Прескочи до съдържание

Особености на колите под наем в Исландия


Георги

Препоръчани мнения

 Autoslash е силно САЩ фокусиран, а пък там има друга игра със застраховките. Дори не съм сигурен дали работи с неграждани на САЩ. Според мен не е за начинаещ, но нищо не пречи, ако ти се занимава. 

 

Иначе разликата е голяма наистина, enterprise просто ги дадох за пример, че там бях гледал големи коли. Виждам, че Thrifty в ренталкарс излизат с читави оферти в класа, 362 евро за гола оферта + застраховки в зависимост от предпочитанията - от 0 до 35 евро на ден. Аз бих резервирал това или някой ван, но може би и дъстъра ще се справи. 

 

image.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здрвейте на всички. Темата е неактивна повече от година, но все пак реших да пиша в нея, тъй като е пълна със страхотна информация. Необходим ми е съвет каква кола да наема за 8 пълни дни през май тази година - от 20.05 около 11:00 до 28.05 около 07:00, при положение, че сме 2 човека? Ще направим пълна обиколка на острова по Ring Road и съм се спрял на джип 4х4. За момента съм избрал https://www.bluecarrental.is. Причините за това са следните:

  • Близостта до летището в Keflavik (направо си е в самото летище)
  • Предлагат FULL LIABILITY WAIVER (~33 EUR на ден = ~260 EUR за целия период) - това ще ми даде огромно спокойствие по време на път
  • Предлагат ROADSIDE ASSISTANCE WAIVER, за допълнително спокойствие (~6 EUR на ден = ~48 EUR за целия период) - за това изобщо не съм сигурен, че е нужно...
  • За първи път ще наемам кола... и то в Исландия
  • Ще имам нулево самоучастие (няма да ми бъдат задържани никакви парички от дебитната карта)
  • За по-голямо лично спокосйтвие, тъй като отзивите за там са много добри

Спрял съм се на следните варианти (цените са с включено FULL LIABILITY WAIVER😞

  • SUZUKI VITARA, автоматик, 4х4 - 128574 ISK/915 EUR (плащане веднага) или 135816 ISK/967 EUR (плащане при пристигане) - странното е, че автоматикът е по-евтин от ръчните скорости
  • DACIA DUSTER, ръчка, 4х4 - 131209 ISK/934 EUR (плащане веднага) или 138662 ISK/987 EUR (плащане при пристигане
  • SUZUKI VITARA, автоматик, 4х4 - 133846 ISK/952 EUR (плащане веднага) или 141508 ISK/1007 EUR (плащане при пристигане)

На прикачената снимка са всички други варианти, от които мога да избирам, но цената вече се качва драстично и това ме притеснява. Вариант е и NISSAN QASHQAI, автоматик, ама е FWD, което малко ме притеснява.

 

И тъй като не се интересувам много от коли, ще съм ви безкрайно благодарен, ако може да ми дадете малко повече информация относно:

  • Коя кола бихте ми препоръчали от изброените по-горе (мисля, че предпочитанието ми е джип, заради удобството, тъй като за 8 дена ще направим пълен кръг и ще прекарваме основно времето си в колата)?
  • Насочил съм се към автоматик и това, че е по-евтин ми е доста странно, но... дали това е добър вариант?
  • От всичко написано в тази тема, както и взимайки в предвид, че ще направим пълна обиколко, се спрях на 4х4?
  • Нужни ли са и двете застраховки за този период от годината - FULL LIABILITY WAIVER и ROADSIDE ASSISTANCE WAIVER?
  • Може ли да използвам дебитната си карта за запазване на колата, тъй като не разполагам с кредитна, най-вече имайки 0 самоучастие (според сайта на blue, изглежда, че това не е проблем, но ми се иска да знам предварително)? Това важи и за зареждането на бензиностанциите - приемат ли дебитни карти?
  • Кое плащане е за предпочитане - да платя веднага или на място? Спрял съм се на плащане веднага, защото цената е драстично по-малка и въпреки това е fully refundable.

