Прескочи до съдържание

Идея за нетрадиционна екскурзия: Чернобил


stoyan.gotsev

Препоръчани мнения

Здравейте, гледайки едно предаване по телевизията ми хрумна, че едно посещение на ядрената централа в Чернобил и призрачния град разположен до нея - Припят би било доста интригуващо.

 

Така да се каже това е една доста нетрадиционна туристическа дестинация, но ще се съгласите с мен- заслужава си човек да я посети въпреки, че това би създало смесица от различни чувства у всеки.

 

На фона на изгодните полети на УизЕр по линията София - Киев Жулияни тази идея става още по-лесно осъществима. Виждам, че АЕЦ Чернобил се намира на 150км северно от Киев съвсем близо до границата. Поразгледах и видях, че се организрат и еднодневни турове, които обаче са на цени от по $150, което е може би равностойността на полетите и нощувките взети заедно (или поне за тези от нас, които почти всеки път "крадат" билетите на Уиз на смешни цени), та ми се вижда скъпичко. Ето и малко линкове:

http://www.tourkiev.com/chernobyltour/

http://www.chernobyl-tour.com/english/48-one-day-trip-to-the-chernobyl-zone-and-prypyat-town.html

http://tour2chernobyl.com/

 

Надявам се, че в рамките на 2013г. ще го посетя, макар, че имам и други набелязани дестинации и шанса е малък. Междувременно някой ако има повече информация или пък знае дали има начин да се посетят Чернобил и Припят без тези организирани турове (с цел спестяване на голяма част от тези $150, които искат за да те раведат) нека сподели.

 

Благодаря Ви за вниманието!

Връзка към мнение

Имам я същата идея в главата, но ще остане или за много късната есен или за идната пролет. Дано още ги има полетите до Киев. 

 

Положението е малко като в Северна Корея, не може без тур. Няма как да те пуснат да се размотаваш там сам нагоре-надолу :) И цените май ориентировъчно бяха точно такива, каквито ти си видял. Цената може да плава нагоре-надолу в зависимост от размера на групата. 

 

Имаше някакъв хостел, който беше популярен с организиране на евтини и добри турове, но го нямам в момента под ръка. 

Връзка към мнение

...заслужава си човек да я посети въпреки, че това би създало смесица от различни чувства у всеки.

За заслужаването - заслужава си. У мен би предизвикало само спомени от детството (баси колко злокобно прозвуча) :D .

Всъщност горе долу същите чувства, поради които искам да отида до СК. Което пък, от друга страна, ще е и добра тренировка преди отиването точно до страната на великия вожд. :)

Абе с една дума съм за. Пък и украинките...  :imsohappy:

Връзка към мнение

И аз съм за :)

 

Да вземем да заформим една групичка и примерен план за действие? За разлика от СК тук е доста поносимо финансово и лесно за реализиране.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Аз организирам група за началото на Октомври
има "low cost"  билети на "wizz air" (80лв)

от таксата за Чернобил няма как да се спести (150 $) (по-голяма група е по-евтино )
ако някой има интерес да пише тук :)

Връзка към мнение

Аз организирам група за началото на Октомври

има "low cost"  билети на "wizz air" (80лв)

от таксата за Чернобил няма как да се спести (150 $) (по-голяма група е по-евтино )

ако някой има интерес да пише тук :)

 

Добре дошъл :) Какво се има предвид под организирам група, търсиш компания или? Генерално хората тук предпочитат сами да се оправят :)

Връзка към мнение

Просто съм организирал седем приятели и реших да пиша тук ако някои желае да се включи 
все пак относно трипа в чернобил (колкото повече - толкова по евтино) !!!  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

какво се случи с вашето пътуване?

ако сте го осъществили пишете мнения а ако не сте аз съм твърдо зад идеята ако някой се заеме да го организира както пишеше по горе аз съм вътре...

ако има заинтересовани може да ми пишете и на nikotinb@abv.bg

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...

ако искаш може да организираме нещо аз съм готов . 

само че не знам как ще минем през пропусквателните пунктове защото четох някаде че за да те пуснат триабва да имаме водач.

Връзка към мнение

Без водач не става, достъпа е строго ограничен и се допускат само лицензирани оператори. Подобно е на схемата на Северна Корея, където много фирми на практика продават един продукт, който на място се предлага само от държавата. Така са и чернобилските екскурзии, до колкото знам водачите на територията на комплекса са представители на държавно тур дружество, останалите само препродават техния продукт. Може и да бъркам, но със сигурност не може да влезеш самосиндикално и със сигурност не можеш да се отделяш извън начертания маршрут. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз в крайна сметка се отказах да отменям полетите си до Киев и ще посетя Чернобил на 01 Юни. После ще докладвам каква е ситуацията.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Аз също съм доста запален на тема Припят. Но има ли някой информация за достъпа, има ли някакви ограничения с възрастта, понеже когато споделих със семейството, 14-годишния ми син поиска и да дойде и аз не знам какво да му каже може ли не може ли. Така де въпроса ми е дали ще го допуснат да влезе или ще трябва да чака още 4 години ?  :)

Редактирано от Petyr
Връзка към мнение

Аз също съм доста запален на тема Припят. Но има ли някой информация за достъпа, има ли някакви ограничения с възрастта, понеже когато споделих със семейството, 14-годишния ми син поиска и да дойде и аз не знам какво да му каже може ли не може ли. Така де въпроса ми е дали ще го допуснат да влезе или ще трябва да чака още 4 години ?  :)

 

Има ограничение от 18 години, наложено от държавата. Ще чака :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

А аз вече си броя дните до 01 Юни, когато ще посетя Чернобил и Припят. Знамето на магеланците да се приготвя за ударна доза радиация ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Вчера си пусках тематични филмчета за Чернобил и се замислих, че наистина е интересна, макар и зловеща дестинация, все пак е част от историята, както примерно е музея в Аушвиц.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Георги Матеев

Днес получих имейл от агенцията, която организира Чернобилския ми тур на 01 юни.

 

Като бонус към Припят/Чернобил организират допълнително и безплатен тур на барикадите на Киев, които явно още седят по улиците там.

 

Звучи ми доста интересно... нямам търпение да се озова в центъра на събитията  :)

 

post-1175-0-89310700-1400088337_thumb.jpg

Връзка към мнение

Днес получих имейл от агенцията, която организира Чернобилския ми тур на 01 юни.

 

Като бонус към Припят/Чернобил организират допълнително и безплатен тур на барикадите на Киев, които явно още седят по улиците там.

 

Звучи ми доста интересно... нямам търпение да се озова в центъра на събитията  :)

 

attachicon.gifbarricades.jpg

А пресъздаване на баталните сцени със снайперистите и взимане на лично участие в тях предвиждат ли? ;)

Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз виках, че ще ги отказват пък то какво било...

 

Ти пък, защо да ги отказват след като могат да направят лек бизнес и от барикадите, така и така хората са се морили да ги строят и революция да правят :)

 

А пресъздаване на баталните сцени със снайперистите и взимане на лично участие в тях предвиждат ли? ;)

 

Надявам се не  :biggrin: След 2 седмици ще докладвам...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Георги, за радиационната защита не мога да помогна, ама си бях приготвил бронирана каска за киевската екскурзия. :)  Моята се провали и мога да я търкулна към теб.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Георги, за радиационната защита не мога да помогна, ама си бях приготвил бронирана каска за киевската екскурзия. :)  Моята се провали и мога да я търкулна към теб.

 

Аз си взех анти-радиационен костюм, давай и каската насам и ще имам пълен комплект  B)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.