Прескочи до съдържание

Особености на колите под наем в Исландия


Георги

Препоръчани мнения

Виж последните няколко мнения и в тази тема, където имаше подобен въпрос:

 

 

Парадоксът е, че колкото повече излизаш от летния сезон, толкова по-малък смисъл има да взимаш 4х4, защото пътищата, които биха били отворени за такива коли вече са затворени. А октомври не е и зимата да те е страх от буря. Така че нямаш причина да търсиш джипове. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Тези от вас, които са резервирали с blue car rental, избирали ли сте си допълнително опцията за liability waiver? В цената им са включени TP, GP, SCSW, CDW. SAAP не е, но за края на август, началото на септември, май не ми трябва. 

Докарах една мъничка Тойота до 500 Евро за осем дни. Не знам, много ли е, малко ли е... 

Редактирано от Аmélie
Връзка към мнение

Аз бях точно в същия период (края на август-началото на септември) през 2018, пак за 7+1 дни. Liability waiver не съм избирал. В тяхната цена всичко без SAAP е включено ("All our prices include: Unlimited mileage, CDW, TP, GP, SCDW insurance and taxes.") и няма много смисъл от SAAP в този период.

Цената тогава беше към 350 евро. Сега гледам, че е със стотачка отгоре. Явно цените са тръгнали, но пък има още доста време, така че може да паднат малко. Букни си кола с безплатна отмяна и хвърляй по едно око през ден какво се случва и евентуално, ако паднат цените, ще резервираш нова кола. А ако не държиш да е BlueCar, може да погледнеш и в skyscanner как са цените. В момента почват от 343 евро. Успех!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Аmélie каза:

Благодаря! За блу кар съм чела доста позитивни мнения из форума, та директно тях погледнах. А и май не блокират сума по КК. 

Поне преди няколко години, когато аз ги ползвах не блокираха. Но и тогава нямаха опция май за liability waiver. Дали има смисъл зависи само от това колко ти се плаща за спокойствието. От към риск за инцидент по време на шофиране, и то лятото, Исландия е от най-малко рисковите държави в света. 

Връзка към мнение
преди 5 часа, Георги каза:

Поне преди няколко години, когато аз ги ползвах не блокираха. Но и тогава нямаха опция май за liability waiver. Дали има смисъл зависи само от това колко ти се плаща за спокойствието. От към риск за инцидент по време на шофиране, и то лятото, Исландия е от най-малко рисковите държави в света. 

Информация отпреди дни: Blue car искаха да блокират 750 евро поради самоучастие. Аз бях забравила тази подробност, защото бяхме резервирали колата много рано. Компанията предложи waver, който ние приехме и не блокираха никакви пари по картата. Аз нямах проблем с блокирането, а с потенциално плащане на excess. Имам добър опит при шофиране, но зимата в Исландия носи допълнителни рискове, които искахме да тушираме.

 

Когато ние правихме резервацията, Blue car - независимо от факта, че имат включени застраховки - бяха с най-добри финансови условия. Трябва да се има предвид, че Исландия често е изключвана от списъка на приетите държави при сключване на excess застраховка и трябва да се проверява специално.

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 5 минути , Гост каза:

Информация отпреди дни: Blue car искаха да блокират 750 евро поради самоучастие. Аз бях забравила тази подробност, защото бяхме резервирали колата много рано. Компанията предложи waver, който ние приехме и не блокираха никакви пари по картата. 

 

Прости ми невежеството ☺️, но това значи, че самоучастието отпада ли? И каква е цената? 

Връзка към мнение
преди 10 минути , mariya* каза:

Прости ми невежеството ☺️, но това значи, че самоучастието отпада ли? И каква е цената? 

Точно това значи. Цената за три дни беше 7170 ISK -> 53 EUR.

 

Трябва да се има предвид, че колата ни не беше евтина, както и карахме в тежки зимни условия, оттам и избора ни.

 

Освен това сравнявах цената с предложената в Гърция, където ни искаха 35 евро на ден отпадане на самоучастие и там отказахме категорично, независимо, че ми блокираха 1500 евро по картата. Но - там имах застраховка excess и поех риска при проблем да се разправям със застрахователите.

