Прескочи до съдържание

Престой Доха 10 часа какво да планирам от сега


paskaleva

Препоръчани мнения

Здравейте, 

 

предстой ми пътуване през далечния декември 2016 до Занзибар  с Qatar Air.Връщането е на 03.01.2016 и имаме престой позволяващ ни ползването на трансфер хотел и храна за сметка на авиокомпанията. Вероятно ще разполагам с не -повече от 6 часа в Доха.

Четох за туристически обиколни автобуси. Моля ако някой може да ме посъветва от сега да се ориентирам, за да оползотворя тези часове.

Имате ли инфо кои хотели основно се ползват при този вид настаняване и изобщо каквато информация имате ще ми бъде полезна.    

Благодаря.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като цяло доста скучна дестинация се очертава :(

До сега не съм ходила в Доха, но ми предстои една седмица служебно пътуване до там Февруари и имам чувството, че от пръстите си ще смучам местата, които да отида да видя.

На пръв поглед лично за мен си заслужават единствено района на Souq Waqif (пазара с животните и улицата с характерните ресторанти), както и Museum of Islamic Art. Според Google Maps двете са на пешеходно разстояние от около 18-20 мин (1,4 км) и са от страната на летището. Т.е. там спокойно могат да се изгубят 2-3 часа за разглеждане + ако седнете някъде за едно хапване и ето ти престоят от 5-6 часа минал.

Дано да има какво да споделя като се върна :)

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

paskaleva,

за съжаление моето пътуване до Доха се отлага за сега. Няма да мога да помогна с полезна информация на този етап. :(

Сигурна съм, че каквото и да попадне в програмата, ще е по-разнообразно от чакане на летището с часове.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

И все пак да споделя моят скромен опит от Доха. Първо да уточня, че пътуването ми беше служебно и всичко с визата, хотела и престоят беше предварително организирано без мое участие. Т.е. за всички детайли се погрижиха от Катарски авиолинии. Спокойно се обръщайте към тях, ако нещо с организацията не е ясно.

 

Няма да се впускам в обяснения за летището, там нещата са ясни.

 

Валутата им е фиксирана към долара ( 1 USD = 3.64 QAR ). Почти няма разлика дали ще смените пари на летището или някъде в града. По хотелите обаче е доста неизгоден курса. На Souq Waqif има чейндж, аз там смених. Сканираха ми паспорта преди да ми дадат парите. За първи път ми се случва. На повечето места приемат плащане с карта без проблем. Някъде приемат и плащане направо в долари, но първо трябва да се попита.

 

Разстоянията за шофиране не са много големи, обаче карат опасно и не признават пешеходни пътеки. Препоръчвам придвижването да става с такси. Хем да не се чуди човек как да се ориентира в навалицата, хем да става по-бързо. Давам пример – от хотела до сука бяха някъде към 5 км и платихме 10 риала, т.е. малко по-малко от 5 лв. за дневна тарифа. На отиване към сука таксито беше от легалните, но на връщане вечерта се прибрахме с копърка  :lol:  Първо се качихме в една и като обади цената започна един пазарлък да сваля, обаче не ми хареса колко смъкна и слезнахме. Веднага спря друга копърка и с този чичка вече успяхме да се споразумеем, та ни метна за 15 риала за същото разстояние.

Тези копърки са добър вариант в случай, че искате да ги наемете като личен шофьор за целият престой (ден) в Доха като се договорите за цена, а той да ви чака и да ви кара от място на място. Иначе другият вариант е с организираното бусче на Катарците, но не съм сигурна каква свобода дават за разглеждане, мотаене и евентуално хапване някъде или бързат да приберат групата на летището.

Още една опция има – от летището с такси до Souq Waqif и от там тръгва „Doha Bus“ (първа спирка). Техният вариант на hop on , hop off бусчетата. Цената за възрастен за 24ч дневен е 180 QAR (деца от 5 до 15 г. - 90 QAR; семеен [2ма възр. + 2 деца] - 455 QAR). Има и вечерен бус, тръгва в 19:30ч. / 90 мин като за възрастен цената е – 95 QAR; деца - 45 QAR; семеен - 235 QAR. За всеки случай слагам и линка, за който се интересува: http://dohabus.com/new/ 

 

Често казано останах малко със смесени чувства относно забележителностите им. Първо, че се броят на пръстите на едната ми ръка и второ сравнявам мястото с Дубай, тъй като бях там минала пролет и спомените все още са пресни, но имам чувството, че се опитват да направят copy – paste на дубайските забележителности. Абсолютно идентични идеи за изграждане на изкуствени острови (фигури) във водата; новият „лъскав“ квартал с небостъргачите, „старият“ пазар със златата му и тем подобни джунджории и не на последно място, големите „забележителности“ като МОЛ еди-кой си например  :lol:  Всичко е в пъти по-малки размери от дубайските разбира се. Личи си, че тепърва започват да развиват града като туристическа дестинация и за момента няма с какво много много да се похвалят.

