Прескочи до съдържание

Обиколка на Абу Даби и малко за Дубай


Георги Василев

Препоръчани мнения

Георги Василев

Здравейте, страхотен сайт! За любители пътешественици като мен ще е от голяма помощ! Пътуванията по света са моя голяма страст и всеки заделен лев отива за такова преживяване, но стига съм говорил, ами да ви попитам.

 

Предстои ми пътуване до Дубай за седмица. Горе долу имам вече програма, но остана едно неуточнено нещо - Абу Даби! Имам няколко въпроса. Хотелът който съм избрал се намира в Internet city, от там разбрах, че трябва да се придвижа до IBN Battuta bus station и да взема автобус Е101 до Абу Даби. Това добре, НО предвиждам няколко часа за посещение на Ferrari World, тъй, като съм маниак на тема скоростни влакчета :) Идеята е да се озова първо там за сутринта и около обяд да се впусна в разглеждане на Абу Даби. Автобус Е101 спира ли пред парка? Или ако не спира, какви са вариантите да стигна от гарата в Абу Даби до него. Малко се получава напред-назад, но посещение на парка в следобедните часове си е риск, защото може да е повече от пълно с хора, а този ужас съм го изживявал вече и не е яко. Ок, до тук по този въпрос. Другият е, има ли начин за обиколка на Абу Даби с hop on-hop off, но не този комбиниран с Дубай. Само на територията на Абу Даби и горе долу да ме ориентирате в цената. Какви са опциите за такъв вид обиколка? За такситата знам вече, но да попитам и за останалите варианти.

 

С риск да стана досаден искам да се допитам и за няколко неща за самият Дубай.

 

1. Иска ми се да направя разходка с корабче в Дубай, но на някаква допустима цена. Не искам никакво ядене и пиене, искам само разходка. И дали освен дневни има и нощни такива и от къде тръгват. Общо взето всякаква информация по темата :)

 

2. Заслужава ли си посещението на Miracle Gardens?

 

3. Като изключим петъците, до колко е работното време на метрото и има ли нещо по специфично, което трябва да се има предвид за използването му. Някой ми беше споменавал, че било разделено на класи и подобни (съжалявам, но за пръв път отивам на изток и не съм много наясно)

 

4. Как мога да стигна до Шаржа с градски транспорт. Биг Бус ходят ли до там? Заслужава ли си?

 

5. Планувам време за плаж. Къде може спокойно да се плажува? Имам предвид, че все пак е арабска държава, може да има някакви рестрикции ( не люпя семки и не пия бири, не се храня и не вдигам шум по плажовете, както и не съм нудист ) :)

 

Мисля, че засега е това, но може би отново ще имам някакви въпроси и ще се радвам кой с каквото може да помага!

 

 

Поздрави!

Връзка към мнение

Нямаше лесен достъп от Дубай до Yas Island (там където е Ferrari World) като проверявах покрай състезанието от Формула 1. Комбинацията е точно да идеш с автобуса до центъра, и от там до пистата. С оглед на това, че си планирал в един ден да наблъскаш всичко, според мен най-добрия ти вариант е такси до Ferrari World, и от там да си хванеш нещо към центъра на Абу Даби, като вечерта си хванеш автобуса обратно. Да не пропуснеш да видиш джамията на тъмно :)

 

Ако караш помисли и за варианта само за този ден да вземеш кола под наем, шофирането е малко хаотично, но смятам всеки карал в голям град в България може да се справи без проблем :) Ориентировъчно ще ти струва $30 на ден, но ще ти даде доста свобода и най-вече ще спести време. Имаш и разход да си извадиш международна шофьорска книжка тук още 20-ина лева. Горивото е на символични цени. Опашките за Formula Rossa може съвсем спокойно да ти утрепят голяма част от този половин ден, който си планирал така и така, дори да отидеш рано. 

 

По другите точки не съм компетентен. 

