Прескочи до съдържание

Куба, Доминиканската република и Хаити


Здравко Ангел

Препоръчани мнения

Добре, значи ще заменим Пунта Кана със Самана. Нашият план засега е следният - кацаме в Санто Доминго на обяд, ще пренощуваме там и на другата сутрин в 9 хващаме автобус за Порт-о-Пренс. Оставаме 4 дни в Хаити и след това се връщаме с автобус до Санто Доминго, където пак ще пренощуваме. И на сутринта вече може да тръгнем към Самана. Някой тук беше описал как се стига с автобус, ще го открием. Значи да се ситуираме в Лас Теренас. Водопадът Ел Лимон изглежда чудесно. Няма да шофираме, ама гледам, че има доста организирани турове, ако не се справим самостоятелно, ще се възползваме от някой дневен тур. Така като следя дните май ще ни остане време за 2 нощувки в Самана, за да се върнем последния ден отново в Санто Доминго, откъдето ни е полета за Гваделупа. А в Санто Доминго нещо, което може да пропуснем, защото го няма в пътеводителите?

 А вие защо искате да ходите в Хаити?! Там е, как да кажа, че да не прозвучи грубо...Абе не е много за ходене.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Здравко Ангел

 А вие защо искате да ходите в Хаити?! Там е, как да кажа, че да не прозвучи грубо...Абе не е много за ходене.

Всъщност има доста автентична атмосфера, което на нас много ни харесва.

Травеолани ни пусна един блог тук:

http://hopeengaged.b...ince-haiti.html

Свързахме се с момичето, което го списва и тя също ни посъветва да отидем и всъщност е място, което ние ще оценим.

Ние сме малко далеч от all inclusive екскурзиите и Доминиканската република не е нашата топ дестинация, обаче пък след като имаме шанс да я посетим, защо да не се опитаме да си развалим леко негативното отношение.

За пример само ще ти дам, че като отидохме на Малдивите, още на втория ден се изстреляхме към Мале и там си прекарахме много по-приятно сред местните, отколкото на безкрайните плажове по островите.

Та затова включихме и Хаити, за да имаме малко приключения там и после да си релаксираме на плажа в Самана.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Всъщност има доста автентична атмосфера, което на нас много ни харесва.

Травеолани ни пусна един блог тук:

http://hopeengaged.b...ince-haiti.html

Свързахме се с момичето, което го списва и тя също ни посъветва да отидем и всъщност е място, което ние ще оценим.

Ние сме малко далеч от all inclusive екскурзиите и Доминиканската република не е нашата топ дестинация, обаче пък след като имаме шанс да я посетим, защо да не се опитаме да си развалим леко негативното отношение.

За пример само ще ти дам, че като отидохме на Малдивите, още на втория ден се изстреляхме към Мале и там си прекарахме много по-приятно сред местните, отколкото на безкрайните плажове по островите.

Та затова включихме и Хаити, за да имаме малко приключения там и после да си релаксираме на плажа в Самана.

Дано няма неприятни изненади! Аз, живеейки в Доминикана, никога не бих си позволила да мина покрай Хаити... Внимавайте, има много болести. И с вудуто шега не бива. Няма да ви плаша повече. :)

Редактирано от Iva_a
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Здравко Ангел

Дано няма неприятни изненади! Аз, живеейки в Доминикана, никога не бих си позволила да мина покрай Хаити... Внимавайте, има много болести. И с вудуто шета не бива. Няма да ви плаша повече. :)

