Прескочи до съдържание

Оставяте ли бакшиши?


Препоръчани мнения

Аз лично никога няма да забравя наглостта на един гид в Петра. Буквално ни отдели 2 часа, за да ни преведе по козите пътеки над Съкровищницата и ни взе МНОГО пари. Съгласихме се понеже пътят беше много дълъг и въпреки че го бях проучил беше напълно реално да се изгубим (почти нямаше други групи, които да можем да следваме, а и на моменти си се катерихме откровено и ни трябваше човек да дава по една ръка... буквално). 

След като приключи всичко този в прав текст си поиска бакшиш. Дадохме към 30 JOD, което само по себе си е огромен бакшиш, имайки предвид, че вече му бяхме платили услугите и все пак ставаше въпрос само за 2 часа работа. Като видя парите този направо се обиди 😂 Било много ниско. Теглихме му една...

  • Харесвам 2
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Аз пък винаги оставям. Дори и някой да ме издразни, май почти никога не ми се е случвало да му броя точно. Не ми се струва редно да "наказвам" човека като знам, че за много от тях твърдата заплата е само основа и разчитат и на бакшиш. Особено пък в сегашните времена когато за хората от сектора на услугите заетостта (и доходите) е като светофар.

 

А да, само в Япония ни връщаха до стотинката и не щяха и да чуят за нещо отгоре 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 52 минути , slujitel каза:

Бонуси в България дават почти всички,  казвам почти, защото явно ти си изключение (имам някакъв спомен, че съм прочела, че имаш фирма,  ако греша,  моля за извинение). Давали са ми бонуси във всички частни фирми,  в които съм работила,  както дават и на сина ми в частната фирма,  в която работи,  при това 2 пъти в годината-за Великден и за Коледа. 

Бонус в частна фирма за Коледа и Великден не може да стъпи на малкото пръстче на бонуса на обитател на табуретка в министерство с 3000 човека персонал, в което ефективността е близка до 0.

Разликата е от небето до земята.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Георги Матеев каза:

Просто навсякъде споменавам, че съм холандец, и повече никой нищо не очаква от мен 🙂

 

преди 11 часа, Yto каза:

Добре върви и с произход от Израел. 😎

 

преди 4 часа, Alexander каза:

Италианците също не са от даващите.


Аз ако споменавам, че съм половин габровец (което си е факт), дали ще има ефект, или има опасност някъде в Азия или Африка някой игнорант да не схване какво точно намеквам? :scratch_one-s_head::grin:

  • Харесвам 2
  • Смея се 8
Връзка към мнение
преди 8 минути , Фил каза:

Аз ако споменавам, че съм половин габровец (което си е факт), дали ще има ефект, или има опасност някъде в Азия или Африка някой игнорант да не схване какво точно намеквам? :scratch_one-s_head::grin:

Ако дадеш за другата половина, кофти чувството няма да бъде много силно.

 

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, Zaro каза:

Бонус в частна фирма за Коледа и Великден не може да стъпи на малкото пръстче на бонуса на обитател на табуретка в министерство с 3000 човека персонал, в което ефективността е близка до 0.

Разликата е от небето до земята.

Зависи от фирмата. В някои фирми бонуси от рода на 2-3000 лв. не са някакво голямо събитие. За определени позиции и фирми можем да говорим и за 5 цифрена сума. На други пък им се свиди да дадат по 50 лв. на човек. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 38 минути , ACM каза:

Зависи от фирмата. В някои фирми бонуси от рода на 2-3000 лв. не са някакво голямо събитие. За определени позиции и фирми можем да говорим и за 5 цифрена сума. На други пък им се свиди да дадат по 50 лв. на човек. 

Да де, ама това си е печалба на частник, която той разпределя както му е кеф. Ако няма печалба, няма бонус. В министерството такова нещо няма. Там бонусът е първото нещо, за което питат кандидатите, след това колко дни е отпуската. Чужда пара лесно се раздава все пак.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 1 час, vino4erpec каза:

@Zaro, не е само в министерствата, в други държавни предприятия от национално значение с раздут щат,  е същото....🤨

Кои? Не се заяждам,  просто се чудя кои са тези предприятия.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Бакшиш в чужбина трудно, все пак таксито е 25лв и нагоре, а в моя град за 3лв ще ме закарат...иначе в България по-може, но ако услугата е евтина. Примерно всички сервизи сменят за по 20-30лв гумите зимни-летни, а на едно място е 8 и закръглям на 10.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , slujitel каза:

Не разбрах,  но както и да е...