Приемам всякакви други съвети относно кое, как и защо относно колата под наем. Огромно благодаря!

Screenshot 2022-04-18 at 21.40.58.png

Връзка към мнение
преди 8 минути , Цвете каза:

Провери и на zerocar.is, които предлагат колите на Брусар с всички застраховки и на по-добра цена. 

Хммм... като локация е почти на същото място като blue, а като цени е с едни 100-120 EUR по-евтино (например Suzuki Vitara). Интересното при тях е, че нямат опция за избиране на застраховка - винаги е пълна (от това, което прочетох) и винаги имаш 0 самоучастие. Дали някой има опит с тях и дали сте доволни?

Връзка към мнение
преди 2 часа, Zdravko Nestorov каза:

Хммм... като локация е почти на същото място като blue, а като цени е с едни 100-120 EUR по-евтино (например Suzuki Vitara). Интересното при тях е, че нямат опция за избиране на застраховка - винаги е пълна (от това, което прочетох) и винаги имаш 0 самоучастие. Дали някой има опит с тях и дали сте доволни?

Преди не съм ги намирала, явно са от скоро. Ще кажа отзиви сред 15-на дни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Zdravko Nestorov каза:

Здрвейте на всички. Темата е неактивна повече от година, но все пак реших да пиша в нея, тъй като е пълна със страхотна информация. Необходим ми е съвет каква кола да наема за 8 пълни дни през май тази година - от 20.05 около 11:00 до 28.05 около 07:00, при положение, че сме 2 човека? Ще направим пълна обиколка на острова по Ring Road и съм се спрял на джип 4х4. За момента съм избрал https://www.bluecarrental.is. Причините за това са следните:

  • Близостта до летището в Keflavik (направо си е в самото летище)
  • Предлагат FULL LIABILITY WAIVER (~33 EUR на ден = ~260 EUR за целия период) - това ще ми даде огромно спокойствие по време на път
  • Предлагат ROADSIDE ASSISTANCE WAIVER, за допълнително спокойствие (~6 EUR на ден = ~48 EUR за целия период) - за това изобщо не съм сигурен, че е нужно...
  • За първи път ще наемам кола... и то в Исландия
  • Ще имам нулево самоучастие (няма да ми бъдат задържани никакви парички от дебитната карта)
  • За по-голямо лично спокосйтвие, тъй като отзивите за там са много добри

Спрял съм се на следните варианти (цените са с включено FULL LIABILITY WAIVER😞

  • SUZUKI VITARA, автоматик, 4х4 - 128574 ISK/915 EUR (плащане веднага) или 135816 ISK/967 EUR (плащане при пристигане) - странното е, че автоматикът е по-евтин от ръчните скорости
  • DACIA DUSTER, ръчка, 4х4 - 131209 ISK/934 EUR (плащане веднага) или 138662 ISK/987 EUR (плащане при пристигане
  • SUZUKI VITARA, автоматик, 4х4 - 133846 ISK/952 EUR (плащане веднага) или 141508 ISK/1007 EUR (плащане при пристигане)

На прикачената снимка са всички други варианти, от които мога да избирам, но цената вече се качва драстично и това ме притеснява. Вариант е и NISSAN QASHQAI, автоматик, ама е FWD, което малко ме притеснява.

 

И тъй като не се интересувам много от коли, ще съм ви безкрайно благодарен, ако може да ми дадете малко повече информация относно:

  • Коя кола бихте ми препоръчали от изброените по-горе (мисля, че предпочитанието ми е джип, заради удобството, тъй като за 8 дена ще направим пълен кръг и ще прекарваме основно времето си в колата)?
  • Насочил съм се към автоматик и това, че е по-евтин ми е доста странно, но... дали това е добър вариант?
  • От всичко написано в тази тема, както и взимайки в предвид, че ще направим пълна обиколко, се спрях на 4х4?
  • Нужни ли са и двете застраховки за този период от годината - FULL LIABILITY WAIVER и ROADSIDE ASSISTANCE WAIVER?
  • Може ли да използвам дебитната си карта за запазване на колата, тъй като не разполагам с кредитна, най-вече имайки 0 самоучастие (според сайта на blue, изглежда, че това не е проблем, но ми се иска да знам предварително)? Това важи и за зареждането на бензиностанциите - приемат ли дебитни карти?
  • Кое плащане е за предпочитане - да платя веднага или на място? Спрял съм се на плащане веднага, защото цената е драстично по-малка и въпреки това е fully refundable.

