Прескочи до съдържание

[пясъчник] Български туристически агенции


Препоръчани мнения

Имаше тема за агенциите с леко заблуждаващи оферти, но така и не я открих, та пускам тук. Скоро в темата за Рим коментирахме затворената БГ църква и това, че е отнета от нас...Интересно обаче защо продължават да я споменават тур-агенциите като действаща такава?

 

 
 

Великден в РИМ със самолет и водач на български език

......

3 ДЕН 21.04, понеделник
Закуска. Пешеходна обиколка „ Бароков Рим“ с лицензиран екскурзовода на български език ( около 2 часа ) – разходка по най-известните барокови площади Пияца дел Пополо, Пияца ди Спания,фонтана ди Треви с църквата "Св. Винченцо и Анастасии", където има служби на български език, Парламента и колоната на Марк Аврелий, храма на Адриан, Пантеона – най-добре запазената сграда от Императорския Рим и площад Навона с фонтана на четирите реки. Свободно време. Нощувка.

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

Не мисля, че е полезно напълно да генерализираме въпроса и да слагаме агенциите под общ знаменател.

 

Може и да ви учудя, но аз си "имам" агентка, която е много в час и от време на време купувам самолетни билети от нея (далечни дестинации предимно). Даже още по-лошо - вдигам телефона и питам за определен номер на полет в определен час (цялото проучване си го правя аз). Някой път и плащам +15, 20 евро на билет, някой път ми намира на -15, 20 от цената, която бих взел директно от авиолинията. Това не го правя всеки път, но от време на време, колкото да си поддържам статута на клиент на агенцията.

 

Каква е ползата ми от това?

 

1. Най-голямата ми полза е, че ми правят резервация за полет без да го плащам. Понякога изтича резервацията, аз още не съм готов с останалите неща, прави ми втора, после трета (стига а/к да дава такава възможност). Ако има промяна в цената ми звъни, както и ако междувременно е излязла по-добра цена с друга а/к.

 

2. Вадене на разни визи, когато се налага - нося необходимите документи, паспорти и повече не се занимавам (е, не е като да не си плащам за услугата, но е в рамките на разумното).

 

В общи линии не плащам повече от сайтовете на а/к, имам човек, на когото мога да се обадя по спешност докато съм на път, тя знае какво умея и какво не и не ми досажда никога с глупави предложения. Не губя никакво време, чуваме се по телефон, парите ги прехвърлям от банков клон близо до мен за 1 лев за цялата трансакция.

 

Та да не ги зачертваме съвсем агентите, да се работи със сериозни хора само.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Доста често се прави объркването, че като говорим за пакетните масови екскурзии имаме предвид абсолютно всичко, а не е така. В блога си бях писал, че добър агент за самолетни билети може да е съкровище, но такива са рядкост. Темата е лекичка, забавна, от контекста и мисля става ясно точно какво се има предвид. 

Връзка към мнение

Същия този номер с "проверка за фалшиви евро", се опита да ми го спретне един келеш преди няколко години на Октоберфеста в Мюнхен. Обаче явно беше пълен аматьор. Първо ми поиска моя документ за самоличност, след това аз неговия. Показа ми оня няква оръфана зелена картонена карта. Попитах го за служебен бадж и номер, и оня взе да върти очи. Усетих го че не е читав, и му заявих че ще покажа кеша само в присъствието на униформени полицаи. Съответно келеша изведнъж реши да се изниже в тълпата. :)

 

 

Я си кажи имаше ли ставане в 6, физзарядка, равнис, мирно, и С песен, ходом марш към плажа? ;)

Ооооо, аз съм ходила 5 пъти на такива организирани от военните, но това няма нищо общо с другите агенции, там всичко е перфектно, но ние плащаме, или по-точно плащахме, защото откакто Бойко дойде на власт това свърши само 35 %. Пример: 1 седмица в Санкт Петербург, полет, 4* хотел на брега на Балтийския залив, закуска, обяд всеки ден в различен ресторант и вечеря, посещение на Ермитажа, Петропавловска крепост, Петерхоф разните му там събори, Царско село и всичко наоколо за 1230 лв. на човек. А в Прага даже ни дадоха безплатни 24 часови карти за градския транспорт. Е, няма такава агенция.

Редактирано от slujitel
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

На мен много пъти ми е задаван въпроса ако сега едно пътуване го готвя 2 месеца по 2 часа дневно дали за това време няма да изкарам повече от разликата, която се пада в парите между едно индивидуално организирано пътуване от ТА и такова, организирано от мен. И има голяма логика в това стига да намеря някой нормален туристически агент. Тоест за мен проблема е в качеството на туристическата услуга, а не в цената и. Не намирам за чак толкова срамно да пътуваш с агенция, че чак да се съглася с робите, робството и там животните на верига...

