Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 6 часа, Dani Magelan каза:

Здравей от другия край на свта! И аз да се престраша да попитам, че съм до никъде. 

Кацам на 4 април вечерта във Фукуока.

Имам JR - големия пас за цялото време от 5 до 11 април.

Въпрос за Химеджи, Осака, Киото, Нара и Токио:

Как да разбера за такива JR автобуси? Има ли обозначения на автобуса и къде да търся разписанията им? В кой сайт? 

Ще можем ли да се видим на саке в Нара, на 7 и 8 април са нощувките ни там?

В Токио съм сама. Мисля на 10 април да си взема  едневна автобусна екакурзия за около 60 долара и  с руски аутогайд. По доста места минава и спира за разглеждане. Така печеля ценно време да търся забележителностите, че имам 2 дни само - от 9 вечерта, 10 и 11 до след обяд . На 11 е последния ден на паса и с вечерния влак трябва да стигна до Фукуока до 24 ч. Дали е добър вариант?

За автобусите - има го в страницата на JR pass. Има си страница на автобусите по региони. Ето за Кансайския регион по префектури. Но те не са градски автобуси, а допълват места, на които няма много ж.п. линии. Затова ги споменах като вариянт за Уакаяма, ако не става с кола под наем. Паса не важи за експресните автобуси (но то си има шинкансен за тия дестинации). В Киото може да се ползва автобус за района на Такао (ако на някой му се ходи). Иначе се ползват градските автобуси, купува се дневен пас от шофьора. Тази година ще се качи цената от 500 на 600 йени и ще има фиксиран билет за еднократно возене в целия град - с цела да се намали времето за качване и да се стимулират туристите да ползват метро - много се товари градската мрежа в пиковите сезони...

На 7 и 8 съм в Нара, но не знам дали ще мога. Вечерният ми час е 4 - след това почвам да събирам чавета по училища и градини...Ще си пишем.

За екскурзията - трудно ми е да преценя...лично аз - не бих. Имаш си пас, по кръговата линия си набелязваш интересните места и си ги обикаляш, като цялото търсене е част от преживяването. Но ако още в началото ти се види всичко твърде объркващо - вземи си екскурзия и се наслаждавай!

За последния ден добре си го намислила, само гледай да не си на последния шинкансен, остави си няколко "резерва". Нали знаеш как да ползваш Hyperdia?

Връзка към коментар
Дани Магелани
На 7.03.2018 г. в 10:05, samuraika каза:

За автобусите - има го в страницата на JR pass. Има си страница на автобусите по региони. Ето за Кансайския регион по префектури. Но те не са градски автобуси, а допълват места, на които няма много ж.п. линии. Затова ги споменах като вариянт за Уакаяма, ако не става с кола под наем. Паса не важи за експресните автобуси (но то си има шинкансен за тия дестинации). В Киото може да се ползва автобус за района на Такао (ако на някой му се ходи). Иначе се ползват градските автобуси, купува се дневен пас от шофьора. Тази година ще се качи цената от 500 на 600 йени и ще има фиксиран билет за еднократно возене в целия град - с цела да се намали времето за качване и да се стимулират туристите да ползват метро - много се товари градската мрежа в пиковите сезони...

На 7 и 8 съм в Нара, но не знам дали ще мога. Вечерният ми час е 4 - след това почвам да събирам чавета по училища и градини...Ще си пишем.

За екскурзията - трудно ми е да преценя...лично аз - не бих. Имаш си пас, по кръговата линия си набелязваш интересните места и си ги обикаляш, като цялото търсене е част от преживяването. Но ако още в началото ти се види всичко твърде объркващо - вземи си екскурзия и се наслаждавай!

За последния ден добре си го намислила, само гледай да не си на последния шинкансен, остави си няколко "резерва". Нали знаеш как да ползваш Hyperdia?

Много благодаря!

Ползвам  Hyperdia.

Не ме притеснява търсенето на обектите, а малкото време в Токио. Така ще е по-скъпо, но ще успея да достигна до повече места. Не, че не обичам да се губя и намирам в огромен град.

На 8.04 ще може ли да се направи обличане на кимоно и гледане на чайна церемония някъде в Нара? Има ли нужда от резервация?

Редактирано от Dani Magelan
Връзка към коментар
На 3/9/2018 в 16:00, Dani Magelan каза:

Не ме притеснява търсенето на обектите, а малкото време в Токио. Така ще е по-скъпо, но ще успея да достигна до повече места. Не, че не обичам да се губя и намирам в огромен град.