Приемам всякакви други съвети относно кое, как и защо относно колата под наем. Огромно благодаря!

Screenshot 2022-04-18 at 21.40.58.png

 

Избрал си SUV заради удобството. Лично на мен не са ми по-удобни.

Ние бяхме през март и аз също се бях презастраховал с един Дъстер.  Единственото място, при което имах съмнение, че нормална кола може и да не мине бяха 200-300 метра на края на пътя за Dyrhólaey, но и бурята тогава беше почти ураганна.

Идея нямам дали сега нормална кола е по-евтино да се наеме в сравнение с най-евтиния SUV. Вероятно да.

А това пък 4х4 е съвсем излишно, освен ако не ти го дават без да оскъпява наемането.

За кредитните и дебитните карти - практиката е рент-а-кар компаниите да искат кредитни карти. В Исландия има достаъчнои други изключения/измишльотини около колите под наем, та нищо чудно да допускат и наемане с дебитна карта. Най-добре е да ги питаш с едни имейл.

Още по-добре е да отидеш/отидете до някой офис на ПИБ и да си извадите за една седмица кредитни карти Diners Club. Има доста теми във форума за предимствата на тези карти. Всъщност, нямат недостаъци. До Исландия поне два салона по летищата ще ползвате вместо да висите на гейтовете.

Гледам, че имаш три публикации. Ако питаш мен доста четене те чака по Великденските празници ... доволен ще останеш.

И питай. Тук никого не връщат и все някой ще ти отговори.

 

Връзка към мнение
преди 11 часа, Zdravko Nestorov каза:

Здрвейте на всички. Темата е неактивна повече от година, но все пак реших да пиша в нея, тъй като е пълна със страхотна информация. Необходим ми е съвет каква кола да наема за 8 пълни дни през май тази година - от 20.05 около 11:00 до 28.05 около 07:00, при положение, че сме 2 човека? Ще направим пълна обиколка на острова по Ring Road и съм се спрял на джип 4х4. За момента съм избрал https://www.bluecarrental.is. Причините за това са следните:

  • Близостта до летището в Keflavik (направо си е в самото летище)
  • Предлагат FULL LIABILITY WAIVER (~33 EUR на ден = ~260 EUR за целия период) - това ще ми даде огромно спокойствие по време на път
  • Предлагат ROADSIDE ASSISTANCE WAIVER, за допълнително спокойствие (~6 EUR на ден = ~48 EUR за целия период) - за това изобщо не съм сигурен, че е нужно...
  • За първи път ще наемам кола... и то в Исландия
  • Ще имам нулево самоучастие (няма да ми бъдат задържани никакви парички от дебитната карта)
  • За по-голямо лично спокосйтвие, тъй като отзивите за там са много добри

Спрял съм се на следните варианти (цените са с включено FULL LIABILITY WAIVER😞

  • SUZUKI VITARA, автоматик, 4х4 - 128574 ISK/915 EUR (плащане веднага) или 135816 ISK/967 EUR (плащане при пристигане) - странното е, че автоматикът е по-евтин от ръчните скорости
  • DACIA DUSTER, ръчка, 4х4 - 131209 ISK/934 EUR (плащане веднага) или 138662 ISK/987 EUR (плащане при пристигане
  • SUZUKI VITARA, автоматик, 4х4 - 133846 ISK/952 EUR (плащане веднага) или 141508 ISK/1007 EUR (плащане при пристигане)

На прикачената снимка са всички други варианти, от които мога да избирам, но цената вече се качва драстично и това ме притеснява. Вариант е и NISSAN QASHQAI, автоматик, ама е FWD, което малко ме притеснява.

