Прескочи до съдържание

Особености на колите под наем в Исландия


Георги

Препоръчани мнения

На ‎5‎.‎5‎.‎2019‎ г. в 8:43, digitalpr каза:

Можеби си прав, 130 EUR за 330 EUR като че ли не си струва. Вероятно ще направя всичко без това.

Ако правиш външна застраховка, чети ситния шрифт. Не всички външни застрахователи покриват Исландия или всички застрахователни събития в Исландия. (напр. Gravel Protection и/или Sand and Ash Protection )

 

 

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Изчетох темата с голям интерес, тъй като за първи път ще наемам кола изобщо и то точно в Исландия, където има бая особености. Моля за малко помощ, защото се колебаем между 5 фирми, коото предлагат един и същ модел кола - Dacia Duster 4X4. Избрали сме я като най-бюджетен вариант, позволяващ каране по F пътищата през лятото. Държим на пълна застраховка, без никакво самоучастие и покриваща всичко, което е възможно да се случи (включително гуми, огледала, долна част на колата, стъкла и т.н.). Наемът е за 9 дни - 14-23.06 и добавяме и втори шофьор задължително, защото смятаме да обиколим почти целия остров (без Западните фиорди).

Ето това са фирмите, които обмисляме:

 

https://www.bluecarrental.is/ - 859 евро

https://www.lotuscarrental.is - 890 евро

https://www.reykjavikcars.com/ - 773 евро

Навсякъде съм избрала най-скъпите опции за застраховки с нулево самоучастие. Това, което ми прави впечатление е, че само при lotuscarrentals всичко, което покрива е най-ясно описано в таблица и дори включва щети нанесени от животни, което те го представят като уникално покритие, което само те предлагат. Освен това има и покритие при щети от преминаване през реки и каране по F пътищата. Та въпросът ми е дали да изберем тази фирма и да платим доста повече или и при другите ги има същите покрития, просто не са добре написани.

Ако някой има повече опит със застраховките, моля за малко разяснение на разликите, между предлаганите от тези фирми.

Никъде не видях условия за горивото дали е от пълно до пълно и също така дали колите са бензин/дизел/газ. Може би трябва да се пита преди да резервираме.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако не пише изрично, че покриват гуми, стъкла и под, то просто допускай, че не са покрити. Почти навсякъде тази клауза е забита в десета глуха на общите условия, а там където не е със сигурност държат да се похвалят или най-малкото да пробват да я продават като допълнителна надбавка. 

 

Застраховката за удар от животно според мен е поредния начин да се вземат повече пари от нужното. За толкова километри в Исландия не съм имал дори блед досег с животно, докато шофирам, така че недей това да ти е решаващ фактор. Също и за пясъчните бури - провери дали в твоя период са в сезон (мисля, че по-рано в темата бях дал връзка където пишеше кога са вероятни). 

 

Относно горивото, Блу кар рентал предлагат избор на гориво при резервация. Бях питал и Budget, но ми бяха казали че имат дизели, но не могат да ги гарантират - каквото ти се падне. Т.е. ако не е упоменато изрично, задължитено с питане. До сега не съм срещал фирма в Исландия да правят мошенгии с горивото и всичките са били пълно/пълно. Ама знае ли се, може и да са се увълчили в последно време  🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето прясна информация.

Бях в Исландия от 04 до 08 февруари 2020 година.Взех кола от Блукар.Нисан Кашкай 4х4,дизел,модел 2019 година.Беше на 8000км.При вземането на колата ми заостриха вниманието,че се взема с пълен резервоар и се връща така.На сайта им има подробна и пълна информация за всичко свързано с наема.

Когато си запазвах колата,имах опция да избирам марка и модел,но не и дали да е бензин или дизел.

Блукар ползват остъпки при зареждане на гориво на две бензиностанции: Олис и ОБ+ . Самата отстъпка не е голяма.Заредих 50 литра и отстъпката беше около 3 лева,тоест около литър гориво.

Аз също бях със пълна застраховка.

И още нещо . В цената беше включена навигация.Но на два пъти се обърка,а тази на телефона ми беше без грешка :-) .

А, и когато отидох да си взема колата се оказа че е автоматик . Тоест както със бензина и дизела,нямаш опция да избираш когато запазваш предварително колата.

 

 

Връзка към мнение
преди 6 часа, pantarei каза:

Тоест както със бензина и дизела,нямаш опция да избираш когато запазваш предварително колата.