Във всяко държавно предприятие/институция има свръхперсонал. Това в СЗ България е АЕЦ Козлодуй, в което наред със специалистите, има и големичка администрация. Аз бих посочил като пример всички софийски общини, табуретките в РВД (да не се бърка с хората, които обслужват полети). За съжаление се връщаме към годините,  в които държавната работа беше източник на много незаслужени облаги.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, ivailo_radev каза:

И си взимах 600 лева заплата, работеше се по 15-16 часа, ама ако си цапнат в устата взимаш в хубавите месеци 2000-3000 лева от бакшиши.

Ивайло, като те знам теб, сигурно с мъка си си докарвал 800 кинта заплата+бакшиши! :grin:

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Goal & Boss каза:

Ивайло, като те знам теб, сигурно с мъка си си докарвал 800 кинта заплата+бакшиши! :grin:

Средна работа бях - забавлявах ги доста хората, ама пусто тестостерон, целевата ми група беше грешна. Старите кучета се въртяха около бабичките, пък аз - абитуриентки.

IMG_3509.JPG.43ccadc456009c89410960d1b25111fa.JPG

 

  • Харесвам 5
  • Браво 5
  • Смея се 8
Връзка към мнение

И аз оставям бакшиши - в заведения, таксита, фризьори, екскурзоводи... Особено когато хората са мили, любезни и културни да ти е кеф да оставиш и повече. Все си представям, че моето дете е на тяхно място 🙂  Само за два случая се сещам в момента, когато не оставих бакшиш.

Първият беше, когато се връщах от Санторини и на летището се качих в едно такси. Шофьорът отказа да си сложи маската, щото щяло да му се разболее гърлото от нея 😄  Ама такъв нагъл, чак ми се кара.  На мен, обаче, не ми пука особено и вече бяхме излезли от територията на самото летище, по пътя за Дружба и му казах да спре и да ме остави на пътя заедно с куфара 😄 Пък аз съм изгоден курс 😄 Не ми е толкова за маската, колкото поведението му ме издразни. Сложи си той маската и не спря да мрънка през целия път как сега ще се разболее сега заради тази маска 🙂 До стотинка му изброих сметката. 

И другият случай беше във Филаделфия, 2006 г. Светната съм аз от братовчедка ми, че трябва да се оставя 10 % от сметката. Влизаме ние в едно заведение, поръчваме си и чакаме, чакаме, чакаме.....над 1 ч. чакаме. Бира не носят, храна не носят, нищо. Търсим сервитьорката и някакво крайно невъзпитано същество ни се тросва, че няма скоро да стане. Молим поне пиенето да ни донесат. И пак чакаме, чакаме... По едно време ни плясна поръчката, без извинение, нищо. Храната студена. Хапнехме, пийнахме и тръгваме да плащаме. Аз, разбира се, се заинатих, че няма да оставя 10 %. Братовчедката, обаче, тя там си живее, много притеснена каза абсурд, не може да не оставим. И тя остави 10 % отгоре. Дадох пари, разбира се, не мога да допусна тя да ми плаща, но цялата история доста ме впечатли тогава. 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Ех, очавах да не е оставен бакшиш!

 

Точно такива случаи не мога да проумея, но ги има и то масово.🤕  Даже с кеф няма да оставя нищо и ще гледам кривата ѝ физиономия.

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Някои от таксиджиите са наистина рядко неприятни. Аз имах случка преди десетина години от летището на връщане от командировка - не спря да мрънка как не му бил изгоден курса, въобще се държа доста неприятно през цялото време,  като стигнахме сметката беше около 6 лв, дадох 10, видях че не прави никакъв опит да ми върне, но си мисля може би докато си взема багажа, ще намери пари за ресто,  излизам, той ми отвори багажника само, дори не слезна, аз си взех куфара (беше малък, та не тежеше много) и той отпраши. Аз пък се ядосах, че не стига, че се държа грубо, ами си взе почти 50% отгоре без дори да попита и да направи опит да ми върне, обадих се на окей такси на номера за оплаквания, оплаках се и си поисках 4те лева ресто обратно. И ми ги върнаха. Ако беше се държал любезно, щях да му ги дам като бакшиш.

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение

Такситата у нас са много евтини, но това е проблем за тях. Да си сменят тарифите, не може стандарта да е примерно 2-3-4 пъти под европейският, а таксито да е 10 пъти по-евтино, в същото време горивата са на идентични цени. Не знам някъде в Европа поне  да излиза на една цена за 2-3км примерно за трима човека с такси или с градския транспорт.