 

И тъй като не се интересувам много от коли, ще съм ви безкрайно благодарен, ако може да ми дадете малко повече информация относно:

  • Коя кола бихте ми препоръчали от изброените по-горе (мисля, че предпочитанието ми е джип, заради удобството, тъй като за 8 дена ще направим пълен кръг и ще прекарваме основно времето си в колата)?
  • Насочил съм се към автоматик и това, че е по-евтин ми е доста странно, но... дали това е добър вариант?
  • От всичко написано в тази тема, както и взимайки в предвид, че ще направим пълна обиколко, се спрях на 4х4?
  • Нужни ли са и двете застраховки за този период от годината - FULL LIABILITY WAIVER и ROADSIDE ASSISTANCE WAIVER?
  • Може ли да използвам дебитната си карта за запазване на колата, тъй като не разполагам с кредитна, най-вече имайки 0 самоучастие (според сайта на blue, изглежда, че това не е проблем, но ми се иска да знам предварително)? Това важи и за зареждането на бензиностанциите - приемат ли дебитни карти?
  • Кое плащане е за предпочитане - да платя веднага или на място? Спрял съм се на плащане веднага, защото цената е драстично по-малка и въпреки това е fully refundable.

Приемам всякакви други съвети относно кое, как и защо относно колата под наем. Огромно благодаря!

Screenshot 2022-04-18 at 21.40.58.png

Ние бяхме преди 3 години с blue също. Бяхме за 10 дни (30.05-08.06) и двама човека. Взехме си най-ниския клас кола (Toyota Aygo) и ни беше абсолютно достатъчна. На север по пътя за Миватн попаднахме в нещо като снежна буря, ама не сме имали проблеми. По път 95 също си минахме спокойно, въпреки, че валеше сняг и той не е асфалтиран. Подминавахме някакви баби и дядовци с Ленд Крузери, които едва се тътреха по този път. Не става за състезания колата, ама ние останахме много доволни от нея.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 минути , dimitrov6 каза:

Аз знам за българин, който може да иде с колело до Дания и с ферибот за 350 евро общо да обикаля Исландия.

Аз знам за двама такива. Боби Желязото и баща му.:biggrin:

Дано не ми се обидят. 

  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Благодаря на всички за страшно полезните съвети 🙇‍♂️ След доста чудене и четене във форума, както и мнения и препоръки на хора по различни места в нета, се спрях на zerocar.is, както и @Цвете са направили (очаквам с нетърпение да споделиш опит от първа ръка):

На 18.04.2022 г. в 22:19, Цвете каза:

Провери и на zerocar.is, които предлагат колите на Брусар с всички застраховки и на по-добра цена. 

 

Zerocar предлага повечето модели коли на доста примамливи цени (за малките SUV-ове, разликата е от порядъка на 150-200 EUR), като основната разлика е, че почти всички застраховки са включени в цената и нямаш право на избор. За хора като мен, които искат включена пълна застраховка с нулево самоучастие, това е страхотен вариант. Офисът им е на самото летище, точно до този на Blue Car Rental (все пак предлагат техните коли, но за това след малко). Вземането на колата става посредством код, който отваря пощенска кутия с ключа за колата.

 

Тъй като са нова компания и отзивите за тях са твърде малко, реших да проуча малко повече. На доста места намерих информация, че те предлагат колите на Blue Car Rental, като са свързани компании и както повечето други в Исландия имат два отделни бранда. Zerocar е новият, модерният, който трябва да е по-атрактивен за младите (или поне така се споменава в Reddit, Tripadvisor и т.н.). За да верифицирам допълнително, реших да пиша на Blue Car Rental. Това е отговорът, който получих по имейл (подобни отговори споделят и други хора, използвали техните услуги):

Hi Zdravko, 

Yes, we associate with Zero Car. 
No worries. 