Като живееш там и гледаш по различен начин на нещата, отколкото като си турист. Вече много пъти сме се сблъсквали с този феномен. Туристите доста по-безразсъдно постъпват на моменти, но правят така, докато не се опарят. Ние все още не сме, дано да не е и този път :) А имаш ли нещо конкретно като препоръка, което да се види в Санто Доминго? И още нещо, имаш ли представа от летището в Санто Доминго до самия град с какво може да се придвижим и някакви ориентировъчни суми на таксита, ако това е единственият транспорт?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 В Санто Доминго си вземете хотел в Колониалния град. Има много прилични типични хотелчета в сгради от 16 век, на пеша от забележителностите. По 30-40 долара на вечер с климатик. Струва си да се види точно старата част на града - Зона Колониал. Всичко ти е на пеша - Алказар де Колон /къщата на Колумб син/, администрациите, първата катедрала, площад Колумб, фортът, манастирът. Ако имате време може да отидете до Фара на Колумб - монумент с предполагаемия гроб на Колумб, както и Трес охос - минерални басейни в скали под земята. Те са в парка на фара на Колумб. Такситата са нормални, зависи за какви разстояния говориш. От Колониалния град до Фара и Трес охос хвани един за 500-600 песо /12 долара горе-долу/ ще ви заведе, изчака и върне. От летището до Зона Колониал около 1000 песо /24-25 долара/. Ако те интересува още нещо, питай.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

От Санто Доминго има автобус до Самана, градът. Оттам с местния траспорт до градчето. Приключение си е, да знаеш. Люси го мина тази пролет, можеш да я питаш. Турове има в Лас Теренас, аз никога не съм ползвала агенция и не знам как е. Сам с кола е по-добрия вариант- има 7 известни и различни плажа, които няма как да се видят с агенция. И на водопада на място от някое ранчо наемаш водач - струва 500 -600 песо на двама водача и таксата за парка. Онзи ден за 8 човека ни взеха 1000 песо на място.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Здравко Ангел
Публикувано: (редактирано)

 В Санто Доминго си вземете хотел в Колониалния град. Има много прилични типични хотелчета в сгради от 16 век, на пеша от забележителностите. По 30-40 долара на вечер с климатик. Струва си да се види точно старата част на града - Зона Колониал. Всичко ти е на пеша - Алказар де Колон /къщата на Колумб син/, администрациите, първата катедрала, площад Колумб, фортът, манастирът. Ако имате време може да отидете до Фара на Колумб - монумент с предполагаемия гроб на Колумб, както и Трес охос - минерални басейни в скали под земята. Те са в парка на фара на Колумб. Такситата са нормални, зависи за какви разстояния говориш. От Колониалния град до Фара и Трес охос хвани един за 500-600 песо /12 долара горе-долу/ ще ви заведе, изчака и върне. От летището до Зона Колониал около 1000 песо /24-25 долара/. Ако те интересува още нещо, питай.

Много ти благодаря! Ще прегледам хотелите в Зона Колониал. Трес охос звучи доста привлекателно, ще го проверим. Ще ти досаждам от време на време, докато се избистри планът. :)

Редактирано от Здравко Ангел
Връзка към коментар
Здравко Ангел
Публикувано: (редактирано)

От Санто Доминго има автобус до Самана, градът. Оттам с местния траспорт до градчето. Приключение си е, да знаеш. Люси го мина тази пролет, можеш да я питаш. Турове има в Лас Теренас, аз никога не съм ползвала агенция и не знам как е. Сам с кола е по-добрия вариант- има 7 известни и различни плажа, които няма как да се видят с агенция. И на водопада на място от някое ранчо наемаш водач - струва 500 -600 песо на двама водача и таксата за парка. Онзи ден за 8 човека ни взеха 1000 песо на място.

Четох точно нейния пътепис, тя беше описала там как са стигнали. Местният транспорт си е най-добрият начин да преживееш автентичната атмосфера на мястото, затова и ние така ще се движим. Ще го измислим с водопада, как да стане придвижването, при нас проблемът е, че и двамата сме без шофьорски книжки, ама често сме се уговаряли с някой местен да му платим и заедно да обиколим, надяваме се и в Самана да открием някой.

Редактирано от Здравко Ангел
Връзка към коментар

Четох точно нейния пътепис, тя беше описала там как са стигнали. Местният транспорт си е най-добрият начин да преживееш автентичната атмосфера на мястото, затова и ние така ще се движим. Ще го измислим с водопада, как да стане придвижването, при нас проблемът е, че и двамата сме без шофьорски книжки, ама често сме се уговаряли с някой местен да му платим и да заедно да обиколим, надяваме се и в Самана да открием някой.

