Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 5 часа, ivi каза:

Здравейте, бихте ли казали кое е приложението за влаковете?!

 

Ето тук съм описала приложението и използването му. Ако имаш други въпроси, питай. 

 

Приятно прекарване в Япония :)

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
12 hours ago, silvia_b said:

Надето, в Нара проверете в посетителския център https://www.sarusawa.nara.jp/tea-ceremony

 

За съжаление направиха чаената церемония платена там. Преди беше само колкото за материалите - 500 йени, сега е станала 1500 и доколкото чувам не е много добра. Аз харесвам този сенсей в стария град на Нара. Има различни нива на чаепиене за всякакви бюджети и вкус и обяснява на приличен английски.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здарвейте, приятели,

моето пътуване наближава, надявам се скоро да пусна план, но за сега има следното питане. Ще бъда в Киото 2-6 юни (от петък вечер до вторник след обяд). Планирам 2 дни в Киото , един в Нара и един Химеджи и Осака.  

Въпросът ми е през уикенда къде е по-добре :

1. Да се пътува до Нара

2. Да се пътува до Химеджи и Осака

3. Да се разглежда Киото

Предполагам, че навсякъде ще е пълно с народ , но все пак ако някой има предложение ще съм благодарна:) !

 

Връзка към коментар

Здравей Ния,

както смаа казваш - нявсякъде ще има хора. Според мен всичко освен Осака ще е ОК. Осака в събота вечер е за препоръчване само ако искаш да се смесиш с френетичния нощен живот, ако искаш да го избягаш - Химеджи, Нара. Дори Киото.

Връзка към коментар

Много благодаря, Samuraika! Ще останем в Киото в събота. Използвам възможността да кажа, колко много се възхищавам на неуморната ти отзивчивост :)   Желая ти прекрасна седмица!

Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте! Не знам дали пиша на правилното място, но не успях да открия никъде информация по въпроса, който ме интересува спешно. Какво се прави, когато се налага спешно да се използват услугите на зъболекар? И вярно ли е, че нищо болкоуспокояващо не може да се купи от аптеката? 

Връзка към коментар

Отговарям вместо Цвете, че тя може да не види въпроса ти.

Ето тук е описала какво са направили те при същия случай: 

Но ако нямаш време да ровиш и да търсиш къде е точно мястото /публикацията, която те интересува е от 17 юни/ ето направо ти го цитирам:

 

.....Към 9 ч. съпругът ми се показва иззад завесите…. С отекла лява буза. Боли го страшно, почти не бил мигнал. Колкото и да не иска, ще се наложи да търсим зъболекар, довечера летим. Оправяме багажа, оправяме се, че трябва да освободим стаята в 10ч. Имаме здравна застраховка към Алианц и звъня на Корис – асистанс компанията. Казаха ми, че ще се свържат с японския партньор и те ще се свържат с мен. Имайте предвид, че може да няма свободни часове в кабинетите, с които работим и да се наложи да намерите кабинет, да заплатите и после да ви възстановим сумата. Нали говорите английски? Да, ама тук не говорят. Партньорите ни говорят. Дано!

Слизаме на рецепцията, изчакваме опашката за чек аут. Една мила млада дама преди това е помъкнала тежките куфари, за да ни ги пазят до вечерта и ми дава номерче. Отивам до пощенски офис, който се намира в сградата, там откъдето дойдохме с метрото. Слагам джобния рутер в плика, който съм получила заедно с него, една жена пробва с нарочен макет дали пратката ще премине през процеп на кутия, мисля беше 5см. Отлепва едно стикерче от плика и ми го подава – разписката. Вече нямаме интернет в джоба – така съм нагласила нещата, след заявените 9 дни, на 10 -я трябва да го изпратя до 12ч. на обяд- и отивам в хотела, за да се възползвам от wifi.

Отивам при мениджърката, дама на средна възраст с перфектен английски, обяснявам ситуацията и тя се заема да търси зъболекар и то наблизо, и то англоговорящ. Ние се настаняваме във фоаето и чакаме обаждане. Чакаме час и аз предлагам да се разходим до брега, поне малко вятър да ни лъхне. Точно сме стигнали на 500м от хотела до закотвения красив кораб