Връзка към мнение
Георги Василев

Да, сега обмислям вариант за кола. С риск да се изложа и с лека ръка да пренебрегна, но не съм фен на пазари и прочие. Там където няма нужда от детайли го оставям за следващото ходене. Тоест за Абу Даби залагам на най-комерсиалното и общо, което на 10000% включва джамията и по светло и по тъмно :) Очертава се да имам около 7 часа в Абу Даби. От личен опит знам, че ако се опитам всичко да видя, няма да ми се получи, но гледам така да си направя програмата, че да не изпъшкам накрая (не от умора, разбира се). Относно парка, да......имам опит от три различни ходения до Порт Авентура. Опашка до час, час и малко не ме плаши :) Надявам се да не оцеля кьоравото, за това съм избрал ден понеделник за там пък да видим. :)Просто не мога да си позволя да съм там и да не развия тези скорости. Аз и да парашутирам исках, но цената малко ме разубеди. Нищо, другият път :)

Връзка към мнение

Такси от Ибн Батута до Ферари уърлд - 150 дирхама. Можеш да вземеш автобус и след това от автогарата на Абу Даби да вземеш такси - мисля някъде около 50 дирхама ще ти излезе. Аз лично миналия януари не съм чакала повече от 5 минути на опашка във Ферари уърда - въпрос на късмет.

 

За Шаржа - от автогарата в Дейра се хващат автобусите. Има през 15-20 минути ако помня правилно. Ако слезеш на Шаржа сити център ще можеш да се поразходиш наоколо, както и за около 50 дирхама с такси да идеш до музея за на стари автомобили в Шаржа, който е по път за летището в Шаржа. Като цяло музеят е нещото, заради което отидах до Шаржа и ми хареса, но ние фамилно сме обременени с любов към старите коли. Шаржа не ме впечатли с друго. Въпрос на вкус.

 

Посещението в Мирикъл гардън си заслужава, макар и да е малко депресиращо човек да види скъпи стари автомобили, превърнати в саксии (стари мерцедеси с насадени петунии при двигателите и в багажниците) :lol:

 

корабчета има буквално нявсякде - Роже ако се включи ще ти даде подробности като експерт. От старото пристанище близо до дейра има всякакъв чешит гемийки, дубай марина, по каналите на джумейра също. Въпрос на вкус и пари.

Връзка към мнение

Надявам се да се включи Roje, който ще даде подробни насоки.

 

Аз ще се изкажа от моят скромен опит:

Пътувах до Абу Даби с автобус Е101 и автобуса има спирка преди града, предполагам, че това е спирката - Abu Dhabi, Shahama Village. Имаше човек за слизане от нашия автобус и когато спряхме там стояха мъже, които приканваха за Ferrari World - нямам идея дали предлагаха транспорт или нещо друго. Погледнах на картата, че спирката, където спря автобуса се намира недалеч от Yas Island.

1. Аз видях без консумация само дневни. Тръгват от Марината или от Dubai Creek. Видях и едно корабче, което тръгва от Марината и стига до Dubai Creek, но не сме го ползвали.

2. За мен си заслужава, но аз все пак съм жена и се впечатлявам от цветенца(дори и те да са петунии) и от добрата им подредба. Сутрин рано е препоръчителното време за посещение - има по-малко хора и не е здраво напекло. :)

3.Метрото има Gold вагон за притежателите на Gold карт и има женски вагон, в който да се возят само жени и деца, което доста често не се спазваше и виждах хора от охраната на станциите да се качват във влакчетата за да поразмърдат мъжете от този вагон. :)

4.Не съм ходила, но примерно с автобус Е304 или Е306

5. Това, което имам в записките си за плажовете:

- Jumierah Beach Park - сряда и неделя - само жени и деца.

- Ал Мамзар - понеделник - само за жени и деца

- Jumeirah Public Beach - без ограничения

- Umm Suqeim Public Beach - също няма ограничения

- Dubai Marina Beach - няма ограничения

- Обществените плажове преди Al Mamzar - също

Аз лично съм посещавала само плажа на Марината, поради липса на време. Нямам забележки. :)

Най-добрия плаж, казват, че е Ал Мамзар. До него се ходи с автобус С28.

 

Докато пиша сигурно отговорихте на въпросите но ще се изкажа и аз. :lol:

Редактирано от Mary
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

3. Като изключим петъците, до колко е работното време на метрото и има ли нещо по специфично, което трябва да се има предвид за използването му. Някой ми беше споменавал, че било разделено на класи и подобни (съжалявам, но за пръв път отивам на изток и не съм много наясно)

 

4. Как мога да стигна до Шаржа с градски транспорт. Биг Бус ходят ли до там? Заслужава ли си?