На 8.04 ще може ли да се направи обличане на кимоно и гледане на чайна церемония някъде в Нара? Има ли нужда от резервация?

Нямам опит с туровете, но обикновенно в отзивите преобладават мнения от сорта на "много малко време имахме за това, гледаше ми се повече онова, претупахме едикое си..." Ако сам си посещаваш местата може да отделяш повече време за местата които ти харесват и претупваш тези, които не са те впечатлили. А с тур е всичко на тъгъдък. Но ако целта ти е да видиш максимално много неща, предполагам че тура е добра опция.

За кимоното - задължително резервация!

Rental kimono.

Tea ceremony.

Tea ceremony and kimono.

 

Всичките места са наблизо едно до друго из стария град на Нара. Киссако-ан (втория линк) е място, на което може да се влезе и научи за чая и различните му видове от един готин сенсей, който говори английски. Има различни планове - от класическа церемония до просто приготвяне на матча (чай на прах) и пиенето й с традиционни сладкиши от оризова паста. Аз препоръчвам второто, че се седи на столчета, чаената церемония е будистко изпитание по стоицизъм и не е за всеки.

Не далеч от тези места е една малка гаричка, която се покрива от паса и е красиво реставрирана в едновремешен стил - Kyobate - даже в момента още тече реставрацията на едното крило. Може да се прибере човек после оттам, а не да се връща до централната гара Нара.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 3 минути , samuraika каза:

Нямам опит с туровете, но обикновенно в отзивите преобладават мнения от сорта на "много малко време имахме за това, гледаше ми се повече онова, претупахме едикое си..." Ако сам си посещаваш местата може да отделяш повече време за местата които ти харесват и претупваш тези, които не са те впечатлили. А с тур е всичко на тъгъдък. Но ако целта ти е да видиш максимално много неща, предполагам че тура е добра опция.

За кимоното - задължително резервация!

Rental kimono.

Tea ceremony.

Tea ceremony and kimono.

 

Всичките места са наблизо едно до друго из стария град на Нара. Киссако-ан (втория линк) е място, на което може да се влезе и научи за чая и различните му видове от един готин сенсей, който говори английски. Има различни планове - от класическа церемония до просто приготвяне на матча (чай на прах) и пиенето й с традиционни сладкиши от оризова паста. Аз препоръчвам второто, че се седи на столчета, чаената церемония е будистко изпитание по стоицизъм и не е за всеки.

Не далеч от тези места е една малка гаричка, която се покрива от паса и е красиво реставрирана в едновремешен стил - Kyobate - даже в момента още тече реставрацията на едното крило. Може да се прибере човек после оттам, а не да се връща до централната гара Нара.

Чудесни идеи! Благодаря!

Връзка към коментар

Някъде имаше сякаш споменато, но нещо не намирам - ползвали ли сте сим карта за мобилен интернет на b-mobile

Гледам, че тук предлагат

https://www.japan-rail-pass.com/services/simcard

 

Но дали имат добро покритие.

 

То колкото да ползваме навигация чат пат и да се намерим ако се загубим групата, не че няква невероятна скорост търся :)))

 

Повечето май сте ползвали wifi устройствата, но и сим карта ми хареса като опция

Връзка към коментар

@TanyaK За целите, които си поставяш, СИМ картата ще ти върши идеална работа.

Много хора си взимат такава карта и мобилен нет, но това е ако държиш да се обаждаш по скайп в къщи от златния храм примерно...

Връзка към коментар

Здравейте! Чудя се Императорския дворец в Токио може ли да се види набързо отвън? Ето така:

https://travel.gaijinpot.com/tokyo-imperial-palace/ 

Ако да, от коя страна е това? При това положение трябва ли предварително записване?   Мисля да го съчетая с Chidorigafuchi, но ако отнеме много време ще отпадне от програмата.

 

Благодаря предварително.

Връзка към коментар

Пак аз :) Налага ми се да нося лекарства. На сайта на Външно министерство пише "В Япония е забранен вносът на определен вид лекарствени препарати, дори и предназначени за лично ползване по медицински причини. При всяко пътуване е препоръчително предварителното консултиране с японското посолство за разрешените и неразрешените за внос лекарствени препарати." Имате ли идея как става това "консултиране"? На място ли да отида, мейл ли да пиша? Някой дали го е правил?

Връзка към коментар
На 3/18/2018 в 6:18, Eva eva каза:

Здравейте! Чудя се Императорския дворец в Токио може ли да се види набързо отвън?

.

