Прескочи до съдържание

дневник До Дубай в Деня на независимостта – националния празник на ОАЕ (подготовка и пътни бележки) или Два месеца преди и след Дубай


Препоръчани мнения

В МОЛ-овете се "крият" и част от атракциите различни от шопинга.

 

Например така:
 

Dubai Mall: аквариума (съвместно изпълнение с NG)

Може и само отвън, но обиколка отвътре също е интересна.

http://www.thedubaiaquarium.com/en/Default.aspx

 

Mall of Emirates: театралната и кино зала

Тук, разбира се, само ако има време и нещо интересно за гледане и то вечер.

http://www.malloftheemirates.com/ductac.aspx
 

Съгласен за Ski Dubai (в Mall of Emirates) - 5-10 min. отвън, освен ако няма да караш ски :)

 

WAFI: в "градския" МОЛ освен разцъкването на магазини има и интересни ресторанти. Разбирай италиански / френски и др. предложения на по-нормални от тези в Dubai Mall цени.

Иначе впечатлява опита сградата да прилича на стъклена египетска пирамида.

Ако няма да обядваш (гледам ориентировъчните часове) спокойно пропускай.

 

Всъшност те самите МОЛ-ове работят до късно, а ти си с кола. Аз бих ориентирал разходките със завършване в нещо такова, а през деня това което казва Фичо - навън , например Medinat Jumeirah.

 

Иначе Джамията в Абу Даби и градската разходка са си задължителни, доколкото може нещо задължително да има в една туристическа програма :). Такива неща като Heritage Village не си заслужават особено и правилно не си го включил.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Написал си, че часовете са ориентировъчни, но да наблегна, че трябва да са много ориентировъчни :) ...

 

 Вижте джамията и по тъмно същата вечер и така, не виждам някакви пречки, ще олекоти леко следващия ден.

 

 

Хич не е достатъчно времето. 

 

Попрестарах се малко с тия надребнени часове, наслагах ги ей така, за повечето по 1 час, че не ми се занимаваше много, а и няма смисъл от такава детайлност. Не трябваше да ги пиша тук обаче, за да не се измести фокуса на обсъждане. Иска ми се повече да видя дали има и други варианти на подреждане на местата по групи, по-общо. Има ли начин да се смени нещо, да отпадне, кое в кой ден, в комбинация с какво, ако минаваш оттам, задължително се отбий еди-къде си - имаш лесен достъп, щом си с кола. Комбинацията в последния ден Абу Даби - Дубай правилна ли е с това връщане към сърцето на Дубай и после пак към летището...

 

Идеята за джамията ми допада и наистина ще съчетаем разглеждането й и по светло, и по тъмно. Ще изместим с един час пристигането пред джамията за около 16:30, залезът е около 17:30 ч. и до 18:00 ще сме там.

 

Най-кахърният ден, с Дюната, наистина ще претърпи промяна, но не голяма - сутринта, до около 11 в Абу Даби, без излишно мотане, 4 часа за пътя с почивка и хапване в Мадинат Зайед, най-вероятно в Сити мола им, зареждане с гориво на някоя бензиностанция и към 15:00 - 15:30 на Тал Миреб. Макар че това ми се вижда рано, при положение, че залезът е около 5 и половина... На връщане - през Хамим, по другия път, и... когато се приберем.

 

 

 

По-скоро бих включил (струва ми се не го видях в програмата ти) малко разходка в Medinat Jumeirah

 

attachicon.gifDSC07655_ff.JPGattachicon.gifDSC07653_ff.JPG

 

 

На мен доста по-приятно и интересно, в сравнение с моловете и големите хотели, ми беше да се разхождам из сокаците на голд и спайс сук в Дейра. :)

 

Приятна разходка, сигурен съм, че ще си изкарате хубаво и ще ви бъде интересно!

 

Мединат Джумейра е изпаднал самоволно от списъка при промяната. Разбира се, че ще се го вместим, вероятно във втория ден. Благодаря, Фичо, и за пожеланията!