срещу Landmark Tower  и ми звъни японски номер.  Вдигам, някакъв мъж говори много тихо и аз нищо не чувам. Хващам 5 думи, но се ужасявам, че нищо няма да разбера и няма да ни помогнат. Моля да ми звъннат след 5 минути, за да се върнем на тихо в хотела. Почти тичам. Вече съм на 20-30м от входа и телефона звъни, а не са минали и 3 минути. Вдигам и напрягам слух. Този път за щастие се чува чудесно, разговарям с жена, която ми иска мейл, за да ми изпрати писмо, на което аз да върна отговор. На рецепцията обяснявам, че не мога да вляза в нета и ми дават код за достъп от тук, защото вчерашния бил за стаята ни. След половин часово непрекъснато  проверяване получавам заветното съобщение, връщам потвърждение. След още половин час получавам адрес и указания за клиниката. Часът ни е 13,25 ч. ще покрият 17500 йени/около 150евро, което е застраховаталното покритие/ и ние трябва да доплатим разликата. Ние имаме 1000 – 1500 йени в брой, като смятах да изтегля в този ден от дебитната ми карта и да плащам с кредитна, където е възможно. Спешния случай налага да сменя пари в хотела. Обръщам 200 евро и получавам доста дървен курс, но нямаме избор. Отзивчивата мениджърка е разпечатала в това време адреса и снимка на клиниката и ни посъветва да вземем такси.  Един мил възрастен шофьор, както всички  с бели ръкавици и фурашка, ни откарва за 15 минути до другия край на крайбрежието. Обяснява ни , че това е Чайна таун, после America Yama park, British House.

Благодарим и влизаме да чакаме.

Не знам до колко е нужно да разказвам как премина, но с две думи. Докторът през цялото време ми обясняваше какво ще му прави. Кабинетът супер модерен. Водят го да го снимат, сестрата качва снимката после на компютър и на таблет, който поставя на стойка и увеличава. Упойки, много ще го боли, ми няма начин, не му казвам на момчето, той и без това ни чуе, ни види от болка. Слагат му една хавлиена кърпа на очите и му прави инцизия. Много го е боляло въпреки упойката. Дадоха ни инструкции написани на английски  и болкоуспокояващи и антибиотик за 3 дни. Аналгетиците ми обясни не повече от веднъж, а на пликчето, в което ми ги даде една девойка написа 4-5 пъти за 24часа. Още тук нещо ме усъмни. Доплащаме 6500 йени. За да приключа с тази част, ще кажа, че нашия стоматолог се хвана за главата като отидохме веднага след като се прибрахме. Защо не е отворил зъба, защо не е сложил гумен дрен, а бинт, за който каза да го махнем след 2 часа. На инструкциите пишеше да не се слага лед, но привечер купих едно ледено кенче с нещоси от автомат и го накарах да го държи на бузата си. Та така…

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Roje каза:

Отговарям вместо Цвете, че тя може да не види въпроса ти.

Ето тук е описала какво са направили те при същия случай: 

...както и @ShaMan-H_Fel, който също мина през японските зъболекари и описа в тази тема какво и как се е случило.

На 5/15/2016 в 11:58, ShaMan-H_Fel каза:

Това зъболекарският кабинет тука е като космически кораб. Жалко, че не го снимах, но имах други неща в главата. Днес нали е неделя и работи само един дежурен кабинет. От всички там само една сестра (или нещо такова) говореше малко английски, ама много малко.

 

Някак си успяхме да се разберем, малко като в тоя виж за ветеринаря и лекаря дето се върти тия дни. Ако мога да си кажа е твърде лесно. Сочехме си по някакви листи с преводи, превеждахме с телефони. Абе хората направиха всичко възможно, за да помогнат, евала им. Накрая ми връчиха антибиотик и обезполяващо и ми взеха 6070 йени. Сумата направо ми се вижда малка, като се има предвид стандарта на живот тук. За съжаление е по-малка от самоучастието на застраховката ми.

 

@Roje, ами прибирам се рано, пиша около 2 часа, качването е лесно, нета е достатъчно бърз и всичко се качва докато напиша статията. Из Европа отнема по цяла нощ да се качат нещата, тука си е все едно съм си у нас.

 

Връзка към коментар

Благодаря, Roje! Значи не може да се купи нищо от аптека, без да се мине през зъболекар. Става въпрос за сина ми, който замина тази година да учи в Токио. Японския сега започна да го учи и не може да се оправи. Моля, ако някой е попадал на зъболекарски кабинет с англоговорящ персонал, да сподели. Ще ви бъда много благодарна. 

Редактирано от emili70
Връзка към коментар
преди 3 часа, emili70 каза:

Благодаря, Roje! Значи не може да се купи нищо от аптека, без да се мине през зъболекар. Става въпрос за сина ми, който замина тази година да учи в Токио. Японския сега започна да го учи и не може да се оправи. Моля, ако някой е попадал на зъболекарски кабинет с англоговорящ персонал, да сподели. Ще ви бъда много благодарна. 