 

В резюме да кажа, че ако много ви се разглежда града и желаете да се възползвате от тази опция на QR , 6 часа ще са напълно достатъчни. Лично според мен не си заслужава да се разглежда като отделна дестинация. Може би единствено покрай световното по футбол, но не знам как ще стои въпроса с алкохола тогава. Освен по хотелите и то на доста солена цена, другаде почти не може да се намери. Сух режим отвсякъде  :blink:  Та по-добре Дубай, отколкото Доха ;)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

 

 

В резюме да кажа, че ако много ви се разглежда града и желаете да се възползвате от тази опция на QR , 6 часа ще са напълно достатъчни. Лично според мен не си заслужава да се разглежда като отделна дестинация. Може би единствено покрай световното по футбол, но не знам как ще стои въпроса с алкохола тогава. Освен по хотелите и то на доста солена цена, другаде почти не може да се намери. Сух режим отвсякъде  :blink:  Та по-добре Дубай, отколкото Доха ;)

До колкото разбрах там алкохол може да се намери наистина само по хотелите, но не във всички (само най-елитните) и не всякакъв алкохол.

За световното планират да построят "пиянски център" :alcoholic:  :lol: , голямо заградено пространство (точно до публичния плаж в Доха мисля), където ще е разрешена продажбата и употребата на алкохол (сайдер и нискоалкохолна бира сигурно :P )...

Връзка към мнение

 

 

Валутата им е фиксирана към долара ( 1 USD = 3.64 QAR ). Почти няма разлика дали ще смените пари на летището или някъде в града. По хотелите обаче е доста неизгоден курса.

 аз смених на летището и там ми взеха комисионна  :mad:  от 15 QAR (7 лв), за която не ти казват предварително... - това беше некоректно :angry: , ама викам "айде, от мен да мине..."

Връзка към мнение

До колкото разбрах там алкохол може да се намери наистина само по хотелите, но не във всички (само най-елитните) и не всякакъв алкохол.

За световното планират да построят "пиянски център" :alcoholic:  :lol: , голямо заградено пространство (точно до публичния плаж в Доха мисля), където ще е разрешена продажбата и употребата на алкохол (сайдер и нискоалкохолна бира сигурно :P )...

Някак си не ми го побира акъла как ще натикат западноевропейци в заградено пространство и САМО там ще им дадат пиячка. И дето казваш ти, кой знае каква мътна вода ще е :sarcastichand:

 

 

 аз смених на летището и там ми взеха комисионна  :mad:  от 15 QAR (7 лв), за която не ти казват предварително... - това беше некоректно :angry: , ама викам "айде, от мен да мине..."

 Наистина това е долно от тяхна страна. Не е лошо да се пита предварително. Гарантирам за сука обаче, защото с/у 100 долара ми дадоха точно толкова, колкото си трябваше и нито цент по-малко, нито каквато и да било комисионна.

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Чудех се и аз в коя тема за Доха да се намеся...

Очерава ми се 15ч престой с кацане в 17 и нещо, така че безплатният тур би бил много на късмет.

Ако не стане, доколкото разбрах не мога да взема виза на място, т.е. ако искам да ми е сигурна разходката в Доха, тогава трябва да се отказа от идеята за тура и да залагам на виза и хотел от тук.

Ясно е, че не ми се полагат, питах ги все пак, ама не.

Вариантите са 2 два - 120$ на човек от офиса в Софиа за виза+хотел 3 зв.+трансфер или онлайн от сайта на катарците - https://discoverqatar.qatarairways.com/qa-en/stopover/

Вторият вариант изглежда по-евтин. Някой правил ли го е онлайн през сайта?

Притеснява ме да не пропускам някоя подробност, като започна да запазвам ми иска първо да си платя хотела и чак след това се кандидатства за виза, после може и още нещо да изникне, няма как да се провери, за това питам?

Връзка към мнение

Вторият вариант изглежда по-евтин. Някой правил ли го е онлайн през сайта?

Притеснява ме да не пропускам някоя подробност, като започна да запазвам ми иска първо да си платя хотела и чак след това се кандидатства за виза, после може и още нещо да изникне, няма как да се провери, за това питам?

