Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Не съм пътувал много с тях и се чудя как да си купя по-евтин билет.

Имат ли промоции, някакви разпродажби? Как разбираме за тях, изпращат ли някакви имейли?

Колко време преди полета е най-изгодната цена, като цяло, разбира се, иначе е ясно, че цените си варират както си решат. Например 3-4 месеца или 10-11 месеца. Например при Wizz билетите за след много време не са особено изгодни, там като че ли е по-добре да се купува за след 3-5 месеца.

Връзка към мнение

По принцип цените на изиджет не падат. Говоря за Лондон. Следя ги, понеже синът ми е студент в UK. Колкото по-рано, толкова по-добре. Бях си направила справка: дата - цена. 1 или 2 пъти в месеца си коригират цените в увеличение. При двупосочен има отстъпка от няколко паунда на отсечка. Есента имаха 20% намаление на всички билети / без да вдигат цените предварително /. Зимата пак имаше намаление, което обикновено е 2-3 дни. Когато откриха линията Станстед-София цените бяха по 30 паунда. Стандартни цени - 50-60 паунда, обикновено средата на седмицата. Около Коледа цените София-Лондон са символични, но обратно са безбожно скъпи. Добре е, че разрешения багаж няма ограничение за тегло.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

easyjet имат намаления в началото на всяка година, промоцията трае по няколко дни и е обикновено 20%.

Може би пускат такива промоции и през годината, но не виждам как могат да се предвидят.

Иначе са прекрасна авиокомпания, определено съм им фен, заради доброто съотношение цена/качество.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко история на цените им. Недей да вадиш твърди изводи от тази графика, има много условности в нея. Но ето цените по линията София-Станстед за Юни месец.

 

2013-05-16_10-46-06.png

 

2013-05-16_10-46-46.png

 

Ето и за скорошен полет, идните дни.

 

2013-05-16_10-48-03.png

 

2013-05-16_10-48-37.png

 

Станстед бидейки сравнително нова дестинация може би не е най-добрата идея, че все още не е улегнала, ще пусна и за гатуик и за Берлин, ако настояваш. Но както виждаш, трудно е за прогнозиране, трябва човек да им изръшка цялата мрежа за да се опита да хване логиката :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Цените на EasyJet са плавно нарастващи според броя закупени билети. Няма големи флуктуации като при други low cost. Направи ми впечатление, че когато за резервирах, цената беше стабилна 2-3 дни и непосредствено след моята резервация се качи с 1-2 евро в посока. Може би абсолютният минимум е 2-3 месеца преди пътуването. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За минимума и аз съм съгласен, по-скоро не мога да прецена 5 месеца предварителни срещу 10 месеца предварително. При подобна цена няма смисъл човек да купува толкова напред, защото може да го сполети промяна на часове и дати по разписанието, което си е голям проблем, особено ако искаш да навържеш 2 полета. Конкретно аз се целя в София-Лондон-Рейкявик. Зле съм със свободното време и не ми се разглежда Лондон през зимата, вече имам доста по един ден прекарани там. Естествено и трябват 5-6 часа между полетите, но ми се иска да няма нощувки. Сега се сетих за смяната на полетите, че имам какво да разкажа, ще пусна отделна тема.

Връзка към мнение

10 месеца предварително не работи със сигурност. Авиокомпаниите трудно могат да предвидят колко ще им е затоварването, за това се презастраховат с по-височки цени. Естествено, ако има огромно търсене силно е вероятно цените да си останат височки и само да се покачват, но в общия случай е така. Няма да имаш предимство от 10 месеца купуване спрямо 5. Сладкото място обикновено е около 2 месеца преди полета...със всичките условности на подобно твърдение естествено...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

... защото може да го сполети промяна на часове и дати по разписанието, което си е голям проблем, особено ако искаш да навържеш 2 полета. 