 

Палмата и Атлантис с кола може и да не отнемат много време. Някой беше писал, че има удобен паркинг, но къде е точно, не го намерих. Така че ще отидем и до там - все пак символ на града са. Малко съжалявам за влакчето, но не ми идва на ум как да го съчетая с колата.  :)

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

...Малко съжалявам за влакчето, но не ми идва на ум как да го съчетая с колата.  :)

Точно на първоначалната спирка на монорелсовото влакче има паркинг. :)

Ако не бъркам, е тази сграда, която има нещо кръгло отгоре - вижда се на картата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ето по-обобщено:

 

Първи ден (вечер)

  • полет
  • панорамна обиколка с кола на нощен Дубай на път за хотела чааак в Дейра ;)

 

Втори ден 

  • разглеждане на основни забележителности на модерен Дубай
  • празнична заря по случай празника
  • и фонтаните (пак)

Трети ден 

  • стария Дубай и крийка,
  • по обед отпътуване за Абу Даби 
  • според настроението и времето - разходка по Корнич, плаж, Саадият, Emirates Palace, Etihad Towers, надвечер и вечерта - Бялата джамия

 

Ден четвърти

  • същите от предишния ден, които не са посетени, до към 11 - 12
  • 11:30 - отпътуване за Лива с почивка в Мадинат Зайед
  • 16:30 - 18:00 - Тал Миреб
  • 18:00 - обратно през Хамим - пътят оттам не е много по-дълъг, но да не би пък да не е първокласен?! :-)))))
  • 21:00 - Абу Даби

Ден пети

  • някакъв мол в Абу Даби за сувенири и подаръци
  • Palm Jumeirah
  • Atlantis, The Palm
  • полет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Връзка към мнение

Точно на първоначалната спирка на монорелсовото влакче има паркинг. :)

Ако не бъркам, е тази сграда, която има нещо кръгло отгоре - вижда се на картата.

Мари, както винаги и този път не бъркаш :) ! Точно там е паркинга. През него се минава, за да се стигне до началната спирка на влакчето. За тези, които се движат с трамвай спирката на трамвая е точно преди моста, свързващ нея с паркинга и първата спирка на монорелсовото. Всъщност и тя се вижда добре на картата, която си дала :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ден четвърти

  • същите от предишния ден, които не са посетени, до към 11 - 12
  • 11:30 - отпътуване за Лива с почивка в Мадинат Зайед
  • 16:30 - 18:00 - Тал Миреб
  • 18:00 - обратно през Хамим - пътят оттам не е много по-дълъг, но да не би пък да не е първокласен?! :-)))))
  • 21:00 - Абу Даби

 

 

 

ОК е пътя през Хамим, даже мисля, че е по-интересен, виж дали не можеш да направиш кръгчето обратно :) В Madinat Zayed не помня дали имаше нещо за гледане, за да си заслужава от там да си на отиване. 

 

Да разбирам, че нямаш интерес към авто музея на шейха?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ОК е пътя през Хамим, даже мисля, че е по-интересен, виж дали не можеш да направиш кръгчето обратно :) В Madinat Zayed не помня дали имаше нещо за гледане, за да си заслужава от там да си на отиване. 

 

Да разбирам, че нямаш интерес към авто музея на шейха?

 

Точно преди малко четох някъде, че е отворен само в петък, но не съм проверил информацията още.

Връзка към мнение

ОК е пътя през Хамим, даже мисля, че е по-интересен, виж дали не можеш да направиш кръгчето обратно :) ...

 

Да, оказва се, че е така. През Хамим е по-зрелищният път, по-автентичната пустиня, така поне пишат по форумите. И понеже е двулентов, за предпочитане е да бъде минат по светло. Е45 пък е по-бързият, четирилентов, ако не греша, и подходящ за директно прибиране по тъмно в Абу Даби.

Добри отзиви чета в tripadvisor за 12 километрово отклонение на юг от Хамим до някакъв 5 звезден хотел насред пустинята Qasr Al Sarab Desert Resort. Съперничел на пътя за Тал Миреб.

Какво още може да се види в Liwa?

 

post-735-0-89850700-1448575889_thumb.png

Редактирано от rik4o
Връзка към мнение

Да, оказва се, че е така. През Хамим е по-зрелищният път, по-автентичната пустиня, така поне пишат по форумите. И понеже е двулентов, за предпочитане е да бъде минат по светло. Е45 пък е по-бързият, четирилентов, ако не греша, и подходящ за директно прибиране по тъмно в Абу Даби.

