Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

чАван мУши - ударенията са условни, по принцип в Японския всички срички са еднакво ударени, но се презастраховам срещу френската инклинация да се произнесе чавАн мушИ 🙂

"Чаван" е "купичка" - съдчето в което се приготвя. "Муши" значи "на пара". "Чашки на пара" би се казвало на български.

За любопитните - това е нещо като крем карамел, но не е сладко, а солено - в разбито яйце се слага "даши" (японският рибен бульон, който е база за много ястия), гъбка, скаридка и т.н. и това се приготвя на пара.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
7 hours ago, samuraika said:

чАван мУши - ударенията са условни, по принцип в Японския всички срички са еднакво ударени, но се презастраховам срещу френската инклинация да се произнесе чавАн мушИ 🙂

"Чаван" е "купичка" - съдчето в което се приготвя. "Муши" значи "на пара". "Чашки на пара" би се казвало на български.

За любопитните - това е нещо като крем карамел, но не е сладко, а солено - в разбито яйце се слага "даши" (японският рибен бульон, който е база за много ястия), гъбка, скаридка и т.н. и това се приготвя на пара.

Изглежда много вкусно.

Връзка към коментар
преди 17 часа, samuraika каза:

чАван мУши - ударенията са условни, по принцип в Японския всички срички са еднакво ударени, но се презастраховам срещу френската инклинация да се произнесе чавАн мушИ 🙂

"Чаван" е "купичка" - съдчето в което се приготвя. "Муши" значи "на пара". "Чашки на пара" би се казвало на български.

За любопитните - това е нещо като крем карамел, но не е сладко, а солено - в разбито яйце се слага "даши" (японският рибен бульон, който е база за много ястия), гъбка, скаридка и т.н. и това се приготвя на пара.

Много мерси (по франкофонски) 😉
(в интерес на истината, съвсем по френски биха го произнесли "шавАн мюшИ" 😂 😂 😂)

Ще има с какво да се занимавам в събота!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много ми хареса това граматическо правило в японския, че всяка сричка е ударена. Сега си обеснявам от къде идва насечеността на звученето на японската реч😆. Темата с ударенията ми е много забавна, защото предизвиква весели спорове. От тук нататък съм фен на японския език👍

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пак аз с въпрос 🙂 Чета сега за отношението на японците към мюсюлманите и по-специално, че трудно се дават визи на мюсюлмани. Как се доказва дали не си мюсюлманин на влизане, при положение, че ние сме безвизови? Декларира ли се някъде? Да нося кръщелните, ама то ако ги нося да взема да ги преведа ли? 

Притеснено ми е, защото детето ми е малко по-мургавко 🙂  Май ще спечеля номинация за тъпомер на годината, ама притеснено ми е 🙂 

 

Редактирано от Eva eva
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Eva eva каза:

Пак аз с въпрос 🙂 Чета сега за отношението на японците към мюсюлманите и по-специално, че трудно се дават визи на мюсюлмани. Как се доказва дали не си мюсюлманин на влизане, при положение, че ние сме безвизови? Декларира ли се някъде? Да нося кръщелните, ама то ако ги нося да взема да ги преведа ли? 

Притеснено ми е, защото детето ми е малко по-мургавко 🙂  Май ще спечеля номинация за тъпомер на годината, ама притеснено ми е 🙂 

 

Всеки който притежава български паспорт може да посети Япония без виза до 90 дни. Не зависи от това кой каква религия уважава или колко е бял или мургав.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Eva eva каза:

Пак аз с въпрос 🙂 Чета сега за отношението на японците към мюсюлманите и по-специално, че трудно се дават визи на мюсюлмани. Как се доказва дали не си мюсюлманин на влизане, при положение, че ние сме безвизови? Декларира ли се някъде? Да нося кръщелните, ама то ако ги нося да взема да ги преведа ли? 

Притеснено ми е, защото детето ми е малко по-мургавко 🙂  Май ще спечеля номинация за тъпомер на годината, ама притеснено ми е 🙂 

 

Мисля, че ако не си облечеш хиджаба, на никого няма да му хрумне да помисли, че сте мюсюлмани или да ви прави проблеми 😉

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Eva eva каза:

 🙂 Чета сегa......

 

Спри да четеш! Това е някаква безумна статия, която преди години се появи по фалшивите новинарски сайтове, пообиколи света и умря моментално. По някаква причина (пръстите ме сърбят да напиша каква, но все ще е обидно...) в България не умря, а си намери дом и цъфти и процъфтява, преписва се и се разпространява все още. Та ми се налага от време на време да отговарям на безумни въпроси от сорта на "вярно ли, че японците са забранили исляма?"

 

Не знам ако ти кажа "не е вярно" дали ще ти помогне. Затова, ти поствам указания къде е молитвената стая на летище Ханеда. На Нарита са две-три. Има и на много места в Токио, Киото, Нара (моя приятелка снима молитвената стая в стария град в Нара да показава в България...доказателства 😞).

