Прескочи до съдържание

Банкови влогове с добри условия (добра лихва)?


Фил

Препоръчани мнения

Фичо, сега ги оглеждам и аз по-подробно. В ЦКБ за 24 месеца е 2,2%. Ти вече си преценяваш за какъв срок искаш да ги "замразиш". От друга страна Пиреус дават 1,9% за 12 месеца. До 100 000 са ти гарантирани от държавата, така че не е страшно. Говоря ти от позицията на човек, който имаше пари в КТБ :P

Редактирано от Eti*
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За повече инфо- прочети ми подписа :P

Подписът ти е чудесен !  :)  Пари не събирам.   :no: 

А в този ред на мисли (от подписа ти) има и един друг лаф, ама ще ти го обадя на лични, че е леко нецензурен  :biggrin: .

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Днес проверих в ПроКредит Банк и там от 1 март депозити за три месеца се преустановят. Годишните срочни депозити минават на 0.50% лихва, което е нищожно малко. 

Да не споменавам, че след една година се очаква клиентът да плаща на банката за това, че му пази парите.

Швейцарците от много години практикуват това с плащането от клиента.

Навсякъде се чува, че ще искат пари банките, за да пазят парите на хората..

Връзка към мнение

Фичо, и аз от доста време периодично се замислям по твоя въпрос. Преди беше лесно, търкалях от години 2-3 срочни депозитни влога от банка в банка, която даваше най-висок лихвен процент в съответния момент. Най-лесният инструмент за сравняване беше, и все още е този:
http://www.moitepari.bg/Depoziti/Depoziti.aspx

не допускам да не го знаеш, но все пак да го има в темата ти.

Данните се актуализират сравнително редовно, понякога има леки разминавания, но не са фрапиращи, най-много ако се е променила лихвата, предлагана от някоя банка през последните 2-3 седмици, да не е отразено веднага на момента.

 

Но другият извод, до който стигнах особено след срива на лихвените проценти по срочни депозити, е че най-много ще спечелиш, ако изхарчиш парите най-близо до момента, в който си ги получил. Защото тогава ако можеш да купиш 5 единици продукт (дали ще са самолетни билети, луканка или марково отлежало уиски), след година или повече вече ще са 4, или дори 3 единици от същия продукт. Та в този смисъл ще си на печалба като харчиш бързо ;)

 

Правя уточнението, че тук разбира се не говоря за суми от порядъка на стотици хиляди, а по-нормални между 5 000 и 15 000 примерно :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Фичо, сега ги оглеждам и аз по-подробно. В ЦКБ за 24 месеца е 2,2%. Ти вече си преценяваш за какъв срок искаш да ги "замразиш". От друга страна Пиреус дават 1,9% за 12 месеца. До 100 000 са ти гарантирани от държавата, така че не е страшно. Говоря ти от позицията на човек, който имаше пари в КТБ :P

И аз ги поогледах - в общи линии е така, ЦКБ имат някакъв, при който стъпаловидно нараства лихвата всеки месец от 0.4 до 2.8 (на 24-тия месец)  и можеш да ги теглиш всеки месец, та е доста гъвкаво. 

При Пиреус иначе като че ли са най-високи лихвите, БАКБ също дават сходни проценти - 1.8% на 9-месечен и 2.0 на 18-месечен, няма и такса за поддържането на разплащателната, по която превеждат лихвата. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Фичо, и аз от доста време периодично се замислям по твоя въпрос. Преди беше лесно, търкалях от години 2-3 срочни депозитни влога от банка в банка, която даваше най-висок лихвен процент в съответния момент. Най-лесният инструмент за сравняване беше, и все още е този:

http://www.moitepari.bg/Depoziti/Depoziti.aspx

не допускам да не го знаеш, но все пак да го има в темата ти.

Данните се актуализират сравнително редовно, понякога има леки разминавания, но не са фрапиращи, най-много ако се е променила лихвата, предлагана от някоя банка през последните 2-3 седмици, да не е отразено веднага на момента.

