Прескочи до съдържание

Европа с кола по сред зима


Lyubina

Препоръчани мнения

Ъпдейт по темата: промяна в плановете (както обикновено, но този път май за добро :) ) и сроковете: ще имаме цели четири дни, защото имаме възможност да тръгнем през седмицата. Още не е ясно дали ще е единия ден късно следобяд (малко вероятно) или на другия рано сутринта. Но това ни дава възможност да не бързаме, да пътуваме спокойно и дори да видя някои местенца, под предлог - кратка почивка ;)

 

Още не съм започнала да търся сериозно хотели, но маршрута е почти на 100% сигурно, че ще е през Австрия - Словения и т.н. Да видим как ще ни изненада времето през втората половина на януари.

Чудя се за първа нощувка дали да избера Германия или да натиснем педала и ходим към Австрия.

Иска ми се да спрем в Нюрнберг, (не съм ходила до сега) мога ли за няколко часа да му хвърля един поглед? Или направо да търся нощувки някъде в района.

 

Ох, голямо чудене настава, ей това не му е хубавото на удължаването на времето за пътуване, което се превръща в пътешествие. ;)

Връзка към мнение

Да, аз също препоръчвам да планирате нощувка в Германия с оглед непредсказуемостта на трафика по немските магистрали. Нюрнберг звучи добре като място за нощувка...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Планираме, планираме... За сега плановете са следните: тъй като първия ден тръгването е неясно като час, вероятно късен предиобяд или ранен следобяд, надявайки се на прилично време и обичаен трафик планираме първа нощувка в района на Нюрнберг. Това са около 630 км и си представям (съобразявайки се с досегашния ни опит и наблюдения на трафика в Германия), че ще ни трябват около 7-8 часа.

Нощувка и в ранни зори (е, няма да е безумно рано) потегляме към Австрия, Загреб и планираме нощувка в близост до Славонски брод (почти на границата). Ако всичко е наред, очаква се на третия ден вечерта или както се случи, да се доберем до София.

 

Струва ни се, че няма смисъл да търсим трета нощувка из Сърбия. Каквото и да е, все  е се доберем до дома.

Редактирано от Lyubina
Връзка към мнение

Имам практически въпрос: маршрутът ни за сега е през Нюрнберг - Загреб - Славонски брод (където сме планирали нощувка) до София. ViaMichelin ми дава две алтернативи (всъщност три, но третата не я броя за сега): през Грац или по край Клагенфурт. Вторият е малко по-дълъг. Разстоянието обаче в случая няма съществено значение.

 

Въпросът ми е кой от двата варианта да предпочета, при зимни условия. Все се минава през Алпите, няма начин. Надявам се, магистралите ще се подържат добре през зимния сезон. Независимо от това, възнамерявам да направя още една резервация някъде по-близо до Нюрнберг - за всеки случай, че нищо не се знае в зимен сезон и очакван снеговалеж.

 

Препоръки и идеи? Грац или Любляна? Или Загреб?

Връзка към мнение

И аз съм предпочела Грац, но нали съм един истински "близнак", периодично ми минават и други идеи и възможности през главата ;) Затова реших да се консултирам, да не вземе другия близнак да надделее и накрая да си създам сама приключение. :) За сега маршрутът ни е Брюксел, Бон, по край Франкфурт, Нюрнберг (нощувка, 630 км), Австрия - посока Грац, след това Марибор, Загреб, Словенски брод (нощувка, за деня около 850 км, дано нямаме неприятни изненади по пътя), Белград и София (когато пристигнем). Лошото е, че навигацията ни е само за Западна Европа, та след Австрия ще трябва да се справяме по табели и карти, но се надявам с опит и малко късмет да не се загубим много.

 

Хотелите ни обещават wifi, така че, ако не съм много претрепана от път, ще се обозначавам до къде сме стигнали.

 

Все още съм отворена за идеи, така че - давайте!

Връзка към мнение

 Лошото е, че навигацията ни е само за Западна Европа, та след Австрия ще трябва да се справяме по табели и карти, но се надявам с опит и малко късмет да не се загубим много.

