Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 52 минути , MCC каза:

Здравейте, 

Имам бърз въпрос относно Япония, с уточнението, че още не сме наясно какво искаме да видим (дойде ни спонтанна идея за пътуване в Япония):

За тези, които вече са били там, колко дни бихте препоръчали - 10 или 14? 

Благодаря за мненията ви! 

 

Колкото можете да си позволите.

Според мен, 14 е добре. Напр. 7 с пас за Киото, Осака, Кобе, Нара, Химеджи и др. И другите 7 за Токио и околностите, без JR пас.

Връзка към коментар
преди 5 часа, MCC каза:

Здравейте, 

Имам бърз въпрос относно Япония, с уточнението, че още не сме наясно какво искаме да видим (дойде ни спонтанна идея за пътуване в Япония):

За тези, които вече са били там, колко дни бихте препоръчали - 10 или 14? 

Благодаря за мненията ви! 

 

Колкото повече, толкова повече както казва Мечо Пух. Ако се опасяваш, че ако останете за 14 дена на 12тия ще се чудите какво да правите - спокойно, и 14 няма да ви стигнат.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
15 hours ago, MCC said:

Здравейте, 

Имам бърз въпрос относно Япония, с уточнението, че още не сме наясно какво искаме да видим (дойде ни спонтанна идея за пътуване в Япония):

За тези, които вече са били там, колко дни бихте препоръчали - 10 или 14? 

Благодаря за мненията ви! 

 

14 със сигурност.

Връзка към коментар

Включвам се с информация за мощния тайфун, който ни връхлита в момента.

 

За сега основно са пострадали планиснките части на Саитама, Шизуока, Гунма, Нагано. Има свлачища и прелели реки. Тази нощ ще мине през Токио. Утре ще знаем повече за пораженията. Ще са основно в централна Япония, край реки и планини.

 

Района на Кансай и на запад сме ОК.

 

Ще пиша по-подробно утре, дано да няма повреди по основната транспортна мрежа и пострадали от наводнения. В някои райони за една нощ се е излял дъжд като за 3 месеца...

  • Шок 7
Връзка към коментар
преди 10 минути , patilana каза:

Видях, че и @Здравко Ангел са в Токио . Надявам се са добре . 

Благодарим, преживяхме апокалипсиса, сега се радваме на прекрасното време. 

DSC_5251.JPG

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
На 10.10.2019 г. в 0:36, MCC каза:

Здравейте, 

Имам бърз въпрос относно Япония, с уточнението, че още не сме наясно какво искаме да видим (дойде ни спонтанна идея за пътуване в Япония):

За тези, които вече са били там, колко дни бихте препоръчали - 10 или 14? 

Благодаря за мненията ви! 

 

На пръв поглед, както са ти казали по-горе: "колкото повече, толкова повече..." 

На втори: Зависи какво искаш да видиш и с какви очаквания си. Първия път (за мен) в Япония беше 7 дни и ми дойде в повече, мнооого в повече. След това сме стоели и по над 20 дни и ми харесва. 

Връзка към коментар

Благодаря Дани, samuraika, Plamsi, patilana, и Isa за менията ви 🙂

В крайна сметка реших(ме) по-дълго да останем, че не се знае кога бихме имали възможност пак да отидем. Мисля, че ще има какво да се види, дори и да ни дойде много (в което се съмнявам). Та вече имаме билети за 19 март - 5 април (16 пълни дни). 

Ще направя груба програма тези дни и ще я пусна в нова тема за обсъждане 🙂

 

Надявам се samuraika и всички други магеланци в Япония да са добре! 

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Благодаря на всички за загрижеността. Добре сме.

Както писаш в района на Кансай нямаше нищо притеснително, седяхме си в къщи като всеки дъждовен ден. Има големи поражения край реките от Саитама та чак до Ивате - цялото тихоокеанско крайбрежие преди Токио та до северния край на острова - над 800км. Има много прелели реки, които са заляли околните квартали. Имаше добра подготовка, информация и предупреждения.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 20 минути , samuraika каза:

Благодаря на всички за загрижеността. Добре сме.

