Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Здравейте, страхотни съвети и информация има в темата :) В петък летя за Токио, ще бъда две седмици там почти изцяло на couchsurfing. Та въпросът ми е на какъв сувенир от България японците биха се зарадвали най-много (нещо което е по-необичайно за тях). Макар че трудно сигурно може да ги изненада човек с нещо, като чета какви неща има там.

Нещо свързано с розите. Те даже идват тук за сакурата на розите. Диск с народна музика също. Много им харесва.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте, страхотни съвети и информация има в темата :) В петък летя за Токио, ще бъда две седмици там почти изцяло на couchsurfing. Та въпросът ми е на какъв сувенир от България японците биха се зарадвали най-много (нещо което е по-необичайно за тях). Макар че трудно сигурно може да ги изненада човек с нещо, като чета какви неща има там.

Както Цвете е казалла - рози : кремове, комплекти, може и с кисело мляко. Да са красиво опаковани. Също книги за бълагрия, картички, дискове.

Не носи луканка (ще ти я вземат на границата, иначе им харесва) и ракия - не им харесва.

По принцип ще се зарадват на абсолютно всичко, което им занесеш, ще оценят жеста.

 

Ако готвиш нещо за домакините си - киселото мляко е много хубаво и става хубав таратор или каквото и да е с млечно-чеснов сос - яйца по панагюрски, магданозени кьофтета. Имат представа за българската храна като много здравословна и много се радват като получат потвърждение. :)  Освен това киселото мляко го възприемат само като десерт и комбинацията със сол и чесън ги впечатлава и изненадва приятно (питай дали харесват чесън, че не всички го обичат).

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Самурайке, по повод промоцията за , която писа Костов, а ти напомни преди малко - Рим-Токио-Лондон имам 2 въпроса :) Кой период би препоръчала - средата на Април до Май, средата на Май - началото на Юни и какво мислиш за вариант края на Юли - началото на Август от към климатични условия ? И още нещо сигурно е дискутирано много, но за съжаление нямам свободно време сега - кой и колко горе долу е най-евтиният вариант Токио - Осака и обратно ? Благодаря и поздрави :)

Edbllom, след като се върнахме от Япония мога да отбележа само едно нещо. 

Ако намеря евтини самолетни билети за Япония купувам без да мисля за което и да е време. :)

Защото Япония ти дарява толкова много енергия и хармония, че не можеш да я забравиш.

Затова и чак сега разбирам младото испанско момиче, което беше на предната седалка на самолета и което на излитане от Нарита неудържимо се разплака...

Сигурно и то като мен и като почти всички излитащи тъгуваше за страната, която напуска. И в която всеки един намира нещо, което да го накара да иска да се върне.

Сигурно няма да ми стигнат няколко страници, за да изредя нещата, заради които ще се върна отново, и ще искам да се връщам отново и отново. 

Ще спомена само три: Кокеши, Нара, Гион сутрин.

За съжаление пътувахме само с ръчен багаж и успяхме да вземем само 5 кокеши, различни по калибър :lol:

 

post-662-0-70182400-1479129195_thumb.jpg

 

А Нара бе мястото, за което до последно се чудех дали да посетим и отидохме до там едва ли не само заради Самурайка, а се оказа най-магичното място в Япония, което посетихме, заради енергията, която носи. Сега разбирам защо Самурйка е останала там. Ако някога трябва да избирам къде искам да остана Нара със сигурност ще е едно от трите места в света, в което бих живял. Не мога да го обясня, бе като откриване на нещо, което много дълго си търсил без дори да съзнаваш това.

 

post-662-0-63194000-1479130203_thumb.jpg

 

В Киото пристигнахме в събота и Гион бе като Вавилон, такова стълпотворение на хора бе, все едно си в лудница.

Но Гион в понеделник сутринта в 8часа бе най-прекрасното нещо, което човек може да види. 

 

post-662-0-39301900-1479130241_thumb.jpg

 

Това е най-уникалната страна, която съм посетил досега. Много по-различна от всички останали.

Когатото кацнахме в Мадрид от Токио, с ренфето се придвижихме до плаза Пуерта дел Сол.

Като излязохме на централния площад на Мадрид и щяхме да получим културен шок. 

Не мога да опиша колко огромна се оказа разликата между това с което бяхме свикнали през последната седмица и това което почувстваха сетивата ни в центъра на третата по големина Европейска столица.