Нека потърси в интернет. От хотелът в Йокохама точно така откриха няколко кабинета наоколо, в които говорят английски. Това в случай, че от застрахователя не ни бяха насочили. В Токио не може да няма. За болкоуспокояващо от аптека, нека провери. На нас ни го дадоха, защото явно влиза в пакета.

Съвет от мен. Направете му здравна застраховка онлайн днес и утре се обадете, за да го насочат към зъболекар.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря Цвете,

С малко перипетии случаят се разреши успешно поне засега.
Тъй като е неделя, много трудно намери в интернет клиника, която работи след 18 часа и е близо до мястото, в което живее. Естествено, не са  знаели английски. Той предварително си беше написал на едно листче превод на нещата ,които иска да каже. Но това не му е помогнало особено. Цитирам написаното от него в месиндър:

 

Много сложно стана. Не могат да работят по зъба ми без да знам и разбирам какво ще правят и да се съглася. Говориха с Иван по телефона (това е българин приятел, който не е бил в града в момента). И с жена му (тя е японка). Но трябва човек на място, ако ще превежда.

Отсреща на кабинета има център за чужди езици. И рецепционистката знае малко английски. Та разясни малко. Търси, звъня да види нещо работи ли и да е на английски. Не намери. И аз се направих на ударен. И викам, защо не могат тук, аз искам дупка да ми направят. Знам какво искам. И тя вика, сега ще питам. И сега чакам 20-30 минути. Лекарят ще погледне и ако прецени, че може, ще дупчи. Ако не, няма. Викам добре, поне рецепта за нещо може ли, за да спя тази нощ. И чакаме сега с тази от езиковия център.“

 

Момичето е останало с него в кабинета, докато работят и е превеждало всяко нещо , което са му правили. След преглед и снимка докторът решил, че само с дупка няма да се оправят нещата и е отворил целия зъб, за да сложи лекарство. Казал е, че ще издържи до февруари, когато синът ми си идва във ваканция. 

Дали му рецепта за болкоуспокояващо и момичето даже слязло с него до аптеката, защото и там се попълвали един куп документи. В крайна сметка цялата процедура е струвала 10 000 йени, от които той е платил 3000, тъй като е здравно осигурен. Освен това, за лекарството в аптеката също е платил само 30% от цената.

Аз съм изумена от реакцията на непознатото момиче, което е помогнало. Но синът ми казва, че това там е нормално и хората много помагат.

От клиниката казали, че ако следващ път се наложи да ходи при тях, трябва да води преводач на място. Давам сайта, ако на някого се наложи да ползва услугите на зъболекар в събота и неделя до 21 часа.

http://olive-dc.ne.jp/

Намира се на гара Акабане, в район Кита-ку, Токио.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте! Дали ще мога да си организирам  екскурзия до Япония за началото на април?  Налага се да е тогава заради ваканцията на учениците.

Също така се интересувам какъв ориентировъчен бюджет ще ни трябва /трима сме/:

- полет от София сега е 1300 лв. с Катарците на човек;

- 3 нощувки в Токио около 300 лв. на човек;

- 5 нощувки в Осака - около 400 лв. на човек;

- транспорт - JR пасовете плюс допълнителен транспорт 1 и 2 ден по около 500 лв. на човек.

 

Това е съвсем груба първоначална сметка, без храна, билети за забележителности. Реалистична ли е? Дали Катарските линии ще свалят цените, надявам се да има някакви промоции януари? Още не съм взела самолетни билети. 

 

Предварително благодаря на всички, които се включат :) 

Връзка към коментар

@Eva eva Според мен сметката е реалистична, Катарците може и да пуснат промоции през януари.

За храна по около 100 лв на ден може да сложите като да варирате - някои дни да си купувате от евтините готови кутии с храна, а друг път да хапвате на по-така място.

Но имай предвид, че началото на април е сезон пик, заради сакурата и нощувките трябва да се резервират максимално бързо.

Връзка към коментар

Самурайка, благодаря много за включването! Ще дебна полети за април, ако не - ще го оставим за септември. В тази връзка, моля за мнения - до колко е възможно да паднат цените на полетите? Да знам каква цена е добра :) Да не се минем случайно :) 

 

Само това ме притеснява, евентуално да няма някакви тайфуни септември. Дали е подходящо време за посещение тогава?  В сайта на Външно министерство пише, че са възможни тайфуни тогава :blink: 

Връзка към коментар

За билети най-добре попитай в темата за промоции на Катарците.

През септември наистина може да се случат тайфуни, но те рядко са сериозен проблем (освен ако не се случи да излитате или кацате тогава). Колкото по-ранна дата изберете през септември, толкова е по-малка вероятността от тайфун.

