Прескочи до съдържание

Оставяте ли бакшиши?


Препоръчани мнения

Ами като сложа банкнотка до разписката, не ми я връщат ;)

Това е най-добрия начин и спестява големи врътки и неприятности на персонала. Ходи обяснявай иначе на счетоводителката защо сметката (фактурата) е 142,85 евро а в банката пристигат 150... Стават разлики в оборотите и чудесии. Отделно, че бакшиша го поглъщат отчасти таксите за ПОС на търговеца. Плащайте си с карта до стотинка и оставете разликата в кеш на персонала. Иначе нямате гаранция, че няма да изчезне между банки, данъци, такси, шефове и акционери, които и без това се гушат тлъсто тлъсто, без да се потят да ви обслужват. 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

А какво мислите за "coperto" в Италия? На повечето места варира от 1-2-3 евро на човек и го има записано с малки букви в дъното на менюто, но е много дразнещо, когато го няма и после си го видиш в сметката . И ми е интересно плащат ли данъци за него, след като го има на касовият бон.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз често оставям, но вчера просто ме изнервиха до краен предел. Бяхме на басейн в Бистрица във Вила Спаго и отидохме да хапнем до ресторанта на хотела. Забелязахме и че по другите маси имаше доста забавяния на поръчките, но нашите неща дойдоха бързо. Та когато ми дойде пицата имах малко останала бира и си поръчах на един от сервитьорите втора. След известно време, след като бях изял още няколко парчета и нямаше бира, казах на другия че вече съм поръчал преди доста време и той вместо да се извини ми каза, значи искате една бира. След като чаках и ядох "на сухо" накрая извиках единия от тия двамата хубавци и казах да носят сметката и да не носят бира. Е как да им оставиш на тия. Не стига че са в някакъв уж малко по-хубав ресторант, който не е кварталната кръчма, ами не могат да запомнят 20 минути да ти донесат една бира. Иначе миналата седмица бях по нашето Черноморие. Ами суперлюбезни сервитьори, обаче при тази ужасна храна, нямаща нищо общо със заглавието си, как да им оставиш по-голям бакшиш. В крайна сметка аз отивам на заведение за да се нахраня, а не за да ме обслужват добре. Така че в някои случаи сервитьорите могат да прецакат бакшиша, а в други готвачите, но все пак е хубаво да се оставя. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 5 години по-късно ...
На 25.01.2021 г. в 4:14, stanislavpp каза:

Може да се каже , че има правила за оставяне на бакшиш в ДР , 

 

- камериерки 2-3$ 

- носачи на куфар 1-2$ на куфар

- сервитьори 10% от сметката

- ресторанти тип шведска маса 5$ на ден

- бармани 1-2$ на коктейл

- спа 15%

- такси 2-5$

- рум  сървис 3-5$

Кой и как създава тези правила?

Ясно е, че американците развалят и учат на бакшиши, ама не функионира така целия свят. Май ти беше пуснал как е в Америка и излизаше, че няма човек който да видиш през деня и да не му се отчетеш..

 

1-2 долара на куфар,  ако имам 3 куфара давам 6 долара, ама ако спя в хотел с цена 50 долара, а ако спя в хотел за 200 или 500 долара на нощ, умножавам пропорционално ли?

Не бях чувал за  бакшиш при шведска маса, нито съм виждал някой да оставя, за СПА-то да не говорим, на кой на масажиста ли даваш бакшиш или като цяло говориш?

 

Интересното е, че и в Бълагрия все по-често чувам за такива правила, не ти харесва обслужването, нито храната  поне 5%, ако ти хареса 10-15% и т.н. лудости. 

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 18.03.2021 г. в 1:25, Alexander каза:

за СПА-то да не говорим, на кой на масажиста ли даваш бакшиш или като цяло говориш?

 

Като си плащаш най-накрая на рецепцията на спа центъра, тогава се оставя бакшиш. 
Оставя се бакшиш дори и като ходиш на фризьор, маникюр и т.н., дори и когато не си на ваканция :). 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 10 минути , Травеолани каза:

Като си плащаш най-накрая на рецепцията на спа центъра, тогава се оставя бакшиш. 
Оставя се бакшиш дори и като ходиш на фризьор, маникюр и т.н., дори и когато не си на ваканция :). 

Казваш го за Доминикана или по принцип като твоя практика?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Дани Магелани каза:

Казваш го за Доминикана или по принцип като твоя практика?

Александър се чудеше как точно става плащането на бакшиш в спа център и аз обясних. Практика в Северна Америка.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Травеолани каза:

Александър се чудеше как точно става плащането на бакшиш в спа център и аз обясних. Практика в Северна Америка.