Да, това е начинът. И да ви разведе из плажовете. Непременно Плая Морон! Лас Байенас, Плая Бонита и ако има време Плая Козон и Лас Галерас. Не забравяйте, че не е съвсем безопасно. Без бижута, скъпи чанти и аксесоари. В Санто Доминго също.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Здравко Ангел

Да, това е начинът. И да ви разведе из плажовете. Непременно Плая Морон! Лас Байенас, Плая Бонита и ако има време Плая Козон и Лас Галерас. Не забравяйте, че не е съвсем безопасно. Без бижута, скъпи чанти и аксесоари. В Санто Доминго също.

Споко, бижута и аксесоари не носим, само с по една раница на рамо ще сме  :) Много плажове, много нещо, сега ще ги запиша в записките. Благодаря!

Връзка към коментар

Ще ми бъде много интересно ако споделите впечатления от Хаити! Единственото което съм чел напоследък е само препоръките на различните министерсва на външните работи. Болести, престъпност, отвличания на хора и горещи препоръки да не пътуваш без местен придружител и т.н.

 

На ваше място аз бих спазил поне последната препоръка. Липсата на туристи вероятно ще ви даде възможност да откриете девствени и безлюдни плажове...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И на мен! Въздържам се от категорично мнение, въпреки че живея на същия остров. Щото съм много крайна като стане дума за тази държава и тези хора. Не можем да се опазим тук.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Здравко Ангел

Ще ми бъде много интересно ако споделите впечатления от Хаити! Единственото което съм чел напоследък е само препоръките на различните министерсва на външните работи. Болести, престъпност, отвличания на хора и горещи препоръки да не пътуваш без местен придружител и т.н.

 

На ваше място аз бих спазил поне последната препоръка. Липсата на туристи вероятно ще ви даде възможност да откриете девствени и безлюдни плажове...

Ще търсим надежден местен, който да даде някакви препоръки и евентуално да се навие да слезе с нас от Порт-о-Пренс до Джакмел. Още не сме избистрили плана как точно ще протече престоят в Хаити. Ама тези дни ще постнем един по-подробен план кога и къде ще сме.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чак сега виждам тази тема, виждам, че Ива вече е отговорила на много въпроси и планът се е поизбистрил.

 

За хотел в Санто Доминго мога да препоръчам този, в който бяхме - Casa Sanchez Boutique Hotel

http://www.casasanchezhotel.com/. В колониалната зона е /в пряка на ул.Конде/, цените са прилични, обстановката също /ремонтирана колониална къща с климатици и сейф във всяка стая/. Собственикът е англичанин и е изключително отзивчив - още в момента на резервацията ми изпрати мейл с подробни инструкции, предложи трансфер, обсъдихме с него плана за престоя /именно той ми отвори очите за автобуса до Лас Теренас, с който пътуването до там ни излезе приблизително 25 долара за тримата, вместо 190, колкото е най-евтиния трансфер с кола/. В стаите е оставил подробен указател за особеностите на Санто Доминго, съвети от къде да се пазарува, къде да се обменят пари, карта на града и т.н. Персоналът също говори английски и е много отзивчив.

 

За транспорта до Лас Теренас вече сте видели в пътеписа - фирмата е Transporte Las Terrenas - http://www.las-terrenas-live.com/las-terrenas/transportes/guaguas-publicas.html. Автобусът в 1,40 ч. е климатизиран и удобен. Обадете се предварително за резервация на място и идете поне 30 мин. по-рано. Билетите се купуват от шофьора, но се оказа, че мястото се резервира предварително /и нас ни настаниха, де, но на местата, които останаха, а не е сигурно, че ще има такива/. 

