Прескочи до съдържание

Cappadocia


vili_gp

Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци,

 

Ако късмета е на моя старана, за което стискам палци, към края на месец септември ще си стегна багажа за Турция  :) 

Този път пътуването е с фирма за разнообразие  ;) 

 

Независимо, че има програма и едва ли ще имам кой знае какво свободно време за волности, имам няколко въпроса:

 

Много искам да се кача на балон и се надявам да се случи, но пак приемам съвети  :) 

И още кое от следните места си заслужава да се посети и кое може да се пропусне?

 

 

Пергамон, с Асклепион

Халикарнаския мавзолей

гроба на апостол Йоан

музея на Малаозиатските цивилизации в Анкара

подземния град Каймаклъ

скалните църкви в Гьореме

Учхисар

Мавзолея на Мевляна и Джамията Селимие

Мавзолея на Ататюрк

Музея на малоазиатските цивилизации

Други възможнсости за посещения в Анкара

 

 

Турската кухня ми харесва и ще се опитам да се възползвам пълноценно. Тъй като имаме закуски и вечери, остават идеи за обяда  ;)  ;)  ;) 

 

Всяка информация, която ви хрумне, ще бъде оценена и полезна.

 

Благодаря ви предварително  :)  :)  :) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте Магеланци,

 

Ако късмета е на моя старана, за което стискам палци, към края на месец септември ще си стегна багажа за Турция  :) 

Този път пътуването е с фирма за разнообразие  ;) 

 

Независимо, че има програма и едва ли ще имам кой знае какво свободно време за волности, имам няколко въпроса:

 

Много искам да се кача на балон и се надявам да се случи, но пак приемам съвети  :) 

И още кое от следните места си заслужава да се посети и кое може да се пропусне?

 

 

Пергамон, с Асклепион

Халикарнаския мавзолей

гроба на апостол Йоан

музея на Малаозиатските цивилизации в Анкара

подземния град Каймаклъ

скалните църкви в Гьореме

Учхисар

Мавзолея на Мевляна и Джамията Селимие

Мавзолея на Ататюрк

Музея на малоазиатските цивилизации

Други възможнсости за посещения в Анкара

 

 

Турската кухня ми харесва и ще се опитам да се възползвам пълноценно. Тъй като имаме закуски и вечери, остават идеи за обяда  ;)  ;)  ;) 

 

Всяка информация, която ви хрумне, ще бъде оценена и полезна.

 

Благодаря ви предварително  :)  :)  :) 

 

Аз не бих пропуснала оцветените в червено. :)

За първите три нищо не мога да кажа, понеже не съм ги посещавала, а данни от нета можете да видите и сама.

 

За балона ... ДА, ДА, ДА  - много пъти! Страхотно изживяване, макар и с не много прилична цена.

 

Имам качени малко снимки: Кападокия и Балоните

Щях да качвам и в галерията тук снимки, но все не ми стига времето...

 

В Анкара ми хареса Цитаделата - гледката от там е хубава, а района под нея го реставрират и е интересен.

 

За яденето ... много рядко има нещо, което не ми е допаднало на вкус. Май не съм претенциозна. :)

Никога не пропускам да ям кюнефе. :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Благодаря, Мари :) 

 

Балона остава :)

 

Добавям Цитаделата в Анкара (ако има възможност)

 

И каквото мога да пробвам от храната, включително кюнефе  ;) с türk kahvesi  :lol:  :lol:  :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

vili_gp ,

За храна,  класическите скари:

 

искендер кебап

адана кебап - ако харесваш люто

урфа кебап

агнешка пържола

агнешки ребърца

чоп шиш

агнешки шиш

мешена

бейти

тандър

килис кебап

 

лахмаджун - турска пица

 

...

Да продължа ли още? :)

Редактирано от tom777
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В Анкара много ме впечатли музея на Ататюрк - отвън е много грандиозно със статуи и паметници, а вътре е много итерактивно направен музея. На мен не ми стигна отделеното време и почти на бегом го разгледахме. Има интересна колекция от подаръците, които са правени на Ататюрк от лидери на различни държави. Има зали с възстановка на битки, подобно на Плевенската панорама, но с подходяща фонова музика и осветление, много екрани с голям обем информация, а отвън има и няколко интересни лимузини. В Анкара попаднахме и на голям увеселителен парк, в който вечер фонтаните са много красиви - с музика и различни форми. Има и екстремни люлки и влакчета. В Кападокия всичко е много красиво - с причудливи форми, които всеки според въображението си ги оприличава на различни фигури.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

vili_gp ,

За храна,  класическите скари:

 

искендер кебап

адана кебап - ако харесваш люто

урфа кебап

агнешка пържола

агнешки ребърца

чоп шиш

агнешки шиш

мешена

бейти

тандър

 

лахмаджун - турска пица

 

...