 

Това може да се промени и то лесно,ако проявиш интерес разбира се. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А бе то, аз проявявам, но тук интернет-провайдърите са много проклети и ограничават един куп сайтове и updates. Затова не съм съвсем сигурна дали ще успея да се справя със задачата. Или пък, да не взема да се вкарам в приключение в последния момент.

Но пък и без навигация пак ще трябва да стигнем.

Навремето, с баща ми и без навигация стигнахме до Ерфурт и обратно, - само по карти и табели. Сега де не сме затъпели случайно ;)

Връзка към мнение

Няма да има ограничени сайтове и прочие.Ще ти споделя от опит,че откакто си инсталирах приложението "Here" от виртуалният магазин на Гугъл,се родих.Телефона ми е спасявал кожата над дузина пъти и то абсолютно офлайн.

Бяхме го дискутирали в друга тема във форума относно ефективните приложения и мога да ти гарантирам,че това е едно от тях.След като си го свалиш и инсталираш си свали и карти на съответните държави в случая Австрия,Словения,Хърватска и Сърбия.Картите се актуализират постоянно и няма проблем с тях.Хубаво е да имаш и карта памет,че си заемат доста място от паметта.Ако имаш затруднения питай и с каквото мога ще помогна. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ох, добро утро! :) Мисля че го бях мяркала някъде темата, но не съм запомнила. Благодаря за идеята, ще я прочета отново и ще действам.

 

Хубав ден пожелавам :)

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Голямото пътуване предстои тази седмица :) Но да споделя, за който го интересува, а и като любопитен факт. Вече трети ден Белгия е под снежна покривка от около 3 см. Твърди се, че в южните региони (Валония) е малко повече. Страната е почти блокирана. Трафикът едва мърда, шофьорите им са изключиииитееелно внимателни и карат с 30 km/h по магистралите. Пътни инциденти под път и над път. Жп транспорта е заминал, заради "навявания" по релсите. По радиото непрекъснато се коментира кой къде бил закъсал и къде са блокирани пътищата. Голяма веселба. :lol:

 

Ето една публикация от вчера по държавната информационна агенция RTBF (Radio Television Belge Francophone) .Съжалявам, че е на френски, но общо взето става ясно за какво иде реч.

 

За сметка на това, в Германия всичко е ок (за сега, в западните покрайнини ;) ).

Връзка към мнение

Голямото пътуване предстои тази седмица :) Но да споделя, за който го интересува, а и като любопитен факт. Вече трети ден Белгия е под снежна покривка от около 3 см.

Това сериозно ли е или на майтап?

Връзка към мнение

 

Това сериозно ли е или на майтап?           

 

Не, не е майтап. Ако отвориш линка, макар и на френски, ще ти стане долу-горе ясно за какво иде реч. Днес гледах един клип: екипи на местната електрическа компания, екипирани като за Марс, по къси ръкави, отиват да оправят прекъснатата жп линия посока Люксембург.

Връзка към мнение

Така, първи отчет за пътуването: добрахме се до Нюрнберг. Пътуването беше сравнително кратко (около 620 км), но пък за сметка на това продължително.

 

Тръгнахме в ранния следобяд. Белгия ни изпрати със сняг: DSCN54871.JPG

 

 

В Германия всичко по пътищата беше спокойно до околовръстното на Франкфурт на Майн. Дори и там, нещата бяха поносими. Достигайки на около 40 км от Вюрцбург попаднахме в типичните за Германия задръствания. Приблизително час никой никъде не помръдна. В крайна сметка се оказа ремонт на пътя. От четири ленти в две. След това още веднъж. И съвсем без никакви изненади, пътуването вместо около 6,30 - 7 часа прерастна в почти 9 часа. Валя ни сняг, и още вали, но пътищата са ок. Движат се специализирани автомобили и разпръскват сол.

И ТИР до ТИР-а, "мила моя майно льо...." Само който не е виждал две километрични колони ТИР-ове по двулентова "магистрала" в Германия, той може да мрънка за трафика по нашите. ;)

 

Малко снимки за илюстрация:

 

DSCN54911.JPG

 

Нещо нета в хотела не е от най-читавия , та ми е трудно да прикача повече снимки, а тези не са най-информативните. Затова днес до тук. Тук вали прекрасен сняг, на едри парцали, времето е меко и е супер като преживяване, особено за хора, които не са виждали читав сняг последните три години ;) Да видим как ще е утре, при минусови температури.