 

Но другият извод, до който стигнах особено след срива на лихвените проценти по срочни депозити, е че най-много ще спечелиш, ако изхарчиш парите най-близо до момента, в който си ги получил. Защото тогава ако можеш да купиш 5 единици продукт (дали ще са самолетни билети, луканка или марково отлежало уиски), след година или повече вече ще са 4, или дори 3 единици от същия продукт. Та в този смисъл ще си на печалба като харчиш бързо ;)

 

Правя уточнението, че тук разбира се не говоря за суми от порядъка на стотици хиляди, а по-нормални между 5 000 и 15 000 примерно :)

Изобщо не съм съгласен. По-скоро сме в дефлационна спирала. Затуй и искат да изкарат парите от банките. По темата, хвърли едно око и на инвестбанк, що годе са прилични на базата на останалите

Редактирано от Kamen
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изглежда не ме разбрахте - не за това е темата.  ;)

 

Много добре разбрахме. Ама като ни се иска да си плещим глупости, какво да направи човек. Отвътре му иде.

 

А "приказваме" глупости, щото няма ценен съвет по тоя въпрос. Зъболекар, автомонтьор, а вече и банка не се препоръчват, щото стават бели.

 

БНП по едно време бяха изпуснали оферти с над 2%, ама вече ги няма.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз си харесах една разплащателна сметка (а не депозит) в ОББ. Активност се казва. В лева и открита през банкирането за над 2500 лв. е 1,5%.  Единствено още не съм разучила още ей това как точно да го разбирам:

"Месечна такса за обслужване - в зависимост от броя на трансакциите:
при извършени до 10 дебитни транзакции месечно – BGN 3.00;
при извършени над 10 дебитни транзакции месечно – без такса."

Внасяне и теглене на суми без ограничение.

В смисъл дали ми отпадат таксите за всички транзакции през месеца ако те са над 10 бр. 

 

П.С. Ей сега погледнах, че са редактирали инфото. "При над 10 дебитни трансакции в календарния месец Банката Ви връща месечната такса – изходящи преводи през електронното банкиране, комунални плащания, теглене и плащане с дебитна карта издадена към сметката;"

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Фичо, и аз от доста време периодично се замислям по твоя въпрос. Преди беше лесно, търкалях от години 2-3 срочни депозитни влога от банка в банка, която даваше най-висок лихвен процент в съответния момент. Най-лесният инструмент за сравняване беше, и все още е този:

http://www.moitepari.bg/Depoziti/Depoziti.aspx

 

Съвсем аналогичен случай при мен, ти поне ме разбра  ;)

Този инструмент доста го ползвах преди, но от един момент нещо взе да изпуска разни оферти и взе да слага на първо място не най-добрите варианти, вероятно някаква платена реклама и вече му нямам много вяра.

 

Правя уточнението, че тук разбира се не говоря за суми от порядъка на стотици хиляди, а по-нормални между 5 000 и 15 000 примерно  :)

точно това имам предвид.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

зъболекар, автомонтьор, а вече и банка не се препоръчват, щото стават бели.

Аз пък при зъболекар и монтьор без препоръка не стъпвам  ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Пиреус май на 2 и нещо последно сложих. И аз съм от КТБ и ПИБ , та не ми пука ;)

Поне ги пазят по-добре отколкото под дюшека , а без пари не бих се оставил , щото едни криви зъби да ти изправят и фръкват четири бона , нов бюст за някоя любима айде още пет-шест и т.н.

Без пари за черни дни не мога

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Мога да изпиша ферман по този въпрос, но каквото и да говорим след КТБ всичко в лихвено отношение очевидно се срина и е пълна скръб.

 

Ситуацията в момента е следната - "по-високо рисковите" банки дават до около 2-2.2% при влогове със срок над 1 година. "Стабилните" банки практически не надминават 1%. Вече е въпрос на лична преценка кой за колко време би искал да си блокира парите и доколко му се рискува с избора на банка.

 

По-горе сложих кавички защото според мен в БГ няма такова животно като "сигурна банка".

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Понеже моето мнение е, че стремително летим към гръцкия вариант, смятам темата за неуместна.
В нея се говори за влагане на пари в българска банка, а моето виждане е , че сигурното място за парите ни е извън страната - примерно : в Румъния.

Защото:
- фактът че са ниски лихвите значи че няма търсене на финансиране.
- за какво финансиране да говорим след половин година дефлация - произвеждаш за 5 и продаваш за 4
- липсата на данъци от производствена дейност не е достатъчно основание за реформи в момента.
- но пък липсата на липсата на пари от данъци от производствена дейност е достатъчно основание да се теглят нови кредити, които всички ние ще връщаме.