Добри отзиви чета в tripadvisor за 12 километрово отклонение на юг от Хамим до някакъв 5 звезден хотел насред пустинята Qasr Al Sarab Desert Resort. Съперничел на пътя за Тал Миреб.

Какво още може да се види в Liwa?

 

attachicon.gifQasr.png

 

Аз за Liwa не отделих време, освен бързия обяд във фастфуда :) То е малко като да питаш дали има какво да се прави в Сапарева Баня като си тръгнал за Рилските езера :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А, и Сапарева баня трябва да се види, ако е останало нещо за гледане, че се носеха слухове за безумни строителни дейности. :)

 

Един бърз въпрос за разплащането, за да преценя колко кеш да нося. Навсякъде ли се разплащате с карти, или някъде не може? Като изключим изненади в хотели, които се "случват" все пак, с "неработещи" устройства. Тук се е писало, че в Италия е доста разпространено, но аз не вярвам. :)

Редактирано от rik4o
Връзка към мнение

Някаква специална подготовка, ако пробваме изкачване на дюната пеша, има ли? Необходимо ли е специално облекло, защитни средства, обувки? Да очакваме ли някакви изненади или опасности при това начинание? Като изключим натовареното движение от бъгита и джипове по нея, ако е празничен или почивен ден, разбира се. :)

Връзка към мнение

Някаква специална подготовка, ако пробваме изкачване на дюната пеша, има ли? Необходимо ли е специално облекло, защитни средства, обувки? Да очакваме ли някакви изненади или опасности при това начинание? Като изключим натовареното движение от бъгита и джипове по нея, ако е празничен или почивен ден, разбира се. :)

 

Очаквай невероятно предизвикателство :) Със сигурност си вземи доста, доста вода и трябва да имаш доста, доста време, което не останах с впечатление, че имаш. Абе спри малко преди дюната и пробвай тестово да вървиш по по-малките дюни, почти съм сигурен, че ще ти се изпари тая идея от главата :) Ходенето по пясък е много тегаво, с всяка стъпка отместваш килограми пясък под теб, какво остава и с катеренето на баир. 

 

Безбрежно пясъчно поле няма да ти липсва и от други гледни точки, които ще са на един хвърлей от колата, освен ако не е някакъв личен инат да я изкачиш пустата дюна, според мен си го спести. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

... а аз се плашех от гадини - 

 

Очаквай невероятно предизвикателство :) ...

 

...почти съм сигурен, че ще ти се изпари тая идея от главата :) ...

 

...освен ако не е някакъв личен инат да я изкачиш пустата дюна, според мен си го спести. 

 

Ясно-о-о, а аз вече си мислех как по-лесно да заобикалям змии и скорпиони бос в пясъците. :lol:  А то това било по-малкият проблем! :)

И май и инатът няма да помогне в случая. :)

Връзка към мнение

В МОЛ-овете се "крият" и част от атракциите различни от шопинга.

 

 

 

Много точно определение! Така ги възприемам и аз, още повече, че ако се пазарува въобще нещо, то няма да е в тях, а в по-периферните. Прочетох за Карама, до рибния пазар, за Gift Village, че даже и за китайската търговска инвазия дори и в ОАЕ чрез Драгон Март.

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Завърнахме се с много впечатления от този непознат свят и си обещахме да отидем пак.

 

Бързам, докато все още спомените са свежи, а детайлите и подробностите не са забравени, да нахвърлям своите...

 

Щрихи

         от едно кратко пътуване

                                                    до Дубай,

                                                           Абу Даби

                                                                 и Тал Миреб

 

Самолетът, полетът

Нормален полет на Wizz с кацане навреме. Посрещат ни с типично арабско спокойствие – полупразно летище, бързи проверки и… към Etisalat.