Както писаш в района на Кансай нямаше нищо притеснително, седяхме си в къщи като всеки дъждовен ден. Има големи поражения край реките от Саитама та чак до Ивате - цялото тихоокеанско крайбрежие преди Токио та до северния край на острова - над 800км. Има много прелели реки, които са заляли околните квартали. Имаше добра подготовка, информация и предупреждения.

 

Радвам се, че сте добре и че няма поражения при вас! Дано бързо се възстановят засегнатите райони! 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, в началото на януари ще съм 4 дни в Япония. Кацам и после излитам от Токио. Освен Киото и Fujiyoshida (в подножието на Фуджи) какво ще ме посъветвате да посетя? Ще си купя Japan Rail Pass, попринцип най-много ме влече старинна архитектура и стари сгради. За това малко време ми е ясно, че няма да видя много неща, но ако мога и по няколко часа на някой град да отделя - пак ще е ОК за мен. Та чакам предложения 😄 

Връзка към коментар

Здравейте,

И на мен ми престои кратък трип до Япония - 8 пълни дни по време на Сакурата и засега имам 2 бързи въпроса . Тъй като искам да огранича да минимум чек ин и чек аут по различни хотели реших да разделя трипа на 3 пълни дни в Токио и 5 в Киото или Осака. Мисля да използвам JR pass и дилемата ми и е кое е по подходящо за база : Киото или Осака ( 4 нощувки , 5 дни ) и оттам еднодневни трипове до Хирошима , Нара и Осака/Киото и последния ден до Ханеда в Токио.

Другия ми въпрос е дали JR pasа покрива транспорт Токио - Никко ?

Връзка към коментар
преди 2 минути , Capitan Morgan каза:

Здравейте,

И на мен ми престои кратък трип до Япония - 8 пълни дни по време на Сакурата и засега имам 2 бързи въпроса . Тъй като искам да огранича да минимум чек ин и чек аут по различни хотели реших да разделя трипа на 3 пълни дни в Токио и 5 в Киото или Осака. Мисля да използвам JR pass и дилемата ми и е кое е по подходящо за база : Киото или Осака ( 4 нощувки , 5 дни ) и оттам еднодневни трипове до Хирошима , Нара и Осака/Киото и последния ден до Ханеда в Токио.

Другия ми въпрос е дали JR pasа покрива транспорт Токио - Никко ?

1. И двете стават ако си близо до удобна гара. Киото е по-приятно. Ние бяхме избрали апартамент до гарата в Киото и беше супер удобно за всичко.

2. Да, покрива го.

  • Браво 1
Връзка към коментар
На 15.10.2019 г. в 5:47, andongatev каза:

Здравейте, в началото на януари ще съм 4 дни в Япония. Кацам и после излитам от Токио. Освен Киото и Fujiyoshida (в подножието на Фуджи) какво ще ме посъветвате да посетя? Ще си купя Japan Rail Pass, попринцип най-много ме влече старинна архитектура и стари сгради. За това малко време ми е ясно, че няма да видя много неща, но ако мога и по няколко часа на някой град да отделя - пак ще е ОК за мен. Та чакам предложения 😄 

За 4 дни според мен е излишен пасс , който е една седмица. Ти си преценяваш, но на твое място бих се концентрирала на Токио, Никко и примерно една разходка до подножието на Фуджи. И бих оставила Кансайския район за друг път. Дори описаното от мен е доста нагъчкано в 4 дни...

 

Преди 1 час, Capitan Morgan каза:

 кое е по подходящо за база : Киото или Осака

Едно и също е, погледни къде ще си намериш по-изгоден хотел. Имай предвид, че шинкансена спира на Шин-Осака.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Поне според мен в Осака нощувите са по-евтини спрямо Киото, но пък Киото е по-хубав, та върпос на преценка.

За 4 дни не виждам как ще видиш Осака, Киото, Нара и Хирошима.

Само за Киото  трябват поне 2 пълни дни с много бързане.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 16.10.2019 г. в 6:53, Alexander каза:

Поне според мен в Осака нощувите са по-евтини спрямо Киото, но пък Киото е по-хубав, та върпос на преценка.

За 4 дни не виждам как ще видиш Осака, Киото, Нара и Хирошима.

Само за Киото  трябват поне 2 пълни дни с много бързане.