 

 

На този сайт ще ти даде всички отговори,за градския транспорт http://wojhati.rta.ae .От и до къде да стигнеш и колко сте ти струва.

 В метрото се качвай ,откадето ти падне никой не следи за разделението на класи.

Редактирано от palioto
Връзка към мнение
Георги Василев

Благодарности на всеки включил се. Междувременно попаднах на инфо, че самите Hop on Hop off стигали до Шаржа, един вид, като си купиш 48 часов билет за тях, получаваш бонус ходене до Шаржа, ама е хубаво някой да потвърди разбира се :D 

 

"На път", сигурен ли си за цената на таксито от 150 дирхама?!  Ако е така, то в едната посока поне със сигурност ще е такси. Ще сме и 3-ма човека. :)

Връзка към мнение

Благодарности на всеки включил се. Междувременно попаднах на инфо, че самите Hop on Hop off стигали до Шаржа, един вид, като си купиш 48 часов билет за тях, получаваш бонус ходене до Шаржа, ама е хубаво някой да потвърди разбира се :D

 

48 часовия биг бъс включва и опция за Шаржа, която трябва да потвърдиш предварително. Можеш да ги ползваш и до Абу Даби /ванът отива до джамията и там има спирка на автобусите и можеш да отидеш до Ферари. Също може да погледнеш и това:  http://www.viator.com/tours/Abu-Dhabi/Ferrari-World-Entrance-Ticket-with-Optional-Skip-the-Line-Entry/d4474-6267FERRARIABU

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Василев

48 часовия биг бъс включва и опция за Шаржа, която трябва да потвърдиш предварително. Можеш да ги ползваш и до Абу Даби /ванът отива до джамията и там има спирка на автобусите и можеш да отидеш до Ферари. Също може да погледнеш и това:  http://www.viator.com/tours/Abu-Dhabi/Ferrari-World-Entrance-Ticket-with-Optional-Skip-the-Line-Entry/d4474-6267FERRARIABU

 

 

До Абу Даби, тоест имаш опция и до там, без да си купуваш 24 часовия тур Дубай-Абу Даби, така ли?

Връзка към мнение

Ако наистина E101 спира и в Shahama, това изглежда удобно, предполагам от там може да си хванеш такси. И да, такситата са евтини, виж тук колко би струвало ориентировъчно: http://www.taxifarefinder.com/main.php?city=Dubai-UAE

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До Абу Даби, тоест имаш опция и до там, без да си купуваш 24 часовия тур Дубай-Абу Даби, така ли?

Това не знам, трябва да питаш на място. Просто можеш да го използваш да видиш джамията и да се придвижиш до Ферари, дават доста добра отстъпка, ако се вземе 48 + Абу Даби. 

Връзка към мнение

 

"На път", сигурен ли си за цената на таксито от 150 дирхама?! Ако е така, то в едната посока поне със сигурност ще е такси. Ще сме и 3-ма човека. :)

Да. Ползвах такси от пистата на ф1, която е близо до Ферари уърлд до ибн батута в Дубай. Преди година беше толкова.
Връзка към мнение

Там, където спира автобуса от Дубай,наблизо има спирка на автобус А1(4 лева е цената на билетчето), с него може да стигнеш до джамията.Последната спирка на този автобус е международното летище Абу Даби,Ferrari world е съвсем наблизо,тази отсечка ти предлагам да направиш с такси, ще се спестят доста пари.

Връзка към мнение
Георги Василев
Публикувано: (редактирано)

Там, където спира автобуса от Дубай,наблизо има спирка на автобус А1(4 лева е цената на билетчето), с него може да стигнеш до джамията.Последната спирка на този автобус е международното летище Абу Даби,Ferrari world е съвсем наблизо,тази отсечка ти предлагам да направиш с такси, ще се спестят доста пари.