Мобилен интернет и разговори

Изборът ми на мобилен оператор бе обусловен от наличието на офис на това летище – Etisalat. Предплатеният план се нарича Visitor Line, струва 100 дирхама, включва избор измежду 3 опции за телефония, SMS и данни. Първоначално бях решил да си взема само данни 1 Gb. Бях чел, че от 15 ноември този оператор пуска безплатни точки за WiFi в Дубай и Абу Даби, но за да се ползва, е необходимо да купиш минимум 1Gb. Оказа се, че и с 500 може, a и толкова горе-долу ми бяха необходими. По препоръка на служителя в офиса се сдобих с микро сим с 30 минути за разговори (вкл. и международни), 30 SMS и 500 Мб за достъп до интернет. Пиша си отличен за това решение и горещо препоръчвам на всеки, който черпи информация от интернет и търси спокойствието на възможността да се обадиш във всеки момент. Имах връзка с роднини и приятели в България на поносима цена, водих спокойно национални разговори с рент а кар фирмата, с други в ОАЕ, регистрирах се в хотелите с "арабския" си номер, без да се чудя аз ли да вдигам телефона или да набирам, ако ми звъннат. Имах нон-стоп и навсякъде интернет за смартфона, а и програма, която показваше моментния баланс и ме уведомяваше какъв процент от пакета е изразходван. Важи 14 дни, може да се презарежда, да се удължава срока на валидност срещу минимална сума.

 

Рент а кар и колата, пътищата и навигацията

 

post-735-0-00122900-1449506961_thumb.jpg

i10

 

Индиецът - да наречем условно така (а и как иначе!) служителя на фирмата за коли под наем -  дойде с леко закъснение, но пък затъркаля багажа ни към доста новичък  Хюндай i10. Колата блестеше от чистота под лампите на летищния паркинг, двигателят работеше, за да охлажда предварително купето, седалките бяха с найлоните. Автоматичните скорости не само че не трябва да се избягват, ако сте в Дубай, а са за препоръчване. Няколкото километра равен и безлюден участък от пътя бяха достатъчни и привикнал към особеностите на дребното автоматично автобижу, вече към 21:00 ч. "отлетях" от летището в посока на

 

Бурж Халифа, Дубай Мол и Фонтаните, където бяхме "уговорили" първата среща с нощен Дубай.

 

post-735-0-75194600-1449506975_thumb.jpg

Бурж Халифа

 

post-735-0-56872400-1449507044_thumb.jpg

Дубай Мол

 

Изключително щастливи, че успяхме да стигнем навреме, изгледахме двата последни спектакъла пред фонтаните. Няма как да предам в снимки феерията и звука - трябва да ги видите и чуете сами.

 

post-735-0-81396500-1449507310_thumb.jpg

 

post-735-0-55915000-1449507391_thumb.jpg

 

post-735-0-95710200-1449507403_thumb.jpg

 

 

За пътищата - само тук и само веднъж ще го кажа - няма вариант за по-перфектно качество на настилката, за по-ясна и поддържана маркировка и за по-логична организация на иначе грандиозното по своите мащаби автомобилно движение. Считайте, че предишното изречение е повторено стотина пъти в този текст с пълната убеденост в неговата истинност. 1278-те километра изминат  път в ОАЕ имаха абсолютно същия вид и в Дейра, и в модерния Дубай, и в Абу Даби, и по пътя за Тал Миреб, и дори по малкото пътче, катерещо истински дюни в посока на петзвездния хотел Qasr Al Sarab Desert Resort by Anantara насред огромната пустиня.

 

post-735-0-27952200-1449507421_thumb.jpg

От Хамим към Qasr Al Sarab Desert Resort by Anantara

 

Никакви въпроси накъде, след колко километра, къде е пътят в тъмницата (просто нямаше неосветен път, с малки изключения на входа на Дубай откъм Абу Даби, и то заради ремонти и отклонения), има ли дупки, неравности - това ви е спестено. Остава да гледате пътя, да се съобразявате с ограниченията, да хвърляте по едно око на камерите за контрол и на летящите край теб в останалите 6 ленти джипове на Тойота, Хонда и Лексус, и най-вече да се наслаждавате на шофирането и на околните гледки.

Да кажа и отново: "Да живеят двата Windows Phon-а, Here+ и външната батерия на Sony!". Напълно достатъчни са за ОАЕ. Бях предвидил да ползвам част от интернета за онлайн карти на гугъл и други навигации, имах и 7-дневна версия на Sygic - не стигнах до тях.

 

Нощен Дубай

Не се опасявайте да се разхождате в Дубай до среднощ. Престъпност, опасности, неприятни изненади просто няма. Нощен Дубай, както и Абу Даби, са много красиви, когато са осветени заради празник или предстоящата Нова година. А подозирам, че голяма част от тези хиляди лумени са ON и в делничния град.