И в това има логика, но въпреки всичко, ще се чувствам все едно съм пратила някой моден спец на шопинг вместо мен - да ми купи рокля- дори да ми подбере най-хубавата и тази с най-добрата цена - пак ще си остане в мен неудовлетворението, че не съм разгледала останалите и не съм си избрала сама!

Редактирано от Сирена
Връзка към мнение

 Доста често се прави объркването, че като говорим за пакетните масови екскурзии имаме предвид абсолютно всичко, а не е така. В блога си бях писал, че добър агент за самолетни билети може да е съкровище, но такива са рядкост. 

 

Работя в туристическа агенция от няколко години и като цяло ненавиждам ТА и ТО  :rolleyes:

Когато пътувам, ползвам много рядко собствените си услуги  :)

 

За самолетни билети, наистина е изключителна рядкост, някой толкова навътре, така че ползвам понякога моя приятелка, която живее в Нова Зеландия и работи като агент, но поради огромното количество билети, което и е минало през ръцете за всякакви дестинации понякога прави магии. За Европа си се оправям сам.

 

За хотели понякога се намират доста добри цени в gds системите, много по-ниски от букинг.ком (и подобни OTA), но разбира се и обратното е валидно - при super saver-и на booking да не мога да го бия с нищо.

За хостели и апартамени каналите са други, не туроператори.

 

Ако говорим за круизи и ол инклузив шитни трудно могат да се бият някой от големите туроператори. А ако имате приятел в бг турагент, който работи с големия туроператор и ползва % комисионна си е полезно и по-евтино. 

 

Но в крайна сметка всичко това важи ако наистина говорим за неорганизирано пътуване, а само отделни компоненти минат през агента. За класическа екскурзия дори и не помислям да споеманавам тази ерес  (макар, че първата ми такава, бях ученик 10-ти клас и определено се забавлявахме  B) но по различни причини).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ооооо, аз съм ходила 5 пъти на такива организирани от военните, но това няма нищо общо с другите агенции, там всичко е перфектно, но ние плащаме, или по-точно плащахме, защото откакто Бойко дойде на власт това свърши само 35 %. Пример: 1 седмица в Санкт Петербург, полет, 4* хотел на брега на Балтийския залив, закуска, обяд всеки ден в различен ресторант и вечеря, посещение на Ермитажа, Петропавловска крепост, Петерхоф разните му там събори, Царско село и всичко наоколо за 1230 лв. на човек. А в Прага даже ни дадоха безплатни 24 часови карти за градския транспорт. Е, няма такава агенция.

Е,няма такава агенция?!?!?Да не бъркаме социалната политика на военния министър по това време с добра оферта от туристическа агенция.Ако добавиш към тези 1230 лв.още  2790 лв,което са 65% ще се получи една умопомрачителна сума от 4000 лв. Е няма такава агенция.Друг е въпроса,че ние(и аз в това число) плащахме само 1/3 от стойността.На същия принцип,България бе посещавана от военни на други държави с,които армията бе споразумяла квоти за разменено гостуване.Сега все още ги има обаче са доста по-недостъпни(по-скъпи).

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Е,няма такава агенция?!?!?Да не бъркаме социалната политика на военния министър по това време с добра оферта от туристическа агенция.Ако добавиш към тези 1230 лв.още  2790 лв,което са 65% ще се получи една умопомрачителна сума от 4000 лв. Е няма такава агенция.Друг е въпроса,че ние(и аз в това число) плащахме само 1/3 от стойността.На същия принцип,България бе посещавана от военни на други държави с,които армията бе споразумяла квоти за разменено гостуване.Сега все още ги има обаче са доста по-недостъпни(по-скъпи).

Така е, абсолютно си прав.

Връзка към мнение

И в това има логика, но въпреки всичко, ще се чувствам все едно съм пратила някой моден спец на шопинг вместо мен - да ми купи рокля- дори да ми подбере най-хубавата и тази с най-добрата цена - пак ще си остане в мен неудовлетворението, че не съм разгледала останалите и не съм си избрала сама!

Въпрос до човек... Нямам нищо против да намеря моден спец, който да ми избере нова рокля. Ако познаваш някой ми дай координати... Няма да страдам в никакъв случай от чувство на неудовлетворение, напротив :lol: .Една грижа по-малко...

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Искам да вдигна темата, която е доста застояла, с едно въпросче.  Някога било ли ви е интересно, след като се върнете от някое ваше пътуване (организирано самостоятелно) и знаете всички разходи, които сте направили, да проверите какви цени предлагат туристическите агенции за сходна услуга, но организирана от тях?

