Прескочи до съдържание

Пловдив - красота и история


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Българска народна банка (БНБ) представи сребърна възпоменателна монета за Пловдив - Европейска столица на културата.

Монетата е пусната в обръщение от 7 януари. Цената ѝ е 78 лева. Номиналната ѝ стойност е 10 лева. На лицето на монетата е изобразена емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата; околовръст надписи: „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“, годината на емисията „2019“ и номиналната стойност „10 ЛЕВА“. На гърба на монетата е изобразен Античният театър в Пловдив и околовръст има надписи: „ПЛОВДИВ“ и „ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА“.

image.png.f4828dec8a1c86f619fc4e8e45e32b74.png

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 13 минути , traveler каза:

А какъв беше статуса на танцьорките?:laugh:

 

Да ти кажа, хич не се види, много са на високо, хем ние гледахме откъм “Одеон”, от където е най - близо.:)))

Много са на високо.

Толкова си го  обичам този град, даже и в този вид и толкова се вълнувам, да се представим добре.:))))

Смахната работа:((((((

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Май за зрителя на място спектакъла,или там каквото се разиграва на сцената няма да е много ясно.

Дано направят филм със снимки с дронове и камери от различни места.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , traveler каза:

Май за зрителя на място спектакъла,или там каквото се разиграва на сцената няма да е много ясно.

Дано направят филм със снимки с дронове и камери от различни места.

Ти, кат внучката ми. Аз казвам, че това е нашият град и трябва да сме съпричастни, да се вълнуваме, да помагаме, да показваме на другите, колко е красив.

И тази кула, дето много не и разбирам смисъла, да я видим и да я харесаме.:)))

Пък тя не снима, щото: “ Бабо, те ще снимат с дрон и ще покажат  по телевизията...”

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

Ти, кат внучката ми. Аз казвам, че това е нашият град и трябва да сме съпричастни, да се вълнуваме, да помагаме, да показваме на другите, колко е красив.

И тази кула, дето много не и разбирам смисъла, да я видим и да я харесаме.:)))

Пък тя не снима, щото: “ Бабо, те ще снимат с дрон и ще покажат  по телевизията...”

И аз искам Пловдив да се представи отлично,така както заслужава, защото въпреки всичко е един прекрасен град.

А кулата е интересна.

 

Редактирано от traveler
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

На мен кулата много ми харесва, поне на снимки 🙂 Иначе разбрах, че е в средата на най-главния ви булевард.

Жалко, че нямам път към Филипополис и ще надзъртам тук за кадри от голямото откриване 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Откриването на Пловдив - Европейска столица на културата 2019 ще се предава на живо в интернет за всички, които нямат възможност да присъстват на мащабния спектакъл „Ние сме всички цветове“ в сърцето на града на 12 януари.
Началният час е 19:00 ч, като шоуто ще продължи един час.
Ето и линковете към каналите, през които ще се гледа на живо:
YouTube: https://youtu.be/Y2oQEtrOK1Y
Страницата на Пловдив 2019: www.plovdiv2019.eu 
„Нетера ТВ“: https://player.neterra.tv/plovdiv2019/player_bg.php
Българска национална телевизия: http://tv.bnt.bg/bnt1/16x9/

 

https://dariknews.bg/regioni/plovdiv/spektakylyt-nie-sme-vsichki-cvetove-shte-se-predava-na-zhivo-2141751

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

За състоянието на Пловдив и несвършените неща около откриването на Европейската столица на културата, през последния месец се писа много. И вероятно повечето са верни. Площадът е разкопан, подлезът под него вече доста време е затворен, движението в целия град е ужасно заради затварянето на главния булевард поради строежа на кулата.

И все пак Пловдив е красив, дори смятам, че тази дума е твърде слаба, за да опише това, което очите могат да видят. Пловдив е прекрасен, ако искаш да видиш хубавото в него, а не постоянно да критикуваш.

И което е по-важно - ако възприемеш Пловдив не само с очите, а със сърцето, не просто ще го харесаш, но ще се влюбиш в него и ще искаш да се връщаш постоянно. И винаги ще откриваш нещо ново. Което впрочем важи и за живеещите тук - аз се учудвам как мога да живея толкова години в този град и да научавам нови неща за него.