 

Исландия, обаче, е в по-особена категория и трябва да се проверяват тези застраховки.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Аз си писах в чата с някакъв младеж от фирмата вчера, та той ми беше казал, че пари и без уейвър не блокират. Но аз май ще си го платя, че съм голямо шубе. 

Връзка към мнение

А някой резервирал ли е от https://icerental4x4.is/english

Имат повече джипове и по-ниска цена,  но не видях някой да се е възползвал.

Връзка към мнение
преди 15 часа, stanislavpp каза:

Почти за всички rent-a-car компании е подобно положението. Не съм срещал компания с преобладаващо положителни отзиви, особено в tripadvisor.

От една страна почти всички имат кусури (то целия им бизнес е доста нерегулиран и некоректен) от друга и западняците дето пишат в трипа са едни мрънкалници...

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 36 минути , ven62 каза:

Почти за всички rent-a-car компании е подобно положението. Не съм срещал компания с преобладаващо положителни отзиви, особено в tripadvisor.

От една страна почти всички имат кусури (то целия им бизнес е доста нерегулиран и некоректен) от друга и западняците дето пишат в трипа са едни мрънкалници...

 

Вен, а вие като бяхте през март, правихте ли си застраховка за пясъчни бури? Води се, че сме в сезон и ще стигнем до Hofn, та сега сме в размисъл. 

Много съм объркана като цяло 😉 За пръв път запазваме кола и ни се е паднала точно Исландия с абсурдните си условия за застраховки. 

Връзка към мнение
преди 23 минути , Lindt каза:

Вен, а вие като бяхте през март, правихте ли си застраховка за пясъчни бури? Води се, че сме в сезон и ще стигнем до Hofn, та сега сме в размисъл. 

Много съм объркана като цяло 😉 За пръв път запазваме кола и ни се е паднала точно Исландия с абсурдните си условия за застраховки. 

Да, платихме "Insurance Bundle" което е комбинация от Super CDW, Gravel Protection plus Sand and Ash Protection, но не премахва самоучастието, а само го намалява (по спомени около 300-400 евро). Исландия е единственото място където съм плащал допълнителни застраховки за рентакар. Но с тия допълнителни застраховки за това и онова, а и високите нива на самоучастие - не ми се рискуваше...

Ползвахме https://www.geysir.is/ като първоначалната резервация направихме през Ryanair (Към онзи момент това беше най-изгодното)

Според мен трябва да имате невероятно лошия кмет да се натресете на пясъчна буря, че да се задейства Sand and Ash Protection, но Gravel Protection си е необходимо. Винаги могат да измислят някакви драскотини по праговете или под колата причинени от  Gravel пътищата им (такива има много). Ако имате външна застраховка (например wirldwideinsurence.com ) изрично ги попитайте какво покриват в Исландия, ако изобщо покриват Исландия.

Ние тогава наехме Дачия Дъстер 4х4, което се оказа напълно излишно. По целия road 1 можеше да се обикаля без проблеми с която и да е малолитражна количка.

Вероятно съм писал и преди:

От geysir.is сме доволни. Точни, коректни, при връщане погледнаха колата отгоре-отгоре, но ние все пак си бяхме платили Bundle-а.

Поразрови Интернета - те имат едни discount кодове. Вече не помня за колко евро бяха. На мен ми изпратиха такъв. Аз го пуснах във форума. @Боян Димитров извади късмет и го използва. Може пък сега на него да са пратили или пък на някой друг, или просто някъде по Google да се намери нещо …

Успех

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 1 час, ven62 каза:

 

От geysir.is сме доволни. Точни, коректни, при връщане погледнаха колата отгоре-отгоре, но ние все пак си бяхме платили Bundle-а.

