Прескочи до съдържание

3rd party сайтове за самолетни билети


Препоръчани мнения

Не открих такава дискусия, затова отварям и нова тема. Моля, ако вече има такава, да изтрието или преместите мнението ми в подходящата тема.

 

Какво ви е мнението за използване на външни сайтове при покупка на билети - budgetair, gotogate, chepoair и т.н?  Общо взето всеки може да отвори такъв сайт и да почне да приема резервация, а условията със ситния шрифт са доста притеснителни.

 

При едно просто търсене в гугъл излизат километрични теми за посочените сайтове, пълни с истории за различни проблеми:

  • Как цената не е гарантирана
  • Скрити административни и други такси, които не се появяват до самия край, когато вече е късно.
  • Огромни забавяния на плащанията - payment processing в продължение на дни. След което излизат с обяснение, че цената вече се е променила.
  • Ограничени опции при отменен полет - тук отново трябва да си имаш работа със сайта, от който си купил билетите,а не с авиокомпанията. Примери как на хора са им предложили само 2 възможни опции от които да избират (и двете неудобни за тях), без право на refund.
  • ужасен customer service (затваряне на телефони, бавене)
  • И т.н и т.н.   темите в интернет пространството са огромни, на който му се чете може да се разтърси.

 

По моите наблюдения, тук във форума масово се използват такива сайтове и би ми било интересно да чуя мнението ви. Струва ли си всичко това?  Аз лично не бих рискувал, като давам 600-700-800 че и повече евро за билет, дали ще спестя 30-40 евро не е от значение. Още повече, че това спестяване идва с голяма несигурност и страх какво може да се случи при различни обстоятелства.

 

П.С. Местата от които МОЖЕ БИ бих си взел билет са expedia и orbitz, но също не съм сигурен. Трябва да има голяма разлика в цената с официалния сайт на авиокомпанията и ще му хвърля едно голямо мислене.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Общо взето и аз така мисля и винаги гледам да купувам директно от авиокомпаниите. Открай време следвам един английски принцип, който казва, че не съм достатъчно богат, за да купувам евтино. Голяма част от хората във форума обаче предпочитат да изстискат цената докрай, дори и заради спорта. Много рядко се случват издънки или поне никой не споделя за подобни, което ме кара да мисля, че поемането на рискове в голяма степен е оправдано. Аз обаче за себе си съм решил да следвам вече цитираното правило и с изключение на наистина големите в бранша не бих се доверил на непознато име дори и при наличието на значителна отстъпка в цената...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Доста е писано по темата, но разхвърляно.

По принцип, не винаги издаването на билети е бавно, понякога е моментално, явно зависи от сайта, дали се прави ръчно или автоматично.

Разликата в цените понякога е заради промоция, или сътрудничество с някоя от кредитните карти. Примерно ниската цена излиза само при плащане с Маестро или Дайнърс, както тук: http://magelanci.com/topic/4120-rumboes-23eur-%D0%BE%D1%82%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B8/

Доста хора накупиха билети от този сайт, включително и аз, никакви проблеми нямаше. В други случаи има някаква грешка в сайта (примерно сбъркан валутен курс), след което сайта анулира (или прави опит да анулира) билета, следват разправии и съоттветно връщане на парите с различна степен на трудност. Който играе печели, който не играе, не печели.

Освен това, ако се купува сложен билет с няколко компании не винаги може да излезе на сайта на компанията, а излиза на онлайн агенция, като Експедия, Орбиц... В такъв случай нямаш избор (е, имаш, да вземеш отделни билети със съответните рискове). С големите агенции като Експедия не знам да са се случвали големи издънки повече, отколкото ако резервираш директно.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По моите наблюдения, тук във форума масово се използват такива сайтове и би ми било интересно да чуя мнението ви. Струва ли си всичко това?  Аз лично не бих рискувал, като давам 600-700-800 че и повече евро за билет, дали ще спестя 30-40 евро не е от значение. Още повече, че това спестяване идва с голяма несигурност и страх какво може да се случи при различни обстоятелства.

