Прескочи до съдържание

Румъния,Полша.Литва,Латвия,Естония...Помагайте Другари


strelec72

Препоръчани мнения

Здравейте Другари Магеланци,след едномесечно плануване на един подробен Балкански маршрут с кола ,рязко ми се налага да го заменя с друг .Времето за подготовка на новия ми е крайно недостатъчно за амбицията.та с две думи към 01.09 смятаме да поемем по следния маршрут

 

Пловдив--Синая--590 км------2 нощувки

Синая-----Краков--1000км----2 нощувки

Краков ----Варшава--350км---2 нощувки

Варшава--Вилнюс--450км----2 нощувки

Вилнюс----Рига-------300 км---2 нощувки

Рига--------Талин------300км---2 нощувки

 

това е плана на първо четене,нахвърлихме го снощи набързичко,така че ще търпи известни промени,можем да добавяме места и нощувки.

Приемам всякакви предложения и съвети.Какво да не пропуснем по този маршрут ,интересни места,природа,замъци,градчета,селца и т.н. Започвам да ровя в нета,да не си помислите че съм мързелана,но времето ми е малко и дестинацията  ми дойде като гръм от ясно небе.....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пътя от Синая до Краков ще ви се стори безкраен.Със сигурност ще ви отнеме повече от 16 часа. Как ще спирате да разглеждате по пътя след толкова каране?Ако изберете пътя през Кошице спрете и разгледайте града-няма да съжалявате.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз също се стягам за Рига и Вилнюс през октомври и темата ще бъде полезна и за мене. :) Ако вече запазваш нощувки, да ти кажа, че току-що букнах от hotwire.com (виж съответната тема тук в магеланци) най-евтините тайни хотели в центъра. Оказа се, че това са Rudninku Vartai във Вилнюс и Dodo в Рига. Вилнюският излезе по 25$ на вечер и като чета отзивите, съм супер мега доволна. Този в Рига е 9$ в момента. Виж ги и действай.

Във Варшава бяхме през юни и отседнахме в Montemarco Lifestyle. Отзивите ми са изцяло положителни.

Дано съм била полезна. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ей сякаш ми четеш мислите.

Аз също съм намислил Прибалтика , но със самолет през Германия. Дано има магеланци , който да бутнат едно рамо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ей сякаш ми четеш мислите.

Аз също съм намислил Прибалтика , но със самолет през Германия. Дано има магеланци , който да бутнат едно рамо.

Трите прибалтийски републики са лесни;

 

-Талин-старият град

-Вилнюс -старият град

-Рига-старият град

 

....и си почти готов с прибалтийските страни ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Пътя от Синая до Краков ще ви се стори безкраен.Със сигурност ще ви отнеме повече от 16 часа. Как ще спирате да разглеждате по пътя след толкова каране?Ако изберете пътя през Кошице спрете и разгледайте града-няма да съжалявате.

Двама шофьори сме,доста сме калени в пътувания с кола,но все пак пътуването е за удоволствие и ако някой излезе с предложение на интересно място между Синая и Краков сигурно отсечката ще я разделим на 2

Връзка към мнение

Трите прибалтийски републики са лесни;

 

-Талин-старият град

-Вилнюс -старият град

-Рига-старият град

 

....и си почти готов с прибалтийските страни ;)

 

 

ЕЕЕЕ все има и още нещо интересно наоколо....при мен има възможност за разтягане на маршрута.....това което съм дала са само опорни точки.

Връзка към мнение

Двама шофьори сме,доста сме калени в пътувания с кола,но все пак пътуването е за удоволствие и ако някой излезе с предложение на интересно място между Синая и Краков сигурно отсечката ще я разделим на 2

 

Нямате много опции и е добре да изберете между Мишколц и Дебрецен, защото в противен случай ще се убиете от път...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ето и още едно много добро попадение по пътя ви.Град Бардейов в Словакия.По път ви е и е малко преди да влезете в Полша.Става за няколкочасова почивка,а предложеният от мен Кошице става и за спане.Мисля,че 12 часа път до Кошице ще са ви достатъчни за деня. ;)

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Трите прибалтийски републики са лесни;

 

-Талин-старият град

-Вилнюс -старият град

-Рига-старият град

 

....и си почти готов с прибалтийските страни ;)

Да разбирам ли , че за по ден време ще разгледаме трите столици?
Връзка към мнение

Солната мина Величка от 13-ти век, до Краков - съвсем близо е. 300 км. тунели на 9 етажа с разкошни солни статуи, сцени от древността, катедрали, параклиси, ресторанти и групи от скулптори - всичко от сол с художествено осветление. Популярна туристическа атракция е още от 18 век., макар аз самия да не съм ходил, но мисля да посетя! Един приятел ми разказа, че на места буквално си глътнал езика. При две нощувки в Краков си е мейджър атракция.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да разбирам ли , че за по ден време ще разгледаме трите столици?

Абсолютно!!!

