Прескочи до съдържание

дневник Говорим си за Панама


Препоръчани мнения

25.12.2015г

Carti Sugdub

 

Планът за деня е прибиране към Панама Сити - бавно и полека. Чакаме Деси да ни вземе от Perro Chico. Разбрали сме се на път за Carti да се отбием на острова, на който живеят самите Куна. Другите острови са за туристи, а аз искам да видя как живеят местните.

Чакаме, но отплаването все се отлага. Междувременно прииждат нови и нови лодки и оставят туристи. Няма място, всички стоят прави, кой където намери. Тоалетните-душове, 3 на брой, са недостатъчни да поемат толкова хора и се извиват опашки. На обяд става ясно, че не мога да стоя повече в столовата и да си пиша дневника. На местните им е неудобно да ме изгонят, освободили сме стаята и все някъде трябва да стоим. Деси ни завежда в колибата на работниците. Отстъпват ни два хамака. Към 2 най-накрая потегляме. Освен нас има и група азиатци, вероятно китайци, така и не се научих да ги разпознавам. Отправяме се първо към Aguja, за да си вземели душ. На Aguja е тишина и спокойствие, направо рай. Преценката ми е била напълно погрешна. Очакванията, че за Коледа ще е претъпкано на най-близкия остров до сушата, не се оправдават. Мнозинството туристи са към Perro Chico. Около Перо Чико има много малки острови, докато Агуха е почти самотен. Според Деси всички искали на Перо Чико. Знаели името му и също там и на Агуха е най-цивилизовано - има ресторант и най-важното: интернет! На по-далечните острови малко ходели. А там е истината!!!

След тежка раздяла с Aguja, най-накрая се отправяме към Карти Сугдуб- острова на който живеят местните. Само двамата сме и Деси, който ни развежда. Има болница, училище, музей (5$), но мизерията е пълна. Надниквам с колибите - хамаци, никакви мебели. Чувствам се неудобно да снимам. Така и ще си остана без снимка на жена куна в традиционно облекло. Деси извиква първата срещната, тя малко пооправя косата и си и си поисква 3$. Друга сама проявява желание. Но 5те долара й се виждат малко, иска пари за внучката. Аз все още се чувствам неудобно, въпреки заплащането и дори не си вадя "големия" фотоапарат, та снимките със сапунерката стават размазани.

В Карти се преобличам набързо и слагам дрехите в багажника на колата. Вече сме 6 - двойка американци от азиатски произход, германка, говореща английски с американски акцент, ние двамата и изчакваме друга американка от африкански произход. Странно ми е да слушам английски след толкова дни само с испански. Но те намират общи теми - американците са от Лос Анджелис. последната американка работи в телевизия - снимат предавания за престъпници, каквито германката обича да гледа - оказва се в целевата група - млади, образовани жени. Nomad пък си говори с шофьора. Последният не само не е куна - рядко явление, но и е негър. Амбициозен - има фирма за автомобилни превози, всички възможни категории водач на МПС. Аз подслушвам и двата разговора. Както отбелязва по-късно nomaд, този път американците са ми били интересни. Последната от тях се е запътила към Никарагуа, за да работи като доброволец - и това, за да не си седи седмица вкъщи. Попадаме в задръстване преди да излезем на магистралата. Заради проверките - местният еквивалент на КАТ спира за проверки за наркотици. Куна имат славата да пропускат през своя територия наркотици от Колумбия. Този почти световно известен факт го научавам от шофьора.

В Панама Сити пристигаме доста по-късно от очакваното. Оставят ни в последния хотел. Nomad разтоварва багажа и много по-късно се усещам, че роклята-бански, панамската шапка и сандалите от преобличането са останали в багажника на колата. Нямаме резервация. Опитвам се да направя такава пред хотела, но рецепционистката ни гледа подозрително, затова влизаме вътре. Нямало стая, каквато търсим. В букинг не се отразявали веднага и затова давало свободна стая. Сигурна съм, че не е така. Предлага ни друга стая на доста по-висока цена. Затова се отправяме към стария ни хотел. Пътуването наближава своя край.

