Прескочи до съдържание

Кредитна карта - Да или Не


Георги Василев

Препоръчани мнения

Георги Василев

Здравейте, оказа се, че е голяма дилема дали да си извадя такава карта или не. Досега никога не съм имал, само с една дебитна VISA се разхождам, но напоследък все повече намирам изгодни оферти за хотели по различни сайтове, които са на оферта, ако се вземат с кредитна карта и ми се нави нещо пружинката в главата :D Разпитах доста хора, които ползват и получих (разбира се) и много негативни и много позитивни мнения. Лично аз съм на мнение, че за човек, който обича да пътува и го прави сравнително често, това си е необходимо зло :) Мисля, че всичко зависи основно от човека, ако си прави сметката, като хората, банката няма да го закача. Искам да си извадя една карта с еврова сметка, за да резервирам, запазвам, наемам и прочие. Единствената и цел ще е за това и за нищо друго от рода на (пазаруване в БГ, теглене на банкомат и т.н.). Поразгледах и си харесах тази (виж линка). Днес ходих и до самата банка все пак да чуя и на живо нещата и поне от чутото не видях разлика с написаното, тоест явно съм разбрал нещата правилно. Вие на какво мнение сте?

 

MasterCard PayPass

 

http://www.ccbank.bg/bg/products-and-services/retail-business/bank-cards/kreditni-karti/bezkontaktna-kreditna-karta-mastercard-paypass/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Според мен няма нещо като "против" кредитна карта, ако си плащаш всичко навреме и не влизаш в задължения, както и не се изкушаваш да профукаш целия лимит всеки месец...

Ако харчиш толкова, колкото имаш в текуща сметка някъде и винаги плащаш цялата сума на падеж, кредитната карта не е по-лоша от дебитна, с някои предимства при пътуване.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Тук сме разписали от-до всички плюсове и минуси на кредитните карти, които се предлагат за пътуващи българи:

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)

Обърни внимание на последните 5-10 страници, те са с актуална информация.

 

Ключовите аспекти, които трябва да гледаш, са :

  • такси поддръжка - по-малки, по-добре
  • такса превалутиране - НЕ трябва да има
  • кешбек
  • застраховка по време на път
  • допълнителни бонуси

Лихвите не ги споменавам, защото с умерено и разумно ползване не се стига до тях.

 

Ако искаш да се възползваш от офертите, които споделяме тук, за болшинството не е това правилната карта ..

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 7
Връзка към коментар
Георги Василев

Е, то напоследък въпросе не е ДАЛИ, а КОЛКО вида кредитни карти правят пътуването ... по-привлекателно!  :lol:

Хихих.....май има нещо вярно :D

Връзка към коментар

Дават точки, бонуси, отстъпки, дават и до 5% кешбек защото американците плащат лихви и не си ползват кредитните карти като дебитни. А и печатницата на ФЕД не спира   ;)

Редактирано от adreno
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Твърдо НЕ! Каквото и да ти обясняват пишман туристите, които без поне 3 кредитни карти и джипиес не тръгват и за съседния град, кредитната карта си е абсолютно ненужен лукс, без който преспокойно може да мине всяко едно пълноценно пътуване. Да, погледната от определен ъгъл, е голямо удобство, ама ако мога да използвам едно такова сравнение - то същото като един здрав и прав човек да тръгне с патерици на разходка :)

 

Искам да си извадя една карта с еврова сметка, за да резервирам, запазвам, наемам и прочие. Единствената и цел ще е за това и за нищо друго от рода на (пазаруване в БГ, теглене на банкомат и т.н.).

 

И аз имам една такава карта за изброените цели - международна дебитна. За 6 години вярна служба и стотици успешни транзакции в над 20 държави на 3 континента (включително и на десетки места, които изрично са изисквали само кредитна карта) съм имал само два проблема с отхвърляне. При първия плащането не мина и с кредитна, при втория така и не разбрах къде е проблемът, защото от отсрещната страна се оказаха едни доста некоректни жабари и бързо ме изгубиха като клиент.

 

:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Винаги ми е било чудно, как има хора, които не искат кредитни карти, понеже постоянно харчели, трупали се лихви и т.н.

Аз за последните 6-7 години, от когато имам кредитни карти, не съм дал и 1 стотинка лихва и не смятам да давам.

Освен за приемливи самолетни билети, най-вече трябва при наемане на кола под наем. Не повече от 5% от фирмите, приемат дебитна или в брой.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Георги Матеев

Твърдо ЗА кредитните карти.

 

1) Улесняват ми живота винаги и по всяко време и не се налага да се замислям тук ще мине ли картата или няма.

2) Често ползвам промоционални оферти, обикновено недостъпни за дебитни карти. Достатъчно е да дам за пример Diners-a и огромните отстъпки за билети, които се появяват напоследък.

3) Изкарвам допълнително пари чрез кешбек програмите.

4) Ползвам Visa от 2000 г. и досега не съм платил една стотинка лихва. В момента имам 4 различни кредитни карти (+ 5 дебитни) и наистина не е особено трудно да следиш и и погасяваш навреме.