Принципно повечето рент-а-кар компании имат възможност за избор между бензин и дизел, като цените за вторите са доста по-високи. Същото се отнася и за ръчни и автоматични скорости, като отново вторите са доста по-скъпи като наемна цена. Когато обаче нямат типа автомобил, който си запазил и се наложи да ти дадат по-скъпата опция (както във вашия случай с автоматика) това не се таксува. Колкото до избора на модел, в 99% от случати пише Марка Модел (или подобен). Има и случаи, в които човек може да избере гарантиран модел, но те отново са по-скъпи.

Връзка към мнение

Здравейте, предстои ни пътуване към Исландия краят на март (20-30.03) Мислим да си наемем кола и за сега сме се насочили към BLUECAR . Искам да попитам хората които са ползвали услугите им, бихте ли сключили допълнителната клауза за "Отказ от отговорност" която в момента се равнява на приблизително 200+евро за 8 дни. 6 човека сме и мислим да вземем 7 местен 4х4. От една страна е хубаво да се презастраховаш, но от друга се чудя има ли чак такъв риск за да плащаме и това. Има ли още нещо според вас за което трябва да внимаваме ? Благодаря на отзовалите се :) 

Връзка към мнение

Ние в крайна сметка се спряхме на Lotus car rental, защото само при тях пишеше, че се покриват гуми, долна част на колата, огледала, стъкла и дори покрива и щети от преминаване през рекички, което на нас ще ни се наложи. Ще споделя дали сме останали доволни като се върнем.

Връзка към мнение
преди 2 часа, eftoo каза:

Здравейте, предстои ни пътуване към Исландия краят на март (20-30.03) Мислим да си наемем кола и за сега сме се насочили към BLUECAR . Искам да попитам хората които са ползвали услугите им, бихте ли сключили допълнителната клауза за "Отказ от отговорност" която в момента се равнява на приблизително 200+евро за 8 дни. 6 човека сме и мислим да вземем 7 местен 4х4. От една страна е хубаво да се презастраховаш, но от друга се чудя има ли чак такъв риск за да плащаме и това. Има ли още нещо според вас за което трябва да внимаваме ? Благодаря на отзовалите се 🙂

200+ повече за "отказ от отгововорност", което би трябвало да означава самоучастие 0 евро. Обаче дали включват гуми, огледала, стъкла? Съмнявам се. Но дори и така да е, моето мнение е по-добре си купи външна застраховка, която покрива Исландия.

 

Извън въпроса ти: защо през март наемате 4х4 в Исландия? Всички офроуд пътища ще са затворени. Ще може само да се движите из Ring Road и другите главни пътища, които в Исландия са наистина почистети. Там снегът не ги изнанадва. Офроуд машина има смисъл да се наема там само за лятото, когато с нея ще може да ходите във вътрешността на острова по черните пътища и да преминавате реки.

Връзка към мнение
On 2/23/2020 at 2:44 PM, eftoo said:

Здравейте, предстои ни пътуване към Исландия краят на март (20-30.03) Мислим да си наемем кола и за сега сме се насочили към BLUECAR . Искам да попитам хората които са ползвали услугите им, бихте ли сключили допълнителната клауза за "Отказ от отговорност" която в момента се равнява на приблизително 200+евро за 8 дни. 6 човека сме и мислим да вземем 7 местен 4х4. От една страна е хубаво да се презастраховаш, но от друга се чудя има ли чак такъв риск за да плащаме и това. Има ли още нещо според вас за което трябва да внимаваме ? Благодаря на отзовалите се 🙂

Ние не платихме допълнително за пълен отказ от отговорност. 

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Необходим ми е съвет каква кола да наема за 7 дни в средата на октомври, при положение, че сме 5 човека? Ще правим  пълна обиколка и ми е трудно да избера дали да е Дачия Дъстър или Хюндай И30, примерно. Освен как се държи на пътя е важно и удобството на тримата на задната седалка. И тъй като не се интересувам от коли, даже не знам възможно ли е в този Хюндай или Форд Фокус, Мондео да се седи без да е неудобно. Приемам и съвети относно кои застраховки да купя и от коя рентал компания да наема. Благодаря!