 

 

Дейра

Срещата ни с Дейра се състоя в 01:30 ч. в местно заведение, пълно с хранещи се мъже. Кога спят тия хора? Имаше и работещ магазин, и заведения съвсем наблизо до хотела ни. Не се чудехме много - гладът бе заситен с местни месни вкусотии, опечени на шиш пред нас, гарнирани с люти сосове и салатки, арабски питки, ледена вода с лимон от каните, специално поставени на масата. Любопитни погледи в късния час на посетителите към нас, различните, и още по-учудени погледи от нас към тях - сладко хранещите се без прибори и салфетки. Да кажем, че този тип поемане на храната е като ходенето бос по пясъка - здравословно и за тялото, и за духа. :) Какъвто беше и сънят, завършил дългия ни път от България до тук.

 

Следва...

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Ще следя с интерес разказа ти, тъй като и на мен Дубай ми е в главата. Интересно ми е какво ще напишеш за пътя до пустинята.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много се радвам ,че сте останали доволни.Всъщност това е относително понеже най-вероятно не ви се е тръгвало и сте останали леко неудовлетворени. :) 

Ние сме си предвидили следващата година повторение там и имаме билети вече.

Очаквам с нетърпение следващите ви впечатления и особено за Тал Миреб.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А успяхте ли да видите нещо от Световните въздушни игри ?

 

Като гледам линка, точно с ден сме се разминали със събитието. А си е струвало! Но няма как да се види всичко, времето е малко. На 2-ри декември все още бяхме в Дубай, на плажа до Бурж ал Араб, обикаляхме Палмата с колата. Небето беше ясно, но празно, ако изключим многото хеликоптери, които поначало  прелитаха често над Дубай.

Въобще с празничната програма по случай 44-тия национален празник на ОАЕ тотално се разминахме. Първо, поради факта, че зарята им изглежда е била на 1-ви вечерта, преди да кацнем. Между другото, за случая бях направил специално запитване за безплатни покани още от България, но ден преди заминаването получих много учтив отказ, мотивиран с огромния интерес към събитието, и покана да се присъединим към тържествата през следващата година. :- )))) Предложението освен това си беше само за граждани на ОАЕ и нямах много надежди, пък и се разминаваше малко с късното ни пристигане. Второ, поради липсата на паркоместа на следващата вечер пред и около Дубай Мол. Имах други планове да идвам по-рано, да заемам място, но не ми се получи, пък и не ми се губеше излишно време в чакане. На 2-ри малко късничко вечерта, към 9 ч., направихме едночасов опит да спрем някъде около фонтаните и Бурж Халифа, за да видим отново спектакъла, да поразгледаме Дубай мол малко по-подробно и с повече сили в сравнение с предишната вечер и ако има празнична програма, да отбележим празника им. Море от коли! Въртях много време из многоетажния паркинг, знам вече наизуст подходите към и изходите от всеки етаж на огромния паркинг. Но пъплейки (тотално спиране и чакане обаче нямаше) сред и редом с хиляди джипове и лимузини, които точно по същия начин не успяваха да намерят местенце на Fashion parking, не успях и се отказах. Същото положение беше на основния паркинг на мола. Чудо! Смятахме ги местата, докато чакахме да се измъкнем от този автоад - по около 300-500 на етаж по 9, което прави към 3000 - 4000, и то само на споменатия паркинг. (Толкова е и капацитетът на паркинга пред Бялата джамия в Абу Даби, там проблеми нямаше.) Електронните надписи по етажите информираха, че има, примерно, 4 свободни места от 350, или пък 32! :)Е как да ги уцелиш! :) Чест прави на дубайци търпението и толерантността, с която са заредени на пътя и в подобни ситуации. Положението в един Истанбул например е далеч по-различно, по моя преценка, да не говорим за Букурещ например. Но то и подобни сравнения въобще не би трябвало да ми идват на ум - нямат основания никакви! ;)

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

...Интересно ми е какво ще напишеш за пътя до пустинята.

 

 

...Очаквам с нетърпение следващите ви впечатления и особено за Тал Миреб.

 

Един бърз преглед на някои от местата в Дубай и да отлитаме към Абу Даби и Дюната.

