите, и цената на човешкия труд (добавената стойност), нещата драстично се променят. Както вече някой писа, в наша полза.

Примерно пак да вземем бирата в една от най-скъпите държави Дания. В супермаркет е около 8 крони ( 1.3 евро), но в заведение скача на 40-50 крони (6 евро), заради цената на човешкия труд, в случая сервитьор/барман. А у нас в магазина е лев и 50, в ресторанта 2.50-3. После що имало разлика в заплатите.  :)

Връзка към коментар

Адаптирам се много бързо и веднага забравям за лева/еврото/паундът.... Сравнението което си позволявам да правя примерно за бирата, за която стана въпрос, е каква и е цената в съседните заведения - ако има драстична разлика не сядам. В повечето случаи съм воден от принципа "в Рим като римляните", но винаги има изключения, примерно бутилка шампанско в Лидо - кефа цена няма, а и не ходя там всеки петък.

За бюджета на съответното пътуване - винаги проверявам какъв е стандарта в съответната държава за да мога да си направя груба сметка какви финанси ще ми трябват. Груба казвам защото никога не излиза ;)

Редактирано от Бисер
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едните от тия с най-тънките цени в Лондон - Primark се оказа , че шиели в срутената фабрика в Бангладеш и сега като погледнах етикетите ми стана малко криво .. абе капитализъм !

Повечето им неща са доста нискокачествени , но има и някой добри за тия жълти стотинки .

 

Тия още ли са живи? Мислех, че отдавна вече ги няма на "Оксфорд Стрийт". Бях останал с впечатление, че стоките бяха китайски или испански, ама явно съм бъркал. Беше забавно да гледам как по цялата улица се разнасяха хор с пликове на Primark при откриването на магазина им през 2007 г., ако не се лъжа. Ако не се лъжа дрехите бяха по-евтини от плодовете на съседния пазар в Сохо, който лично аз много обичам и често посещавам. При подобни цени е ясно за какво иде реч, но хората пазаруваха масово по онова време, а и година по-късно...

 

И да си допълня мнението, че май наистина се отклонихме от идеята на Георги...

 

Пари за глупости не давам! В това отношение съм железен. Абсолютно навсякъде питам местен за препоръка на локална кръчма, която не се посещава от туристи. Никога не пазарувам от централните градски части с изключение на Лондон, но там е ясно, че става дума за Меката на шопинга на качествени стоки, на възможно най-ниски цени. Никога не съм имал желание да седна и да изпия една бира на площад Сан Марко във Венеция, например. Липсата на подобно желание не е само и основно заради високата цена на бирата на това място. Просто не обичам местата с тълпи от туристи и предпочитам да свия в уличките и да седна на спокойствие в локалното заведение, а жилищните райони на Венеция са превъзходно място, което крие безброй подобни заведения с изключителен чар. Като цяло обичам да настройвам психиката си на вълната на местните и се опитвам да бъда местен във всеки град, по време на цялото ми посещение. Надявам се, стана ясно за какво иде реч...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

При първите пътувания ми беше малко трудно да се адаптирам, но вече не ми правят толкова впечатление цените. Честно казано винаги обръщам колко би ми струвало в български лева, но с ясното съзнание, че е напълно нормално даденото нещо да струва два пъти по-скъпо от БГ и не се шокирам  :) ,

Връзка към коментар

Тия още ли са живи? Мислех, че отдавна вече ги няма на "Оксфорд Стрийт". 

 

Там са си на  "Оксфорд Стрийт"  ( всъщност на тази улица те имат два магазина  + още 8 в Лондон ) и не само в Лондон . Те са институция  :D 

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам, ама ако някой е тръгнал към Норвегия, Швейцария и други подобни страни с висок стандарт, най-добре още от летището в София да остави всякакво намерение да обръща местните цени в български пари, че ще му се пръсне кратуната и накрая рискува да ходи по 20 км пеш на ден, да спи под мостовете и да се храни с корени :D Определяш си там някакъв бюджет, адекватен на местния стандарт, и този бюджет се следва неотклонно, без всичко да се обръща пресмята с еквивалента в левове.

 

Съвсем точно. А за Норвегия моята случка беше в Осло 64 евра за две бири и два бургера (във верига от типа McDonalds, но тяхна). Не е да са ни лъгали хората, има си меню и гледаш. За ресторанти изобщо не помислих, но пък то си беше ясно като мернах 80 евра за чаша вино. Коментара на един приятел швед беше съвсем ясен: "ми то ние (шведите) ходим в Осло като гастарбайтери, а те от нашите магазини пазаруват". Та като скъпо - намалявам престоя.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Там са си на  "Оксфорд Стрийт"  ( всъщност на тази улица те имат два магазина  + още 8 в Лондон ) и не само в Лондон . Те са институция  :D 

Не само са живи, ами винаги има манифестации в тях. Не съм видяла магазините празни, независимо къде съм - на Оксфорд или Уестфийлд. Лично аз предпочитам да пазарувам от Маталан и ТКмакс.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.