За мен това е една от най-лошите възможни практики, които света усвоява постепенно. 

 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар

Със сигурност не е точната тема, но относно бакшишите искам да задам следния въпрос- всички тези хора, за които се говори, че им се дава бакшиш са назначени с някаква заплата и това им е работа.  Тогава трябва да започнем  да раздаваме на всички, които ни обслужват някъде,  с повод и без повод бакшиши. Например на билиотекарката, че ни е препоръчала хубава книга, на продавачката че ни е обяснила някоя тънкост при ползване на определен продукт, на момчето на бензиностанцията, че ни е наляло бензин. А какво да кажат хората в производството, че си вършат съветстно работата - те никога няма да доживеят до бакшиш.  Тази тема може да е безкрайна както за така и против.

  • Харесвам 8
  • Браво 3
Връзка към коментар

По повод поста  на @Травеолани, аз давам и в България бакшиш на фризьор и козметик. Ползвам ги от години и съм доволна от обслужването, не ми е жал по никакакъв начин да покажа благодарността си и че съм доволна. Темата с бакшишите не е еднозначна, многократно е дискутирана и има различни позиции, аз обикновено като пътувам проверявам какви са обичайните практики и проценти в страната, където отивам. Разбира се, не е задължително и ако човек не желае и не е доволен от обслужването и прецени, може и да не дава. Аз намирам за полезни постове, описващи каква е обичайната практика/сума в опредена страна за бакшиши, от там нататък е личен избор дали човек иска да се придържа към тях или не

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

И аз от години давам бакшиш на фризьорката, маникюристката и козметичката си. Но в хотели на all inclusive ми изглежда доста прекалено да се дава бакшиш на почти всеки, който ни доближи. Аз по принцип не харесвам американския принцип със задължителни бакшиши в ресторантите, дори когато не съм доволна. А като ми се приложат подобни практики в държави, в които предварително си платил всичко, ми се струва погрешно.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Като се отвори темата, изобщо не ме интересува кой какъв принцип има и какво чака. 

Аз давам, ако искам и каквото реша, но  не е често, нито е на принципа еди колко си % или еди колко си евро/долара на този или онзи.

 

Не се притеснявам какво щяла да каже или да си помисли някой или някоя, понеже не съм дал това което е очаквала.

Не знам защо се дава едва ли не за пример как било в Америка, едва ли не е е еталон по който да се сверяваме.

  • Харесвам 19
  • Браво 1
Връзка към коментар

Не става дума за еталон. А че различните държави имат различни практики, които е добре да се знаят. Някъде е прието са се дава бакшиш за нещо, другаде - не, някъде един процент, другаде - друг. Дали се и интересуваш къде какво е прието и дали се съобразяваш с това, или караш навсякъде по един и същ начин понеже така си свикнал, така ти харесва, по-удобно ти е или просто не те интересува или не си доволен от обслужването и си решил да не дадеш или обратно - да дадеш повече, е вече личен избор. А дали бакшишът е добра практика или лоша - съвсем друг въпрос.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

така де, ама точно тук по-назад се обяснява как трябва и колко да дам в Доминиканска Република или някъде другаде, понеже имало много американци, колко да са много 50% от туристите.

 

Кой колкото иска да дава, ако иска и 100 или 200 долара на ден да дава за бакшиши, но някак си ми идва в повече да ми се обяснява как трябва да е и какво е прието еди къде си и едва ли не трябва да се съобразя с него като със закон.

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 10 минути , Alexander каза:

така де, ама точно тук по-назад се обяснява как трябва и колко да дам в Доминиканска Република или някъде другаде, понеже имало много американци, колко да са много 50% от туристите.

 

Кой колкото иска да дава, ако иска и 100 или 200 долара на ден да дава за бакшиши, но някак си ми идва в повече да ми се обяснява как трябва да е и какво е прието еди къде си и едва ли не трябва да се съобразя с него като със закон.

 

 

Ами обикновено някой обяснява кога и колко, защото някой е попитал кога и колко...

 

Иначе е ясно, че като са мнозинство американците се очакват повече бакшиши.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В Шри ланка като ходих да гледам китове си говорих с един гид от Малдивите,който работи в японска ТА.Развеждаше групи в Малдиви и Шри ланка.В случая водеше двама японци от хед офиса,за да им покаже какво продават на туристите.Та той ми обясни,че било най-трудно да обяснят на туристите,че трябва да дават бакшиши.Те не можели да проумеят  защо трябва да доплащат за нещо,което вече били платили.

Малко като бонусите на държавните служители в БГ-затова,че са си свършили работата,за която им се плаща.