 

Солната мина Величка от 13-ти век, до Краков - съвсем близо е. 300 км. тунели на 9 етажа с разкошни солни статуи, сцени от древността, катедрали, параклиси, ресторанти и групи от скулптори - всичко от сол с художествено осветление. Популярна туристическа атракция е още от 18 век., макар аз самия да не съм ходил, но мисля да посетя! Един приятел ми разказа, че на места буквално си глътнал езика. При две нощувки в Краков си е мейджър атракция.

Подкрепям,но да се има в предвид,че отнема около 4 часа минимум.

Иначе солната мина Величка е уникална.Ето и малко снимки:

 

post-259-0-16707300-1439554587_thumb.jpg

post-259-0-98238700-1439554596_thumb.jpg

post-259-0-17219200-1439554606_thumb.jpg

post-259-0-14948700-1439554615_thumb.jpg

post-259-0-35244300-1439554624_thumb.jpg

post-259-0-23487100-1439554633_thumb.jpg

post-259-0-40527600-1439554642_thumb.jpg

 

 

Знам,че не е по път но в Полша не е за изпускане град Торун и замъка Малборк.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Солната мина Величка от 13-ти век, до Краков - съвсем близо е. 300 км. тунели на 9 етажа с разкошни солни статуи, сцени от древността, катедрали, параклиси, ресторанти и групи от скулптори - всичко от сол с художествено осветление. Популярна туристическа атракция е още от 18 век., макар аз самия да не съм ходил, но мисля да посетя! Един приятел ми разказа, че на места буквално си глътнал езика. При две нощувки в Краков си е мейджър атракция.

 

Всичко е въпрос на лични предпочитания, разбира се, но двете нощувки при този план са доста условно понятие. Ако не се вслушат в съветите и решат да пътуват без междинна нощувка Синая - Краков, тогава престоя в Краков се свежда до един пълен ден. Дори и да спят някъде по път, отново ще пристигнат в Краков в най-добрия случай някъде по обед с което ще спечелят един следобед и вечер в града. Има и нещо друго. Според мен, Аушвиц е далеч по-стойностна атракция в близост до Краков при първо посещение. Но, както казах, всичко е въпрос на лични предпочитания...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Разбира се. По никакъв начин не омаловажавам Аушвиц. За мен стремежът винаги е бил да се увеличи времето и да се види повече, а не да се чуди човек в малкото време колко и какво да наблъска.

Връзка към мнение

Солната мина и Аушвиц са здължителни в списъка ,така че нощувките в Краков може да са 3.

За Аушвиц си вземете едно ремарке за да си натоварите емоциите ;)

Както не веднъж съм писал това е най-депресиращото и подтискащо място,но пък е задължително.

Съвет:запишете се в руска група-малки са като численост и гидовете са много добри.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Последните ми много пресни спомени са от Вилнюс - един ден е напълно достатъчен, понеже старият град е много компактен, а извън стените му има само соц блокове. Греяната бира е атракция, въпреки че сезонът не предполага точно такива питиета  :) . А класическото им национално ястие са "цепелини", навсякъде ги предлагат. То всъщност не е точно литовско, но май са ги оставили да си мислят, че е.

 

За Краков бих отделила поне 2 дни - един за самия Краков - замъкът Вавел си струва едно обстойно посещение, а и самият град е много приятен. Вечерна бира на площада и тромпетистът от кулата на кръгъл час са задължителни! И еврейския квартал добавям.

След това солната мина и Аушвиц. Ако трябва да се избира между двете, бих предпочела Аушвиц. Там съм била два пъти и пак бих отишла. Наместват ти се приоритети, виждания, ценности, излизаш с нов поглед към живота.

 

Помня, че в Краков ходихме в един специално препоръчан ресторант, но името ми бяга в момента, ще се разровя утре из спомените.

 

Чудни дестинации! :)

Редактирано от Selena
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не съм сигурен,че тук му е мястото,но ако минавате Дунав мост при Русе,не се знае колко часа трябва да му предвидите.

Вчера ходих да посрещам дъщерята на Отопени.Такова тегаво пътуване скоро не ми се беше случвало.

Първо Дунав мост-в ремонт е румънската страна и движението е еднопосочно.На излизане казаха,че пускат 20 минути в едната страна,20 минути в другата.И наистина изчакахме 15-20 минути и минахме.На връщане обаче чакахме близо два часа.Първо над час вървяха коли от България към Румъния,после половин час смяна на митничарите,после още половин час от България към Румъния и накрая минахме.Всичко това при 36 градуса.Изкарах си го на българските гранични полицаи,макар и да нямат конкретна вина.Движението се регулира само от румънска страна.Но мисля,че могат да информират съответното ведомство за решаване на проблема.Но на кой ли му пука.Пише,че ремонта трябва да завърши март 2016,но като гледам надали.