От уханията на релаксираща тишина, свежест, цветове, багри, чистота, ред, естетика и красота във всяко едно нещо, усмивките и добротата на всички, които срещнахме по пътя си, и от чиято помощ или съвет се нуждаехме попаднахме в ужасен шум, ужасна мръсотия, стотици просяци, а и се разминавахме с хора, които забързано отминаваха, едва отговаряйки на испански / все тази, че са отговорили като не разбирам какво ми казват/ на въпросите ни, хора, които не гледаха с усмивка и не вдъхваха доверие и доброта... :) на площада си направих снимка с един маскиран като кукла на Реал, и само дето не ме наби, че не съм му платил за това, че ме прегърна и ме накара да си направим селфи :angry:

Сигурно за човек, който не е бил в Япония, това което казвам звучи неразбираемо, но тези, които са ходили ще ме разберат.

Извинявай, че го казвам, но макар да нямаш време се подготви добре за пътуването, защото Япония трябва да се посети подготвено. Иначе рискуваш вместо да се наслаждаваш да си отвисиш по гари, влакове, самолети, чудейки се какво да правиш в този невероятен огромен забързан лабиринт.

Първият ден бях изумен от  забързаността на всички. Докато си извадя суиката и  се чекирам покрай мен през перилото, на което смятах да се валидирам за няколко секунди минаваха поне десет човека... :lol:

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Затова и чак сега разбирам младото испанско момиче, което беше на предната седалка на самолета и което на излитане от Нарита неудържимо се разплака...

 

 

 Честно казано, като се кача на самолета и той излети - всеки път плача. Все едно се връщам от бъдещето. Хората там са малко по-други. Няма сивота, злоба и завист..

 

Шеф Петър Михалчев

 

00041307.jpg

 

П.П. И моите сълзи потекоха когато самолетът излетя от Нарита. И до днес се просълзявам когато се сетя за усещанията, които получих докато бях там ... Много и красиви спомени ...

Редактирано от chandni
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Както Цвете е казалла - рози : кремове, комплекти, може и с кисело мляко. Да са красиво опаковани. Също книги за бълагрия, картички, дискове.

Не носи луканка (ще ти я вземат на границата, иначе им харесва) и ракия - не им харесва.

По принцип ще се зарадват на абсолютно всичко, което им занесеш, ще оценят жеста.

 

Ако готвиш нещо за домакините си - киселото мляко е много хубаво и става хубав таратор или каквото и да е с млечно-чеснов сос - яйца по панагюрски, магданозени кьофтета. Имат представа за българската храна като много здравословна и много се радват като получат потвърждение. :)  Освен това киселото мляко го възприемат само като десерт и комбинацията със сол и чесън ги впечатлава и изненадва приятно (питай дали харесват чесън, че не всички го обичат).

 

 

Нещо свързано с розите. Те даже идват тук за сакурата на розите. Диск с народна музика също. Много им харесва.

 

Благодаря много за съветите! Ще се заредя с картички и продукти с розово масло значи. Сетих се и за още една идея - има едни много забавни карти на София (разпространяват ги безплатно из някои заведения), носила съм на други приятели в чужбина, харесват им също :)

Връзка към коментар

Благодаря много за съветите! Ще се заредя с картички и продукти с розово масло значи. Сетих се и за още една идея - има едни много забавни карти на София (разпространяват ги безплатно из някои заведения), носила съм на други приятели в чужбина, харесват им също :)

Тези карти из съм ги носила, интересни са , особенно за хора които обичат да пътуват.

 

Роже, с такова нетърпение чакам разказа ти! Ти си поет, освен това много добре организиран и подреден поет, и разказите ти са вдъхновяващи и информативни, удоволствие за всеки пътешественик!

Много се радвам, че сте видяли Нара от хубавата й страна (много хора я пропускат). Но не е само Нара - не туристическите места имат специална магия, която тълпите туристи отнемат дори и от най-красивото място. Аз обичам каменната градина в Рьоанджи, но усещането може да бъде съвършенно различно в зависимост от това по кое време си там (точно както ти си видял Гион). Когато дойдете другият път (за повече време) ще ви заведа на някои от моите много специални места. :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Възможно ли е за 1 ден в Киото:

 

1. Ryoanji Tempre

2. Kinkakuji Tempre 

3. Arashiama

4. Nijo castle

 

Ако трябва да махам нещо - 3 или 4? Първите две са задължителни.

Или друго нещо да добавя в този район?

Редактирано от Kamen
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като гледам, Ryoanji Temple е точно до Kinka. Kinka и Nijojo сме ги правили в един ден, плюс още доста обекти, а до Arashiama не сме ходили, но като гледам и това е близо до останалите, така че не виждам пречка да ги обиколиш за един ден. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Възможо е Камене :) . Ние го направихме това плюс Фушими Инари.

