Прескочи до съдържание

Източни Родопи


veseliache

Препоръчани мнения

здравейте,

Опитвам се да планирам 5 дни в Родопите, но нещо не ми върви...

Ще бъдем 2 семейства - ние с 4 годишно дете и едни приятели - поляк с босненка и двете им деца.

Общата идея ми е да им покажа Източни Родопи.

Като ден 1 планирам да тръгнем сутринта, да им покажем Пловдив, Асеновата крепост и Бачковския манастир - спане в с. Косово във вила Бели Ружи;

2 ден ми се иска да се насочим към Кърджали и да видим Каменните гъби, Кърджали, Каменната сватба и ако има време Перперикон - ето тук не мога да намеря нощувка на нормална цена и имам нужда от помощ. 

Принципно приятелите ни предпочитат да са настанени в къща с приятни стопани, с които може да си поговорят - всички говорят сръбски.

3 ден си мисля за Татул Дяволския мост край Ардино и да се запътим в посока Ивайловград 

 вила Армира, крепостта Лютица, с. Долно Луково, Глухите камъни - тук пак се чудя къде е най-добре да се спи?

4 ден - посока Свиленград - искаме да видим меандрите на р. Арда, Мезек - крепостта и гробницата и пак място за настаняване?

5 ден можем да отидем до Одрин или ако има нещо друго интересно.

Ще съм благодарна на всякаква помощ, особено за настаняване и идеи, маршрути...

Също ме интересува дали има някоя хубава и лесна за деца екопътека в района?

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Била съм няколко пъти в района на река Арда. Отсядала съм при Гаргата в с. Горно поле в неговите Гаргини къщи.

Това се намира на 6-7 км западно от Маджарово. Къщата му е уникална - стара каменна пригодена за селски туризъм и изключително подходяща за малка група като вашата. Мястото може да  бъде отправна точка за всички дни. Предлага само нощувка. Всичките му гости стават приятели. Приготвяме  си заедно храната, която си носим. Хапваме и пийваме заедно и разбира се приятни разговори за кой каквото се сети. 

Там съвсем наблизо е Кромлех-а така наречения български Стоунхендж. Интересно е да се види и мястото Шейтан кюпрю в съседство с язовирната стена на яз. Студен кладенец. В Маджаророво има колония на белоглави и египетски лешояди. Има информационен център с музейна сбирка и екскурзовод. Разбира се всеки може да ги види как си летят високо в небето. Природата в Маджарово е  невероятно красива. Там покрай реката изобилстават красиви камъни аметисти, опали и други. Даже последния път намерих доста големи аметисти ама кой да ги носи  :rolleyes: . Радвам се, че сте нацелили този регион. Гарантирам, че много ще ви хареса  :) . 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Препоръчвам село Орехово за отсядане. Намира се малко след Косово.( това село не знам защо пък се харесва толкова) Уникално, космическо място. Има многмного къщи за гогости. Рая, Вила на върха, хотел Нико и т.н. Добър подход към Чудните мостове.

Маршрута ви е много хубав, а аз си мислех, че съм обиколила околията....явно има много да наваксвам.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще съм благодарна на всякаква помощ, особено за настаняване и идеи, маршрути...

Също ме интересува дали има някоя хубава и лесна за деца екопътека в района?

 

Супер си ти е маршрута. Все интересни неща си предвидила.

 

В Кърджали има доста места за настаняване, какво имаш предвид под нормална цена?

Нещо по луксозно е хотел Главатарски Хан

Не пропускайте регионалния исторически музей (ул.Републиканска 4). Заслужава си отвън и отвътре :)

 

Ако решите да спите в Ардино - препоръчвам едноименният хотел баш в центъра. Или Asara.

Екопътека има в района до с.Дядовци и е съвсем лесна

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря на Георги за "събуждане" на темата ;))))! 

Относно Златоград - не, не е в маршрута, защото сме били там, а и е едно сериозно отклонение, имайки предвид времето, с което разполагаме.

Принципно идеята беше да се разходим из района на Ивайловград и Свиленград, но заради приятелите пътуването се удължи с 2 дни и решихме да им покажем и някои други места, които така или иначе не ни отклоняват много!

Вчера намерих една страхотна оферта за хотелче с басейнче в Ивайловград и излиза доста евтино - промоция 3 нощувки със закуска, а плащаш две и мисля да се възползвам. По този начин вторият ден от Перперикон направо се запътваме към Ивайловград и оттам единият ден ще обикаляме наоколо, вторият около Маджарово - меандрите, кромлехът и каквото ни хареса.

