Прескочи до съдържание

Градове, за които си трябва четене и такива, за които не трябва


Препоръчани мнения

Като чета какво са писали "колегите" си мисля, че може би не е толкова въпрос на град, който си иска предварителна подготовка, а на начин на пътуване и интереси на пътуващия - какво и как иска да види. Тоест, не градът като историческа и архитектурна съвкупност определя количеството предварително прочетен материал, а настроението на туриста.

А сигурно има и доста хора, които си нагласят програмата, спрямо прочетеното в дадена книга или видяното в даден филм. (например, първата ми спирка някой ден в Ню Йорк няма да е Бродуей, Тайм Скуеър или Статуята на свободата, а ще е Katz's Delicatessen на Houston Street :lol: )

Вярно е също, че топ-дестинациите, особено тези с богата история и изкуство, са доста по-благодатна почва, най-малкото заради количеството натрупан материал, така че всеки да намери нещо за себе си и своите интереси, било то история, митология, изкуство, начин на живот, кухня, природа...

 

За себе си знам, че се чувствам доста по-комфортно на места, където дори и да не говоря езика, поне мога да разбирам надписите :) и затова мога да пропусна часто от "подготовката". Не че като тръгна за Флоренция няма да прочета купища информация, независимо от близостта на италианския до френския. Е, най-много да завърша като Чудомировото "Читроне" :lol:

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Бях наясно, че някой ще ме заяде, само се изненадах, че стана доста напред в темата :)

 

Ню Йорк ми е един от любимите градове, два пъти съм бил и трудно мога да опиша удоволствието, което ми доставя да се разхождам по улиците, да седя по пейките и да си зяпам необстъргачите и живота наоколо. Просто се усещам сякаш съм на мястото си, а на малко места съм имал подобно усещане. Париж може да е красив и прекрасен, но никога не си се представям да живея там (заради езика ли, за какво ли), и 20 пъти да ходя все ще се усещам турист и временен пришълец. С Ню Йорк не беше така и прекрасно си се представям, че може и да живея там някой ден. 

 

Пиша го всичко това за да кажа, че хич не го подценявам :) Същевременно не мисля, че е необходима кой знае каква супер предварителна подготовка за да се посети града. Няколко филма на Скорсезе + Кръстниците стигат според мен :) А например от Рим ме е страх...цял живот ще чета и сигурно още ще остане. 

 

Та така, идеята хич не беше градовете, които изискват четене да се поставят над тези, които не искат. А просто да видим кой какви неща го вълнуват, къде е смятал, че предварителната подготовка е била голям "спойлер" и е развалила усещането и къде е била задължителна и необходима. Къде стъпили без никаква информация сме очаровани и къде се чувстваме като загубени. Ей такива. 

 

И аз съм на същото мнение, но тук си мисля, че и културното влияние много ни повлиява, при посещението на различни дестинации. Примерно аз се чувствам супер в Англо-говорящи градове и почти навсякъде ми е комфортно и нямам това усещане, тип "аз съм турист и съм за малко", което обикновено имам в неанглоговорящи градове (тук има и изключения като Амстердам, естествено, но говоря като цяло).

 

Като чета какво са писали "колегите" си мисля, че може би не е толкова въпрос на град, който си иска предварителна подготовка, а на начин на пътуване и интереси на пътуващия - какво и как иска да види. Тоест, не градът като историческа и архитектурна съвкупност определя количеството предварително прочетен материал, а настроението на туриста.

А сигурно има и доста хора, които си нагласят програмата, спрямо прочетеното в дадена книга или видяното в даден филм. (например, първата ми спирка някой ден в Ню Йорк няма да е Бродуей, Тайм Скуеър или Статуята на свободата, а ще е Katz's Delicatessen на Houston Street :lol: )

Вярно е също, че топ-дестинациите, особено тези с богата история и изкуство, са доста по-благодатна почва, най-малкото заради количеството натрупан материал, така че всеки да намери нещо за себе си и своите интереси, било то история, митология, изкуство, начин на живот, кухня, природа...

 

За себе си знам, че се чувствам доста по-комфортно на места, където дори и да не говоря езика, поне мога да разбирам надписите :) и затова мога да пропусна часто от "подготовката". Не че като тръгна за Флоренция няма да прочета купища информация, независимо от близостта на италианския до френския. Е, най-много да завърша като Чудомировото "Читроне" :lol:

 +1 за Katz's Delicatessen и нетипичните дестинации в градовете! Аз съм същият. Примерно в Brisbane, първото нещо, което бих искал да направя е, да отида и да видя Mana Bar. И ето, че докато ровех за линка, установих, че е затворил врати преди две седмици, което ме навежда на друг тъжен факт, че готините места трябва да се посещават докато е време.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

То си е ясно,че  за градовете с дългогодишна и бурна история се иска бая четене-Рим,Йерусалим,Истанбул,Париж,Лондон,Пекин,Флоренция,Венеция.Не става да отидеш неподготвен на такива места,защото рискуваш да пропуснеш адски много.

 

 

Ако има и филми, също ги гледам. При мен е обратното. Един филм, където действието е в някой интересен град, ми влияе повече ако вече съм била там. Сякаш продължавам да съм там.

 И аз така!Много се кефя,когато гледам някой филм и действието се развива,на места по които съм обикалял-улици,сгради,кафенета и барове.Винаги има едно..."Ей спомняш ли си!, Гледай,гледай!,Колко е готино!" и подобни. :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
Пантелей пътник

Аз чета винаги за всяко място,,което посещавам, в т.ч. и град. Не знам, навик...може и да е вреден,ама...особено пък за големите,популярни и много посещавани места, все търся нещо странично от общоизвестното....ето, Рим, например...няколко пъти съм била там, ами влече си ме да чета всеки път :)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.