Прескочи до съдържание

Какво не успях да видя, а трябваше? или Къде бих се върнал отново само заради…?


Препоръчани мнения

Аз пък, никога не съм на норма. Правя си планче, каквото успея - добре. каквото не успея - следващия път. :)

Отивам най-много за месец някъде - че то за месец нашата малка Българийка не мож обиколи и разгледа основно. :mad:

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз пък не обичам да се връщам на едно и също място. Дори много да ми е харесало предпочитам да видя нещо друго, дори то да е по-разочароващо. Така, че пропуснатите неща остават за следващия живот! :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

На първо четене се сещам за следните желани, но пропуснати по различни причини неща:

- Барселона - Камп Ноу и музея на ФК Барселона, също и Саграда Фамилия

- Берлин - музея на Чек Пойнт Чарли и музея на авиацията

- Амстердам - музея на Ван Гог, стадиона на Аякс и националния музей

Сигурно има и други :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

- "Хареса ли ти заведението?"

- "Да, преяждаш за 15 лева."

 

Сигурно сте го чували. Вероятно и аз съм го казвал някога. Сега критерият ми не е за колко лева да преяда. Пътешествието те учи да балансираш, да не преяждаш. 

 

Така или иначе един живот е недостатъчен. Затова сме изправени пред избор. Виждането ми е, че най-важните забележителности са от цивилизационен характер. Ще взема за пример София.

 

1) Местно ниво. Забележителност от градско значение. "Света Неделя" или къщата на Иван Вазов. 

2) Национално ниво - "Александър Невски" или Квадрат 500. 

3) Наднационално / цивилизационно  ниво - базилика "Света София" или ротонда "Свети Георги". 

 

Ако не видя обект от група 1, не би бил съществен пропуск. Всеки един град има квартални и градски места. Няма как и не виждам защо да бъдат обиколени всичките. Затова няма съжаление и съответно нямат особено влияние в оценката ми за града.

 

Втората група е по-значима. Обекти с национален характер, които е препоръчително всеки един българин да посети при възможност. Представляват нацията, а това е по-висш акт от регионалното. Ако съм българин и не бъдат посетени, бих го отчел като пропуск. Ако съм чужденец, зависи.

 

Ако не видя обект от група 3, бих го отчел като много, много сериозен пропуск. Дали бих съжалявал, възможно е. Но не бих имал никакви претенции, че съм разгледал града. Каймакът е в група 3. Каква е дефиницията? Не е толкова трудно. Обекти, устояли на времето и вследствие на течение, цивилизация надхвърлящи националните граници.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Аз съжалявам единствено, че не можах да се разходя по езерото Комо. Планираното кратко пътуване тогава тръгна криво още в София, с отменен полет на LH от София до Мюнхен (от София-Мюнхен-Милано), като ни премаршрутизираха бързо.

На следващия ден, който беше заплануван за Комо, пък се съдра да вали, та си отнанахме в Милано и карахме по неизкараната програма заради закъснението предния ден.

Все пак си мисля, че октомври просто не е било подходящото време и един ден ще ида да видя езерото в късната пролет или през лятото.

Не съжалявай. Комо е за през пролетта. Когато вали е призрачно и се губи. Градината на Карлота е неповторима краят на април и началото на май. 

 

Орсе и Версай са две от няколкото неща в Париж, които са задължителни. Аз лично бих се върнала  пак макар и да съм ги видяла. 

 

Общо взето изпълняваме програмата. Опитът ме научи как да планирам и по колко за да е ненатоварващо и лежерно. Но пък от последното пътуване научих предела си на възприятия и емоции за едно пътуване с постоянно движение и местене. Някъде до 10-тия  / 12-тия ден. После идва умората. 

 

Пропуснахме Тиволи до Рим. Съвсем умишлено. Това ни е кукичката за следващото пътуване там. 

Пропуснахме Месиния на Пелопонес. Пак по същите причини.

Абатството в Монсеррат до Барселона... и т.н.

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Мдааа, след три посещения на Париж, всяко за по няколко дни, така и не намерих време да вляза в музея  d'orsay.

+1 - все нещо друго изскачаше или беше почивният ден на музея. А за Place de vosges имам една история....

В Барселона не съм виждала пеещите фонтани. Ходила съм веднъж там и беше в седмица, в която им правеха профилактика.

В Лондон за толкова много време престой не успях да си наложа една сутрин да се оправя по-бързо и да видя смяната на караула пред Двореца.

Имам и много неща, умишлено оставени за следващо посещение :P

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

-не спах в стъклено иглу във Финландия

-Цветните градини в Дубай

-онсен в Япония

Общо взето времето никога не стига за всичко и всеки път си казвам "ех защо не предвидих още един ден",но за тези горните три много ме е яд  :wacko:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, отново ще се връщам в Рим, надявам се не само веднъж. Имам още много много какво да видя там. Имам много много места, по които да се разходя, и много много кръчми, които да посетя ;)

 

И в Германия има къде още да ходя, въпреки че доста съм я по-обходила. Но пак ми се ходи в Берлин, пак ми се ходи в Лайпциг, в Потстдам. Искам отново да отида до Атина, че спомените ми от Акропола са толкова смътни.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В Париж не успях да видя Версайския дворец отвътре, разгледах само градините и самия дворец отвън, защото опашката беше километрична и предпочетох да разгледам някои други неща. Във Венеция не успях да разгледам двореца на Дожите, защото при посещението ми там реставрираха голяма част от залите. В Рим не ми остана време да разгледам подробно Римския форум, влязох вътре, но бях много ограничен с времето и стоях само около 30 мин.

Отново бих се върнал във Ватиканските музеи и Лувъра, защото въпреки, че прекарах по няколко часа там имам чуството, че само съм прелетял през тях, то там и дни не са достатъчни на човек. Сега пътувам в Барселона, където няма да мога да видя фонтаните, защото не работят в дните, в които аз съм там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Заедно със съпруга ми бяхме на меден месец в Израел. И след достатъчно време обикаляне на Тел Авив и Йерусалим, най-накрая решихме да отидем и до Мъртво море, ама на ... не се бях подготвяла въобще предварително и не знаех, че няма транспорт в събота, а ние точно тогава искахме да отидем... следващия път.

Също така със гордост мога да заявя, че когато бяхме в Париж видяхме всичко, което си бях набелязала в рамките на 5 дни. Това е единственото място, за което мога да кажа, че съм го разгледала и даже ще се чудя къде да обикалям, ако ми се наложи да го посетя отново. :)

Редактирано от saved_
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.