Сега си мисля дали около Мезек има хубаво място за настаняване? Мисля си да направим една дегустация на вино в Катажина Естейт. Някой бил ли е? заслужава ли си? 

И 5 ден да минем през Одрин на път с Синеморец - излиза поне със сто км. по-кратко... 

Връзка към мнение

Преди време имах честта служебно да бъда включена в обиколка на Ивайловград и няколко обекти, представляващи интерес за българските архиелози. Много ми хареса района и най-вече храната. Тогава на връщане ни бяха организирали и посещение на избата Катажина. Дадоха ни да дегустираме няколко вида вина, имаше и хапки със сирена и плодове. Мястото е приятно. Не мога да кажа, дали си заслужава с оглед на цената, която е била платена. Направи ми впечатление, че дегустирахме различни вина в една чаша за белите вина и една чаша за червените вина. Била съм на дегустация и в изба на Санторини и там за всеки вид вино имаше различни чаши.

Говоря за време от преди около 4 год, та може и вече да има съществена промяна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Мезек има един комплекс Дженерал: отделни бунгала са, само отвън съм ги виждала и не знам дали и кога работи. Освен Катаржина, в самото село има още една изба. Има и крепост възстановена сравнително добре (не в традиционния ГБС стил), както и тракийска куполна гробница.

 

Свиленград не е това, което беше, но все пак да кажем, че основният бизнес на хотелите са все още нощувките на час (и комшии ползващи казината). Гледайте отзивите и се примирете с огромните огледала на тавана :)

Редактирано от Мрън
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За Свиленград, мога да се включа, че е хубаво да видите старият каменен мост, който е единственият напълно запазен елемент от едновремешен цялостен комплекс от кервансарай,джамия, чаршия, хамам.построен по нареждане на Дамад Мустафа паша през времето на султан Сюлейман Великолепни(1520-1566).

post-2133-0-02088800-1437125568_thumb.jpg

 Може да отдъхнете в новоткрият ресторант, който се намира на този мост с изглед към р.Марица, но имайте впредвид,че цените са високи, тъй като Свиленград масово е  посещаван от турци и гърци, като се има впредвид близостта до границата.

post-2133-0-56101400-1437125662_thumb.jpg

А ето и още един новоткрит ресторант
http://restaurantparka.com/

От крепостта в Мезек се открива невероятна гледка, но гробницата мисля,че не е постоянно отворена, но може да попитате в информационият център, който се намира в една мисля бивша хижа отлявата страна на пътя, при старта на изкачване към крепостта. Под тази сграда има ресторант и бунгала за настаняване, но не се сещам името, за съжаление. Цените са добри и готвят вкусно.

В Свиленград за настаняване има няколко по-големи хотела, както и няколко малки гест хоусес. Смятам,че хотел Романтика е добът вариант за настаняване, ако ви устройват цените.


В Мезек има един комплекс Дженерал: отделни бунгала са, само отвън съм ги виждала и не знам дали и кога работи.

Ех, и аз това място имах впредвид, добре,че ми опресни паметта как се казваше ;)


 Освен Катаржина, в самото село има още една изба.

Там предлагат ли дегустация? Аз мисля ходихме набързо да си купим вино, което е страхотно с много интересни етикети и повечето го изнасят за чужбина.

 

Ако имате време може да отскочите до Маточинската крепост от филма Мила от Марс

post-2133-0-71546800-1437127454.jpg

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря за предложенията. 

Точно резервирах нощувка в бунгалата Дженерал - 50 лв. на бунгало.

Всички ми препоръчват от Мезек да посетим избата Катажина и ще се обадя да попитам какви са условията.

За Свиленград не знам дали ще имаме много време, но поне ще видим моста.

Очертава се прекрасна ваканция - само гостите да не решат, че им се седи на басейн ;))))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Маточина е страхотно място. Доколкото знам има и някаква църква там също интересна, но не съм търсила подробности. Маточина е единственото българско село, което се намира извън телената ограда, някога опасваща граничната зона: минавате през един стар портал, за да влезете в него.

 

Да, гробницата в Мезек не е отворена постоянно, но има информация на кого да се обадите, за да ви отвори. Точно за избата с етикетите става въпрос. Дегустация май нямаше, но виното беше хубаво, доколкото си спомням.

Редактирано от Мрън
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря за предложенията. 

Точно резервирах нощувка в бунгалата Дженерал - 50 лв. на бунгало.

Всички ми препоръчват от Мезек да посетим избата Катажина и ще се обадя да попитам какви са условията.

За Свиленград не знам дали ще имаме много време, но поне ще видим моста.

