Прескочи до съдържание

Пловдив - красота и история


AlexandraKo

Препоръчани мнения

преди 6 минути , bay_kolio каза:

За първи път, ще сме на концерт в античния театър. Дали има някакви навеси или да се екипираме като за дъжд.?

 

Навеси няма естествено.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Не съм идвала тук от няколко години, ей така за удоволствие, а толкова харесвам този град. 🙂

IMG_20220903_122038158_HDR.jpg.be4c35ebb781925f4c11736c776da6ec.jpg

 

IMG_20220903_130820050.jpg.9d6787c9e6d7251e9af5ed24c69b614c.jpg

 

IMG_20220903_124128425_HDR.jpg.81f5da661dca40ebf819a85a41c6d903.jpg

 

IMG_20220903_135710086_HDR.jpg.d5c7fa5d8ce40a5daca021d426a31f51.jpg

 

IMG_20220903_135634052_HDR.jpg.e2f68bea56d36ef18706768c6ea62a77.jpg

 

IMG_20220903_135346542_HDR.jpg.6e3ba9a6078f1ed2ee81f3af75dc0edc.jpg

 

IMG_20220903_134204135.jpg.b082a40dc21fd6f9ed45a506549649a3.jpg

 

IMG_20220903_130938769_HDR.jpg.e11076ab0fbb44a2fbebcec001d35256.jpg

 

IMG_20220903_143348016_HDR.jpg.928eae8e82e3566437aa2c02ca8d26a7.jpg

 

Скоро ще си спомним по тъжен повод за авторката на тази тема. Тази влюбена в своя град пътешественичка. Светла и памет! 

  • Харесвам 18
  • Браво 1
Връзка към коментар

Тези дни пуснаха втора част на българския филм Завръщане,където действието е изцяло в Пловдив.Гледах първата част в кино в Пловдив.Ето линк за втората

https://play.hbomax.com/page/urn:hbo:page:GYvrl5AqFzxEHXQEAAAOc:type:feature

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 5 минути , Marusinka каза:

@jungfraujoch аз имах предвид, ако някой иска и има лични снимки да сподели тук 😊

Разбира се, че се досетих веднага.

Викаш,друго си е магелански снимки.

😊🇧🇬

 

  • Смея се 3
Връзка към коментар

Не снимах за съжаление, макар да бях турист в града си днес. Наистна много ми хареса Епископската базилика /срам, не срам - чак сега влязох, а толкова съм играла навремето върху покритите разкопки/. 

Хубаво време, празнична атмосфера, пълно с хора - най-хубавия град 🙂

Честит празник! 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

С уговорките, че болидите от 2011 хич не ги харесвам визуално (тесни и високи), и с това, че в спорта всъщност за мен Редбул са "врага" :), не може да се отрече супервисокото ниво, на което се правят всичките им публични шоута.

 

А това клипче в Пловдив от шоуръна на Дейвид Култард от лятото е просто красота 🙂

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Не знам нещо вчера бях по Пловдив и не ми допадна, може би защото много на бързо бях и не съм усетил духа му. 

А който и да питам за Пловдив, всеки казва, че е уникален град. На мен лично София повече ми харесва, не знам защо така. 😇  

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, Иван Попов каза:

Не знам нещо вчера бях по Пловдив и не ми допадна, може би защото много на бързо бях и не съм усетил духа му. 

А който и да питам за Пловдив, всеки казва, че е уникален град. На мен лично София повече ми харесва, не знам защо така. 😇  

Изобщо не се изненадвам. Пловдив беше добре преди 5-6 години. Новото лице на града с масовото, ама масово застрояване и никакви зелени площи, никакво пространство накара и мен като пловдивчанин да не харесвам града. И тук дори нямам желание да коментирам безумните решения на управляващите по много наболяли проблеми за града.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
На 31.10.2022 г. в 6:18, Guinness каза:

Изобщо не се изненадвам. Пловдив беше добре преди 5-6 години. Новото лице на града с масовото, ама масово застрояване и никакви зелени площи, никакво пространство накара и мен като пловдивчанин да не харесвам града. И тук дори нямам желание да коментирам безумните решения на управляващите по много наболяли проблеми за града.

Посетителите на града надали виждат точно това, което виждат живущите 😉 Ако се разходиш като турист по Центъра, Капана, Стария град, Гребната, а не из урбанизираните полски територии, всъщност ще видиш предимно хубави неща.  Особено в този сезон.

@Иван Попов, не си бил в подходящо настроение за бичене на айляк 🤣

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Мен Пловдив всеки път ме изненадва с по нещо, и хубаво, и лошо, а напоследък съм само посетител. Само ще посмея да се възмутя публично за Капана, който толкова ми беше харесал като го стегнаха, оцветиха, появиха се симпатични малки капанченца и после здраво се оклепаха... Толкова заведения едно до друго не съм виждала никъде другаде, с оставена пътечка около 50 см да лавираш между тях. Със сигурност няма да седна там...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 30.10.2022 г. в 11:53, Иван Попов каза:

Не знам нещо вчера бях по Пловдив и не ми допадна, може би защото много на бързо бях и не съм усетил духа му. 