Но ако имате шанс за евтини билети по сакурено време - възползвайте се! Много е красиво. А нощувки могат да се намерят на airbnb на по-сносни цени.

Връзка към коментар
  • 5 седмици по-късно ...
Евгени Димитров

Купих билети Вашингтон-Tокио двупосочен с голям престой в Пекин на отиване, с идеята до отскочим до Китайската стена. Обаче днес намерих билет с връщане през Осака, който има 23 часа престой в Пекин (което е по-добре заради "стената", също така бих си спестил и едно връщане до Токио. От логистична гледна точка, дали не е по-добре да анулирам сегашния и да купя връщане през Осака. Ако направя така, ще имам ли време да отида до Хирошима и Фукуока? Ще разполагам с 13 нощувки или 12 пълни дни. Сегашният билет е с опция да се анулира безплатно до 24 часа, половината време изтече. А, да, ако купя нов билет, кацането в Токио (Ханеда) ще е към 21:30, дали ще има удобен транспорт за предвижване заради късния час. Благодаря Ви! @samuraika

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към коментар

https://www.japan-guide.com/e/e2430.html

 

От Ханеда има транспорт до някои възлови места, вкл.Шинджуко. Ние летяхме навръщане от това летище. Ползвахме шатъла от Шинджуко, който тръгна в 21,00ч. Полетът ни беше след 24ч. На пръв поглед ще има транспорт, но вариант е и хотел до летището. В гайда пише, че са с безплатни шатъли. На летището имате 1. карта за моб.разговори или получаване на бисквитка, 2. евентуално пращане на багаж до Киото, Осака /много е удобно/,  и имате поне час докато излезете.

 

По въпроса за времето - 9-10 дни са достатъчни за най-важното Токио/Киото/Нара. Допълнителните дни за Хирошима и Фукуока.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Евгени Димитров каза:

Купих билети Вашингтон-Tокио двупосочен с голям престой в Пекин на отиване, с идеята до отскочим до Китайската стена. Обаче днес намерих билет с връщане през Осака, който има 23 часа престой в Пекин (което е по-добре заради "стената", също така бих си спестил и едно връщане до Токио. От логистична гледна точка, дали не е по-добре да анулирам сегашния и да купя връщане през Осака. Ако направя така, ще имам ли време да отида до Хирошима и Фукуока? Ще разполагам с 13 нощувки или 12 пълни дни. Сегашният билет е с опция да се анулира безплатно до 24 часа, половината време изтече. А, да, ако купя нов билет, кацането в Токио (Ханеда) ще е към 21:30, дали ще има удобен транспорт за предвижване заради късния час. Благодаря Ви! @samuraika

Osaka - Hiroshima сме го правили в един ден (пътят с шинкансен е 2 часа) - ставане сутрин рано и до обяд бяхме приключили с разглеждането на Hiroshima-jo, атомния купол, мемориала на Sadako Sasaki и Peace memorial-a. В ранния следобед се върнахме в Осака и разглеждахме там. За Фукуока не мога да кажа. 

 

За планиране на транспорта в Япония можеш да използваш Hyperdia. Кацане в 21:30 означава, че ще излезете към 22:30 - 23:00 от летището най-рано. Гледам, че има някаква линия, а освен това със сигурност има нощни автобуси. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пиша бързо от тел, но анулирай и взимай с връщане през Осака. Има автобуси от Ханеда през нощта, 12-13 дни стигат и за Фукуока и Хирошима. 

Успех!

По подробно после ще сглобим програма.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
Дани Магелани
преди 2 часа, samuraika каза:

Автобуси на JR - покриват се от паса...

Здравей от другия край на свта! И аз да се престраша да попитам, че съм до никъде. 

Кацам на 4 април вечерта във Фукуока.

Имам JR - големия пас за цялото време от 5 до 11 април.

Въпрос за Химеджи, Осака, Киото, Нара и Токио:

Как да разбера за такива JR автобуси? Има ли обозначения на автобуса и къде да търся разписанията им? В кой сайт? 

Ще можем ли да се видим на саке в Нара, на 7 и 8 април са нощувките ни там?

В Токио съм сама. Мисля на 10 април да си взема  едневна автобусна екакурзия за около 60 долара и  с руски аутогайд. По доста места минава и спира за разглеждане. Така печеля ценно време да търся забележителностите, че имам 2 дни само - от 9 вечерта, 10 и 11 до след обяд . На 11 е последния ден на паса и с вечерния влак трябва да стигна до Фукуока до 24 ч. Дали е добър вариант?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.