Поразрови Интернета - те имат едни discount кодове. Вече не помня за колко евро бяха. На мен ми изпратиха такъв. Аз го пуснах във форума. @Боян Димитров извади късмет и го използва. Може пък сега на него да са пратили или пък на някой друг, или просто някъде по Google да се намери нещо …

Успех

 

Не, за съжаление не са ми пращали, иначе щях да споделя. Ваучерът беше за 45 еуро. Ние взехме кола за 8 дена Хюндай и30 с всички описани застраховки за под 900лв, предполагам че цената е нисичка и затова са ме свалили от съпорт. Много удобна кола за дълъг и ненатоварващ път, като този в Исландия. Хем, ние и бая тарнак изкарахме. Със съвсем чиста съвест ги препоръчвам, единствено опашките са големи, въпреки че работят 4 човека в офиса. За сандс протектшън предполагам риска е много малък. Но нас ни задуха много силен вятър около Стокснес и разнасяше финен пясък на талази. Напълни ми главата с пясък, после 3 дена не мога да я изчистя. Жената отказа да излезе въобще. Та малко се бях поуплашил там и си тръгнахме по леко съкратена програма.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

добавям и аз едно питане за колите под наем в Исландия. Та ще посетим тази прекрасна страна от 30.05.2019 до 08.06.2019 и съответно ще направим пълна обиколка с кола под наем.

Имам добра (ама колко е добра, вие ще кажете) оферта от CarDelMar за Kia Rio (automatic) за 329 евро за целия период. Фирмата от която ще вземем колата на място е ProCar:

Ето какво ми е включено в тази цена:

Kilometer allowance: unlimited
Federal taxes: Included
Collision damage waiver (CDW): With Deductible 230000.00 ISK
Theft insurance (TP): With Deductible 230000.00 ISK
Third-party liability: property damage and bodily damage unlimited
This price does not include, payable locally
Additional personal accident insurance (PAI), covering the assistance, repatriation and medical expenses of the transported persons.:
992.00 ISK per day.
Fuel: Take the vehicle with full and return with full..
Additional driver: 4327.60 ISK per rental.

 

Освен това, има включена допълнителна външна застраховка ("CarRentals Refund of Excess") към пакета на Car Del Mar, която покрива следното:

щети на стъкла, покрив и под, обаче само при катастрофа

и съответно самоучастието пак при катастрофа

 

Нещата, които ме притесняват са 2:

Първо - допълнителната застраховка покрива тези щети само, ако инцидентът стане на асфалтирани пътища. А в Исландия няма как да карам само по асфалтирани пътища.

Второ - в пакета няма GP застраховка и не съм много сигурен колко би излезнала на място при ProCar.

 

С оглед на периода, пясъчната застраховка ще я прескоча май.

 

Другият ми вариант е за същия период да си взема през Blue Cars и там ще ми излезе 377, но за по-малка кола, но пак автоматик. Естествено със самоучастие от 90 000 ISK.

 

Ще се радвам ако някой има опит с ProCar и го сподели

Връзка към мнение

Нямам опит с ProCar, но офертата изглежда коректна, без да се опитват да те пуснат по пързалката. Тук дилемата е огромния остатък, за който си отговорен и за който задължително спред мен  ти трябва допълнителна застраховка. От кой и при какви условия вече е друга бира. 

 

Т.е. ако можеш да толерираш 90 000 крони остатък, взимай смело с blue car. Само за 40 евро отгоре ще свалиш риска значително спрямо прокар, а при исландските цени това е нищо работа. Фирмата е проверена, че е ок. 

 

Ако и този остатък ти е много, взимай неизвестните про-та, защото цената на външните застраховки не съм срещнал да се влияе от това дали застраховаш сума от 2000 или 500 евро. Само чети ситния шрифт, защото Исландия се случва да не я покриват. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Привет, дайте мнение за Lotus Car Rental (https://www.lotuscarrental.is/)? 

Изглеждат читави и са малко по-евтини от Bluecar, но не намирам много отвизи във форума...

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Аз запазих с тях за началото на юни, наистина отстъпката от 10% си я калкулираха, Дачия Дъстър за 8 дни, 500 евро. Без ASAP в тази сума. Между другото за този сезон има ли резон да я правя?

Връзка към мнение
На 3.03.2019 г. в 23:59, Avo каза:

Аз запазих с тях за началото на юни, наистина отстъпката от 10% си я калкулираха, Дачия Дъстър за 8 дни, 500 евро. Без ASAP в тази сума. Между другото за този сезон има ли резон да я правя?