С автобус 59 ако сте в Гион или с 101 и 205 ако ще тръгвате от гарата отивате до Златния павилон /спирката е Kinkakuji-michi/ и разглеждате. Цялата обиколка на павилиона и гадината около него трае около час. Качвате се след това на 59 и продължавате за 2-3 спирки към каменната градина / спирката е   Ryoanji-mae/.

 

post-662-0-63577100-1479479866_thumb.jpg

 

Там имате около 30-40 минути. След това отново на 59 и отивате към Арашияма. Слизате на спирка Nonomiya, веднага след гара Арашияма, откъдето след това на връщане можете да хванете влак към централна гара Киото с джи ер паса и да продължите накъдето искате. Ние продължихме към гара Инари. 

 

post-662-0-60267600-1479479909_thumb.jpg

 

Не я пропускайте Арашияма. За това колко значима атракция говори факта, че там имаше не по-малко хора отколкото в Гион. И бамбуковата гора и улицата, която води към нея е препълнена с народ, но си заслужава. Това са двете места - Гион и Арашияма, където има най-много хора в Киото.

Вземете си от информационния център на гарата в Киото транспортна карта на града. Като я имате ще можете лесно да се ориентирате кое къде се намира с какъв автобус да отидете до там, какви връзки имате с другите забележителности и т.н.

Ето частта от тази карта, която обхваща пътя от Златния павилон до Арашияма /заградил съм ги в кръгчета/, като по средата е каменната градина. Може да видиш маршрута на автобусите.

 

post-662-0-67524900-1479479357_thumb.jpg

Връзка към коментар

Ааааа, супер :)  Завиждам ти, че ще си там. Сега е най-красивото време в Гион. Хем отмина пика на празника от миналата събота и неделя, хем и вече всичко е червено :) Надявам се до две седмици да остане такова.

Питай каквото те интересува и ще отговаряме тук всички :)

Надявам се тези дни да ми остане малко свободно време, за да мога да разкажа накратко впечатленията и емоциите си от досега с тази необикновена страна и народ :)

Тъкмо на заминаване ще имаш прясно прясно четиво.

Откъде летиш за Токио? Мадрид ти е сигурно междинната отсечка. Ние на връщане спряхме там. Трябваше да сме до Франкфурт, но останахме три дни да си починем на топло в Мадрид :)

Връзка към коментар

Ааааа, супер :)  Завиждам ти, че ще си там. Сега е най-красивото време в Гион. Хем отмина пика на празника от миналата събота и неделя, хем и вече всичко е червено :) Надявам се до две седмици да остане такова.

Питай каквото те интересува и ще отговаряме тук всички :)

Надявам се тези дни да ми остане малко свободно време, за да мога да разкажа накратко впечатленията и емоциите си от досега с тази необикновена страна и народ :)

Тъкмо на заминаване ще имаш прясно прясно четиво.

Откъде летиш за Токио? Мадрид ти е сигурно междинната отсечка. Ние на връщане спряхме там. Трябваше да сме до Франкфурт, но останахме три дни да си починем на топло в Мадрид :)

Полетът е Брюксел - Мадрид - Токио - Мадрид - Франкфурт.

Питанки:

1. Арашияма включена ли е в дей паса за автобуси или има отделно заплащане за този регион?

2. В автобуса мога ли да си купя дневна карта, ако не, знаеш ли някъде в Гион региона?

3. Бг дебитни/кредитни карти вървят ли за разплащане в Япония или само кеш?

Връзка към коментар

Аааа, Камене, той почти като нашия маршрут.

Ти както е по билети ли ще го караш или ще спестиш като нас някоя отсечка?

Да споделя с теб нещо, което мисля, че ще ти е важно.

На отиване към Токио, тъй като летяхме напред във времето нямаше проблеми. Много скоро след излитането ни започна да се стъмнява и съвсем естествено предвид тъмнотата навън почти целия самолет блажено спа. Аз почти не мога да спа в самолет и затова дремнах не повече от два три часа, но сутринта като слязохме на Нарита се чувствахме изключително свежи, макар по това време в Европа да бе полунощ. 

Не сме усетили умората и си легнахме чак вечерта към 22 часа като се прибрахме след обиколката на Шинджуку и Шибуя.