Няма да говоря за културата и историята, за храната и хората тук, мисля, че всеки знае по нещо.

Просто елате и ги вижте - за първи, десети и стотен път, няма значение. И няма да съжалявате!

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към коментар

Въпреки огромните критики, които Пловдив в момента търпи, заради безумната организация на Европейската столица на културата, той остава един от най-важните в българския туризъм. И как няма – дори лошото управление трудно могат да заличат огромните исторически, архитектурни и културни традиции на града. Не случайно той попадна в класациите за препоръки за туристи на две от най-престижните издания в света – CNN и The Guardian.

В своя статия „Гардиън“ определят Пловдив като „град на изкуството, науката и музиката“. От изданието не пестят хвалебствия, като казват, че той има големи планове за годината. Според медията туристите ще могат цяла година да се наслаждават на редица културни събития – театрални постановки, изложби, концерти и други. Те пишат, че „всичко започва на 11 януари с шоу от музика, светлина и танц“.

Пловдив 2019

Междувременно британската медия посочва и някои конкретни мероприятия, които ще се случат тази година. На „Гардиън“ е направило впечатление „Айляк парад“, който започва през 4 май, изложбата „Еврика!“ на музейко с научни открития на 19 и 20 век, фестивала Opera Open, който ще се състои юни и юли в Античния театър, както и фестивала Brexit Blues посветен на британската музика.

5519616366_96bcb76ced_b.jpg

Подобна статия написа и онлайн изданието на CNN, отново по повод „Европейска столица на културата“. Градът попадна в класаци за 19-те най-добри градове за посещение през 2019 година. „Пловдив, който е вторият по големина град в България, се готви да затвърди статуса си на водеща дестинация за градски туризъм в Европа, като и една от двете европейски столици на културата за 2019 година“.

„Известен с римските си руини, Пловдив освен това е бил любимо място на гърци и османци. Разположението му на кръстопът между изток и запад означава, че тук можете да намерите смесица от културни влияния, които са ясно изразени на места като Джумая джамия, чиято възраст е около 600 години и Чифте баня, датирана от османската епоха – баня от XVI век, в която сега се помещават експонати на модерното изкуство“, пишат от изданието.

От CNN пишат за фестивала Opera Open, квартал Капана и редица други забележителности на града.

 

Iztochnik: palatka.bg

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Докато се прибирах, преди малко,минах по Главната и безкрайно се изкефих,колко много хора има. Пред Общината,сварих симфоничен концерт.пред ДНА-то,детски групи,в разноцветна премяна,около Кулата,още в 18 - много хора.

Ето няколко снимки,преди събитието,което ще остане в историята на България.

И на форума.:)))

А в момента сме седнали в къщи,на по чаша вино и гледаме с удоволствие по БНТ1 

Е,някои от нас се просълзяват и подсмърчат:))))

IMG_20190112_165704.jpg

IMG_20190112_165414.jpg

IMG_20190112_165749.jpg

IMG_20190112_165829.jpg

IMG_20190112_165837.jpg

IMG_20190112_171525.jpg

IMG_20190112_171625.jpg

IMG_20190112_171810.jpg

IMG_20190112_171813.jpg

IMG_20190112_171953.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 16
Връзка към коментар

 

Имаме и гости от Матера - духовият оркестър Д’Амброзио.

http://bnr.bg/plovdiv/post/101067821/plovdiv-e-priatel-na-matera-i-rim-ot-hiladoletia

 

998165d81bbcb23181811d42622bf732.jpg
 

И който не е успял да види страхотната заря:

 

https://news.plovdiv24.bg/841618.html

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Гледам какво се случва по канала в youtube.

Ако знаете в чат-канала какъв хейт върви само. Това, българинът е много прост и завистлив човек и обръща внимание само на лошото.

В действителност, към настоящия момент, хората направо свършиха, но и времето е много студено. Не знам дали за откриването не следваше да има нещо по-семпло и после през пролетта или в началото на лятото да направят някакъв луд купон.

Ако бях в Пловдив щях да опъна половин ока ракия и да ида .... 