Интересно ми е да чуя мнението ти при вариант, когато билетът струва 700-800 евро, а ти можеш чрез такъв сайт да го вземеш на 250 евро. Дали ще прецениш, че рискът не си струва? Просто любопитство.

Иначе, за 30-40 евро при цена 700-800 евро според мен просто няма риск. Ако билетът пропадне, ще ти върнат парите и винаги можеш да си вземеш нормален билет от 700-800 евро. Когато обаче купиш билета за 250 евро според мен има риск, но той си струва. Най-много да ти отменят билета, но пък, ако пътуваш наистина си спечелил и то доста.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Иначе, за 30-40 евро при цена 700-800 евро според мен просто няма риск. Ако билетът пропадне, ще ти върнат парите и винаги можеш да си вземеш нормален билет от 700-800 евро. Когато обаче купиш билета за 250 евро според мен има риск, но той си струва. Най-много да ти отменят билета, но пък, ако пътуваш наистина си спечелил и то доста.

 

И аз от любопитство да попитам. Ако купувайки билет за 250 евро вместо за 700-800 евро той пропадне в последния момент или пък не те качат на борда поради някаква причина, а междувременно си направил разходи за още 2 000 евро, кой точно от всичките тези рискове си струва?

Връзка към коментар

И аз от любопитство да попитам. Ако купувайки билет за 250 евро вместо за 700-800 евро той пропадне в последния момент или пък не те качат на борда поради някаква причина, а междувременно си направил разходи за още 2 000 евро, кой точно от всичките тези рискове си струва?

Ами гледам да не правя разходи за 2000 евро, а да мога да се размина с малки загуби. А това да не ме качат на борда си мисля, че ще бъде нарушение на правата ми като пътник. Все няколко дена преди полета би следвало да са ме уведомили, че отменят билета, ако не доплатя. До тогава нямам неотменими разходи за хотел и т.н. Освен това съм направила застраховка, включваща и отмяна на пътуване.

 

 

А в допълнение да попитам, каква е разликата с това да си купиш билет от авиокомпания и тя две седмици  преди полета да ти отмени билета без санкции и ти да си се набутал с разходи за 2000 евро?

Редактирано от mililia
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ами не правиш неотменяеми резервации например...

Освен това си мисля, че отказ на летището е малко вероятен, ако си следиш валидността на билета, все няколко дена по-рано ще се усетиш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Ако нормалните билети са по 700-800 евро, а такъв сайт ви продава билет за 250 евро няма ли да се замислите малко? Защо ще ви го дават за 250 евро, като може да направи допълнителни 250 евро (т.е. да го продава за 500) и пак да няма конкуренция на пазара?

Такъв вид измами (да, според мен са измами) са направени точно за да бъдеш максимално изкошен от огромната разлика в цената и да клъвнеш.

 

Между другото, изобщо не говоря за грешните тарифи в официалните сайтове на авиокомпаниите. Ако там цената ми излезе подозрително евтина не бих се замилил  да си купя билета. Защото знам, че няма вариант да не ми възстановят парите.

 

Знам, не говоря от личен опит, но в интернет има супер много ревюта, 90% от които негативни. Има хора, които изобщо не са си получили електроните билети, а парите са били изтеглени моментално. Други са получили билетите 10 минути преди часа на полета (при положение, че са ги поръчали месец предварително), след което въпросния сайт (в случая budgetair) отказва да възстанови сумата...

 

По принцип хората пишат ревюта предимно при негативен опит, но няколко теми по 20+ страници и 10-тина положителни ревюта...

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар

Ето една форумна случка с грешка: http://magelanci.com/topic/3127-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%82-217%E2%82%AC-%D0%B8-215%E2%82%AC-%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F/

Освен това поне десетина човека летяха до Южна Америка за 200-300 евро...

Връзка към коментар

А в допълнение да попитам, каква е разликата с това да си купиш билет от авиокомпания и тя две седмици  преди полета да ти отмени билета без санкции и ти да си се набутал с разходи за 2000 евро?