 

Ако ще спите в Лас Теренас, препоръчвам хотел La Dolche Vita - приятен, не скъп и на първа линия, освен това автобусът минава по улицата, на която се намира, така че може да ви спре директно пред вратата.

 

В Лас Теренас има доста агенции, които предлагат турове до водопада Ел Лимон, до остров Левантадо, из националния парк, плажовете и т.н. Можете да ги откриете на главната улица и да букнете нещо на място или предварително по интернет. Аз открих доста в нета - примерно Флора турс, Раймънд и Грегъри /тях ползвах/, имаше и един англичанин - Тери. В момента не мога да дам линкове, но довечера ще потърся в къщи и мога да дам някои.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Здравко Ангел

Чак сега виждам тази тема, виждам, че Ива вече е отговорила на много въпроси и планът се е поизбистрил.

 

За хотел в Санто Доминго мога да препоръчам този, в който бяхме - Casa Sanchez Boutique Hotel

http://www.casasanchezhotel.com/. В колониалната зона е /в пряка на ул.Конде/, цените са прилични, обстановката също /ремонтирана колониална къща с климатици и сейф във всяка стая/. Собственикът е англичанин и е изключително отзивчив - още в момента на резервацията ми изпрати мейл с подробни инструкции, предложи трансфер, обсъдихме с него плана за престоя /именно той ми отвори очите за автобуса до Лас Теренас, с който пътуването до там ни излезе приблизително 25 долара за тримата, вместо 190, колкото е най-евтиния трансфер с кола/. В стаите е оставил подробен указател за особеностите на Санто Доминго, съвети от къде да се пазарува, къде да се обменят пари, карта на града и т.н. Персоналът също говори английски и е много отзивчив.

 

За транспорта до Лас Теренас вече сте видели в пътеписа - фирмата е Transporte Las Terrenas - http://www.las-terrenas-live.com/las-terrenas/transportes/guaguas-publicas.html. Автобусът в 1,40 ч. е климатизиран и удобен. Обадете се предварително за резервация на място и идете поне 30 мин. по-рано. Билетите се купуват от шофьора, но се оказа, че мястото се резервира предварително /и нас ни настаниха, де, но на местата, които останаха, а не е сигурно, че ще има такива/. 

 

Ако ще спите в Лас Теренас, препоръчвам хотел La Dolche Vita - приятен, не скъп и на първа линия, освен това автобусът минава по улицата, на която се намира, така че може да ви спре директно пред вратата.

 

В Лас Теренас има доста агенции, които предлагат турове до водопада Ел Лимон, до остров Левантадо, из националния парк, плажовете и т.н. Можете да ги откриете на главната улица и да букнете нещо на място или предварително по интернет. Аз открих доста в нета - примерно Флора турс, Раймънд и Грегъри /тях ползвах/, имаше и един англичанин - Тери. В момента не мога да дам линкове, но довечера ще потърся в къщи и мога да дам някои.

Много благодарности за инфото и за препоръчания хотел в Санто Доминго. Мисля, че и ние ще се възползваме от него. Поне за първата нощувка в Санто Доминго, че нашите са три, ама са все за по една вечер. А за нощувките в Лас Теренас ще му мислим на място, като се върнем от Хаити.

Връзка към коментар

А какви са плановете ви за Куба? Ако трябва да помагам със съвети. Четейки по-горните постове силно препоръчвам да отидете до Баракоа, малко туристи стигат дотам, но си струва.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Здравко Ангел
Публикувано: (редактирано)

А какви са плановете ви за Куба? Ако трябва да помагам със съвети. Четейки по-горните постове силно препоръчвам да отидете до Баракоа, малко туристи стигат дотам, но си струва.

Помагай, препоръчвай, ще слушаме. С включването на Хаити, ще вземем малко от дните в Куба, но все пак ще имаме 12 дни там, така че сме отворени за препоръки. Това, което е сигурно е, че първият ден кацаме в Хавана и последният излитаме от Хавана, останалите 10 дни ще се пълнят постепенно.