 

Иначе със или без кредитна карта... ако харчиш повече, отколкото изкарваш - винаги ще имаш проблем :) Така че тея градски легенди колко се прецакваш като си извадиш кредитна карта просто не ги приемам.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Дори да се плащат някакви лихви в определдн момент за мен е важно, че когато искам мога да си позволя да платя. Твърдо за, ако се ползва разумно. Аз имам три :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Твърдо ЗА! Не го разбирам тоя страх от кредитните карти. ОК, ако смяташ, че няма да я ползваш често годишната такса в размер на 30-40лв може да притежи на някой, но за често пътуващи хора това със сигурност не е фактор. 

 

Иначе не съм сигурен, че трябва да е в евро. Така и така, ако доходите са ти в левове при погасяване ще трябва пак да купуваш евра...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз съм точно с такава.Не се замисляй въобще.До сега съм нямал никакви дертове и се надявам,че за в бъдеще ще е по същия начин.Давай смело щом си харесал. ;)

П.П. По-добре в левове. :)

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами не съм :)

За оборотите които правя по тия карти напълно ме устройва.

Визата ми винаги е била в евро , като основно пътувам в Европа , рядко навън.

С оглед товс което търси Георги Василев също едва ли ще е проблем.

Важно картата да не е в долари ...

Връзка към коментар

Всъщност шегувах се - доколкото всички разплащания по закон в България са само в лева, то набавянето на евро за погасяване е свързано с определени загуби - дали ще го платиш като курсова разлика при банката ти, или като време в тичане по чейнджове е все тая. Важи за долара повече, но и при еврото може да има неприятни изненади.

Има фенове на онлайн шопинга с карти в долари и паунди - твърдят, че им излизала сметката с тичането по чейнджове и даже инкасирали допълнителна печалба от курсовите разлики по време на гратисния период  :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

......и даже инкасирали допълнителна печалба от курсовите разлики по време на гратисния период :lol:

Ама това не е ли валидно само при движение на USD/EUR(BGN) или GBP/EUR(BGN) само в едната посока, а при движение в обратната посока - да инкасират загуби? А, както е известно, движението не е постоянно само в едната посока.

Иначе то имаше и фенове на теглене на заеми в швейцарски франкове, което изглеждаше (и отначало беше) изгодно, обаче когато нещата се обърнаха и швейцарските власти отвързаха франка, тези със заемите гризнаха голямо дърво...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Май малко идва като след дъжд качулка, но не видях някой да попита къде преимуществено ще се ползва картата. Според мен, ако преимуществено ще се ползва в Европа е добре да бъде еврова VISA. Ако ще се ползва извън Европа, тогава доларова MasterCard е подходяща. Не виждам никакъв смисъл от левова VISA или MasterCard, защото във всички случаи превалутирането от левова сметка към еврова или пък при кешово внасяне на средства по кредитната ще бъде по-удобно при положение, че голяма част от пазара в Европа се осъществява с евро. Относно разликата между VISA и MasterCard сме коментирали, че първата е по-разпространена в Европа, като съществуват места където втората не се приема...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Май малко идва като след дъжд качулка, но не видях някой да попита къде преимуществено ще се ползва картата. Според мен, ако преимуществено ще се ползва в Европа е добре да бъде еврова VISA. Ако ще се ползва извън Европа, тогава доларова MasterCard е подходяща. Не виждам никакъв смисъл от левова VISA или MasterCard, защото във всички случаи превалутирането от левова сметка към еврова или пък при кешово внасяне на средства по кредитната ще бъде по-удобно при положение, че голяма част от пазара в Европа се осъществява с евро. Относно разликата между VISA и MasterCard сме коментирали, че първата е по-разпространена в Европа, като съществуват места където втората не се приема...

 

Аз мисля по друг начин относно избора на валута.

Според мен по-важно за това решение е не къде ще се ползва картата, а в каква валута са доходите ти. По-удобно за връщането на ползвания кредит, както и по-добър курс се получава ако картата ти е във валутата в която са ти доходите.

Ако харчиш в различна валута така или иначе ще се прави превалутиране. За пример ако картата ти е левова, а платиш нещо в долари превалутирането ще стане по курса на съответния бранд (разбирай Visa/MC/Diners...). Ако картата ти е доларова пък ще се наложи след това да купиш долари от съответната банка издател (или от чейндж бюро например) за да покриеш задължението си. В първия случай курса е определено по-добър.

Относно бранда - никога не може да си сигурен какво ще реши съответния ПОС терминал, така че най-добре от всички да има човек. 

 

По темата Да или Не - Разбира се ДА. 

 

Колкото повече толкова повече :) - важи и за моделите и за броя които трябва да има човек.

Поне две. 

 

Причини и примери да имаш повече от една КК са много - ами ако я загубиш, ако я счупиш, ако ПОС не я приеме...

Или пък да имаш достъп до повече пари ако ти се наложи. Прост пример за пари, които в общия случай няма да похарчиш, но ще трябва да ги имаш - вземаш кола под наем и ти блокират 1300 евро франшиза... Ами ако ти е 3000 лв кредитния лимит на картата (доста често срещан лимит) от тук насетне си останал без пари.

 

Така че поне две карти. И да се употребяват умно - разбирай харчи колкото ти е по джоба и връщай в гратисния срок.

 

Таксите не са толкова страшни. Напротив - само храната и комуналните разходи да плащаш през картата кешбека ще ти е повече от таксата...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.