Нооо, на връщане бе коренно различно. Летейки на запад се връщахме назад ввъв времето и  по време на целия полет бе светло. Нещо повече, времето бе изключително ясно и навън се виждаха невероятни природни картини от територията на Русия. Нещо, което никога до тогава не бях виждал. Летим с часове и под нас е само сняг и ледени реки. Уникално красиво. Ето две снимки  от Руската тундра

 

post-662-0-47585700-1479560044_thumb.jpg

 

post-662-0-85871600-1479560059_thumb.jpg

 

 

Но това пък от своя страна не позволи почти на никой да спи в самолета. Макар стюардесите да помолиха да се спуснат щорите на прозорците. И тези 14-15 часа ми се видяха като ужаснооооо дълги. Едва дочаках да слезем на летището в Мадрид. Не можех дори и да си помисля, че ще стоя на него още два часа и след това ще летя и до Франкфурт. Щеше да ни е в повечко  това. :)

Да, в дневния пас влиза и Арашияма. Затова че пътувай колкото ти душа иска.

Дневните пасове са без дати, тоест можеш да си купиш колкото искаш и денят започва да тече като го валидираш първия път в автобуса. Препоръчвам ти да си купиш колкото бройки са ти необходими още от Туристическия информационен център на гарата в Киото. И без това от там трябва да си вземеш двете задължителни за Киото карти. Тази на града и тази на градския транспорт, която ти е жизнено важна за безпроблемното ти пътуване и комбиниране на най-добрите линии в града. 

Още повече, че за да излезеш от гарата към спирките на автобусите за Гион ти минаваш покрай информациоония център.

Между другото намери време да разгледаш гарата. Ние го направихме чак на втория ден и бяхме като ошашавени от това, което видяхме.

Уникалноооо красивааа сграда. Просто нямам думи. а вече е украсена и за Коледа и  е още по-красива. Просто невероятна. 10 етажа се разстилат пред тебе и панорамата към града и самата гара е невероятна.

Мисля, че този архитект, който е проектирал и Умеда скай билдинг е истински гений :)

И да допълня отговора на Chandni :)

Да, на теория е така. Трябва да имаш точни пари.

Но не забравай, че това е Япония, където всичко е направено да улесни хората. Има до шофьора освен валидатор на карти и слот за разваляне на пари. Пускаш си банкнотата и машинката ти я  разваля. Там не мога да си представя, че някой може да бъде ощетен.

Ако обаче не искаш да си развалиш парите, както аз направих един ден- 500 йени, а ги дадох на шофьора за два билета по 230 йени, той няма да постъпи като българин, че го занимаваш с глупости и нещо, което не му е в работата и да ги пусне в кутията за билети, откъдето няма как да ти се върнат ресто 40 йени / няма и 10 стотинки/, а ще ги вземе, ще ги пусне в съседната машинка за разваляне, ще ти даде ресто 40 йени / ти като не се грижиш за парите си, той ще се погрижи/ и ще ти благодари за това, че си ползвал градския транспорт.

Така че не се притеснявай ако нямаш точни пари в Япония :)

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Допълвам малко Росен.

Камен ще пътува за Осака веднага след като кацне на Нарита. Денят му ще е тегав, дано да е свеж. Ако реши да си купи паса на Кейхан от летището до Гион, маршрута му ще е друг и няма да минава през Киото стейшън. От летището ще се качи на Нанкай линията и ще отиде до Намба. Там ще прехвърли на метро и на спирка Йодойабаши ще се прекачи на Кейхан линията. Ако има сили може да слезе на следващата спитка (Тенмабаши) и да разгледа Осака замъка. Само отвън стига - много е красив сега с ярките листа наоколо и каменния зид, златните си орнаменти...Ще отнеме час, не повече да се полюбува на гледките (вътре е безсмислено да се влиза). От там в зависимост от времето и силите си може да се отбие до Уджи (иска прекачване) или до Фушими (иска малко ходене). Ако не - директно до Гион, настанява се и после пак на влака за да си оползотвори останалото от паса - аз предлагам до Демачиянаги да види Гинкакуджи (сребърния павилион) или да се разходи по вечерната философска пътека (че храмът ще да е затворил вече). Кйомизудера ти е на пешеходно разстояние, както и Шиджо - там пеша е хубаво, не с транспорт.

За Арашияма ти предлагам обратен маршрут - рано сутринта да си там и да се разходиш в гората преди тълпите. И това е от тези места, които предполагат усамотение и спокойствие, които тълпите туристи отнемат. После медитация в каменната градина на Рьоанджи и от там - златния павилион (може и пеша между двете ако ти се ходи, 10-15 минути е). После взимаш автобус за Ниджо и накрая завършваш с гарата в Киото и осветената вечер кула пред нея.

Карти на Киото можеш да си вземеш от всеки инфоцентър, има ги по всички гари със забележителности. Даже по обедно време инфоцентъра на гара Киото е много препълнен и се вие опашка - дават много полезна информация, чертаят маршрути, обясняват, много са любезни, но и навалиците са огромни.