 

Няма база за сравнение. В първия случай, гориш и се оправяш сам, докато във втория случай авиокомпанията ти предлага алтернативно премаршрутиране с друга авиокомпания. Ако в резултат на премаршрутирането пристигането ти в крайната дестинация закъснее, авиокомпанията ти дължи и съответното обезщетение дори и като компенсация да те е настанила в бизнес класа...

Връзка към коментар

Няма база за сравнение. В първия случай, гориш и се оправяш сам, докато във втория случай авиокомпанията ти предлага алтернативно премаршрутиране с друга авиокомпания. Ако в резултат на премаршрутирането пристигането ти в крайната дестинация закъснее, авиокомпанията ти дължи и съответното обезщетение дори и като компенсация да те е настанила в бизнес класа...

Дюк, ако ти отменят пътуването по-малко от две седмици преди датата на пътуването тогава те премаршрутират. Ако ти отменят пътуването 16 дена преди това не са длъжни да правят нищо, доколкото помня правилата (може и да бъркам в срока). Говоря за случай, когато например спират дестинацията. Та ако направят тази промяна в рамките на тези 16 дена и нищо не ти дължат, а ти си се набутал с 2000 евро? За това ми беше въпроса.

 

Мисля, че винаги има риск, когато пътуваш и то не само финансов. Просто зависи колко са ти здрави нервите, за да устоиш на изкушението от една страна и от друга, за да приемеш риск.

С това никой не агитирам да поема или прави рискове. Аз също не винаги бих поела такива. Ако обаче е за мечтана дистинация, за която за мен е неоправдано изразходването на огромна сума пари за нормален билет, но изпадне билет на цена 250 евро с удоволствие бих ги рискувала тези пари и бих ги загубила, без да мрънкам каква глупачка съм била да се хвана на номера.

Редактирано от mililia
Връзка към коментар

Купувам директно от авиокомпанията, не обичам сводници по трасето. :) Цък тук, мък там, ако, обаче...времето ми е по-ценно, не искам да си проваля почивката, защото съм можел да спестя някое евро. За мен не е вариант, че получавам обезщетение и мога да отида пак някога си. Освен това резервирам отрано хотели, в повечето случаи истински редки диаманти като цена, локация и състояние, които са без отказване и стаите им свършват месеци преди пътуването. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Дюк, ако ти отменят пътуването по-малко от две седмици преди датата на пътуването тогава те премаршрутират. Ако ти отменят пътуването 16 дена преди това не са длъжни да правят нищо, доколкото помня правилата (може и да бъркам в срока). Говоря за случай, когато например спират дестинацията. Та ако направят тази промяна в рамките на тези 16 дена и нищо не ти дължат, а ти си се набутал с 2000 евро? За това ми беше въпроса.

 

Не е точно така. Всичко зависи от самата авиокомпания. Зависи, разбира се и от това доколко се познава материята. Прочети чл. 5 от Регламент (ЕО) № 261. Премаршрутиране е задължително, само обезщетение не се дължи в определени случаи:

 

http://www.caa.bg/upload/docs/32004R0261_BG.pdf

Връзка към коментар

Аз пък не разбирам логиката - давам 800 евро за билет, какво са 40 отгоре. Това са 80лв бе хора, малко пари ли са? И е ок да ги давате, ако знаете какво получавате обратно, но не ги давайте за разни имагинерни предимства. 

 

По мое мнение, много от хората, които се оплакват онлайн, понякога не са запознати с тънките детайли по самолетните билети. Билети, които се издават автоматично веднага след покупката или такива, които само създават резервация, към която се издава билет в последствие. Например. Естествено, трябва и да се преценява процента оплаквания към процента продажби на билети. Доволните клиенти обикновено забравят да пишат по форумите, докато на недоволните това им е от малкото лостове да въздействат върху фирмата. Няма сайт или авиокомпания, който да не е изял тонове хейт по форумите, просто няма. 