 

Аз през сайта правих стоповера. Виза не следва да ти откажат, защото резервацията е през тях, от предвидените хотели. Съответно тя е основанието да гарантират за теб :) Всъшност единственото неудобно е, че чакаш няколко дни да ти пратят одобрението, но нещата се случват само онлайн - има страничка за проверка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз през сайта правих стоповера. Виза не следва да ти откажат, защото резервацията е през тях, от предвидените хотели. Съответно тя е основанието да гарантират за теб :) Всъшност единственото неудобно е, че чакаш няколко дни да ти пратят одобрението, но нещата се случват само онлайн - има страничка за проверка.

Tи кой хотел си избра? Кой район на Доха препоръчваш?

Връзка към мнение

Tи кой хотел си избра? Кой район на Доха препоръчваш?

Гледах да съм близо до сук-а, понеже той ми беше в плановете. Хотелчето не беше нищо особено, ще погледна за името. А иначе районът по крайбрежната е идеален. И за пеша става вечер :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

ако искам да ми е сигурна разходката в Доха, тогава трябва да се откажа от идеята за тура и да залагам на виза и хотел от тук.

Ясно е, че не ми се полагат, питах ги все пак, ама не.

Кой пита - българския офис ли?

 

За последния ми катарски полет с 10 часа транзит в Доха питах предварително софийския офис дали ми се полага безплатен хотел - категорично НЕ.

 

На място в Доха попитах отново на гишето (сори, не вярвам на никакви бг офиси) и познай какво - 20 минути по-късно имах ваучер за безплатен хотел, трансфери и виза. Полагало ми се по всички параграфи...

 

Та не приемай всичко на юнашко доверие. Понякога в бг офиса не са съвсем наясно, не се случва за първи път.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Кой пита - българския офис ли?

 

За последния ми катарски полет с 10 часа транзит в Доха питах предварително софийския офис дали ми се полага безплатен хотел - категорично НЕ.

 

На място в Доха попитах отново на гишето (сори, не вярвам на никакви бг офиси) и познай какво - 20 минути по-късно имах ваучер за безплатен хотел, трансфери и виза. Полагало ми се по всички параграфи...

 

Та не приемай всичко на юнашко доверие. Понякога в бг офиса не са съвсем наясно, не се случва за първи път.

И аз не им вярвам, обаче не успявам да ги прескоча. Питах Gotogate, от тях ми е билетът, но ме отсвириха и ми казаха да питам катарците, а те пък от сайта препращат по офисите в държавите, не откривам нещо като централен контакт. Може би трябва да пробвам да пиша на офиса в Доха. За на място е вариант, обаче ако не стане си оставам на сухо.

Според сайта им не ни се полага на българите visa on arrival, обаче явно на теб са ти дали.

Връзка към мнение
Георги Матеев

И аз не им вярвам, обаче не успявам да ги прескоча. Питах Gotogate, от тях ми е билетът, но ме отсвириха и ми казаха да питам катарците, а те пък от сайта препращат по офисите в държавите, не откривам нещо като централен контакт. Може би трябва да пробвам да пиша на офиса в Доха. За на място е вариант, обаче ако не стане си оставам на сухо.

Според сайта им не ни се полага на българите visa on arrival, обаче явно на теб са ти дали.

Ако си член на Privilege Club мога да ти дам техен щатски номер, който се набира безплатно от Скайп и да ги питаш директно. Така е най-сигурно за да не гадаеш до последно.

 

Visa on arrival не се полага на българи, с изключение на случаите, в които имаш право на безплатен хотел и авиокомпанията урежда всичко на място - тогава няма никакви пречки. На мен ми направиха визата за 20-ина минути.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Не съм член на Privilege Club, аз карам с членството на American, че преди време ми се струваше най-изгодно, сега вече не е така, ама карам по интерция. Сега им писах на някакъв ценрален имейл, дано не го завъртят пак през българския офис. АКо има развитие ще пиша, би било полезно и за хората след мен, но нямам големи очаквания.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

На мен от българския офис ми казаха, че плащаш 125 долара за хотел и трансфер и пак има вероятност да ти откажат виза ако така си преценят. Парите не се възстановявят. Затова се отказах да рискувам. Аз имам 15 часа престой, хотел не ми се полага и затова единствената ми надежда е да се вредя за безплатния тур. Онлайн стоповъра като гледах цените на хотелите плюс кандатурата за виза, излизаше доста повече от 125 долара. Прецених, че не си заслужава за няколкото часа сън. Мисля, че първо трябва да имаш платен/ резервиран? хотел и тогава да кандидатстваш за визата, а сумата за разглеждане също не се връща при отказ. Добре са го измислили арабите.

Връзка към мнение

Кой пита - българския офис ли?

 

За последния ми катарски полет с 10 часа транзит в Доха питах предварително софийския офис дали ми се полага безплатен хотел - категорично НЕ.