 

Емблемата на града Burj Al Arab. Това е сградата, която видяхме отдалеч още първата вечер от колата на път към хотела. На следващия ден вече бяхме срещу нея, откъм паркинга пред Wild Wadi Waterpark. Паркира се съвсем свободно в подземното съоръжение, наблизо е до хотела, но има охрана. Сградата наистина е красива и оригинална, вижда се от доста позиции в града.

 

post-735-0-44615900-1449585903_thumb.jpg

Бурж ал Араб

 

Мадинат Джумейра

Мястото е много спокойно, релаксиращо и доставя естетическа наслада. Отново бих се върнал тук за разходка с лодка.

 

post-735-0-66076800-1449586861_thumb.jpg

 

post-735-0-47968700-1449586827_thumb.jpg

 

post-735-0-34400800-1449586894_thumb.jpg

 

Al Sufouh Rd

 

post-735-0-49435400-1449587446_thumb.jpg

 

post-735-0-93601200-1449587461_thumb.jpg

 

post-735-0-21800400-1449587478_thumb.jpg

 

post-735-0-94195100-1449587488_thumb.jpg

 

Море, плаж, палми и вероятно поредния новостроящ се хотел-дворец на върха на Палмата

 

post-735-0-81064700-1449588458_thumb.jpg

 

post-735-0-44182800-1449588467_thumb.jpg

 

post-735-0-58473700-1449588475_thumb.jpg

 

post-735-0-07498600-1449588484_thumb.jpg

 

post-735-0-69304400-1449588491_thumb.jpg

 

post-735-0-80952900-1449588500_thumb.jpg

 

post-735-0-29765900-1449588507_thumb.jpg

 

post-735-0-84188800-1449588513_thumb.jpg

 

post-735-0-82082200-1449588527_thumb.jpg

 

Сега, като гледам тая синя серия от снимки, се сещам за мъглата, в която два дни по-късно българският пилот приземи перфектно самолета на летището в София. Тогава, на момента, и особено драстично, както бях по тениска, си дадох сметка не само за часовата разлика между мястото, откъдето идвам, и мястото, където пристигам, а и за още нещо... :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Mall of the Emirates

 

post-735-0-90334800-1449590401_thumb.jpgpost-735-0-49654400-1449590400_thumb.jpgpost-735-0-03915400-1449590403_thumb.jpg

 

Ябълката - тук доста голяма и насред гората, радваща се на голям интерес от посетителите на градчето :)

post-735-0-41024700-1449591000_thumb.jpgpost-735-0-24627100-1449591802_thumb.jpgpost-735-0-16610000-1449591604_thumb.jpgpost-735-0-41806800-1449590999_thumb.jpg

 

Ski Dubai

post-735-0-49516600-1449590675_thumb.jpgpost-735-0-99167800-1449590676_thumb.jpg

 

Докато зяпах в жегите спускащите се по ски пистата и бобслей улея любители на зимните спортове, като старателно бършех потта от челото си, жена ми си хареса ето този диван за вкъщи.

 

post-735-0-83415200-1449591885_thumb.jpgpost-735-0-67297200-1449591886_thumb.jpg

 

Не, не го купихме, но не мога да си спомня сега точно по каква причина. Не беше заради цената, или поне не само. :) Имаше нещо свързано с WizzAir, голям салонен, малък салонен... 

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

rik4o, пътували сме с един и същи полет J Само, че ние се прибрахме на 8.12.

Копирам от друг форум разказът за моето пътуване. Всяка една похарчена стотинка си заслужаваше. За първи път ми се случва да чакам на летището на обратно за БГ и очите ми да се пълнят със сълзи.