Е при това положение за какъв дявол и са на която и да е банка вашите пари - тя няма кому да ги даде, а и на нея не и трябват...
Е каква лихва да ни дава тогава ?

Моля,  всичкото горе да не се тълкува, че аз съм против нейното съществуване, ще се радвам да науча нещо от нея.

Редактирано от bat.galin
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Според мен,сигурна банка вече не остана. Преди няколко дни много се разгневих.Имам един валутен влог в Булбанк, на срочен депозит с растяща лихва. Държа го, защото срещу него имам овърдрафт с левов ресурс.Оня ден, като видях колко лихва съм получила за 1 година на 10000 долара, срамна работаю . Та тия дни ще ме прощават, ама ще си изтегля, по-добре да са ми под ръка, че като ми трябват да ги ползвам.

На всичкото отгоре, ако река да си ги дръпна наведнъж,има такса броене за суми над 2000 лева.Преди няколко дни изтеглих 4000 лева и ми взеха 8, дето си тегля от моите си пари.

Та ще правя гимнастики - ще си ги прехвърля в друга сметка и ще тегля по 1000 долара еднократно, че да не им плащам.

Да се купи злато е сигурна инвестиция,но не е бързо ликвидна без загуби.Ако искаш да си запазиш стойността на парите, да не ги изяде е инфлацията е добро решение.Диаманти - също. Но това - като дългосрочна инвестиция.

Имот, според мен е добро решение, но с много условия,ако искаш да печелиш от наем.

Даваме един имот под наем -в центъра, луксозно обзаведен, наемът е висок. Като се освободи, пускам обява и повече от ден не седи свободен.Давахме още един - далече от центъра,нисък наем, много пари за ремонти -накрая го продадохме.

Така че, на въпроса на Фичо - хонорарите, които са ти в повече за момента, не дръж в лева, а в евро, например. Ама и не ги слагай в банка, че като ти за трябва по-голямо сума, по-горе съм описала -то заявки, то такси...

Това е само личното ми мнение, без претенции за абсолютна меродавност.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

ако все пак предпочитате банка за по-дългосрочен депозит може да се ориентирате поне към клон на чуждестранна банка в България, а не местно лице... има гръцки (забравете) както и BNP, при която депозитите са гарантирани от фонда на Франция... ако модератора сметне това за реклама да трие :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На всичкото отгоре, ако река да си ги дръпна наведнъж,има такса броене за суми над 2000 лева.Преди няколко дни изтеглих 4000 лева и ми взеха 8, дето си тегля от моите си пари.

 

Тази простотия не я знаех. Ти сериозно ли?! Взимат 8 лева, че си теглеш от парите. При всяка банка ли е така?

Връзка към мнение

Тази простотия не я знаех. Ти сериозно ли?! Взимат 8 лева, че си теглеш от парите. При всяка банка ли е така?

 

при ПИБ и ЦКБ няма такива такси, за други не знам

а от депозит се тегли без такса на падеж

Булбанк е банката с най-много таксички (само дето няма такса обслужване от кисела леличка), а с радост се разделих с тях преди 2 години

Връзка към мнение
Георги Матеев

Тази простотия не я знаех. Ти сериозно ли?! Взимат 8 лева, че си теглеш от парите. При всяка банка ли е така?

Ти шегуваш ли се - всяка банка взима такса, ако теглиш в брой над 2-3000 лв.

 

Първенец може би е ПИБ - наскоро попитах колко би ми струвало, ако изтегля в брой една по-големичка сума в евро. И тъй като таксата за теглене е % от сумата, то се оказа че ми искат близо 250 евро за "услугата" да разполагам със собствените си пари. Как ли пък не.

при ПИБ и ЦКБ няма такива такси

ПИБ със сигурност имат такса за теглене на суми над 2000 лв.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В много банки подобни разходи при теглене са скрити под всевъзможни псевдоними - такса броене; такса, че теглиш над максималния дневен лимит за теглене без предизвестие и т.н. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

ПИБ със сигурност имат такса за теглене на суми над 2000 лв.

 

Да, имат и тя е в размер на 0,50 лв. Поне аз толкова плащам когато тегля пари от сметката си. Не знам за какви 250 евро говориш...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.