При easyjet този проблем автоматично отпада, ако си купил и двата лег-а поне на посока, или и в двете посоки, общо 4 полета, с една резервация. Само easy съм виждал от лоу кост компаниите да го прави това - ако ти променят дата или час при един от полетите, ти дават опция безплатно да си промениш и останалите (но само които са купени в една резервация, съответно с един резервационен код). Така че да можеш да осъществиш цалото пътуване, и времето за връзка между прекачванията да го позволява без стрес и тичане. :)

 

При easy принципа е "колкото по-рано, толкова по-евтино". Жоро сигурно е прав за ценообразуването при конвенционалните авиокомпании, или за wizz. Доста съм пътувал с eJ, и от много време следя и наблюдавам цените им. Няма такива фактори, като 5 месеца по-рано най-добре, или пък 2 месеца. При тях цените започват от най-ниските, и прогресивно се покачват с времето, и/или броя закупените билети при "по-горещи" дестинации с много желаещи. При easy няма такова нещо като застой и некупуване на билети 5 месеца след пускането на разписанието, че да свалят цената, за да се активират хората :) За билети на easyJet винаги и перманентно има желаещи, което води до постепенно и постоянно покачване - логично поведение при пазарните принципи ;)

Твой избор е с чие мнение да се съобразиш и приемеш. Аз винаги до сега съм купувал билетите още с пускането на новото им сезонно разписание. До сега за 5 години не съм се "минал" с цена, защото продължавам и след това да ги следя как се движат, и сравнявам с платената от мен в началото.

Периодично правят 20%-ни отстъпки, предимно в началото на летния и зимен активни сезони, да си доразподадат билетите за ваканциите, дококлото са останали. Но тогава цените се покачват буквално с минути заради силния интерес, и ако не следиш редовно и  постоянно, рискуваш като влзезеш 6-7 часа след започване на промоцията, да видиш неприятни за джоба цени. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Държа да отбележа, че до сега не съм летял с изи и нямам никакъв практически опит с цените им. Така, че мнението на wilks е по-меродавно.

 

Но пък Azuon показва, че все пак се случват промени в цените им надолу също. Като се прибера вкъщи ще я пусна за по-популярни дестинации, където по-често са търсили хората, ще има повече статистически данни и ще видим какво ще излезе...

 

Но това е по-скоро от академичен интерес, янво при тях големи разлики в цените надолу няма, за разлика от уиз...

Връзка към мнение

Постоянно с тях летя. Досега отменени полети нямам, само леки промени в часа, които не са фатални - около 10-15 минути. Но винаги получавам едни мейли Ържджънт :)

Обикновено купувам билети 4-5 месеца по-рано. Цените им  са на квота. Примерно 3 билета по 30 паунда, следващите 5 са по 40 и т.н. Опитът ми показва, че ако ровя за билети и реша на другия ден да ги купя примерно, цените са завишени. Изчаквам седмица и влизам с определените си дати и воала, цените са пак предишните. Имат същата система при Изибъс. Ровиш ли из сайта, явно има радар някакъв, не съм наясно, цените се повишават. И там прилагам същата схема B)

 

Сега чета, че намалят и те салонния багаж, трябва да си купуваме нови куфари :angry:

От 2 юли 2013 изискванията са за 50 x40 x 20cm гарантирано на борда, а ако е по-голям ще го натоварят в багажното. Но не пишат за допълнителна такса, както при Уиз.

Ето го инфото http://www.easyjet.com/en/planning/cabin-baggage

 

 

Последно летях София-Лондон-Рейкявик и обратно.

На отиване се оказа, че София-Лондон Бг еър имаха по-добра цена от Изиджет и  летяхме с тях, но на връщане ползвахме само Изи.

Искам да обърна внимание, че София - Лондон Изиджет летят до Гатуик и Станстед, а от Лондон до Рейкявик се лети през Лутън. Сменят се летища, искам да кажа. Полетите до Рейкявик са от 6.00 сутринта и ние стояхме на летището до времето за излитане. Неудобно е, но пък мина бързо. Не си струва хотел да се взема за няколко часа.