Редактирано от Здравко Ангел
Връзка към коментар
Здравко Ангел

Как ще обикаляте с автобуси или кола под наем

Няма да е с кола под наем, защото не сме шофьори и двамата. Остава с автобус или пък да предложим на някой местен да ни съпровожда, когато разстоянията са по-близки.

Връзка към коментар

За мен най-интересните места бяха: Винялес и остров Хутиас, Мария Ла Горда, Баракоа. До първите две има автобус със сигурност, до Баракоа се пътува през Сантияго. Ние бяхме с кола и не съм проучвала вариантите с друг транспорт. В Хавана се разходете до музея на Хемингуей. Има една изрисувана от художник уличка, много е готино там, но не помня името, а не съм в София и инфото не ми е под ръка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ето тук има информация за местни агенции в Самана с линкове към страниците им.

http://gosamana-dominicanrepublic.com/excursions-samana.html. Почти всички агенции в този линк /без последната/ се намират в град Самана и ако ви вземат от друго място /Лас Теренас или Лас Галерас/ ще добавят към посочените цени и цената на превоза от мястото до Самана.

 

Ето и няколко местни агенции със седалище в Лас Теренас: http://www.flora-tours.net/index.php?lang=en,  http://peninsulatours-lasterrenasexcursions.com, 

http://www.arenatours-lasterrenas.com/, 

http://violettafuntours.com/.

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Здравко Ангел

За мен най-интересните места бяха: Винялес и остров Хутиас, Мария Ла Горда, Баракоа. До първите две има автобус със сигурност, до Баракоа се пътува през Сантияго. Ние бяхме с кола и не съм проучвала вариантите с друг транспорт. В Хавана се разходете до музея на Хемингуей. Има една изрисувана от художник уличка, много е готино там, но не помня името, а не съм в София и инфото не ми е под ръка.

Благодаря, прегледах ги на картата, предполагам, че ще успеем за десетина дни да се придвижим от най-западната до най-източната точка на острова. Като се прибереш само дай знак за тази уличка, че звучи много интересно.

 

Ето тук има информация за местни агенции в Самана с линкове към страниците им.

http://gosamana-dominicanrepublic.com/excursions-samana.html. Почти всички агенции в този линк /без последната/ се намират в град Самана и ако ви вземат от друго място /Лас Теренас или Лас Галерас/ ще добавят към посочените цени и цената на превоза от мястото до Самана.

 

Ето и няколко местни агенции със седалище в Лас Теренас: http://www.flora-tours.net/index.php?lang=en,  http://peninsulatours-lasterrenasexcursions.com, 

http://www.arenatours-lasterrenas.com/, 

http://violettafuntours.com/.

Flora Tours звучат доста добре, хубаво е, когато това е семеен бизнес, а не е някаква голяма компания с поредния клон в града, така че ще им пишем на тях. Имат екскурзия и до Los Haitisens, и до водопада El Limon. Направо програмата за Самана ни е готова :) Благодаря ти!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Остров Левантадо също не е за изпускане. По времето, когато ще сте там китовете мигрират на полуостров Самана, така че може да комбинирате китове с остров Левантадо за един ден ако решите. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Здравко Ангел

Остров Левантадо също не е за изпускане. По времето, когато ще сте там китовете мигрират на полуостров Самана, така че може да комбинирате китове с остров Левантадо за един ден ако решите. 

Китове гледахме в Исландия, така че тук ще ги оставим на заден план, въпреки че нищо не се отписва предварително, може на място да си променим решението.

Връзка към коментар

Каквото и да решите, предполагам, че ще ви хареса. На мен остров Левантадо ми остана едно от любимите места, макар че освен плаж и котейли там друго няма, ама пък плажът беше най-готиният който видяхме в Доминикана. Поради ограниченото време обаче /за една седмица притичахме републиката/, ние не видяхме Ел Лимон и националният парк, така че нямам база за сравнение. Ще ми е много интересно да прочета как сте си изкарали и какво съм пропуснала.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.