Да продължа ли още? :)

Давай! :)

 

Това ме подсеща, че щях да правя една тема с нещата, които да опитаме в Турция, но ... като почна да избирам снимки и така се заплесвам, че работата хич не ми спори. :lol:

Ще я подхвана скоро отново тази тема.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

vili_gp ,

За храна,  класическите скари:

 

искендер кебап

адана кебап - ако харесваш люто

урфа кебап

агнешка пържола

агнешки ребърца

чоп шиш

агнешки шиш

мешена

бейти

тандър

килис кебап

 

лахмаджун - турска пица

 

...

Да продължа ли още? :)

 

Давай :) В Турция е грях да не се яде :):lol:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В Анкара много ме впечатли музея на Ататюрк - отвън е много грандиозно със статуи и паметници, а вътре е много итерактивно направен музея. На мен не ми стигна отделеното време и почти на бегом го разгледахме. Има интересна колекция от подаръците, които са правени на Ататюрк от лидери на различни държави. Има зали с възстановка на битки, подобно на Плевенската панорама, но с подходяща фонова музика и осветление, много екрани с голям обем информация, а отвън има и няколко интересни лимузини. В Анкара попаднахме и на голям увеселителен парк, в който вечер фонтаните са много красиви - с музика и различни форми. Има и екстремни люлки и влакчета. В Кападокия всичко е много красиво - с причудливи форми, които всеки според въображението си ги оприличава на различни фигури.

За музея на Ататюрк наистина си трябва доста време, ако искаш да го разгледаш подробно и вътре.

В парка ходихме, но беше вече тъмно и не работеха атракциите, въпреки това беше много красиво. Парка е охраняван и няма проблем да се разходите там и вечерно време.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В Анкара много ме впечатли музея на Ататюрк - отвън е много грандиозно със статуи и паметници, а вътре е много итерактивно направен музея. На мен не ми стигна отделеното време и почти на бегом го разгледахме. Има интересна колекция от подаръците, които са правени на Ататюрк от лидери на различни държави. Има зали с възстановка на битки, подобно на Плевенската панорама, но с подходяща фонова музика и осветление, много екрани с голям обем информация, а отвън има и няколко интересни лимузини. В Анкара попаднахме и на голям увеселителен парк, в който вечер фонтаните са много красиви - с музика и различни форми. Има и екстремни люлки и влакчета. В Кападокия всичко е много красиво - с причудливи форми, които всеки според въображението си ги оприличава на различни фигури.

 

Ако си била на организирана екскурзия с агенция, можеш ли да ми кажеш дали има възможност за свободно време, в случая за Цитаделата и евентуално нещо друго?

Вярвам, че ще дадат свободно време, но кой знае дали и колко.

Връзка към коментар

vili_gp, ако искаш пусни програмата на агенцията, без да пускаш линк към нея и без да споменаваш името и, за да преценим дружно дали ще имате свободно време. 

Връзка към коментар

...

текирда кебап

инегьол кебап

патладжан кебап

дроб на шиш

акчабат кюфте

ичли кюфте

 

карнъярък - патладжан пълнен с къйма

мусака

сърми

менемен -бъркани яйца със зеленчуци

 

пиде - пита, отгоре с месо, сирене или кашкавал, зеленчуци.

 

Не е ли по-добре да спра:)? Може да ви се прииска:).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Като гледам Пергамон и Халикарнаския мавзолей, вие цяла Турция ще обикаляте. Т.е. дори да пропуснеш нещо в Пергамон, това няма да ти даде време в Кападокия.

Разходката с балон почва много рано преди изгрев, до около 9-10 ви връщат, т.е. ако е типична екскурзия, в която закуската е в 8:30 и после ви събират до 10 няма да изпуснете нищо. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

...