 

Оказва се, че снимки от трафика не мога да пусна в момента.

 

 

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

тя, трафик-информацията пробива през всички местни радиостанции. Днес пътуването ни беше абсолютен кеф. Минахме Австрия, Словения и Хърватска и вече сме се установили в едно много уютно хотелче в Славонски брод. Хапнахме нашенски салати, мешана скара по хърватски, картофки, по гроздова ракийка за Релакс.... както казваше един мой асистент преди 100 години ;) направихме си "икебана на душата" ;)

 

Пътят през Австрия беше прекрасен, за моя изненада нямаше никакъв трафик, пътувахме бавно и спокойно и се наслаждавах на гледките през Алпите. Валя ни сняг, имаше мъгла, но пътищата бяха прекрасни. Словения ни посрещна със слънце и никакъв сняг.

 

Изобщо, цялото пътуване си беше удоволствие!  Снимки няма да пускам сега, че през интернет-експлорер нещата не ми се получават много добре. Като пристигнем ще се добера до по-сериозен лаптоп и тогава :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не си представях, че последните 50 - 80 км в Сърбия така ще ми се увидят. То не бяха ремонти, то не бяха ограничения... по едно време си мислех, че направо се подиграват със шофьорите. То не беше 60, то не беше 40 km/h, по едно време започнаха да слагат и знаци "20 km/h"..... свят ми се изви. На фина на всичките 2100 км дето ги минахме почти на майтап и с кеф, тези последните ми идеше да натисна педала и да е.... мамата на всички ограничения.

 

В крайна сметка, всичко е добре, което свършва добре :) Прибрахме се у дома, пренесохме целия си живот от последните години. Сега е период за подреждане и преподреждане. Но между другото тихо и кротко сме поседнали на пицарията до нас, хапваме свински каренца и пием червено вино.

 

Наздраве на цялата банда от българска територия! ;)

 

Малко лошо-качествени снимки може би утре.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Така като гледам цените на Wizz, ще се пътува с автомобил и през късна пролет-лято. Двупосочно.

Маршрутът вече е проигран при лоши метео-условия, детайлите уж са ясни. Но женската душа е многолика....пък като са три жени ..... (слагам многоточие, сещайте се). Седим и си се чудим, дали пък да не разнообразим малко и да минем през Унгария. При условие, че там нямаме цели и няма да спираме, не съм убедена че си струва. Словенската винетка влиза в разчетите, пък и ще я използваме и на връщане, така че това не е аргумент.

 

Ще съм благодарна на мнения и идеи, въпреки че уж всичко изглежда ясно и познато. :) Сигурното в пътуването са начална и крайна точка и дати на пристигане (и в Брюксел, и в София)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така като гледам цените на Wizz, ще се пътува с автомобил и през късна пролет-лято. Двупосочно.

Маршрутът вече е проигран при лоши метео-условия, детайлите уж са ясни. Но женската душа е многолика....пък като са три жени ..... (слагам многоточие, сещайте се). Седим и си се чудим, дали пък да не разнообразим малко и да минем през Унгария. При условие, че там нямаме цели и няма да спираме, не съм убедена че си струва. Словенската винетка влиза в разчетите, пък и ще я използваме и на връщане, така че това не е аргумент.

 

Ще съм благодарна на мнения и идеи, въпреки че уж всичко изглежда ясно и познато. :) Сигурното в пътуването са начална и крайна точка и дати на пристигане (и в Брюксел, и в София)

 

Освен да поизчакаш още малко преди да фиксираш маршрут, май друго не мога да ти препоръчам. Нямаме никаква идея какво ще е състоянието по границите след като се постопли. 

Връзка към мнение

Мда, никой не може да предвиди, за съжаление. Май пак ще трябва да правя по няколко резервации за нощувка и да ги отменям в последния момент, в зависимост от конкретните обстоятелства. :(

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.