Връзка към мнение
преди 10 минути , Цвете каза:

Необходим ми е съвет каква кола да наема за 7 дни в средата на октомври, при положение, че сме 5 човека? Ще правим  пълна обиколка и ми е трудно да избера дали да е Дачия Дъстър или Хюндай И30, примерно. Освен как се държи на пътя е важно и удобството на тримата на задната седалка. И тъй като не се интересувам от коли, даже не знам възможно ли е в този Хюндай или Форд Фокус, Мондео да се седи без да е неудобно. Приемам и съвети относно кои застраховки да купя и от коя рентал компания да наема. Благодаря!

Аз мога да коментирам за Blue Car - определено ги препоръчвам, ама не съм имал и проблеми де, а то тогава е интересно. Иначе бяхме със следните застраховки: Insurances: CDW, GP, Liability waiver 2WD, SCDW, TP. Иначе за размерите - проверих им ревютата на на adac.de и на двете коли. Според тях, до 1,80 м и в двете коли ще им е удобно отзад. Ама удобно е много относително понятие. Баща ми примерно и в S класа на Мерцедес след 2 часа ще му е тегаво и ще направи на всички живота черен. Майка ми е пълната противоположност. Вози си се жената в Поло на 800 км из Германия и Швейцария и не и пречеше, понеже гледала красотите навън. И една забележка още - и двете са по-тесни от Мондео отзад. Могат  да бъдат сравнени с Фокус обаче.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам изобщо какво да кажа, ама пак да споделя личен опит де. Ние бяхме с лека кола и то малка (ама двама човека де), т.е. клас Hyundai i10 през юни 2019. На запад като бяхме, понеже на любимата ми навигаторка (и единствена) и се стори, че път 1 + път 95 е доста дълга комбинация и ме прекара през път 939, и ни прекара по 939. Което си беше мъка (ама красива мъка) с малката количка и при силен снеговалеж нямаше да може да се преминава. На север преди Миватн попаднахме в снежна буря, ама нямахме проблеми. Та може да е добре да си определите маршрута поне горе-долу. Аз си мисля, че ако я правите по път 1 обиколката, може да минете и без 4х4. В Дъстъра може да съберете и минимално повечко багаж (410 срещу 395 литра са багажниците им).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , П.Кръстев каза:

Ако не е голяма разликата в цената, няма причина да предпочетете и30 пред Дачиата.

Да, това също е важно - каква е разликата в цената? Ама по мои спомени не беше малка. А и застраховките бяха по-скъпи за 4х4.

Връзка към мнение
преди 50 минути , Цвете каза:

Необходим ми е съвет каква кола да наема за 7 дни в средата на октомври, при положение, че сме 5 човека? Ще правим  пълна обиколка и ми е трудно да избера дали да е Дачия Дъстър или Хюндай И30, примерно. Освен как се държи на пътя е важно и удобството на тримата на задната седалка. И тъй като не се интересувам от коли, даже не знам възможно ли е в този Хюндай или Форд Фокус, Мондео да се седи без да е неудобно. Приемам и съвети относно кои застраховки да купя и от коя рентал компания да наема. Благодаря!

Относно пространство, мисля че i30 ще е с една идея по-удобно за хората отзад. Но и двете ще са малки... Дъстърът сигурно ще е по-скъп, в този случай препоръчвам дилемата да е дали да е той или по-скоро нещо от типа на Октавия, Киа Оптима, Мондео и т.н. - по-големият клас. С оглед на това, че огромна част от деня ще го прекарвате в колата и сте пет човека, според мен сериозно помисли за ъпгрейд. 

 

Blue са сериозна фирма, аз съм ги ползвал три пъти, хора от форума също - няма оплаквания. Но то не съм видял оплаквания от нито една исландска фирма, така че избирай по цената и ако нещо се притесняваш, пусни офертата тук. На първа страница бях изборил някои характеристики на отделните фирми и мисля, че точно Blue идваха ценово ефективно при седмица+ наем. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Цвете каза:

и, даже не знам възможно ли е в този Хюндай или Форд Фокус, Мондео да се седи без да е неудобно.

Според мен не се увличай със проучванията, те не гарантират модел, а клас кола. Та каквото се падне.

Връзка към мнение

Точно за това разпитвам, защото нямам много опит с наемане на кола за 5 човека и ми е трудно да преценя. В Йордания бяхме петима в някаква китайска Chery и беше много комфортно.  Ще проверя посочените марки, благодаря!