Запазихме хотел на 1км от Шин-Осака като имат и безплатен шатъл от и до хотел/гара. Най - вероятно 3 дена и за Токио са малко , но с това време разполагаме. За Нара и Хирошима можем максимум по ден да отделим и се надявам да са достатъчни. Киото 2 и Осака 1 и каквото видим. Музеите не са ни приоритет, а по -скоро да се разходим из градовете, да хапнем от местната храна и да хванем колкото можем от атмосферата 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нара 1 ден е предостатъчно, Хирошима със зор може да стане, гледайте да хапнете вечерта там, има много и все хубави кръчми, Киото 2 за основните неща пак ще стане.

  • Браво 1
Връзка към коментар
На 14.10.2019 г. в 23:47, andongatev каза:

...попринцип най-много ме влече старинна архитектура и стари сгради. За това малко време ми е ясно, че няма да видя много неща, но ако мога и по няколко часа на някой град да отделя - пак ще е ОК за мен. Та чакам предложения 😄 

Старинна архитектура (оригинална) няма кой знае колко в Япония, даже много храмове, които се водят на по 300-600 години всъщност се строят на ново през определен период от време или след пожар/земетресение. Свещения мост в Нико (ако не ме лъже паметна) последно е правен на ново 50те или 60те години на 20ти век. В Каназава бяхме в една 100-150 годишна къща (оригинална) и усещането за мен беше страхотно. 
В Токио в района на Токио (гарата) има архитектура от преди 100 и повече години - много интересна и красива. Самата гара Токио, в която е хотел Токио Стейшън е построена 1914, а по време на II Световна война последния етаж е разрушен. Възстановяват го преди 20тина години като само 4 години правят опити да направят идентични червени облицовъчни плочки... разликата си личи. В Гинза също има стари сгради, като Уако (Wako) магазина 1890 и някоя. В района на Гинза има и магазин за чай на 150 години - Mariage Frères. Все още в същата сграда и същия вид. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Isa каза:

Старинна архитектура (оригинална) няма кой знае колко в Япония, даже много храмове, които се водят на по 300-600 години всъщност се строят на ново през определен период от време или след пожар/земетресение.

Традиционните стоителни материали са дърво, глина и хартия. Ремонтират се редовно като се разглобяват, нуждаещите се от смяна дървени колони се сменят, гината се стрива на прах и се нанася наново, уаши хартията на плъзгащите врати се сменя всяка година и т.н.

Светилището в Исе, посветено на богинята Аматерасу, считано за люлка на шинтоизма и начало на японската династия датира от 1500 година и в него се съхранява огледалото на Аматерасу, което е един от трите свещенни предмета, които се използват при коронации. Този храм се строи на ново по една и съща технология на всеки 23 години, така е от 1500 години насам за да бъде едновременно винаги нов и видаги древен :

 

The old shrines are dismantled and new ones built on an adjacent site to exacting specifications every 20 years at exorbitant expense, so that the buildings will be forever new and forever ancient and original. The present buildings, dating from 2013, are the 62nd iteration to date and are scheduled for rebuilding in 2033.

 

 

Основната колона на Хорю-джи (най-старата дървена постройка в света) е дърво, отрязано през 596та година. Не знаех, че това ги прави един вид "менте" стари къщи.

Като възстановят Notre Dame след пожара и тя ли няма да е вече старинна (оригинална) архитектура?

 

Ако държиш на наистина деревна архитектура може да видиш гробниците Кофун, които тази година бяха обявени за ЮНЕСКО световно наследство.

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 12 часа, samuraika каза:

 

Като възстановят Notre Dame след пожара и тя ли няма да е вече старинна (оригинална) архитектура?

 


 

 

Възстановената част със сигурност няма да е старинна. Дали да възстановят изгорялата част на покрива по оригиналния план или да направят нещо съвсем различно и ново - сега се дебатира. 

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте приятели,

извинявм се предварително ако вее има подобно питане но нямам много време да търся във форума.

Понеже кацам на  Нарита в 22:30 бихте ли ми казали с какво мога да се придвижа до Токио ( централна част).

Нещо разбира се различно от такси и всички прескъпи варианти.

Благодаря Ви!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.