 

Разбира се не говоря за грешките и подобни, а и смятам, че не това беше питането. Питането на Кръстев, до колкото разбирам е конкретно за разликата между expedia, orbitz, gotogate и сайта на авиокомпанията.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Не е точно така. Всичко зависи от самата авиокомпания. Зависи, разбира се и от това доколко се познава материята. Прочети чл. 5 от Регламент (ЕО) № 261. Премаршрутиране е задължително, само обезщетение не се дължи в определени случаи:

 

http://www.caa.bg/upload/docs/32004R0261_BG.pdf

Дюк, ти като познаваш материята би ли ме открехнал за приложното поле на този регламент, при полет например Бангкок - Янгон с азиатска авиокомпания?

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Аз пък не разбирам логиката - давам 800 евро за билет, какво са 40 отгоре. Това са 80лв бе хора, малко пари ли са? И е ок да ги давате, ако знаете какво получавате обратно, но не ги давайте за разни имагинерни предимства. 

 

По мое мнение, много от хората, които се оплакват онлайн, понякога не са запознати с тънките детайли по самолетните билети. Билети, които се издават автоматично веднага след покупката или такива, които само създават резервация, към която се издава билет в последствие. Например. Естествено, трябва и да се преценява процента оплаквания към процента продажби на билети. Доволните клиенти обикновено забравят да пишат по форумите, докато на недоволните това им е от малкото лостове да въздействат върху фирмата. Няма сайт или авиокомпания, който да не е изял тонове хейт по форумите, просто няма. 

 

Разбира се не говоря за грешките и подобни, а и смятам, че не това беше питането. Питането на Кръстев, до колкото разбирам е конкретно за разликата между expedia, orbitz, gotogate и сайта на авиокомпанията.

 

Така е, 80 лв са, но определено не са за имагинерни предимства. 80-те лв. отиват на кино в момента, в който ти се наложи да се свържеш с тях по телефона и да чакаш 60 минути при разговор с Индия....

 

За мен поне няма значение колко напудрен е сайта, къде е регистрана фирмата и т.н. Най-показателното са отзивите на хората, използвали услугата. Не мисля, че 24 страници изписани с негативни коментари са все от хора, които не разбират и всички те са виновни. Не ми се иска да изреждам какво четох, но са много и различни случай. Дори на Facebook страницата им преобладават негативните коментари.

 

Съгласен съм, че ревютата се пишат предимно от хора, които са пострадали по някакъв начин, а тези с нормалното преживяване не си правят труда да влязат и да напишат ревю, но дори и така да е - толкова много недоволни хора с проблеми ми стигат за да си направя извода. Нямам предвид конкретно Budgetair, а всички такива посредници.

 

Мога да дам и такъв пример - ако погледнем rent-a-car компаниите, дори и най-добрите такива (Hertz, Alamo, Avis) имат доста негативни ревюта, но е пълно и с позитивни, даже преобладават.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

A каква всъщност е дискусията при положение , че ти вече си имаш твърдо изградено мнение ?

Едва ли ще убедиш някой да се откаже от тия сайтове , както и те няма да убедят теб да "рискуваш"  :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Ами аз не искам някой да ме убеждава, не съм пускал темата с цел съвет дали да ползвам тези сайтове. Просто искам да видя какво е мнението на повечето хора по въпроса и каква е тяхната гледна точка.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар

Аз искам да попитам - Ей така съвсем лаишки - Каква е разликата, от това да резервираш самолетен билет от сайт различен от авиокомпанията и да резервираш хотел от сайт различен от сайта на хотела?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз не по темата, но може ли някой да поправи грешката в заглавието? 3rd вместо 3th?

Професионално изкривяване е при мен ;)

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Аз искам да попитам - Ей така съвсем лаишки - Каква е разликата, от това да резервираш самолетен билет от сайт различен от авиокомпанията и да резервираш хотел от сайт различен от сайта на хотела?

 

 

1. Free Cancelation - в 95% от случаите

2. Pay Later - Около 90% от случаите. Понякога се случва да резервирам и с предварителен депозит.

3. Booking/expedia/hotels.com - тук не правя компромиси.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.