А който и да питам за Пловдив, всеки казва, че е уникален град. На мен лично София повече ми харесва, не знам защо така. 😇  

Както @jul е споменала, Пловдив трябва да се пие бавно, айляшката 😊 Да те разведе някой пловдивчанин из града. 
Аз много обичам да се разхождам из центъра на София, но никога не ми липсва, докато Пловдив…всичко ми е мило, даже развалините на кино Космос, където гледах “Титаник” с децата от квартала и почти ни изгониха, защото се бяхме наговорили да се смеем на тъжната сцена накрая  ❤️

 

Ето ви едно стихотворение от автор, който явно също е влюбен в родния ми град.


Ухае на цъфнала пролет и в залеза пламнали облаци
Над Пловдив, над хълма, над стария град,
в дворовете сливите, аромата си пръснали
Белоснежни прашинки от цвят все роят. 
Калдъръмите пролетно лъснали под сълзите на мартенски дъжд,
Пак събират по камъка плъзнали
Прегорели, последни лъчи.
Упоени от свежите духове, упоени от топлия ден
На скалите притихнало сгушени 
той и тя от следобед седят.
Те не виждат потъмнелите улици и блоковете в здрача отпред
И не спират дъха си от залеза
и от мрака пристъпващ навред. 
Тя и той упоено шептят и споделят си тайни на влюбени
а край тях цъфти, ли цъфти
пролетен Пловдив цъфти.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
На 30.10.2022 г. в 20:53, Иван Попов каза:

Не знам нещо вчера бях по Пловдив и не ми допадна, може би защото много на бързо бях и не съм усетил духа му. 

А който и да питам за Пловдив, всеки казва, че е уникален град. На мен лично София повече ми харесва, не знам защо така. 😇  

Не си единствен , и аз София си я харесвам много повече 🙂

 

  • Шок 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, searus каза:

Мен Пловдив всеки път ме изненадва с по нещо, и хубаво, и лошо, а напоследък съм само посетител. Само ще посмея да се възмутя публично за Капана, който толкова ми беше харесал като го стегнаха, оцветиха, появиха се симпатични малки капанченца и после здраво се оклепаха... Толкова заведения едно до друго не съм виждала никъде другаде, с оставена пътечка около 50 см да лавираш между тях. Със сигурност няма да седна там...

Именно. Чарът на Капана се загуби от 2-3 години насам. В момента има толкова много маси и столове, че човек не може да се размине по улиците.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Е, нека да има и малко лудница в Пловдив тип Капана, спокойствието не липсва. Бруталните строежи като Оазисите са  в покрайнините, на центъра за щастие почти няма как да се строи. 

 

И друг път съм казвал, Пловдив е като Югоизточна Азия, не се гледат набързо по график. Отдаваш се на безвремието и се пускаш по течението. 🙂 

 

Това го кръстих "Паметника на айляка". 🙂

 

PXL_20221023_140018645.MP.jpg

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
На 30.10.2022 г. в 20:53, Иван Попов каза:

Не знам нещо вчера бях по Пловдив и не ми допадна, може би защото много на бързо бях и не съм усетил духа му. 

А който и да питам за Пловдив, всеки казва, че е уникален град. На мен лично София повече ми харесва, не знам защо така. 😇  

Не знам как очакваш от ходене набързо да усетиш духа на град. Това да не е кисело или сладко, че да стане отведнъж. Духът на кой да е град се усеща, когато се потопиш в него, а не когато минеш транзит, като да смениш линия на метрото.

И един въпрос: ама ти досега наистина ли не си бил в Пловдив?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 часа, Zaro каза:

Не знам как очакваш от ходене набързо да усетиш духа на град. Това да не е кисело или сладко, че да стане отведнъж. Духът на кой да е град се усеща, когато се потопиш в него, а не когато минеш транзит, като да смениш линия на метрото.

И един въпрос: ама ти досега наистина ли не си бил в Пловдив?

Близо 24 часа останах и нещо не ме грабна. Видях се с една моя приятелка от града, така, че тя ме разведе доста из центъра и не само по него. 

Но може би малко време бях, знам ли....

Аз съм бил в Пловдив само като дете, но от тогава нещо не ми е харесвало и така ми е останало в съзнанието. 😊 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 23 минути , jul каза:

Това също е опция - дадено място да не ти харесва без конкретна причина. 

Веднага се сещам за едно - Столипиново. Еми, колкото и пъти да съм минавала транзит оттам, нещо не ме кефи 🙄🙄🤣

  • Смея се 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

дадено място да не ти харесва без конкретна причина

Потвърждавам. Моя милост съм така с В. Търново. Нищо в този град не може да ме грабне, развълнува, или каквото и да е.   

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.