Редактирано от danimarkova
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Обикновено купувам билети 4-5 месеца по-рано. Цените им  са на квота. Примерно 3 билета по 30 паунда, следващите 5 са по 40 и т.н. Опитът ми показва, че ако ровя за билети и реша на другия ден да ги купя примерно, цените са завишени. Изчаквам седмица и влизам с определените си дати и воала, цените са пак предишните. Имат същата система при Изибъс. Ровиш ли из сайта, явно има радар някакъв, не съм наясно, цените се повишават. И там прилагам същата схема B)

Не ми се спори по темата, но това, дори както самата ти си го написала, звучи нелепо и противоречиво. Отделно, че не е вярно. И Жоро е писал многократно за тази "градска легенда" :)

Първо пишеш, че билетите са на квоти, до определена бройка на една цена, след това друга, и така нататък. Това е вярно, даже само като избереш дати и дестинация, още на първия екран с цените като поставиш маркера на мишката без клик, си излиза колко билета остават на съответната цена.

Сега идва ред на въпроса, как след като са на квоти по бройки, и примерно на цена 50 евро са останали 3 билета, като изчакаш седмица-две, и влезеш пак, цената се е върнала на предното ниво? :) Най-много да е останала на същото, в случай че никой друг не е купил билет за тази изминала седмица.

 

За easyBus пък е още по-абсурдно същото твърдение. Сайта им е толкова изчистен и семпъл, че за динамично променяне на цени в реално време, е странно даже да се мисли. Но щом ви харесва да вярвате в това, така да е ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, споменавал съм, че едно търсене трудно ще събори системата да вдигнат цените на всички. За това и писах по-нагоре, че всичко е с академична цел, в общия случай купувай по-рано да ти е мирна главата при изи джет :)

 

Та, да се върна пак на графичките, за съжаление данните почват от средата на март, та трудно може да проверим това за 5-10 месеца напред, да се надявам на азуон да не им гърмят пак сървърите и покрай нова година да го видим както трябва. Ето билет за утре по линията Гатуик-Амстердам, сигурно от най-популярните на изи:

 

2013-05-16_17-58-09.png

 

Интересно е, че седмица преди полета цената е паднала доста...естествено с наближаване на датата почти вертикално излитане. Ето и една графика от другата седмица, тук нещата са според очакваното

 

2013-05-16_17-59-28.png

 

За по-напред във времето графиката е следната:

 

2013-05-16_18-03-21.png

 

Това е и по причина, че не е имало много търсения за тази дата, софтуера пази само информация от това, което клиентите са търсили, а не периодично да обхожда сайта за цени. Та очевидно за три месеца цената не е мръднала особено...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както написах, споделих моите си наблюдения, не казах, че съм голям разбирач. Например проверявам какви са цените за дадена дестинация, когато излязат разписанията - показва ми цена от примерно 30 паунда. Когато на другия ден реша да ги купя и вляза пак със същите дати, цената е станала примерно 32 паунда. Случвало ми се е многократно. След определен период стават пак 30 паунда. Не им знам схемите, но няма да тръгна да дрънкам глупости по форумите, защото някой ми го е разказал, а съм го виждала с очите си.

И вярвайте в каквото искате, съжалявам че споделих!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От написаното в твоето мнение изразих съмнение само за това, че имало радар, който "следи" кой колко рови в сайта на eJet.

Съгласен съм, че в някой случаи има и спадане на цените. Но те се дължат на политиката на ценообразуване на авиокомпанията. Не на радар, скенер или нещо друго, което отчита влизания в сайта, и проверяване на цените им.

Извинявай, ако съм те засегнал. Исках само да внеса малко яснота, и да предпазя хората от такава заблуда.

Ако трябва да съм откровен, и аз в началото съм си мислел нещо подобно. Но с времето разбрах, че промените в цените, се влияят от съвсем други фактори. :)

 

Още веднъж искрено се извинявам!

Връзка към мнение

Искрено се засегнах и не мислех да пиша въобще, стана ми ясно, че не съм разбрана. Не съм казала, че билетите се връщат на предишната цена, а че има разлика. Преди време дори си направих скрийншот, защото не купувах само за себе си билети и исках да покажа тази аномалия и на останалите си спътници. За съжаление не го пазя.

А относно изибъс направи си лек експеримент, пусни си произволна дата и часове и не ги купувай. След час, два, три време опитай пак. Кажи ми резултата.

