Прескочи до съдържание

Банкови влогове с добри условия (добра лихва)?


Фил

Препоръчани мнения

Имаме си във форума много хубава и много полезна тема за различните кредитните карти от различните банки, в която тема се намира много богата информация по въпроса.

А тук искам да помоля да се сподели информация за това къде се намират добри условия(лихви) по влогове.
Ясно е, че последно време лихвите значително паднаха, което е добре за хората, на които предстои да взимат кредит, но пък за парите на влог ситуацията е обратната.
Та въпросът ми е - като се случи човек да спастри някой лев от някой хонорар, къде е изгодно да го сложи на топло, докато дойде време да го изхарчи за някое готино пътуване?  :rolleyes:

Връзка към мнение

Никъде, Фичо. Процент-процент и половина е лихвата навсякъде, даже и по-малко. Само ако затвориш парите за 24-36 месеца, може да получиш малко повече.

В момента парите в банка едва ли покриват и инфлацията, какво да говорим за печалба.

По-добре купувай нефт :)

 

...Или ценни книжа, или някоя подценена валута, или злато...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

...Или ценни книжа, или някоя подценена валута, или злато...

Не ми се занимава с инвестиции, трябва да е бързоликвидно ...

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Така е. Лихвените проценти по влогове са символични. Аз все пак не изневерявам на обслужващата банка и поддържам там един срочен влог, който сигурно като изтече ще замине по предназначение извън страната. Иначе инвестирах във взаимни фондове миналата година. За един месец бях напред с около 10%. Година по-късно съм назад с може би 5%. Извод? Свободни пари има налични навсякъде, а търсенето е слабо. Инфлацията убива спестяванията, но като не сме рискови играчи е по-добре да вържим парите в банки или взаимни фондове, където и да не спечелим поне ще загубим по-малко отколкото под дюшека...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Та въпросът ми е - като се случи човек да спастри някой лев от някой хонорар, къде е изгодно да го сложи на топло, докато дойде време да го изхарчи за някое готино пътуване?  :rolleyes:

 

Купи си апартамент и го давай под наем на магеланци от цял свят B) С половината от хонорара. Другата половина си я харчи на воля.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не ми се занимава с инвестиции, трябва да е бързоликвидно ...

 

Купувай ракия :P

 

Аз мисля, че няма проблем, ако накупиш от някоя валута сега, след време, когато е поскъпнала, да идеш до обменното бюро и да обърнеш обратно в левове - от това по-ликвидно...

Въпросът, разбира се, е коя е тая ми ти валута.

 

В момента банката можеш да я считаш за охраняем паркинг за парите ти, нищо повече.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз мисля, че няма проблем, ако накупиш от някоя валута сега, след време, когато е поскъпнала, да идеш до обменното бюро и да обърнеш обратно в левове - от това по-ликвидно...

Не, няма никакъв проблем, освен един - ако, когато отида до обменното бюро, валутата вместо да е поскъпнала, е поевтиняла.   ;) 

(Не си падам по форекс.)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Лихвите по депозитите, в момента, са меко казано смешни. Но това е положението...Спомням си преди години, че по едно време надхвърляха 10%. Сега над 2% лихвен процент се смята за висок. TBI дават около 2,2%, ЦКБ до скоро и даваха над 2%, но есента ги намалиха на 0,8%.

Друг вариант са доброволните пенсионни фондове. При някои доходността е наистина много добра. Но там пък главницата не се гарантира от държавата...

Редактирано от Eti*
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всеизвестен факт във финансовите среди е, че Пиреус от много време стоят на тезгяха за продан, но нещо никой не иска да ги купи. Раздали са ужасно много лоши кредити и са на загуба. Та там малко не се знае, знае ли се.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ами ПИБ два пъти за инжектирани с държавни пари, за да не се срине изцяло банковата система в България. Сега уж ги връщали, дано да е така. Междувременно влязох в страниците на няколко банки да им разгледам лихвените бюлетини. Ами, то такова животно като лихвен процент по депозит, започващ с числото две, няма :blink:

Връзка към мнение

Чуждоземните (уж, по-стабилни) банки вече почти никаква лихва не дават, може скоро и такса да зимат за това, че ти пазят парите. А и да не забравяме за 8 % данък лихва.

Редактирано от bad kid
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Най-добрият съвет! :) Недвижим имот... 

Изглежда не ме разбрахте - не за това е темата.  ;) 

Имаше си друга тема   - за инвестиции и там се обсъждаха различни варианти - акции, опции, деривати, облигации, застраховки живот, взаимни фондове, недвижимости, злато, сребро, монети, даже спомени ... и пр.

 

В тази тема питам като има някой лев, който, естествено няма да е в буркана или дюшека, на какъв влог да се сложи.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Принципно не обичам да давам съвети на хората как да си инвестират парите.

 

Но както покупката на ценни книжа е труден процес който трябва да се анализира, така и покупката на недвижим имот.

 

Недвижимия имот не е някаква магическа безрискова инвестиция.  Да недвижимия имот може да го видиш да го докоснеш и това на психологическо ниво да ти носи някаква сигурност, но както и всяка друга стока недвижимите имоти се влияят от търсенето и предлагането.

Редактирано от Nikola Simeomov
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Изглежда така, сякаш в тази тема пиша на санскритски.  :biggrin: 
 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 8
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Изглежда, че в тази тема пиша на санскритски.  :biggrin:

 

Гледай сега, ако си много на зор и лихвено число около единица не те устроява, винаги можеш да прехвърлиш свободните средства по моя сметка. За какво са приятелите иначе? :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изглежда, че в тази тема пиша на санскритски.  :biggrin: 

 

 

Забрави за банките... По 500 евро банкноти в найлонови пликчета, после в кайма и във фризера на хладилника.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Забрави за банките... По 500 евро банкноти в найлонови пликчета, после в кайма и във фризера на хладилника.

Остарявам и започвам да забравям вече, така има опасност да ги бастисам някой ден на мусака.  ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Изглежда, че в тази тема пиша на санскритски.  :biggrin: 

 

 

Не бе, човек :) Просто добри лихвени проценти НЯМА и вместо поне аз да повтарям едно и също, си упражнявам с усмивка идейността - щото аз само идеи имам - пари йок. Да ти казвам ли къде са   :biggrin:

Връзка към мнение

Не бе, човек :) Просто добри лихвени проценти НЯМА 

Това, че лихвите паднаха, струва ми се е ясно на всички и даже съм го отчел още в уводното мнение, но все пак 2 > 1.5  и Eti* и bad kid ми помогнаха с мненията си къде да погледна. 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Най-добре в ПИБ, но не исках да слагам там, че жената има там един и да не увиснем в един момент...

В момента имам един влог в ОББ на 0,9%, вече няма толкова високи :) Далаверата от него е, че ти отменя таксата поддръжка на разплащателната сметка, което е 2лв на месец, което е доста повече от лихвата :)

Сега пък сложих едни на 0,05% в Уникредит, с което бих всички рекорди :P

До един месец ще влезнат по кредитната карта за погасяване на билети и хотели. Разхвърлям ги по краткосрочни депозити, да не ми стоят по сметката, докато им дойде реда за изхарчване...

 

За повече инфо- прочети ми подписа :P

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Днес проверих в ПроКредит Банк и там от 1 март депозити за три месеца се преустановят. Годишните срочни депозити минават на 0.50% лихва, което е нищожно малко. 

Да не споменавам, че след една година се очаква клиентът да плаща на банката за това, че му пази парите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.