текирда кебап

инегьол кебап

патладжан кебап

дроб на шиш

акчабат кюфте

ичли кюфте

 

карнъярък - патладжан пълнен с къйма

мусака

сърми

менемен -бъркани яйца със зеленчуци

 

пиде - пита, отгоре с месо, сирене или кашкавал, зеленчуци.

 

Не е ли по-добре да спра :)? Може да ви се прииска :).

 

Прийска ни се  :lol: Ако не ги пуснеш тук имената, моля и на мен на лични  :)

Редактирано от vili_gp
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

vili_gp, ако искаш пусни програмата на агенцията, без да пускаш линк към нея и без да споменаваш името и, за да преценим дружно дали ще имате свободно време. 

 

Готово :)

 

ТУРИСТИЧЕСКА ПРОГРАМА

 

ДЕН
1
София – Айвалък
~760 km

Отпътуване от София в 7.00 ч. от площад "Александър Невски" (началото на улица "Оборище"), 7.10 ч. - бензиностанция "OMV" (жк. Младост, Окръжна болница), 7.40 ч. - Ихтиман (мотел "Ихтиман"), 8.10 ч. - Пазарджик (бензиностанция "Shell"), 9.00 ч. - Пловдив (бензиностанция "OMV" до хотел Санкт Петербург), Хасково - 10.30 ч. по маршрут Свиленград - Капитан Андреево - Одрин - Чанаккале - Едремит. Настаняване в района на Айвалък/Саръмсаклъ вечерта. Вечеря. Нощувка.

 
2
Айвалък – Бергама – Кушадасъ
~250 km

Закуска. Отпътуване за Кушадасъ - разположен в красив залив, курортът очарова със забележителните си морски пейзажи. По пътя - разглеждане на Бергама, наследник на древногръцкия Пергамон и Храма на изцелението Асклепион - най-старата болница в света, създадена от бог Асклепий. Пристигане в Кушадасъ - Птичия остров. Настаняване. Вечеря. Нощувка.

 
3
Кушадасъ – Ефес – Къщата на Дева Мария – Храмът на Артемида – Джамията "Иса Бей" – Гробът на апостол Йоан –Милет – Дидим – Приене
~150 km

Закуска. Свободно време или туристическа програма по желание: 1. 08.00 ч. - Полудневна екскурзия с местен екскурзовод с разглеждане на древния град Ефес - един от най-известните градове на античността, познал властта на йонийци, лидийци, персийци, римляни и турци; посещение на Къщата на Дева Мария, където е прекарала последните дни от живота си; посещение на Храмът на Артемида - едно от чудесата на света; джамията "Иса бей" – направена с различни камъни, докарани от античния град Ефес; гробът на апостол Йоан и руините на османската крепост. 2. 14.00 ч. - Полудневна екскурзия до Приене (Приам), наричан "Помпей на Мала Азия". Огромен пожар в древността е принуди жителите му панически да напуснат, оставяйки всичко така, както е било, да бъде запечатано от огъня. Запазени са четирите колони, останали от храма на Атина и античният театър. Следва Милет - някога огромен град с три пристанища, днес - останал доста навътре в сушата. Жителите на този изключително богат в древността град са основали Черноморските колонии Одесос и Аполония. Пътуването продължава към Дидима, някога свещено място за поклонения. Славата му се дължи на величествения храм на Аполон. Връщане в Кушадасъ. Вечеря. Нощувка в Кушадасъ.

 
4
Кушадасъ – Памуккале
~195 km

Закуска. Отпътуване за Памуккале. Разглеждане на античния град Хиераполис и Памуккале. Варовитите отлагания от горещите минерални извори са облекли скалистите тераси в ослепителна белота. Оттам идва и името на Памуккале - "замък от памуци", което напълно отговаря на този екзотичен природен феномен. Точно минералната вода е причината за възникването на това място на античния свещен град Хиераполис и превръщането на Памуккале в най-стария балнеологичен курорт на света. Настаняване. Вечеря. Нощувка.

 
5
Памуккале – Кония – Кападокия
~650 km

Закуска. Отпътуване за Кападокия. По пътя туристическа програма в Кония: Мавзолеят на Мевляна и Джамията Селимие. Пристигане в Кападокия вечерта. Настаняване. Вечеря. Нощувка.