 

Да, звучи много рентабилно. Да речем, че плана с парка в същия ден ще го умувам още, но след джамията, освен такси, какви са ми вариантите да разгледам панорамно Абу Даби? А и се оказа, че парка работи от 11 на обед, което не предвидих, защото ще ми изяде повечето ден, а пък затваря в 20ч. Мислех, че е с по-разширено работно време. :(

Редактирано от Георги Василев
Връзка към мнение

Ако наистина E101 спира и в Shahama, това изглежда удобно, предполагам от там може да си хванеш такси. И да, такситата са евтини, виж тук колко би струвало ориентировъчно: http://www.taxifarefinder.com/main.php?city=Dubai-UAE

Ако наистина спира в shahama номер 218 е идеален, спира точно пред ferrari world(2 лева на калпак е билета).Имаи на предвид ,че автобус E101 от ibn batuta на спирката стават големи опашки, затова по-раничко.

Връзка към мнение

Да, сега обмислям вариант за кола. С риск да се изложа и с лека ръка да пренебрегна, но не съм фен на пазари и прочие. Там където няма нужда от детайли го оставям за следващото ходене. Тоест за Абу Даби залагам на най-комерсиалното и общо, което на 10000% включва джамията и по светло и по тъмно :) Очертава се да имам около 7 часа в Абу Даби. От личен опит знам, че ако се опитам всичко да видя, няма да ми се получи, но гледам така да си направя програмата, че да не изпъшкам накрая (не от умора, разбира се). Относно парка, да......имам опит от три различни ходения до Порт Авентура. Опашка до час, час и малко не ме плаши :) Надявам се да не оцеля кьоравото, за това съм избрал ден понеделник за там пък да видим. :)Просто не мога да си позволя да съм там и да не развия тези скорости. Аз и да парашутирам исках, но цената малко ме разубеди. Нищо, другият път :)

 

За опашките във Ферари Уорлд не се притеснявай. Няма шанс да доближат дори и наполовина опашките в Порт Авентура. Бяхме отседнали за една седмица в хотел Ел Пасо в парка преди две години, точно когато бяха пуснали Шамбала- най-високата тогава пързалка в света. Сега вече може и някой да е надминал. Но не опашките пред нея, а пред Тутуки сплаш в Полинезийския сектор бяха най-големите опашки, които съм виждал в някой увеселителен парк. Виж за какво ставаше въпрос тогава.

post-662-0-43604800-1425878300_thumb.jpg

 

На път, Мари и останалите вече са ти отговорили на въпросите аз ще допълня само малко с практическа информация. Не зная кога ще ходиш там, но аз ще съм в Абу Даби от 21 до 30 март, така че ако си по това време и нещо на място ти трябва съм на разположение. До Абу Даби знаеш как да стигнеш от Дубай. Ако не си с рентакар или такси, а с автобус Е101 ето ти разписанието, за да не изпуснеш покрай джамията вечерта последния автобус за Дубай-

 

105_TT_for_Route_E101.pdf

 

ето и маршрута му ако искаш да слезеш преди автогарата в Абу Даби

105_Map_for_Route_E101.pdf

 

Ако няма да хващаш таксита в Абу Даби от Яз исланд до града, а ще бъдеш с автобуси ето ти всички автобуси, които ходят до Яз исланд. Това са автобуси номер 170,180,185,190.

Ето маршрутите и разписанията им.

BusService170.pdf

BusService180.pdf

BusService190.pdf

BusService195.pdf

 

На Яз исланд, ако решиш че искаш да отидеш от парка до Яз Вайсрой или някъде другаде може да ползваш безплатния автобуд Яз експрес, който се движи по две линии-синя и червена.

Ето ти маршрута на автобуса с двете линии

post-662-0-78628200-1425879193_thumb.jpg

 

 и разписанието на двете линии

post-662-0-44122100-1425879233_thumb.jpg

 

Ето ти и карта на целия Яз исланд, за да се ориентираш по-добре кое къде се намира

post-662-0-27111100-1425879394_thumb.jpg

 

И накрая, ако се прибираш с автобус от джамията към автогарата ще трябва да се качиш на автобус 54.

Ето и неговото разписание и маршрут.

BusService054.pdf

 

 

Tutuki Splash
Tutuki Splash
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Понеже сте трима сериозно помисли колата. Общо взето само двупосочния автобус Дубай - Абу Даби за трима излиза повече от кола под наем за ден. 