Очертава се прекрасна ваканция - само гостите да не решат, че им се седи на басейн ;))))

Супер, каквото и да решите съм сигурна,че ще е весело. Приятно изкарване и да пишеш после как е минало ;)

 А и да не забравите да опитате за десерт типичното Свиленградско малеби ;)

post-2133-0-87580600-1437129522_thumb.jpg

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Може би вече сте отишли, но имайте предвид и за друг път - пък и да стои за други хайкъри, които водят чужденци:

 

Местата в Източните Родопи, които лично на мен спират дъха и са встарни от преекспонираното, са:

 

Културно-исторически:

1. Кромлехът при с.Долни Главанак - изключително интересен и загадъчен обект. Поддържан е и има инфраструктура с табели.

2. Каменните костенурки при с.Фотиново (някои учени изказват мнение, че са древни съоръжения за добив на злато)

3. Преход от с.Башево до крепостта Кривус - невероятно живописен маршрут (бих рекламирал България с гледките по пътя).

4. 2-3 часа преход до хижа Устра, тръгвайки от с. Устрен до крепостта Устра от X в., a и тракийските менхири. Гледката на 360 градуса от горе е у-бий-стве-на!

5. Маршрутът от с. Гугутка до Бялград или Бялото кале

6. Безвремието на крепостта Моняк (Мнеакос) над с.Широко поле

 

Природни

7. Каменните гъби при с.Бели пласт (Сватбата и Слонът също са интересни)

8. Лешоядите (белоглав и египетски) при Маджарово (което е в центъра на вулкан, изригнал преди 35 милиона години). Тези лешояди ги оцени NG и цяла Европа, само ние тук нехаем какво богатство имаме.

9. Дивата природа и старите къщи до с.Безводно и язовир Боровица

10. Каяк по Арда!!!

 

(Перперек, Татул, Мезек, Дяволският мост и пещерата Утроба по моему са твърде комерсиализирани обекти, и чувството за приключение на по-взискателният пътешественик малко се губи сред лустросаната човешка намеса - коли, боклуци и стремеж към задължителна социализация)

 

Естеството на обектите и маршрутите е такова, че спането в повечето случаи, ако не сте на палатки с каяци, и сте с паркирана кола в близкото село, позволява да се осъществи в близкия голям град - Кърджали, Маджарово, Ивайловград, Джебел, Момчилград, Крумовград. Въпреки това, поради нарастналия брой туристи напоследък, не са малко и селата, които предлагат биоферми (например "Пътят на сиренето" в с.Плевун), което пък народи доста мини семейни хотелчета и къщи на място: в Плевун, Кондово, Тополово, Рабово... Всичко, което имате нужда са два-три клика в Гугъл.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Към горното бих добавил и "Харман кая". Обект, който тепърва започва да набира популярност и все още не е засегнат от допълнителна човешка намеса. Препоръчаха ни го на сергията пред "Татул" и въобще не съжалявам, че отделихме време за него...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

тръгваме на 17ти август.

време малко, за посещение много...

Долни Главанак съм го включила, както и Каменните гъби. Мисля да отидем и до Кован кая и Глухите камъни,

Перперикон, въпреки че е известен, мисля, че на гостите ни ще е интересно да го видят.

От мненията ви оставам с впечатление, че пак трябва да се върна в този район!!!

ЕХ, БЪЛГАРИЙКЕ, НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ СРАВНИ С ТВОЯТА КРАСОТА! 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз лично Глухите камъни бих ги пропуснала... Миналата година ни изядоха комарите докато обиколим района, а времето което трябва да се отдели на една такава обиколка мисля, че не си заслужава видяното... Задължително отидете на беседа за белоглавите лешояди и после ги наблюдавайте с хората от центъра - изключителни интересни разказвачи са. Ако сте запалени по фотографията могат да ви заведат на специални места, от които да ги храните и да направите едва ли не NG снимки :) В центъра също съм чувала, че може да се спи, но проверете как точно стои въпросът...

В село Бориславци по пътя има автентична таханджийница, където продават най-вкусния тахан на света :) С една много разговорливи бабичка и дядо. 

А по отношение на с. Долно Луково - имайте предвид, че там телефоните нямат обхват. Само на Виваком на някои места. А за да ви отворят църквата - трябва да се свържете с кметицата, в която са ключовете. Тя ще ви заведе, но най-добре е да й се обадите предварително, за да знае, че ще отидете, за да може да бъде там. Самата тя е много приятна жена, има си някакви ритуали, които следва - например дава ключовете на най-младия да отвори църквата и да влезе... но няма да издавам повече, за да ви е интересно.