За мен основният проблме е ниската първоначална такса, ако е 3-4лв, дори на късо разстояние няма да мрънкат, както е сега.

Не че ги орпавдавам, никой не ги задължава да работят това, редовно са ми  мрънали на летището, как са чакали 1 час и сега им се пада къс курс, всички искат курс до Перник едва ли не.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Alexander каза:

Такситата у нас са много евтини, но това е проблем за тях. Да си сменят тарифите, не може стандарта да е примерно 2-3-4 пъти под европейският, а таксито да е 10 пъти по-евтино, в същото време горивата са на идентични цени. Не знам някъде в Европа поне  да излиза на една цена за 2-3км примерно за трима човека с такси или с градския транспорт.

За мен основният проблме е ниската първоначална такса, ако е 3-4лв, дори на късо разстояние няма да мрънкат, както е сега.

Не че ги орпавдавам, никой не ги задължава да работят това, редовно са ми  мрънали на летището, как са чакали 1 час и сега им се пада къс курс, всички искат курс до Перник едва ли не.

По темата за такситата... Да по-евтини са, но и качеството на услугата е доста различно. Тук над 50% от колите сигурно са кошници на по над 10 год, вътре се поддържа пълна мизерия и горивото задължително почти е газ/метан.

 

Много ме дразнят когато решат сами да си закръглят сметката или да синдожавят бакшиш едва ли не задължително. Предпочитам да ми върнат и аз да преценя колко и кога да оставя.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

А, курс до Перник. Аз до преди 2 години ползвах ежедневно почти таксита. От тогава съм ги намразила, сигурно 1% от тях се оказаха нормални и свестни хора, другите бяха отвратителни гнусляри. Та, някои от курсовете ми са от града до наше село, което си е достатъчно дълъг курс, всички ми мрънкаха, изобщо и отказаха да ме возят (разстоянието е 10 км), щели да се връщат празни. Ама то от табелата на града до нас са 4 км, та това им беше зора. Не знам, няма угодия. Отдавна се чудя дали работата прави таксиджиите такова противно племе, или трявба да си такъв човек, за да станеш таксиджия. Има и изключения, разбира се. Но ми се е случвало да се качвам в автомобил, изключително мръсен и гнусен, и да ли се разправя колко сме тъпи и прости и бедни (като обида) българите, че не заслужаваме да си измие тъпака колата, щото вадим по 30 лева на ден и сме мега зле и подобни, ама безспирни обиди. Ако не бях с детето, това същество щях да го центритам. А и колко случаи имам, аз с детето, което е трудно подвижно, тогава и сравнително малко, и все нямат да развалят и ми вдигат скандал и ме карат да оставя детето в колата самО и да ходя Аз да търся да разваля едрата сума от 10 лева. Не го правя, разбира се, и не знам как съм избегнала боя. Изобщо... От вчера са увеличили цените в София, могат да спят спокойно. 

Бакшиши не давам по задължение. Нито бера парите от дърветата, нито съм по-богата от другите. Ако ни хареса обслужването, в ресторант, да. Никога на организирани екскурзии, които са традиционно скъпи така и така.  

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Но аз не съм виждала и толкова мръсни и стари коли, работещи като таксита в други страни. Така,че и това да оправят. Не само цените.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Има доста фирми с нови коли, 1-2-3 години и са на същите цени, в Европа също са на газ.

 

Сега проблема е, че в Европа лиценза струва 50-100к евро и оттам няма как да карат на 1лв

Връзка към мнение
преди 16 часа, Zaro каза:

Във всяко държавно предприятие/институция има свръхперсонал. Това в СЗ България е АЕЦ Козлодуй, в което наред със специалистите, има и големичка администрация. Аз бих посочил като пример всички софийски общини, табуретките в РВД (да не се бърка с хората, които обслужват полети). За съжаление се връщаме към годините,  в които държавната работа беше източник на много незаслужени облаги.

Благодаря за обяснението,  по принцип не се интересувам от тези неща,  нито им познавам работата,  нито им знам заплатите,  нито бонусите, но не се и дразня. И за частните фирми има какво да се каже, но темата е дълга и не е за тук. 

По въпроса за бакшишите, оставям винаги,  ако съм доволна,  не по задължение.  Когато реша да оставя гледам да спазвам правилата, колко е нормално за страната/услугата. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.