Подготовката за това пътуване стартира през м. Февруари, когато реших, че  това ще бъде подаръкът за 40 юбилей на мъжа ми. Излезна разсписанието на Уиз и мернах по-евтини билети за Декември /държах да е Декември/. Три билета аз, мъжа ми и голямото дете /8г./, с места и един багаж /32кг/ 1056лв. Двойна стая в Ситимакс Ал Барша /детето free/- 1 100лв. Впоследствие наши супер близки хора решиха да се присъединят, но тъй като тяхното дете е на 15г., трябваше да му вземат отделна стая. Стана така, че нашата отиде да спи при другото дете и нещата станаха супер. Първоначално трябваше да бъдем 5 нощувки в ОАЕ, но след като Уиз промениха разписанието, престоят ни се удължи с два дни, които решихме да прекараме в Абу Даби. Така нашата почивка стана достатъчна и  как да кажа… спокойна, нямаше бързане, ставане в зори и т.н. Видяхме всичко, което искахме да видим. Опитахме от всичко, което си бяхме наумили.
Започвам с това, че сега пост фактум, сама се чудя на акъла си как съм могла да имам колебания относно колата…. Просто от сърце благодаря на Дъсти, Ахава и едно друго момиче /не и знам ника тук, в един друг форум е ivelina666/, чийто мнения взеха превес и букнах един Форд Екоспорт.
8 дни, изминати 720км с кола на 8 000км. Наем 450лв /включва и пълна защита/ и гориво за….50лв… Общо 500лв, които си разделихме с другото семейство.  Още не са ни разблокирали сумата, по картата на мъжа ми, но не вярвам да е нещо фрапиращо /блокирали са 500лв, от които ще си удържат за тол такси/. Някой наскоро спомена, за трафика там. Предпочитам трафик на шестлентово платно, отколкото да мина в час пик  по Дондуков или бул. България, примерно. Там в задръстване /такова, каквото познавам от София, Брюксел или Париж/ не попаднахме. Дъсти, още веднъж, благодаря. Колата е едно страхотно удобство. Не чакаш на спирки, не губиш време, мобилен си. Разбира се, трябва да бъдеш опитен шофьор, не всеки може да кара на навигация в населено място, с толкова платна, детелини и пр.
1.12. Тръгнахме от София, за първи път пътувам с Уиз, може да не е „мерцедеса“ на самолетите, но цената го оправдава. На отиване, дали заради еуфорията, не усетихме как стигнахме. Взехме колата от летището и точно преди да тръгнем, нито една навигация на телефоните не „пожела“ да зацепи. Спекохме се, но бе за кратко, една на телефона на детето „тръгна“. Отправихме се към Абу Даби директно. По средата на пътя ни падна батерията на телефона. Отбихме на магистралата, защото в суматохата бях сложила акумолаторчетата /не знам как се наричат точно тези джобните зареждачки/в багажника. Не е препоръчително да го правиш, докато покрай теб хвърчат коли с висока скорост, но се наложи. Пристигнахме  Абу Даби….От далече съзраяхме няколко небостъргача. Като „новобранци“ беше нормално да се повъртим, докато намерим адреса на хотела. Впоследствие се оказа, че сме минали покрай него, но уви, от колата няма как да видим, че името му е на покрива /сетете се, сградата не е ниска…/. Настанихме се в огромен апартамент с три спални, оборудвана кухня, хол и трапезария. Отидохме до най-близкият магазин и напазарувахме за вечеря. Първата вечер в Абу Даби ще я запомним с омлет, салата и мезета, но бяхме толкова уморени, че не ни се ходеше никъде.
2.12. 44ият им Национален празник. Отправихме се към Емирейтс. Поснимахме се отвън, направихме една обиколка и стигнахме до Етихад Тауърс. Влезнахме в едната, разходихме се по шопинг авенюто, пак снимки. Невероятно усещане.
След това отидохме до Яс Мол на о.Яс. Децата влязоха във fun fantasy /дано не бъркам името/, хапнахме, разходихме се, снимахме се пред Ферари Уърлд и се прибрахме в апартамента.
3.12. Натоварихме багажа в колата и отидохме до джамията. Жега, абаи, народ… Красива е. Не знам дали е коментирано, но камъкът е пренесен от Македония и обработен в ОАЕ. След това отидохме до Кепитъл Гейт- най-наклонената сграда. Колата ни я паркирахме и се отправихме към панорамното кафе на 18ти етаж, където пихме кафе, сок, кола и вода от норвежки айсберг. Срам не срам, снимах тоалетната.