Връзка към мнение

А относно изибъс направи си лек експеримент, пусни си произволна дата и часове и не ги купувай. След час, два, три време опитай пак. Кажи ми резултата.

Правил съм го стотици пъти, поне от 2008 насам, като ги открих случайно.

Разбира се, ако избраната дата е скорошна, цената се променя. Но сайта им отчита броя купени билети, а не само проверката на някой за конкретната дата, час и маршрут. 

При тях има и друг фактор - часовият диапазон. За някой часове променят цените си по няколко пъти на ден, други по-слабо купувани, си стоят на най-ниската цена седмици наред.

И аз ако не ги бях пробвал лично многократно и от години въпросните два сайта, едва ли щях да пиша само по предположения, и наизуст.

Връзка към мнение

Ок, нямам намерение да споря. И аз не говоря от еднократно ползване на тези сайтове, ползвам ги години наред. Но както и да е. Ще си оставя опита за мен, макар форумът да е с друга цел. Просто не желая да всявам дезинформация и заблуда с нелепите си твърдения.

Останете си със здраве.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Всеки си има собствено мнение, разбира се, но личният опит е капка в морето в сравнение със целия трафик, който минава през тия авиокомпании. Дори да има нещо, което да следи броя търсения, то е само частичка от цялото уравнение, което отговаря за цените. Ако бяха толкова чуствителни, че да реагират на единично търсене, то на мястото на раян щях да наема първият програмист да създаде скрипт, който генерира търсения в сайта на изи - качва им цените изкуствено, държи самолетите им празни, печалба за раян. 

 

Да не говорим и че скайсканер, че дори тая програмка, която за ползвам постоянно генерират заявки. За да постна тези графики от по-горе съм пуснал търсене в период от 2 седмици за всички полети по дадената линия. Едва ли съм им покачил цените автоматично. А какво става ако същата програмка я ползват 100 човека?

 

Авиокомпанията няма далавера да ви изгони като ви представи по-висока цена от вчера, изкуствено завишена, ако да речем повишението е генерирано само от вашето търсене. Първата цена е цената, на която авиокомпанията е готова на сделка, те нямат далавера да я вдигат тази цена, защото може да ви откаже и да ви отблъсне при конкуренцията. Ако хипотетично проверите цените на изи и уиз и са еднакви, а на другия ден, когато сте готови с кредитната карта изи ви иска 10 евро повече, директно отивате при уиз. 

 

И много, много други. Но естествено, нормално е да има известно суеверие, аз самият също изтрещявам, когато съм се решил на пътуване и трябва да чакам отговор от компанията за да купя билети, или примерно ден-два за да ми се нулира кредитната карта. А ценообразуването на авиокомпаниите е толкова сложно, че е много благодатна тема за възникването на подобни суеверия :) Аз обаче си оставам скептик, защото 1, 2 или 5 човека не са представителна извадка, когато компанията се ползва от милиони. Та, ако някой направи сериозно проучване по темата и изкара неоспорими доказателства ще се съглася, до тогава си остава само anecdotal evidence, извинявам се, не съм сигурен за термина на български. 
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Например проверявам какви са цените за дадена дестинация, когато излязат разписанията - показва ми цена от примерно 30 паунда. Когато на другия ден реша да ги купя и вляза пак със същите дати, цената е станала примерно 32 паунда. Случвало ми се е многократно. След определен период стават пак 30 паунда. 

 

Логично, междувременно са изкупили билетите по 30 и са останали минимум от 32. После или някой се е отказал и са се освободили, или са ги свалили, за да привлекат клиенти (според мен има откази или смени на дата по-вероятно). Това много ясно се вижда, когато сайта показва колко билета остават на дадената цена. 

И аз съм седял с дни да следя, не си само ти  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ОК, няма да коментирам повече въпроса. Обясних позицията си без терминология и графики, възможно най-опростено. Жоро се постара да го направи и технически, с конкретни примери.

За дестинациите и датите на easy, които редовно ме интересуват, и постоянно следя, нещата стоят както аз съм ги написал.