Ето и Токио Камии - най-голямата джамия в Токио. Имам приятелка женена за мюсюлманин.

 

Да, в Япония има много малко мюсюлмани, но това е защото това е остров, заобиколен от немюсюлмански държави, който никога не е бил завладяван от друга държава и много дълго време политически изолиран. И християни, евреи, арменци също има много малко, пак не по силата на верски преследвания, а по чисто историческа логика. Ама не съм видяла статия "Юдеизмът е забранен в Япония".

 

Извинявай, че така назидателно избухнах, не е към теб, разбирам, че ти е неизвестно и притеснено и оглеждаш всички аспекти, но много ми се иска да умре тази глупост и в България....

И с хиджаб влизай в страната, ако искаш, пак няма да има проблеми.

 

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към коментар

Препоръчайте, места за смяна на евро кеш с добър курс в Токио, Киото и Осака? Къде препоръчвате да сменям пари? На летището няма да мога да сменя валута, защото кацам късно и ще бързам да хвана автобус до града. Имам малко йени за автобуса от летището до града и за дневни карти в Токио но след това ще ми трябват пари.🙂

Редактирано от Individuala
Връзка към коментар
На 14.03.2019 г. в 0:59, samuraika каза:

Да докладваш за резултата, моля.

Ето и снимка на резултата 😄 (не е много по канона, понеже нямах едамаме и гинко как-му-беше-името за отгоре, но поне му сложих скарида и шиитаке). 

Не е лошо, но не е и моето ястие. 

 

IMG_20190316_194756.jpg

  • Харесвам 5
  • Браво 6
Връзка към коментар

Как стои плащането с дебитни и кредитни карти в Япония, че не мога да преценя за 14 дена колко кеш да на нося. Като цяло ще съм с бюджетно пътуване.

Връзка към коментар

Дебитните карти не съм ползвала, защото ми казаха, че може да има проблем, но Дайнърс картата мина почти навсякъде. Изключението беше в магазин UNIQLO.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте на всички !

Предстой ни пътуване до Япония в началото на май. Програмата е оформена като цяло, но имам някой и друг въпрос.

- Интересуват ме пътеводителите на Lonely planet за Токио, някой в една предишна тема беше споменал, че са добри и имат такъв, в който е посочен изхода на метрото, от който да излезнеш за конкретната забележителност, но тъй като трябва да поръчам от интернет и няма как да разгледам съдържанието вътре, ако някои е ползвал и знае кой точно би свършил работа ще се радвам да сподели.

- Обмисляме да отидем до т. нар. 5 -те езера на Фуджи. Идеята ни е ако има възможност за по добра гледка към Фуджи тъй като до колкото разбирам от Токио има вероятност и да не се вижда така добре. В сайта но japan guide изглежда много красиво но не видях описание как се стига от Токио до там. Ще бъдем с JR Pass .

Благадаря предварително

Връзка към коментар

@Spirit88 Ако е само за изходите към забележителностите - не ви трябва пътеводител. МОжеш да ги видиш в мапса, ако зуумнеш достатъчно близо , изходите са номерирани. Както и на всяка гара има карта с отбелязани забележителности и изходи към тях.

Ето и как да стигнете до петте езера от Токио. С паса стигате до Оцки и от там с частната лининия.

Хубава екскурзия ви желая!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

търся офлайн навигация за пешеходец която работи за Япония. Принципно ползвам Here Maps ама нямат карти за там.

…….знам, знам, знам да ползвам Google Maps но веднъж ползвах и не останах доволен.   

 

Благодаря предварително!

Връзка към коментар

Сумо мчовете не се играят непрекъснато, има турнири. Избираш си турнир и вид билет и купуваш тук.

Като алтернатива може да се отиде да се гледа тренировка в някоя от школите. Но това не са туристически атракции и не се разрешава свободен достъп, почти невъзможно е да се отиде без организиран тур, например такъв.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте отново магеланци...Бих искал да попитам как да се придвижа най-лесно  от Йокохама до Мияджима...купил съм си JR Pass

Редактирано от kalei
Връзка към коментар

Първо стигаш от Шин - Йокохама до Хирошима. Използваш влак Kodama. След това тук https://www.japan-guide.com/e/e3454.html е обяснено как се стига до Мияджима.

Лесно е, но не е бързо. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@kalei http://www.hyperdia.com е най-добрия приятел на пътуващия с JR Pass 🙂 За Мияджима и това: http://jr-miyajimaferry.co.jp/en/timetable/

По принцип дневната програма за целия ни престой в Япония я планирахме с Google maps, за ориентиране във времето за придвижване така (4 км - 50 мин), после добавяхме час-два-три за разглеждане и т.н. според мястото и накрая с Хипердия - кога трябва да се тръгне за този план и кога ни е последния вариант за връщане. Завиждам, че ти предстои! 🙂 Аз бих се върнала още хиляди пъти

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.