Have a nice evening.

Best regards,
Sigurbergur

Blue Car Rental
Mail: blue@bluecarrental.is
Phone: (+354) 773 7070

 

След този имейл, реших все пак да пробвам и запазих през тях. Спрях се на Suzuki Vitara, автоматик, 4х4 (FWD или AWD - разликата в цената е минимална), с пълна включена застраховка, допълнителен roadside assistence (около 40 EUR за целия период), нулево самоучастие, за 8 пълни дена. Цялото удоволствие излезе 900 EUR = 1750 лв. Тъй като реших да платя веднага, получих отстъпка от 50 EUR. Плащането направих с виртуалната дебитна карта на Revolut без никакъв проблем. 


След месец мога да споделя впечатленията от компанията и колата.
Надявам се да съм бил полезен на някого, който като мен е изпаднал в едно голямо чудене 🙂

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Колата от zerocar.is беше без проблем. Не сме имали някакви ситуации по пътя, но взимане-връщане беше гладко. Пратиха мейл за наличните щети. Резервоарът беше пълен на 3/4 и от Блукар ни казаха, че е трябвало да я върнем пак така. Ние я оставихме с почти пълен. Препоръчвам!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 13.05.2022 г. в 21:24, Цвете каза:

Колата от zerocar.is беше без проблем. Не сме имали някакви ситуации по пътя, но взимане-връщане беше гладко. Пратиха мейл за наличните щети. Резервоарът беше пълен на 3/4 и от Блукар ни казаха, че е трябвало да я върнем пак така. Ние я оставихме с почти пълен. Препоръчвам!

Страхотна информация. Много ти благодаря, че даваш обратна връзка, точно преди нашето пътуване. Стискам палци и при нас всичко да е наред. Ще дам обратна връзка, веднага като се върнем.

 

П.С. Надявам се да получим имейла с всички детайли малко по-рано, че според информацията на сайта, това ще стане около 30 минутки преди взимането на колата 🙂

Връзка към мнение
преди 2 часа, Zdravko Nestorov каза:

Страхотна информация. Много ти благодаря, че даваш обратна връзка, точно преди нашето пътуване. Стискам палци и при нас всичко да е наред. Ще дам обратна връзка, веднага като се върнем.

 

П.С. Надявам се да получим имейла с всички детайли малко по-рано, че според информацията на сайта, това ще стане около 30 минутки преди взимането на колата 🙂

Потвърждавам,че всичко при zerocar е  без проблем,както @Цвете го е споделила

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

С малко закъснение, но аз също искам да потвърдя всичко казано досега за zerocar. Всяка една стъпка от процеса - от резервирането, през комуникацията с тях, до самото връщане на колата, беше като по учебник. Препоръчвам с две ръце, ако сте като нас и искате всички застраховки включени.

Ето малко по-подробна информация, която споделих за компанията и цялостния experience със zerocarhttps://goo.gl/maps/tzNXDsyZ5QYVCnaNA

 

Цитат

We booked a car in Iceland through ZeroCar. I was a bit skeptical about the lower price with zero liability insurance (seems too good to be true for the hire cost), because you just never know what is going to happen when driving on Iceland’s roads. Their cars are provided by Blue Car Rental (right next door) and that's also where you return the car. We rented a Suzuki Vitara 4x4 automatic SUV for 8 days in May. At the start of the summer season renting an SUV is not required, but think your car becomes your home, and is nice to have a comfortable car with a lot of space.
To pick up your car, you have to take a short walk from the airport- around 5-6 minutes. The car keys are in a lock box that you open with a code that is emailed to you a few hours before your pick-up time. All cars are located behind the building and you can easily find yours just by following the instructions on the key (area number and car license plate).
I recommend checking car and taking pictures of anything wrong and notifying them by email. Our car had a few scratches, a little dirty back seat, and a broken USB - nothing serious, but we informed them just in case. The rental inspection form was emailed to us after we drove off the lot. We replied to this email with all the information about the problems we found, attaching pictures. They responded promptly and offered to fix the USB, but we were already a few kilometers away, so we decided not to return and start our adventure.
To return the car, you go back to the same location, but walk next door to Blue Car Rental, tap on one of the tablets to get a number, and wait to be called to drop off the keys. The return process was so quick and easy.
Thanks, Zero Car!
I recommend the service!