В Ивайловград сме спали в хотел Луксор, а вечерта съответно се хранихме в ресторанта и гледахме мач (беше важно за мъжете). В Ивайловград има и музей на бубарството, на който можете да хвърлите един поглед, но предварително трябва да се разберете с хората от вила Армира да ви отворят :)

Страхотно пътуване ще бъде!

Редактирано от violeta
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Може да  нощувате в Калояновите къщи в село Плевун Ивайловградско  , то е изходен пункт за крепостта Лютица , меандрите на Бяла река ,както и тракийския долмен в близост до селото , а също така до селото има изградена площадка за изхранване на бели лешояди ,с възможност за  уникални снимки на тези животни  ,в селото има интересна църква  и камбанария със следи от стрелбата по Капитан Петко Войвода  и неговата чета ,както и голям негов паметник , интересен е и музея  на малоазийските  българи. Може да Ви организират среща  с дивите родопски коне в съседното село Костилково .

http://kaloyanovikashti.com/

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз лично Глухите камъни бих ги пропуснала... Миналата година ни изядоха комарите докато обиколим района, а времето което трябва да се отдели на една такава обиколка мисля, че не си заслужава видяното... 

Колко време отнема да се стигне до Глухите камъни, имайки предвид, че моето момиченце е на 4 години? Наистина ли не си заслужава? Нещо подобно може ли да се види някъде в близост?

За база сме резервирали хотел Луксор в Ивайловград и бунгала в с. Мезек.

Сега се чудя дали последния ден да го посветим на Одрин и от там към Синеморец или да отидем до крепостта Букелон?

Връзка към мнение

Колко време отнема да се стигне до Глухите камъни, имайки предвид, че моето момиченце е на 4 години? Наистина ли не си заслужава?

Реално има отбивка от пътя Ивайловград-Любимец и ние паркирахме там. Та... от отбивката нормално ходене е около 35-40 мин до горе. Ако сте с високопроходима кола, можете и по-нагоре да стигнете. По пътеката има табели и няма как да се объркате общо взето... Разкопките на археолозите ние като ходихме есента бяха покрити с найлони, оградени с едни мини-оградки и ако си без екскурзовод много малко можеш да разбереш. Скалните ниши са интересни, но дотам... Може би комарите освен кръвчицата ми изпиха и мозъка и не можах да се насладя докрай на мястото. Ако все пак отидете... има една пътечка, по която като тръгнете се открива приятна гледка над язовир Ивайловград.

За нещо подобно наоколо - не мога да кажа. Ние ходихме до село Малко градище, заради иконите в църквата, които са от 1845 година. Но и там е малко "схема" с отварянето на църквата - трябва да вземеш ключовете от общината. По-точно един човек го вземаш от общината и той ти отваря :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Такива скални ниши има на много места в Родопите

 

Да, скални ниши има край 60-70 села в ИР и са хомогенни за този регион, въпреки че има и изключения. Броят им, ако не се лъжа е над 1500. На някои места дори са групирани в стотици. Хипотези за тях - колкото щеш. Различна големина, различна дълбочина, някои на ниски скали при земята, други на абсолютно недостъпни. Пребиха се немалко любопитни хора. Обединява ги общо взето само фигурата на трапецът. Най-популярната хипотеза е тази, че са урни с праха на мъртвите (на проф.Нехризов). Друга изказва култувото им предназначение и някаква стара духовна практика на траките при инициацията на младежите в Орфизма (А.Фол и В. Фол). Говорят за "ритуално обработени пространства" върху Майката Планина. Някои твърдят, че са запалвани огньове и са светели нощем. Трети гледат към небето и откриват астрономически съотвтствия с трапеца в звезди, дори стиковат това с данни от Рожен и вменяват на древните изключително високи астрономически познания. Четвърти ги пере сачмата да говорят за магически същества, извънземни цивилизации и енергийни скални зони. Пети ходят и си правят религиозни ритуали край тях, пречистват местата, канят гости, оставят плодове, вино, дарове на Богинята Майка. Твърдят, че нишите са на скали в пряк контакт със слънчева страна - т.е с Бога Слънце. Шести се опитват да докажат, че има връзка между тях на картата - чертаят линии, тресат ги нумерологии, фигури и влизат във филми. Седми пък наблягат, че са правени само над златоносни скали и реки...И така нататък, и така нататък. 

 

Единственото трезво и сигурно нещо е, че имаме явни следи от човешка дейност, свързана с някаква повтаряща се практика в древността, уви с неизвестна същност, предназначение и дори датировка.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

а телефона на кметицата на с. Долно Луково кой е?

Ще питам и ще ти пиша допълнително. Най-вероятно в понеделник ще имам отговор :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.