 

На място в Доха попитах отново на гишето (сори, не вярвам на никакви бг офиси) и познай какво - 20 минути по-късно имах ваучер за безплатен хотел, трансфери и виза. Полагало ми се по всички параграфи...

 

Та не приемай всичко на юнашко доверие. Понякога в бг офиса не са съвсем наясно, не се случва за първи път.

 

Георги Матеев, може ли по-подробно. Кое гише, къде точно, щото предполагам, че летището в Doxa е огромно. Ние ще имаме около 10 часа престой от Истанбул за Мале. Предварително благодаря. Обещавам да ти донеса мидичка от Малдивите другия февруари. :)

Като купувах билетите аз се регистрирах в  Privilege Club - трябва ли и жена ми да я регистрирам ...

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Георги Матеев, може ли по-подробно. Кое гише, къде точно, щото предполагам, че летището в Doxa е огромно. Ние ще имаме около 10 часа престой от Истанбул за Мале. Предварително благодаря. Обещавам да ти донеса мидичка от Малдивите другия февруари. :)

Като купувах билетите аз се регистрирах в  Privilege Club - трябва ли и жена ми да я регистрирам ...

 

Когато слезнеш от полета отиди до транзитния секюрити чек (но не го минавай) и се огледай - гишетата са точно срещу скенерите за проверка. Не можеш да се объркаш, други гишета там въобще няма.

 

За жена ти има 2 варианта.

 

1) Правиш й отделен Privilege Club акаунт и тя си събира мили отделно от теб.

 

2) Чрез твоя Privilege Club акаунт я номинираш за семеен член и когато получите одобрение нейните мили ще идват директно при теб, един вид това става семеен акаунт. Имай предвид обаче, че при тази опция ще се наложи да пратиш брачно свидетелство на катарците, не признават нищо друго като доказателство.

 

Вариант 1 има смисъл само, ако летите по-често - иначе милите ви най-вероятно ще изгорят преди да може да ги ползвате. Препоръчвам ти вариант 2, така имате по-голям шанс да съберете мили за някой награден билет.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А може да избереш и друга програма, на авиокомпания от Oneworld и да събираш милите там.

ПП Малко теория има тук: http://magelanci.com/topic/2000-програми-за-лоялни-клиенти/

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Когато слезнеш от полета отиди до транзитния секюрити чек (но не го минавай) и се огледай - гишетата са точно срещу скенерите за проверка. Не можеш да се объркаш, други гишета там въобще няма.

 

За жена ти има 2 варианта.

 

1) Правиш й отделен Privilege Club акаунт и тя си събира мили отделно от теб.

 

2) Чрез твоя Privilege Club акаунт я номинираш за семеен член и когато получите одобрение нейните мили ще идват директно при теб, един вид това става семеен акаунт. Имай предвид обаче, че при тази опция ще се наложи да пратиш брачно свидетелство на катарците, не признават нищо друго като доказателство.

 

Вариант 1 има смисъл само, ако летите по-често - иначе милите ви най-вероятно ще изгорят преди да може да ги ползвате. Препоръчвам ти вариант 2, така имате по-голям шанс да съберете мили за някой награден билет.

10x. Супер си. На мен не ми е за милите, а за това да не обвържат съпортването ми за тези 10 часа с членството. Иначе, едва ли ще летя с тях толкова много, че да натрупам мили.

 

:) Всъщност, аз и преди ти бях предложил да ме осиновиш. - ти ще вземеш моите мили, а аз ще се надявам да ме вземеш на някой от твоите полети. :)

Връзка към мнение

Аз имам въпрос за гишето за Complimentary Doha tour. Колко ро-рано трябва да се наредя там, ца да имам шанс да се запиша за първия тур? Снощи на път за Мале го огледах хубаво но нямаше пейки отстрани или нещо друго. Странно ли ще ме гледат ако просто седна там и чакам? Мисля, че някъде към 01 пристигам на връщане. Мерси

Връзка към мнение

Моя опит показва, че 15 минути след отваряне на гишето места вече няма. Два часа преди отварянето нямаше никой пред гишето. Около това време започват да пристигат доста самолети и все някой ще се нареди. Предполагам, че около 5 сутринта все още ще "има места" на опашката.

Връзка към мнение

Аз имам въпрос за гишето за Complimentary Doha tour. Колко ро-рано трябва да се наредя там, ца да имам шанс да се запиша за първия тур? Снощи на път за Мале го огледах хубаво но нямаше пейки отстрани или нещо друго. Странно ли ще ме гледат ако просто седна там и чакам? Мисля, че някъде към 01 пристигам на връщане. Мерси

За същите гишета (тези на Георги Матеев) ли става въпрос. Pls, повече подробности.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.