 

Весело да си изкараш!

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Благодаря Самурайка за безценните съвети! Тези толкова важни малки подробности.

 

Нови питанки за Кансай района:

 

1. Трябва да избера за последния ден. Имам вечерен полет.

- Химеджи за два часа или

- Осака за 6 часа

 

2. За Нара - половин или цял ден? 

Връзка към коментар

Ох... въпрос на предпочитания, и двата ти въпроса.

 

1. ХИмеджи е известен със замъка си, който беше реставриран наскоро. Целият в бяло, за разлика от други подобни. Има разкошна градина със сакури и пролетно време е задължителен за посещение, но сега...според мен, лично, не си заслужава за 2 часа...Осака е много любимо мое място и съм пристрастна. Има много каво да се види и опита, може да избираш към коя част да се насочиш. Умеда скай ако харесваш интересни сгради, Куромон маркет ако си гурме, Намба ако си нърд-гурме, Темпозан ако харесваш аквариуми, виенски колела и музеи за коли...

 

2. Пак зависи какво ти се прави/гледа. Нара не е толкова място за съзерцание колкото интерактивно място. Можеш да посетиш много малки музейчета и да научиш много дребни подробности за Япония - като започнеш от земетресения и сеизмична устойчивост, минеш през старинни играчки и занаяти и стигнеш до къщи-музеи : всичко може да се види, пипне че е и безплатно за капак. Парка е красив и голям, има и една красива безплатна градина. Като цяло един цял ден изпълнен с богата програма (нищо УАУ, но доста интересно) ще ти струва 500 йени - само за входа на храма с голямата Буда.

Но ако имаш по-други интереси и би искал да видипш и други места - половин ден стига на най-основното.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

През май ще посетим нааай-накрая Япония. Ще останем 13 дни и планът е 4 нощувки в Токио, 6 в Осака (идеята е да е като база за еднодневни разходки) и 3 в Киото или Нара. За Токио и Осака резервирахме през airbnb, а последните 3 нощовки ми се иска да запазим рьокан. 

Много се чудя между Киото и Нара за последните 3 дни, бихте ли ме посъветвали, къде ще е по-подходящо за отсядане. Също така моля, ако някой има препоръки за хубав рьокан в някой от тези два града, да ми препоръча.

 

Благодаря предварително :) :) :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравей Наде,

 

Добре сте се насочили към Осака за база, но според мен е безсмислено да отавате допълнителни 3 нощи в Киото или Нара - нали ще ги разгледате в тези 6 дни? Освен това 3 дни на рьокан е безсмислено скъпо удоволствие - нощувките включват обилни вечеря и закуска, които са основна част от цената. За 3 дни ще се пръснете от ядене, киснене с онсен и мързел на цени от по $100 на човек (и нагоре).

Моят съвет би бил да направите една нощувка в рьокан - бих ви предложила Арима - това е горе в планините над Кобе и е много красиво място. Ето два сайта да си изберете рьокан.

А останалите 2 нощувки отседнете в Киото или Нара ако искате в някоя традиционна къща в старите части на града за автентично японско преживяване. Даже веднага мога да препоръчам конкретно място за Нара :) . А може и да е някъде из покрайнините - има много красиви места ако се потърси в околностите на Кансай.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Подкрепям избора на конкретното място, предложено от Самурайка. Не мисля, че би могло да се избере по-добро място. 

Ние при следващото ни пътуване, надявам се да още през 2017 /зависи от промоциите и грешките в ценообразуването на авио компаниите :) /, а в най-лошия случай за сакурата през 2018 ще нощуваме в него :) . Нара действа като балсам на душите ни...

А като гледам и Арима ще ни дойде добре за една нощувка :)

Благодаря, Самурайка :) супер предложения!!!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много благодаря за съветите и бързия отговор Samuraika, много полезни предложения!

Ден прекаран в планината ми се струва прекрасно като изживяване, особено пък в рьокан.

 

Благодаря :) 

Връзка към коментар

Ооооо, красиви планини и душевен балсам = Коя сан.

Ето нагледен материал. Ето и официалната страница за нощувки в храм шукубо. Уникално преживяване. А планината е много красива. Ако сте любители на планински гледки и трекове, препоръчвам който и да е отсек от Кумано-кодо.

 

Роже, като дойдете, живот и здраве, и много по-хубави места за отсядане ще се намерят, обещавам ;)  Сега като сте видели основните "задължителни" забележителности ще можете да се порадвате на не толкова туристическите места. Само дано имате малко повечко време.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.