преди 3 минути , neuromancer каза:

Според мен не се увличай със проучванията, те не гарантират модел, а клас кола. Та каквото се падне.

Кой е класа, който да търся тогава? Сега гледам, че в Блу няма от посочените от Георги. Има Kia Cee'd Sportswagon, Toyota C-HR, Toyota Auris. Направо ми изберете, моля!

Връзка към мнение

@Цвете, вероятно си видяла това ми мнение (то е на предишната страница)

 

На ‎14‎.‎2‎.‎2019‎ г. в 11:49, ven62 каза:

Да, платихме "Insurance Bundle" което е комбинация от Super CDW, Gravel Protection plus Sand and Ash Protection, но не премахва самоучастието, а само го намалява (по спомени около 300-400 евро). Исландия е единственото място където съм плащал допълнителни застраховки за рентакар. Но с тия допълнителни застраховки за това и онова, а и високите нива на самоучастие - не ми се рискуваше...

Ползвахме https://www.geysir.is/ като първоначалната резервация направихме през Ryanair (Към онзи момент това беше най-изгодното)

Според мен трябва да имате невероятно лошия кмет да се натресете на пясъчна буря, че да се задейства Sand and Ash Protection, но Gravel Protection си е необходимо. Винаги могат да измислят някакви драскотини по праговете или под колата причинени от  Gravel пътищата им (такива има много). Ако имате външна застраховка (например wirldwideinsurence.com ) изрично ги попитайте какво покриват в Исландия, ако изобщо покриват Исландия.

Ние тогава наехме Дачия Дъстер 4х4, което се оказа напълно излишно. По целия road 1 можеше да се обикаля без проблеми с която и да е малолитражна количка.

Вероятно съм писал и преди:

От geysir.is сме доволни. Точни, коректни, при връщане погледнаха колата отгоре-отгоре, но ние все пак си бяхме платили Bundle-а.

Поразрови Интернета - те имат едни discount кодове. Вече не помня за колко евро бяха. На мен ми изпратиха такъв. Аз го пуснах във форума. @Боян Димитров извади късмет и го използва. Може пък сега на него да са пратили или пък на някой друг, или просто някъде по Google да се намери нещо …

Успех

 

 

Ако е така извинявай, но толкова много си ни помогнала за Перу, че предпочитам да те спамна, отколкото да пропусна да съм ти в евентуална помощ.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 26 минути , Цвете каза:

Кой е класа, който да търся тогава? Сега гледам, че в Блу няма от посочените от Георги. Има Kia Cee'd Sportswagon, Toyota C-HR, Toyota Auris. Направо ми изберете, моля!

В Blue няма, освен ако не броим някои от големите SUV-та, които ще са на много крива цена. 

 

Погледни https://www.enterpriserentacar.is/

 

image.png

 

Intermediate Estate клас може да е нож с две остриета. Ако е наистина Октавия ще е супер, защото в класа си тя е най-просторната кола и ще е достатъчно комфортна със сигурност. Но може и да ти дадат нещо от типа на Авенсис, Фокус и т.н., което не е толкова широко. Гледам, че Голф е в отделен клас - компакт, а те с Октавия са на обща основа. 

 

Сигурният залог е в Standard - Avensis or similar. В този клас тясна кола няма да има гарантирано. Но си провери датите и виж дали те устройват цените. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , Георги каза:

Но си провери датите и виж дали те устройват цените. 

Цената е резачка ....на глави - около 1400 евро. Датите се 14 - 21.10 17 -17:30 час на наемане /връщане. Ако на някой му се занимава, моля за помощ. 

До сега сравнявах за Дачия Дъстър и в Blucarrental цената с пълна застраховка и допълнителен шофьор е 549 евро - най - добрата. Но сега с другите модели се омотах яко. :dash1:

Връзка към мнение
преди 1 минута , stanislavpp каза:

В тези пет човека има ли мъже, ако да - колко броя са?

Един мъж - на предната седалка до шофьорката, отзад три жени, с нормални габарити.

Връзка към мнение

Всеки клас над мини и компакт ще ви е достатъчен. 4x4 няма да ви трябва , но при приблизително еднаква цена между ай 30 и Дъстър, бих предпочел вторият заради по-големият клирънс и по-висока позиция на седене. Не забравяй след направена резервация , да пуснеш  тракинг за по-ниска цена през autoslash.com.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.