 

П.П. Тей де, аз ракията съм я опънал вече, но не съм в Пловдив ... 😅

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Е, не може да се угоди на всички. 

Разбира се, че ще има и хейтъри, както винаги.

 

Искам да ви припомня Пеньо Пенев:

 

“...Ще има пак звезди...и кучета ще има...

виещи към тях...като преди..”

 

След някоя и друга година, никой няма да помни, че Площадът е бил без плочки, Подлезът - затворен,  а Папската Базилика- недовършена.Всичко това ще се завърши, защото Пловдив много спечели, като беше избран .Много хубави неща се направиха, още предстоят.

Ще се помни, как Пловдив е бил ЕСК и още дълги, дълги години туристите ще идват тук, за да го видят. Защото Пловдив си има чар, има си история, има си и красота.

Каквото и да говорят хейтърите, това е истината. 

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар

Пловдив е най-красивият град в България за мен. Но той си е такъв и без да е ЕСК. Така че може би наистина трябваше да се постараят повече заради начинът, по който ще го видят навън точно сега. Не е до хейт, а че по-скоро не се възползват както трябва от позитивите на това събитие. 🙂

Редактирано от Тони
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Никога не съм била хайтър и винаги се опитвам да видя доброто. Вероятно откриването можеше да бъде направено по-добре или пък по-зле. Зависи от гледната точка, от предпочитанията или от професионализма на пишещия.

Но като човек, който го гледа на живо, въпреки студа, а след това и по телевизията, мога да кажа, че усещането беше съвършено различно. На мен определено ми хареса, не го намирам за тъпо и безсмислено, а нещо, което се струваше да се види.

Не по-малко важна беше светлината в очите на дъщеря ми и нейните приятелки-тийнеджърки, участници в откриването, които предишните дни стояха в студа на репетиции по няколко часа, но не се оплакаха нито веднъж. Тези деца ще запомнят откриването с кукерите, Теодосий Спасов, Валя Балканска, феерията от светлина, звуци и картини, с хилядите, събрали се да подкрепят събитието, и с това, че са били част от него. Това чувство на съпричастност и гордост от града си ще го предадат на децата си.

Та за мен не е важно само това, което видях вчера вечерта, важно е какво ще видим тепърва, а и какво ще остане като спомен и послание.  

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

След някоя и друга година, никой няма да помни, че Площадът е бил без плочки, Подлезът - затворен,  а Папската Базилика- недовършена.

Напротив - точно това ще помнят хората, защото това ще видят. Разбирам пловдивския патриотизъм, ама малко реализъм няма да навреди никому.

Градът беше обявен за ЕСК на 19 май 2015, което цифром и словом прави 3 години и половина за подготовка...

 

п.с. Мерси за обяснение, че понеже си споделям мнението съм хейтър. Пък аз си мислех, че му викат откровеност, то хейт било...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 44 минути , Edem каза:

Напротив - точно това ще помнят хората, защото това ще видят. Разбирам пловдивския патриотизъм, ама малко реализъм няма да навреди никому.

Градът беше обявен за ЕСК на 19 май 2015, което цифром и словом прави 3 години и половина за подготовка...

 

п.с. Мерси за обяснение, че понеже си споделям мнението съм хейтър. Пък аз си мислех, че му викат откровеност, то хейт било...

Beauty is in the eye of the beholder.

 

Всеки ще види това, което иска. Хейтърите ще видят плочките. Другите ще видят другото.

 

Като пловдивчанин, макар и емигрант в София, до вчера бях бесен за площада, за голямата базилика, за неработещото адекватно летище, за което смятам, че освен Тотев и държавата на централно ниво има много голяма заслуга. До вчера. От днес вече не.

 

Защото Пловдив го заслужава. Въпреки, че някой пловдивчани не го заслужават. Заслужава го заради хилядолетната си история, заради това, че английската преса ни отвори очите, че е най-старият жив град в Европа, а не българската (да не си помисли някой, че е от хейт, няма такова нещо). Ако повече хора се интересуваха от миналото му, така както се интересуват от плочките по площада, може би нещата щяха да бъдат различни.