Императорския дворец може да се разгледа набързо, външните градини са отворени и е една много приятна и лека разходка от гара Токио, страната на Маруноучи. Също и самата Токио стейшън от тази си страна е със запазена фасада и възстановен лощад отпред.

 

За лекарства - нямаш никакви проблеми, стига да не са огромни количества. Може да имаш рецепта в себе си - повече за собствено успокоение, не че някой ще ти я поиска. Родителите на мъжа ми са ни гостували за 3 месеца и са носели торба с лекарства - без проблем.

Текта, който цитираш и те е притеснил се отнася до медицинската марихуана и опиати , които са забранени много строго в цяла Азия. Стандартни лекартва за сърце, антибиотици, антипиретици - никакви проблеми.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

samuraika, благодаря много за отговора. Ще включа тогава в програмата една разходка от гара Токио, през двореца, градините до Chidorigafuchi. Ние ще сме април 2019 г., живи и здрави, точно по време на цъфтежа на вишните, та предполагам, че ще е красив този канал тогава :) Поне на снимките изглежда невероятно.

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 46 минути , Eva eva каза:

samuraika, благодаря много за отговора. Ще включа тогава в програмата една разходка от гара Токио, през двореца, градините до Chidorigafuchi. Ние ще сме април 2019 г., живи и здрави, точно по време на цъфтежа на вишните, та предполагам, че ще е красив този канал тогава :) Поне на снимките изглежда невероятно.

Аз съм от 9 до 11.04 в Токио. А вие?

Връзка към коментар

Един бърз въпрос относно локация за базиране в Киото и Токио.  Ще имаме 10 нощувки в Япония през Октомври, кацаме в Осака и излитаме от Токио. Решихме да разделим престоя си по 5 нощувки в Киото и Токио, като от двете места ще правим day trips.

 

Къде да търсим апартамент/хотел за 4 души в Киото ? Искаме да сме близо до историческите забелжителности и също така до JR транспорт, защото ще имаме 1 ден пътуване до Хирошима и 1 ден до Нара.

Връзка към коментар

Аз съм наела ето това, но престоя ми не е минал, за да дам отзиви. Може да го погледнеш.

 

https://www.booking.com/hotel/jp/kyo-no-machi-asuka.bg.html?aid=304142;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNYBGgXiAEBmAEDuAELyAEP2AED6AEBkgIBeagCAw;sid=747fc1f53b50b7069fa355edc0df9396

Връзка към коментар
преди 10 минути , П.Кръстев каза:

Къде да търсим апартамент/хотел за 4 души в Киото ? Искаме да сме близо до историческите забелжителности и също така до JR транспорт

Държите ли да сте непременно в Киото...? След като сте с JR pass и търсите локация, удобна за него, помислете за нощувки в Osaka/Shin Osaka - Киото ви е на 50 минути, а цената на нощувките в Осака е доста по-ниска. Shin-Osaka е новата гара в Осака, през която минават шинкансените и би ви била удобна база и за Киото, и за Хирошима, и за Нара, и за пътуването после до Токио...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , П.Кръстев каза:

Къде да търсим апартамент/хотел за 4 души в Киото ? Искаме да сме близо до историческите забелжителности и също така до JR транспорт, защото ще имаме 1 ден пътуване до Хирошима и 1 ден до Нара.

За Киото - района на стария квартал - Гион е най-популярен и с хубава атмосфера. Но аз бих ви препоръчала да разгледате неща около гара Ниджо, защото ще ви е удобно до гара Киото с влака, както и за Гион и Арашияма с линията на метрото. Автобусите понякога са много натоварени, а и дневната карта се качи на 600 йени от тази година.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 38 минути , chandni каза:

Държите ли да сте непременно в Киото...? След като сте с JR pass и търсите локация, удобна за него, помислете за нощувки в Osaka/Shin Osaka - Киото ви е на 50 минути, а цената на нощувките в Осака е доста по-ниска. Shin-Osaka е новата гара в Осака, през която минават шинкансените и би ви била удобна база и за Киото, и за Хирошима, и за Нара, и за пътуването после до Токио...

 

преди 33 минути , samuraika каза:

За Киото - района на стария квартал - Гион е най-популярен и с хубава атмосфера. Но аз бих ви препоръчала да разгледате неща около гара Ниджо, защото ще ви е удобно до гара Киото с влака, както и за Гион и Арашияма с линията на метрото. Автобусите понякога са много натоварени, а и дневната карта се качи на 600 йени от тази година.