Иначе най-нагло искане на бакшиши за мен е в ЮАР.Там директно в сметката отбелязваш колко процента бакшиш ще платиш.Ако не отбележиш нищо питат и ти искат обяснение.Иначе давам,когато съм доволен и колкото преценя,изключая круизите,където е регламентирано.

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

Още преди няколко години генерално си реших въпроса с бакшишите, които между другото винаги съм смятал за огромна цигания и въобще не ми допадат като концепция, независимо от държавата.

 

Просто навсякъде споменавам, че съм холандец, и повече никой нищо не очаква от мен 🙂

 

Все пак се случва и да оставя бакшиш, но само при наистина изключително обслужване.

  • Харесвам 10
  • Благодаря 2
  • Браво 3
  • Смея се 15
Връзка към коментар

Стана  ми интересно и се разрових в нета. 

Ето какво споделя един холандец екскурзовод в Испания :

here is my list of the top 5 most stingy nations when it comes to tips:

1. Israel
2. Holland
3. France
4. Sweden
5. Italy

top 5 most generous nations for tips:

1. Canada
2. US
3. Germany
4. England
5. Austria

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Моето виждане е на база опита  на хора, приятели и дори роднини, работещи години наред в хотели и ресторанти в Тенерифе. Да се има предвид, че са отишли на ваканция в 99% от слуаите. Местните дават още по-малко, дори цетове на закръглят, писал съм го и преди, при цена на кафето от 70-80 цента, не дават 1 евро масово.

 

Най-малко или буквлно нищо дават италианци, французи, испанци, евреи.

Най-много от сканднавските страни, немци и англичани.

Балканските страни и руснаците дават и са към даващите като цяло.

 

А за камериерка, рецепция и разни други споменати назад  в 99% от случаите е абсолютно нищо.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 17.08.2015 г. в 10:39, edbloom каза:

А какво мислите за "coperto" в Италия? На повечето места варира от 1-2-3 евро на човек и го има записано с малки букви в дъното на менюто, но е много дразнещо, когато го няма и после си го видиш в сметката . И ми е интересно плащат ли данъци за него, след като го има на касовият бон.

Аз не го намирам за лошо, но да е упоменато и да не е прекалено. Има не малко случаи на известни места (примерно Венеция, Таормина и т.н.), където те подмамват с едни ниски цени и ти набиват коперто 20 евро. Взимаш си кафенце с гледка за 2 евро и хоп изненада - 22 евро сметка.

 

преди 13 часа, Taliana каза:

Със сигурност не е точната тема, но относно бакшишите искам да задам следния въпрос- всички тези хора, за които се говори, че им се дава бакшиш са назначени с някаква заплата и това им е работа.  Тогава трябва да започнем  да раздаваме на всички, които ни обслужват някъде,  с повод и без повод бакшиши. Например на билиотекарката, че ни е препоръчала хубава книга, на продавачката че ни е обяснила някоя тънкост при ползване на определен продукт, на момчето на бензиностанцията, че ни е наляло бензин. А какво да кажат хората в производството, че си вършат съветстно работата - те никога няма да доживеят до бакшиш.  Тази тема може да е безкрайна както за така и против.

Това е така от потребителската гледна точка, от другата страна не е винаги така. Аз работих 5 години като екскурзовод в Сл.бряг и още на интервюто ми казаха "заплатата е ниска, ама то и без това основното е от бакшишите". И си взимах 600 лева заплата, работеше се по 15-16 часа, ама ако си цапнат в устата взимаш в хубавите месеци 2000-3000 лева от бакшиши. Имаше и колеги, които бяха по-свити и съответно и 200-300 не можеха да направят от бакшиши де. 

Другото интересно там е, че в края на сезона ни водеха някъде всички екскурзоводи, примерно в Испания. И масово хора, които преди това мрънкаха, че не им оставят бакшиши, не оставяха нищо.

 

Иначе аз оставям доста и често, в зависимост от държавата де, ама много мразя да има едва ли не ценоразпис на бакшишите. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, Emil Chakalov каза:

В Шри ланка като ходих да гледам китове си говорих с един гид от Малдивите,който работи в японска ТА.Развеждаше групи 

Малко като бонусите на държавните служители в БГ-затова,че са си свършили работата,за която им се плаща.

Бонуси в България дават почти всички,  казвам почти, защото явно ти си изключение (имам някакъв спомен, че съм прочела, че имаш фирма,  ако греша,  моля за извинение). Давали са ми бонуси във всички частни фирми,  в които съм работила,  както дават и на сина ми в частната фирма,  в която работи,  при това 2 пъти в годината-за Великден и за Коледа. 

  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.