 

Пловдив го заслужава заради хилядолетната си култура. Колко от хейтърите знаят колко епохи могат да се видят с една разходка под тепетата?

 

Пловдив го заслужава, защото още в средата на 19 век е обявен за съвременик на Троя и Микена. Заслужава го, защото е първият български град, в който започва да се заражда градска класа, не отделни богаташи, каквито е имало навсякъде, а цяла градска класа.

 

Заслужава го, защото е изстрадал много през историята си, заради това, че се отказва от статута си на столица на Източна Румения и защото именно там се случва Съединението - събитие без аналог в новата българска история, без разрешението на великите сили.

 

А хейтърите винаги ще ги има. Щото е по-лесно и не иска никава отговорност. Умираме да оплюваме всеки, стига да не става дума за нещо, което зависи от нас.

 

Можем да се гордеем, че Пловдив ще бъде европейска столица на културата, или да не се гордеем. Аз лично ще съм горд.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Zaro каза:

Можем да се гордеем, че Пловдив ще бъде европейска столица на културата, или да не се гордеем. Аз лично ще съм горд.

И какво,значи на който му пука  от това че за 3,5 години не можаха да оправят площада,не направиха ремонт на залата на филхармонията,сигурно няма и да построят галерията на Гладстон още няколко години и още доста недовършени и незапочнати,но обещани обекти, е хейтър и не се гордее с Пловдив и с това че е Европейска столица на културата.

Проблемът е другаде,но не му е мястото да спорим в този форум.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 17 часа, Radnev каза:

Гледам какво се случва по канала в youtube.

Ако знаете в чат-канала какъв хейт върви само. Това, българинът е много прост и завистлив човек и обръща внимание само на лошото.


😅

Това имах предвид, нямах предвид теб @Edem.

 

Всеки е свободен да мисли, каквото си иска. И да вижда, каквото си иска.

А, да каже някой, през месеца на културата през 1999, коя улица беше разкопана?

Никой  не помни, ама всички помнят Металика на живо, Горан Брегович с Оркестъра, Апокалиптика - на когото, каквото му е харесало.

И да, съгласна съм, че малко патриотизъм  не вреди, ако всички имахме  по малко, нямаше да сме на тоя хал.

Но това е друга тема.

преди 5 минути , traveler каза:

И какво,значи на който му пука  от това че за 3,5 години не можаха да оправят площада,не направиха ремонт на залата на филхармонията,сигурно няма и да построят галерията на Гладстон още няколко години и още доста недовършени и незапочнати,но обещани обекти, е хейтър и не се гордее с Пловдив и с това че е Европейска столица на културата.

Проблемът е другаде,но не му е мястото да спорим в този форум.

Еее, недей така де. И много неща се направиха. Лошото е, че трябваше по - рано да започнат, ама, това е положението.

Радваме се на това, което имаме.

Пък, като се довърши и останалото, ще се радваме още повече.:)))))

Викам, да спираме с негативите , че има за хвалене:))))))

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Децата снощи бяха в Капана и рекоха, че било голям купон, с  музика и танци до зори:))))

 

68BDC927-4043-4530-8A76-06C2E6DC9DBD.jpeg.1467669f5fd321613a60fcc1015993db.jpegC46D5C35-1C7B-46DB-998E-F3CEAC53E25F.jpeg.60224a5488b87969a154d1491e850d04.jpeg

 

 

Ето и фото репортаж на Георги Матов:

 

http://www.kapana.bg/ulitza/item/13077-капана-празнува-европейска-столица-на-културата-галерия

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

кукерите, Теодосий Спасов, Валя Балканска...кукерите, Теодосий Спасов, Валя Балканска...кукерите, Теодосий Спасов, Валя Балканска... и така до края на света. От векове за векове, както се казва. Ако добавим малко лютеница и някой и друг розов цват, получаваме универсалната рецепта за откриване и закриване на кое да е събитие в България.

Нека да изчакаме края на това мероприятие, после ще можем да си говорим по същество кой с какви спомени ще остане.

Аз гледах откриването по телевизията и не останах впечатлен. Разбира се, бяха постъпили умно, като скриха разрухата около сцената в мрак.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.