 

Докато чаках отговорите, разгледах набързо какво се предлага в букинг и панически запазих нещо с безплатна отмяна, колкото да имам опция.  :lol: (това). Виждам, че е до спирка на метро, това означава, че ще трябва да си вземем карта и за него. Какво мислите?

 @samuraika ако изберем нещо в близост до гара Ниджо ще имаме ли нужда от карта за метрото или ще може да се оправим само с JR?

 

Ще помислим и за отсядане в Осака, но като че ли искаме повече да се концентрираме върху Киото, и евентуално един ден да прескочим до Осака да видим за какво става въпрос.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар

@П.Кръстев идеален е хотела и локацията. На две спирки с метрото от гара Киото , до Гион и реката Камо може и пеша, има много автобуси, много добро решение. Щом и цената ви устройва, значи това е вашето място.

За метро и автобус нямате нужда от карта - просто си купувайте билетчета за всяко возене (освен ако нямате много возене планирано за деня). Моят опит е, че се обикаля много пеша в повечето дни и се комбинира едно возене с метро, едно с автобус, едно с влак ...Накря пак излиза колкото дневна карта, но си ползвал транспорт какъвто ти е удобен на момента. А може и колела да наемете някой от дните. Като си наместите дневната програма ще си покаже за карта за автобуса - тя се купува от шофьора. За метро няма дневни карти.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Добър вечер,

събирам мнения и препоръки не за посещение на забележителности, а за изживявания.

 

В Токио и Осака мислим да отделим по една вечер за посещение на нощен бар или клуб. Някой може ли да препоръча конкретни места, който да не са посещавани само от пияни туристи? Примерно rooftop bar, с не твърде голяма такса за вход, колкото и субективно да звучи "твърде голяма".

 

Някой посещавал ли е кендо демонстрация, гейша представления (за чаената церемония четох вече дискусията) или готварски курсове в Киото? Част от моите спътници искат да посетят готварски курс основно поради възможността за близък и не толкова "туристически" контакт с местните, но честно казано аз съм доста скептичен.

 

За илюстрация на това което търсим в Токио писах на няколко сумо клуба за посещение на тяхна тренировка. Имахме и идея да спим при рибарско семейство в затънтено село, но уви нямаше места за тези дати.

 

Накратко, ще съм много благодарен за всякакви предложения за типичен японски "експириънс" (извинявам се за използваната типична българска дума).Програмата ни е като цяло стандартна: Токио - Киото - Осака - Касаги - Такаяма - Юданака  -Каназава - Фуджи - Токио.

 

 

Предварително благодаря.

Ангел

Връзка към коментар

В Токио мега хит сред туристите са Робот Бар и Го Картс. И двете са с лек нърдовски уклон (и аз се извинявам за тази цветиста българска дума "нърд").

Уроци по готварство има много и в Киото, Нара, Осака. Ако отсядате в airbnb питайте домакина си - те знаят места в близост. Хотелите също могат да ви насочат. Вижте и тук.

Сумо клубовете са добра идея, може да отидете до Кокугикан и да разгледате музея (безплатен е).

За забередния beer garden и от сорта ползвай тази търсачка.

Успех!

Връзка към коментар
17 hours ago, samuraika said:

В Токио мега хит сред туристите са Робот Бар и Го Картс. И двете са с лек нърдовски уклон (и аз се извинявам за тази цветиста българска дума "нърд").

Уроци по готварство има много и в Киото, Нара, Осака. Ако отсядате в airbnb питайте домакина си - те знаят места в близост. Хотелите също могат да ви насочат. Вижте и тук.

Сумо клубовете са добра идея, може да отидете до Кокугикан и да разгледате музея (безплатен е).

За забередния beer garden и от сорта ползвай тази търсачка.

Успех!

Мерси, Робот бар-а ми е голям "Х" :) Заради цената доста се чудя  дали си заслужава.

За съжаление моите домакини от АИРБНБ не са много на "Ти" с английския, и комуникацията върви трудно.

В Киото си харесах много това http://www.unmissablejapan.com/events/miyako-odori

 

 

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 2 часа, Angel каза:

Мерси, Робот бар-а ми е голям "Х" :) Заради цената доста се чудя  дали си заслужава.

За съжаление моите домакини от АИРБНБ не са много на "Ти" с английския, и комуникацията върви трудно.

В Киото си харесах много това http://www.unmissablejapan.com/events/miyako-odori

 

 

Влез във viator.com и Япония, Токио. Продават Робот бар, готварски курсове, турове и всичко за което питаше. Аз мисля да букна един дневен тур.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.