 

DSC09901.JPG

 

DSC09905.JPG

 

DSC09908.JPG

 

DSC09910.JPG

 

DSC09911.JPG

 

DSC09915.JPG

 

DSC09918.JPG

 

DSC09919.JPG

 

DSC09920.JPG

 

DSC09923.JPG

 

DSC09924.JPG

 

DSC09925.JPG

 

DSC09937.JPG

 

DSC09938.JPG

 

DSC09939.JPG

 

DSC09943.JPG

 

DSC09944.JPG

 

DSC09945.JPG

 

DSC09947.JPG

 

DSC09950.JPG

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

@gamen4o

 

За транспорт и пребиваване на Cuna Yala / San Blas се обърнахме директно към индианците. Отидохме на място в офиса им в Панама Сити. Контакти и информация тук . С 4x4 те извозват до Карти, 60$ двупосочно/човек, там заплащаш 20$ вход за парка и 2$ пристанищна такса. Веднага ни посрещна местен и ни осведоми за възможностите за нощувка и за цените - за транспорта с лодка и нощувките. Ние бяхме в топ сезон, по празници и беше пренаселено.

Ако искаш да използваш посредници - ето , но те в крайна сметка използват пак индианците.

 

Трябва да се носят паспорти. Минава се КПП.

Редактирано от Childish
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...
На 25.01.2019 г. в 7:31, Childish каза:

@gamen4o

 

За транспорт и пребиваване на Cuna Yala / San Blas се обърнахме директно към индианците. Отидохме на място в офиса им в Панама Сити. Контакти и информация тук . С 4x4 те извозват до Карти, 60$ двупосочно/човек, там заплащаш 20$ вход за парка и 2$ пристанищна такса. Веднага ни посрещна местен и ни осведоми за възможностите за нощувка и за цените - за транспорта с лодка и нощувките. Ние бяхме в топ сезон, по празници и беше пренаселено.

Ако искаш да използваш посредници - ето , но те в крайна сметка използват пак индианците.

 

Трябва да се носят паспорти. Минава се КПП.

Здравей, купих билети до Панама с KLM за началото на м. май. Едно от местата, на които дъщеря ми държи са островите Сан Блас. Запознах се какво представляват в общи линии, но все пак ми е любопитно мнението ти. Накратко, заслужава ли си посещението ?

Като гледам, има доста органиризари турове от Панала Сити до Сан Блас( или, може би, до няколко от тях). Може би тях бихме ползвали.

Самостоятелно ли посетихте Cuna Yala / San Blas?

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Georgie каза:

Здравей, купих билети до Панама с KLM за началото на м. май. Едно от местата, на които дъщеря ми държи са островите Сан Блас. Запознах се какво представляват в общи линии, но все пак ми е любопитно мнението ти. Накратко, заслужава ли си посещението ?

Като гледам, има доста органиризари турове от Панала Сити до Сан Блас( или, може би, до няколко от тях). Може би тях бихме ползвали.

Самостоятелно ли посетихте Cuna Yala / San Blas?

 

Здравей, ние отидохме там по препоръка на @FlyTraveler - аз нормално не посещавам "плажни дестинации" и бях доста скептична, но много ми хареса.

С уговорката, че информацията ми е от декември 2015г и на практика съм ти отговорила в поста, предхождаш твоя.

Не сме ползвали агенции или турове. Индианците там имат автономия и монопол - всичко минава през тях. Там на място са само местни, т.е. агенцията е посредник за намирането на туристи.

Линкът към страницата на индианците вече не работи, за съжаление. Там намерихме адреса на офиса им в Панама Сити и отидохме на място и заплатихме за транспорта. Взеха ни от хотела и ни извозиха. На място ни посрещна човек, пита ни на кои острови искаме да ни заведе и оттогава нататък се разбирахме с него. Комуникацията обаче беше на испански.

Условията са доста базови и колкото по-далечен остров се отиваш толкова по-далече си от цивилизацията - интернет, вода, условия за спане. Имаше и хора на палатки. Транспортът е от остров на остров, с катери, до някои острови се достига за часове - напр. 3ч. Пак уточнявам, че сме били там преди 4 години, нещата може да са се променили.