 

И пиши после как влакчето във Ferrari World се сравнява с останалите, аз съм бил само на него и ми е интересно мнението и на някой професионалист, а не любител като мен, който нямаше как да не бъде впечатлен :)

Връзка към мнение

Здравейте,

С Георги Василев заедно ще пътуваме за Дубай и този форум доста ни помогна. Поздравявам създателите му и всички, които пишат и помагат. :)

Относно колата под наем искам да попитам дали движението там е цивилизовано, тъй като аз ще съм шофьора, а съм пътувала из Турция, по-конкретно Истанбул, и там определено не е за шофиране.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

С Георги Василев заедно ще пътуваме за Дубай и този форум доста ни помогна. Поздравявам създателите му и всички, които пишат и помагат. :)

Относно колата под наем искам да попитам дали движението там е цивилизовано, тъй като аз ще съм шофьора, а съм пътувала из Турция, по-конкретно Истанбул, и там определено не е за шофиране.

 

Аз написах по-горе, че ако си свикнала да караш в София не би имала проблеми и в Дубай. Има си своя цвят и особености шофирането там, но аз като цяло не забелязах никакви трудности, а голяма част от пет дни бяхме в колата. Може би изпреварването отляво, отдясно и от всякъде ще е най-големия проблем, но не е нещо което да те отказва. 

 

Общо взето имаш огромна магистрала, със 7-8 ленти, колоната се движи с еднаква скорост, на резки маневри тип от крайна лява в крайна дясна не съм ставал свидетел. Повече дивотии на пътя виждам всеки ден за 30 минути по Цариградско Шосе, отколкото видях за пет дни в емирствата. Да не забравиш за международната книжка, която се вади в клонове на СБА, ако се решите на тази стъпка. 

 

Бях преди няколко дни в Истанбул и макар, че не шофирах, на външен вид движението ми изглеждаше в пъти по-зле. 

Връзка към мнение
Георги Василев

Roje......страшно ти благодаря за подробното инфо и особено за разписанията. Малко по-късно от теб ще ходя до там, но благодаря за опцията "Помощ от приятел" :) :) И аз ще направя леко отклонение от темата по повод опашките и Порт Авентура. Последното ходене е от 31.10.2013 баш на Хелоуин, беше уникално изживяване и атмосфера, но виж опашката за Шамбала.....таблото показваше 3 часа. :D

 

 

post-2956-0-18131100-1425891383_thumb.jpg

 

 

 

Връзка към мнение

Някой може ли да ми каже от каква валута ще е по-изгодно да обменя дирхами?От евро или от долари?Нещо не съм наясно с валутите.В момента доларът е 1.80 спрямо лева...

Връзка към мнение

Някой може ли да ми каже от каква валута ще е по-изгодно да обменя дирхами?От евро или от долари?Нещо не съм наясно с валутите.В момента доларът е 1.80 спрямо лева...

 

Защо не си вземеш директно дирхами от тук, направо от левове?

 

Иначе доларите ще са по-вървежни, имат фиксиран курс с дирхама. А кое ще е по-изгодно, зависи дали еврото ще се качва или ще пада, но да не сме такива буквалисти - купи си дирхами от тук, носи някой долар за резерв и така :)

Връзка към мнение
Георги Василев

Един може би малко глупав въпрос, но не съм много наясно. От тук ще сменя левове в дирхами. Това добре. И да речем последния ден в Дубай ми остават 300 дирхама. Как е по-добре - да ги запазя в дирхами и тук в БГ да ги обърна в левове.....или там да ги обърна в долари и вече в БГ доларите в левове? Има ли някакъв смисъл?

Връзка към мнение

Един може би малко глупав въпрос, но не съм много наясно. От тук ще сменя левове в дирхами. Това добре. И да речем последния ден в Дубай ми остават 300 дирхама. Как е по-добре - да ги запазя в дирхами и тук в БГ да ги обърна в левове.....или там да ги обърна в долари и вече в БГ доларите в левове? Има ли някакъв смисъл?

 

Сменяй ги тук, при положение че дирхама е фиксиран за долара няма смисъл да минаваш през две превалутирания. Колкото и да е изгоден курса Дирхам - Долар там като минеш през Лев - Дирхам - Долар - Лев ще е по-неизгодно от Лев - Дирхам - Лев. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.