 
6
Кападокия – Юргюп – Аванос – Дервент – Гьореме
~100 km

Закуска. Целодневна екскурзия: Посещение на подземния град Каймаклъ; скалните църкви в Гьореме; Юргюп; Аванос. Разглеждане на Червената долина на Дервент с причудливите вулканични образувания. Вечеря. По желание: фолклорна вечер в най-популярния ресторант в Кападокия "Яшарбаба". Нощувка.

 
7
Кападокия – Соленото езеро – Анкара
~320 km

Възможност за разходка с балон. Закуска. Отпътуване за Анкара. По пътя - фотопауза на Соленото езеро. Пристигане в Анкара следобед. Туристическа програма: посещение на мавзолея на Ататюрк; музея на малоазиатските цивилизации с експонати от времето на палеолита и неолита. Настаняване. Вечеря. Нощувка.

 
8
Анкара – София
~1020 km
 

Закуска. 7.30 ч. - отпътуване за България. Пристигане в Хасково, Пловдив и Пазарджик – вечерта, в Ихтиман и София на бензиностанция "Shell" (бул. "Цариградско шосе" № 113, до София Прес) и на площад "Ал. Невски" (началото на ул. "Оборище") - късно вечерта.

Редактирано от Mary
Връзка към коментар

Прийска ни се  :lol: Ако не ги пуснеш тук имената, моля и на мен на лични  :)

Аз ги искам имената за да мога да ги включа в бъдещата тема за храната в Турция, но ако и на другите им е интересно да ги знаят, може да са и в тази тема. :)  

vili_gp, махнах линковете към агенцията, които бяха останали и сега ще разгледам програмата. 

Връзка към коментар

Ако си била на организирана екскурзия с агенция, можеш ли да ми кажеш дали има възможност за свободно време, в случая за Цитаделата и евентуално нещо друго?

Вярвам, че ще дадат свободно време, но кой знае дали и колко.

Да, на организирана екскурзия бяхме и знеш как е - времето все не достига. Стоварват те някъде дават ти определено време и колкото си видял - толкова. Затова вече организирам сама пътуванията ни.
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, на организирана екскурзия бяхме и знеш как е - времето все не достига. Стоварват те някъде дават ти определено време и колкото си видял - толкова. Затова вече организирам сама пътуванията ни.

 

Съгласна, просто за Турция не ми се иска да съм абсолютно сама, както щях да бъда ако сама го организирам..., по-скоро от съображения за безопасност   :blush:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1
София – Айвалък
~760 km

Отпътуване от София в 7.00 ч. от площад "Александър Невски" (началото на улица "Оборище"), 7.10 ч. - бензиностанция "OMV" (жк. Младост, Окръжна болница), 7.40 ч. - Ихтиман (мотел "Ихтиман"), 8.10 ч. - Пазарджик (бензиностанция "Shell"), 9.00 ч. - Пловдив (бензиностанция "OMV" до хотел Санкт Петербург), Хасково - 10.30 ч. по маршрут Свиленград - Капитан Андреево - Одрин - Чанаккале - Едремит. Настаняване в района на Айвалък/Саръмсаклъ вечерта. Вечеря. Нощувка.

5
Памуккале – Кония – Кападокия
~650 km

Закуска. Отпътуване за Кападокия. По пътя туристическа програма в Кония: Мавзолеят на Мевляна и Джамията Селимие. Пристигане в Кападокия вечерта. Настаняване. Вечеря. Нощувка.

8
Анкара – София
~1020 km
 Закуска. 7.30 ч. - отпътуване за България. Пристигане в Хасково, Пловдив и Пазарджик – вечерта, в Ихтиман и София на бензиностанция "Shell" (бул. "Цариградско шосе" № 113, до София Прес) и на площад "Ал. Невски" (началото на ул. "Оборище") - късно вечерта.

 

Вили,ето тези три дена ще се размажете от път.

Това не е хубавото на организираната екскурзия!!!

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Вили,ето тези три дена ще се размажете от път.

Това не е хубавото на организираната екскурзия!!!

 

Разбирам, но толкова ми се ходи до там, а няма с кой и както казах поради разни съображения се включвам в този вариант...

А сама (без агенция) трябва или с автобус или с rent a car, което ще ми излезе по-скъпо.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.