Тогава съжалявах, че не сме отишли за повече време, за да може да се придвижим на по-далечен остров. Ние бяхме за кратко и на най-близките острови, на които прииждаха други туристи и на моменти през деня ставаше пренаселено, предполагам че беше заради празниците. Но като си тръгнеха хората беше доста приятно и изключваш от цивилизацията - интернет имаше само на най-близкия остров, ток нямахме в бунгалото, банята беше обща, но ни готвеха. Т.е. като избираш трябва да провериш транспорта дотам колко часа е, какви са условията за спане, ток, храна, вода, баня. Проучи тези неща и сам си отговори дали искаш да отидеш. Защото, ако си любител на 5* хотели, едва ли щеше да ти харесат условията, при които бяхме ние. Аз не си падам по къмпинги и плажове, но самото преживяване ми хареса. Малко разпокъсано ми стана писанието, дано да съм ти отговорила на въпросите.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Childish каза:

Здравей, ние отидохме там по препоръка на @FlyTraveler - аз нормално не посещавам "плажни дестинации" и бях доста скептична, но много ми хареса.

С уговорката, че информацията ми е от декември 2015г и на практика съм ти отговорила в поста, предхождаш твоя.

Не сме ползвали агенции или турове. Индианците там имат автономия и монопол - всичко минава през тях. Там на място са само местни, т.е. агенцията е посредник за намирането на туристи.

Линкът към страницата на индианците вече не работи, за съжаление. Там намерихме адреса на офиса им в Панама Сити и отидохме на място и заплатихме за транспорта. Взеха ни от хотела и ни извозиха. На място ни посрещна човек, пита ни на кои острови искаме да ни заведе и оттогава нататък се разбирахме с него. Комуникацията обаче беше на испански.

Условията са доста базови и колкото по-далечен остров се отиваш толкова по-далече си от цивилизацията - интернет, вода, условия за спане. Имаше и хора на палатки. Транспортът е от остров на остров, с катери, до някои острови се достига за часове - напр. 3ч. Пак уточнявам, че сме били там преди 4 години, нещата може да са се променили.

Тогава съжалявах, че не сме отишли за повече време, за да може да се придвижим на по-далечен остров. Ние бяхме за кратко и на най-близките острови, на които прииждаха други туристи и на моменти през деня ставаше пренаселено, предполагам че беше заради празниците. Но като си тръгнеха хората беше доста приятно и изключваш от цивилизацията - интернет имаше само на най-близкия остров, ток нямахме в бунгалото, банята беше обща, но ни готвеха. Т.е. като избираш трябва да провериш транспорта дотам колко часа е, какви са условията за спане, ток, храна, вода, баня. Проучи тези неща и сам си отговори дали искаш да отидеш. Защото, ако си любител на 5* хотели, едва ли щеше да ти харесат условията, при които бяхме ние. Аз не си падам по къмпинги и плажове, но самото преживяване ми хареса. Малко разпокъсано ми стана писанието, дано да съм ти отговорила на въпросите.

Благодаря ти, наистина в поста ти се съдържаше основна информация. Това, което доста подробно добави, ще ми бъде от полза.

Изобщо не държа на 5* хотели, нито харесвам къмпинги.:)

Затова, може би, еднодневен трип е за предпочитане, макар че няма да успея да усетя много добре мястото по този начин., но и нямам много време в Панама.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Georgie каза:

Благодаря ти, наистина в поста ти се съдържаше основна информация. Това, което доста подробно добави, ще ми бъде от полза.

Изобщо не държа на 5* хотели, нито харесвам къмпинги.:)

Затова, може би, еднодневен трип е за предпочитане, макар че няма да успея да усетя много добре мястото по този начин., но и нямам много време в Панама.

Един ден е прекалено малко, то транспортът в една посока е по спомен 4 часа с джипа и после още с лодка Останете поне за 1 нощувка напр. на Aguja.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.