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Търсейки кола, ми направи впечатление сериозна разлика в цената, ако задам май или юни, около 50%.  Въпросът е дали е защото юни е по-туристически месец и всичко поскъпва или политиката на рент-а-карите е да са скъпи много скоро и много далеч във времето, както при някои самолетни компании понякога?

Връзка към мнение
преди 13 часа, Avo каза:

Търсейки кола, ми направи впечатление сериозна разлика в цената, ако задам май или юни, около 50%.  Въпросът е дали е защото юни е по-туристически месец и всичко поскъпва или политиката на рент-а-карите е да са скъпи много скоро и много далеч във времето, както при някои самолетни компании понякога?

По-скоро е първото, юни е началото на силния туристически сезон в Исландия. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И още нещо по темата, запазих си кола през zerocar.is , чекнах да не плащам на момента, това което ми е странно, че направиха резервацията, а номер на карта искат чак при онлайн чек-ин а , който е до 7 дни преди датата на вземане на колата. Сигурно ли е по този начин, че наистина колата е запазена ? Защото логиката ми е, че тази им система е много уязвима на некоректни клиенти, които просто няма да се чекират онлайн и ще държат колите уж запазени до последно. Аз ли пропускам нещо или наистина е така направено резервирането?

Връзка към мнение
преди 34 минути , Avo каза:

И още нещо по темата, запазих си кола през zerocar.is , чекнах да не плащам на момента, това което ми е странно, че направиха резервацията, а номер на карта искат чак при онлайн чек-ин а , който е до 7 дни преди датата на вземане на колата. Сигурно ли е по този начин, че наистина колата е запазена ? Защото логиката ми е, че тази им система е много уязвима на некоректни клиенти, които просто няма да се чекират онлайн и ще държат колите уж запазени до последно. Аз ли пропускам нещо или наистина е така направено резервирането?

Нормална процедура е, много фирми за коли под наем предлагат безплатна резервация и плащане на място. Дори и да е предплатена резервацията, пак повечето фирми предлагат отмяна и възстановяване на сума в прилични срокове. Като цяло колите под наем са типично по-гъвкава услуга от самолетните билети и възможностите за промени и откази са по-достъпни. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Avo каза:

И още нещо по темата, запазих си кола през zerocar.is , чекнах да не плащам на момента, това което ми е странно, че направиха резервацията, а номер на карта искат чак при онлайн чек-ин а , който е до 7 дни преди датата на вземане на колата. Сигурно ли е по този начин, че наистина колата е запазена ? Защото логиката ми е, че тази им система е много уязвима на некоректни клиенти, които просто няма да се чекират онлайн и ще държат колите уж запазени до последно. Аз ли пропускам нещо или наистина е така направено резервирането?

доколкото въобще нещо е сигурно, да

никога не съм предплащал кола под наем и почти никога не съм си давал кредитната карта при резервация, а чак като взимам колата

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Някой с отзив за  Lotus car rental?

 

В гугъл имат много висок ранг, даже не съм виждал такъв за подобна фирма.

 

 

А тези са подозрително евтини, пак с висок ранг. Дори с най-скъпата застраховка са по-евтини от всички други и то с много.

Пише, че няма и депозит и т.н. благини 

 

https://www.icelandcarrental.is

 

Връзка към мнение

Резервирах от iceland car rental, за която питах.

Взех най-скъпата платинена застраховка и няма депозит.

Цената е повече от добра, на фона другите с цени на Ярис за 150-200 евро на ден, мисля, че не съм виждал никъде в целия свят такива цени.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.