 

Даже си пожелавам да има повече хора, които мислят, че цените падат напред във времето, с наближаване на търсената дата, и чакат докато това се случи. Вярно, случва се и да се понижат, но не за всички дестинации, сезони, и дати, и колкото да паднат пак няма да е до нивата в първите часове/ден от пускането им. Особено за тези, до които нямат полети всеки ден, или ваканционните посоки, шансът това да стане, е минимален.

Или че от 5 последователни търсения на сайта без купуване, цената се вдига автоматично, защото сайта се влияел и ги отчитал.

Така за мен ще остават по-дълго време ниските цени, ако съм пропуснал да ги хвана още в началото с появяване на разписанието за новия сезон :)

Връзка към мнение

Логично, междувременно са изкупили билетите по 30 и са останали минимум от 32. После или някой се е отказал и са се освободили, или са ги свалили, за да привлекат клиенти (според мен има откази или смени на дата по-вероятно). Това много ясно се вижда, когато сайта показва колко билета остават на дадената цена. 

И аз съм седял с дни да следя, не си само ти  :)

 

Всъщност при нискотарифните дори не е до изчерпване на ниската тарифа, друг фактор е колко време остава до полета. Така че ако първо са се изчерпили тези от 30 и са качили на 32, но пък полета наближава, а самолета седи празен може цената да падне и на 29. Естествено дори да остане празен самолета като остане седмица и по-малко може цените да хвъркнат, защото в последния момент хората са по-притиснати да купуват каквото е налично и не са толкова взискателни към цената...

 

Те са доста по-гъвкави в това отношение от традиционните, и за това и цените при тях са по-динамични. Традиционните трябва да се занимават да зареждат тарифи по точно определен модел, минавайки през няколко посредника, там работата е бая гърбава...

Връзка към мнение

 

Авиокомпанията няма далавера да ви изгони като ви представи по-висока цена от вчера, изкуствено завишена, ако да речем повишението е генерирано само от вашето търсене. 

 

 

Аз пък съм на мнение, че чисто психологически едно слабо повишение стимулира колебаещия се да се реши на по-скорошно закупуване на билета, защото презумцията е, че на другия ден цената ще му се вдигне още повече...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз пък съм на мнение, че чисто психологически едно слабо повишение стимулира колебаещия се да се реши на по-скорошно закупуване на билета, защото презумцията е, че на другия ден цената ще му се вдигне още повече...

Това, за което ти пишеш, е маркетингова стратегия - компанията би го правила с конкретната цел. :)  Не е станало автоматично с някакъв секретен софтуер/брояч, фокусиран за точната дата и дестинация, само защото някой е повишил кликвания на сайта им,  

Примера, даден от Жоро - ако имаше такова нещо, преките конкуренти отдавна щяха да напишат скрипт, или един прост генератор на кликове, денонощно да им повишава цените, и самолетите им да стоят празни заради нереално високите и неконкурентни цени.

 

П.П.

И при Wizz е същото - от 15 дена, поне по 10 пъти на денонощие и повече, проверявам една и съща дестинация и дата. Цимент. Абсолютно никакво движение.

При Ryan е малко по-различно заради captcha code, който трябва да се въведе, за да влезеш в цените им. Но той може да им помогне само да отчита броя влизания на сайта им. Не и за точната дестинация и дати. И имайки предвид странните идеи на мнителния ирландец, може да гадаем защо го е сложил. Но май вече отиваме към конспиративни хипотези.

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

При Ryan е малко по-различно заради captcha code, който трябва да се въведе, за да влезеш в цените им. Но той може да им помогне само да отчита броя влизания на сайта им. Не и за точната дестинация и дати. И имайки предвид странните идеи на мнителния ирландец, може да гадаем защо го е сложил. Но май вече отиваме към конспиративни хипотези.

 

Всъщност хич не трябва да гадаем. Сложен е за да не бъде обхождан сайта от разни търсачки тип esky, които сканират сайта за цени и после препродават техни билети с надценка, войната на раян с подобни сайтове е ясна отдавна, но и двете страни упорито не се отказват. Губещи в крайна сметка са клиентите, на времето редовно си цъках по сайта на раян ей така като си нямам друга работа, тоя код освен ботовете отказва и мен :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.