Преди десет дни в Сърбия за два дена динар не видях,само с кредитна карта.В европейска Румъния забрави.Винетка за една седмица 4 евро.С кредитна карта не може.Спряхме в едно заведение да обядваме-само леи или евро.

Тръгнахме да обикаляме Букурещ по западната дъга на околовръсното.Спомних си какво беше преди време южната на София.За един час 4 километра.Принудих се да вляза през Букурещ.27 км градско каране си беше изпитание,но си мисля,че беше доста по-бързо.

Скоро не мисля да си правя подобни експерименти,но който мисли да пътува по този маршрут да не си прави никакви сметки,защото най-вероятно ще излезат криви.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Трите прибалтийски републики са лесни;

 

-Талин-старият град

-Вилнюс -старият град

-Рига-старият град

 

....и си почти готов с прибалтийските страни ;)

 

Такъв съвет се дава, ако не си бил никъде другаде освен в старите градове на балтийските столици. А ако човек има собствен транспорт има много добра възможност да мръдне встрани и да научи много повече за балтийските страни и народи от това, което научават пристигащите за по ден-два с low-cost полети градски туристи. 

 

Ако на някого му се чете, писал съм сводка. Старичка е, както и блог-сайтът, но повечето неща надали са се променили коренно. Има и линкове към албумите със снимки. 

 

Аушвиц са здължителни в списъка ,така че нощувките в Краков може да са 3.

 

Ако трябва да се избира между двете, бих предпочела Аушвиц. Там съм била два пъти и пак бих отишла. Наместват ти се приоритети, виждания, ценности, излизаш с нов поглед към живота.

 

Аушвиц? Предпочитан? Задължителен? На много хора, които са били там въпреки предпочитанията си, не им се е отдал шанс да излязат с нов поглед към живота, че и да идат втори път. Като туристическа атракция ми е трудно да го разбера и оценя. Единствено като място за поклонение.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

 

Аушвиц? Предпочитан? Задължителен? На много хора, които са били там въпреки предпочитанията си, не им се е отдал шанс да излязат с нов поглед към живота, че и да идат втори път. Като туристическа атракция ми е трудно да го разбера и оценя. Единствено като място за поклонение.

 

Никъде не съм го определила като туристическа атракция, просто за мен посещението там беше като отрезвяване и стъпване на земята. Придобиваш друго усещане за стойността на човешкия живот. Още повече, че първото ми посещение беше на един 1 ноември, в деня на Вси светии, беше тихо, полумрак, никой не смееше да говори високо. Точно като поклонение, благодаря за тази дума.

Връзка към мнение

Ето едно приятно местенце да разнообразите Вилнюския период: https://en.wikipedia.org/wiki/Trakai_Island_Castle

Лесен транспорт до там, половин ден си отива в лежерно темпо. 

 

В Литва може да пробвате и полет с балон, ако уцелите хубаво време, една от държавите вманиачени по това нещо са. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Такъв съвет се дава, ако не си бил никъде другаде освен в старите градове на балтийските столици. А ако човек има собствен транспорт има много добра възможност да мръдне встрани и да научи много повече за балтийските страни и народи от това, което научават пристигащите за по ден-два с low-cost полети градски туристи. 

 

Ако на някого му се чете, писал съм сводка. Старичка е, както и блог-сайтът, но повечето неща надали са се променили коренно. Има и линкове към албумите със снимки. 

 

 

 

Аушвиц? Предпочитан? Задължителен? На много хора, които са били там въпреки предпочитанията си, не им се е отдал шанс да излязат с нов поглед към живота, че и да идат втори път. Като туристическа атракция ми е трудно да го разбера и оценя. Единствено като място за поклонение.

Пътуваме с кола,столиците съм ги дала като основни опорни точки на маршрута,но темата я пуснах с очакване да прочета предложения за интересни места извън градовете.Винаги провинцията ми е по интересна,там са хората,истинския бит на нацията,природа,култура.....имам възможност да разтягам маршрута. За Литва освен Вилнюс съм набелязала Тракай,Шяуляй и Утена. сега разучавам Латвия и Естония.Минава ми на ум от Талин да прескочим и до Финландия с ферибот.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Току-що се завърнах от Рига и Вилнюс. И понеже се знам, че пътепис няма да напиша, питайте, който има въпроси - ще се радвам да отговоря, ако мога.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Току-що се завърнах от Рига и Вилнюс. И понеже се знам, че пътепис няма да напиша, питайте, който има въпроси - ще се радвам да отговоря, ако мога.

 

Давай с общи впечатления и практически детайли. Например нещо, което те е изненадало, което ти е харесало, което те е разочаровало, как са цените, все ще е от полза :)

Връзка към мнение

Току-що се завърнах от Рига и Вилнюс. И понеже се знам, че пътепис няма да напиша, питайте, който има въпроси - ще се радвам да отговоря, ако мога.

 Като за начало кажи как да стигнем до там! :) Полетите от и до къде бяха? А между Рига и Вилнюс с какво пътува?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.