Според линка в първото мнение лятото пясъчни бури са почти изключени. https://sadcars.com/driving-in-iceland/blog/how-to-avoid-getting-into-sandstorms-in-iceland

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Ще ми помогнете ли да разшифровам следните условия на Geysir?

 

Доколкото разбирам ако направя Super CDW самоучастието ми пада от ISK 350.000 на ISK 45.000-60.000, a при Zero Excess няма самоучастие каквото и да стане, така ли?

 

И какво всъщност значи самоучастие? При самоучастие 400 EUR, aко настъпи събитие със щета 1000 EUR аз ще плата 400, а застрахоеката останалите 600 ли?

 

Zero Excess

Have a complete peace of mind while driving around in Iceland. The Zero Excess is our most premium insurance option that brings your excess self-risk down to ZERO in case of collision, gravel or sand/ash damage. It includes all our insurance options(SCDW, GP, SAAP) on a discounted rate.

Price per day: From 40 euros

Super CDW

All Geysir rentals include a compulsory Collision Damage Waiver, this waiver carries an ISK 350.000 excess fee. To further ease your mind we can offer to further lower the excess fee by taking on a Super Collision Damage Waiver. The Super CDW lowers the excess fee to ISK 45.000 – 60.000 depending on the type of the vehicle.

Price per day: From 15 euros

Gravel Protection

Unpaved roads are very common in Iceland. As you head into the wilderness you are more than likely to drive across gravel sections. Geysir offers Gravel Protection as an optional damage waiver which covers damages from gravel roads to the body of the car, the headlights and the front windscreen.

Price per day: From 10 euros

Sand and Ash Protection

Lose ash and fine grained sand covers parts of Iceland in the aftermath of various volcanic activities in recent years. On a windy day this whirls up and blows towards anything in it’s path and gives it an undesired dull, matte finish. This can cause serious damage to the car windows, paint, etc. - unfortunately the Icelandic insurance companies do not include this kind of damage in their CDW policies. Geysir offers Sand and Ash Protection as an optional damage waiver which covers damages from sand and ash damages.

Price per day: From 15 euros

Collision damage waiver

All of our rental vehicles come with Collision Damage Waiver (CDW) with excess of ISK 350.000.

Included in all our rentals

 

 

За конкретната кола (i30) Super CDW, GP и SAAP струват 27 EUR/ден и са в един общ пакет. Струва ли си срешу 40 EUR да взема Zero Excess?

 


 

Редактирано от digitalpr
Връзка към мнение
На 2.03.2019 г. в 19:28, mariya* каза:

Blue Car Rental - може да свърши работа на някого 😉

early-bird-large.png

В момента дори е 15% и безплатен втори шофьор. Аз понеже бях запазил на предишната промоция и сега видях, че ще ми излезе по-евтина колата. Писах им във фейсбук и ми върнаха разликата. Което ми беше странно де, понеже аз не съм платил до момента нищо, пък те взеха, че ми преведоха едни пари на сметката.

Връзка към мнение
преди 3 часа, digitalpr каза:

Ще ми помогнете ли да разшифровам следните условия на Geysir?

 

Доколкото разбирам ако направя Super CDW самоучастието ми пада от ISK 350.000 на ISK 45.000-60.000, a при Zero Excess няма самоучастие каквото и да стане, така ли?

 

И какво всъщност значи самоучастие? При самоучастие 400 EUR, aко настъпи събитие със щета 1000 EUR аз ще плата 400, а застрахоеката останалите 600 ли?

Правилно си разбрал по всички параграфи. 

 

преди 3 часа, digitalpr каза:

За конкретната кола (i30) Super CDW, GP и SAAP струват 27 EUR/ден и са в един общ пакет. Струва ли си срешу 40 EUR да взема Zero Excess?

 

Само ти можеш да прецениш дали си заслужава. В общия случай колкото е по-дълъг наема, толкова по-малко си заслужава. Ако за десет дни платиш 130 евро за да застраховаш риск от 300 евро, според мен не си заслужава. Ако си направиш външна застраховка за excess-a ще е много по-евтино, макар и да се наложи първо да платиш на място и чак после да си търсиш парите от външния застраховател. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.