След това се отправихме към пистата на Формула 1, отново на Яс. Чухме и видяхме  булидите /имаше тренировка явно/, снимахме се в прекрасния Яс Вайсрой и тръгнахме към Дубай. Към момента вече сме супер на „ти“ с пътищата. Настанихме се в Ситимакс и вечерта отидохме да хапнем в Mall of the Emirates, който е на пешеходно разстояние.
4.12. План- Мадинат Джумейра, Дубай Марина, Атлантис
От Мадината не сме впечатлени. Виж, Дубай Марина е уникална. Всички тези небостъргачи, които дори последният модел телефон не може да обхване за снимка… Хванахме water buss-а и стигнахме до последна спирка. Аз купих билети All Day Pass. Снимахме се на JBR, качихме се пак и спряхме на Марина мол. Там хапнахме сладолед, пихме кафе и пак на водния бъс. Взехме си колата и тръгнахме към Атлантис, така, да го разгледаме. Движихме се по стъблото на палмата, минахме през подводния тунел, паркирахме на паркинга на Насими и после пеша. Снимки, аквариуми, красота….
Вечерта хапнахме в хотела и отидохме да гледаме фонтаните.Ттова ни беше първото минаване по Шейх Зайед Роуд и всичките му небостъргачи….Грандиозно. Изпуснахме една отбивка и се озовахме пред Сейнт Риджис хотел, е страшна красота… После се добрахме до паркинга на Дубай Мол и тръгнахме към фонтаните. В 21:30 за първи път на живо видяхме танцуващите фонтани на фона на музиката на Андреа Бочели. Ах…Ах… Думи нямам….. Величествено…. В 22:00 беше арабска песен /на следващият ден разбрахме, че ги редуват през песен е арабска/.
5.12. Цял ден в Дубай мол. Е, имаше малко ексцесии… Разделихме се. Аз исках да се разходя по магазините без мъжа ми, който по принцип по магазини ме изнервя. Та, аз се отделям от групата и си правим среща пред една пейка с часовник в 15ч., защото билетите за Бурж Халифа са ни за 16:00ч. В 15:50 съм на уреченото място и започвам да чакам. Моите хора ги няма, а аз не мога да се свържа с тях, става 16:10 и очите започват да ми се пълнят със сълзи. Към 16:20 ги виждам как тичат, а то голямото дете влязло да разглежда аквариума и… Както и да е. Следва Бурж Халифа, снимки горе, после хапнахме в мола и отидохме да гледаме и слушаме няколко песни на фонтаните.
6.12. Сутринта отидохме до Ал Карама. Ужас. Но пък купихме евтини сувенири от там. След това на плаж- Ал Мамзар Парк, третият плаж. 30 дирхама за да влезнем с колата. На плажа бяхме сами, заливче, почти бял пясък, кристална вода, палми, парк… Уникално. На връх Никулден плувахме и бяхме на плаж.
Вечерта хапнахме в мола и се прибрахме.
7.12. Днес групата ни се разцепи- аз мъжа ми и двете деца отидохме в Aquaventure, а другите на сафари. Вечерта на разбора стана ясно, че недоволни няма.
8.12. Отидохме до суковете в Дейра. Нов ужас. Като човек, който е бил в Кайро, това ми беше излишно, но все пак трябваше да видим Крийк-а и пазарите. От там до Ибн Батута Мол за хапване и към летището. Безпрепятствено върнахме колата за две минути.
Връщането бе по-тегаво, полетът по-дълъг, но впечатленията, които всеки от нас носеше помогнаха да понесем по-леко турболенцията и неудобните седалки.
Самолетът кацна 15 минути по-рано. Това е краят на нашата арабска приказка. Дубай, мястото, на което задължително ще се върна.
 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

rik4o, пътували сме с един и същи полет J Само, че ние се прибрахме на 8.12.

...За първи път ми се случва да чакам на летището на обратно за БГ и очите ми да се пълнят със сълзи...

 

margo, благодаря ти за споделеното! Представям си насълзените ти очи и това ме кара да си мисля, че не съм единственият, който би се върнал отново там. Още повече, че ОАЕ не са само Дубай и Абу Даби, а включват цели седем емирства - справка в Wikipedia - все ще има какво да се види и къде да се отиде.

 

Ако пък добавим и пясъците на безбрежната пустиня Руб ел-Хали, тогава съвсем няма да имат изброждане. (каква странна дума само!)  :)

 

post-735-0-14497400-1449756810_thumb.jpg

Вратата към пустинята

 

post-735-0-34097000-1449756818_thumb.jpg

Пустинен бедуински танц

 

post-735-0-24083000-1449756828_thumb.jpg

На върха!

 

Аз опитах...Факт! ;) И съм безкрайно щастлив!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.