 

Аз направих точно това днес и се хванах за главата. Юли-Август бяхме в Сингапур и Австралия - 3 нощувки в Сингапур и 15 нощувки в Австралия. Пътуването излезе по 3700 евро на човек, като в тези пари са включени билети, хотели (вкл. Marina Bay Sands), кола под наем + гориво, входове за всички посетени места, гмуркане на рифа с кислородна бутилка, храна, сувенири -  така де, абсолютно всичко!

 

Сингапур - 2 нощувки

Бирсбейн - 2 нощувки

Кернс - 3 нощувки - Kuranda

Порт Дъглас - 3 нощувки - Daintree Rainforest

Тринити Бийч - 1 нощувка

Сидни - 6 нощувки (вкл. Blue Mountains)

Сингапур - 1 нощувка - Marina Bay Sands + Sentosa

 

Ще споделя една оферта за Сингапур и Австралия за 20.02.2016, няма да споменавам име на агенция, защото видях, че не е позволено. Няма да се спирам подробно и на това, какво се прави всеки ден.

 

14 дни/10 нощувки

 

Сингапур - 2 нощувки

Мелбърн - 3 нощувки

Олбъри - 1 нощувка

Канбера - 1 нощувка

Сидни - 3 нощувки

 

2950 евро - Включени са 3 вечери и 1 обяд + екскурзоводско обслужване с превод на Български за туровете в градовете

+ летищни такси 545 евро, които не са включени

+ такса за обработка на документите за австралийска виза – 60 лв (????) ~ 30 eвро

+ еднодневна екскурзия до Сините планини - 140 лв ~ 70 eвро

+ полудневна екскурзия до остров Сентоса - 45 щ.долара - нямам идея защо е в USD, но да кажем ~40 eвро

 

Стигнахме до един Тотал 3635 Евро .... без джобните, храната, сувенирите, колата, свободата.... и 8 нощувки по-малко.

 

 

Всеки може да направи извод за себе си, аз бях искрено втрещен.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Аз бях направила едно такова сравнение за моята почивка в Тайланд и Камбоджа - за 11 дни ми излезе общо около 2400лв (самолетни билети до Банкок и обратно, всички вътрешни полети - до Чанг Май, Краби и Сием Рип, хотели, храна, джобни....). За подобно нещо имаше оферта от една агенция - около 2500 евро за 10 дни. Еми дори не проявих желание да видя какво не е включено в тази цена :)

 

Но пък взех да си мисля колко много пари ще изкарам, ако си създам туристическа агенция и водя 5-10 човека за по 2500евро до Тайланд и Камбоджа. Най-малкото ще ми платят на мен всички разходи :)

 

 

Редакция: сега намерих и по-евтина екскурзия - за 1400 евро, но включва градове, които не исках да посетя и пак е доста повече от моята сума (в която има и джобни)

Редактирано от Nati
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз пък забравих да добавя, че в моята сметка имаше и 2 вътрешни полета Брисбейн -> Кернс; Кернс->Сидни, докато в офертата от агенцията има транспорт с автобус от Мелбърн-Олбъри-Канбера-Сидни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Стана ми интересно и реших и аз да си сравня китайската авантюра с първия изкочил резултат от Гугъл. Вярно е, че е две години по-късно, животът може да е поскъпнал, но разликата е направо фрапираща: 

 

Агенцията предлага пакетна цена на човек в единична стая за 14-дневна екскурзия с 11 нощувки 3000 евро при промоционални условия за ранно записване и сурови анулационни условия, без включени разходи за виза, без включени напитки (!) и без включени над 75% от обядите и вечерите за дните на престой (!!!!!).  

 

Моята цена за близо двойно по-дълъг престой и много по-разнообразна и съобразена с личните ми предпочитания атракционна програма, излезе 2,5 пъти по-ниска, при това с калкулирани косвени разходи за времето, в което вместо "мейк мъни" съм "рисърчвал" (макар че не би трябвало да ги калкулирам, защото първо ми е удоволствие, второ ми е неразривна част от пътуването и трето ми е инвестиция - едновременно придобиване на безценен опит и тренинг за минимизиране на разходите на бъдещи екскурзии).

 

Просто не може да има НИКАКВО сравнение - нито на ниво "цена", нито на ниво "качество", нито на ниво "гъвкавост", нито на ниво "сигурност"! НИЩО! Каквито й преференциални отстъпки да получава агенцията от партньорите по места за голяма бройка пътуващи, каквито и специални информационни ресурси да експлоатира, НИКОГА не може да конкурира едно добре планирано самостоятелно пътуване дори само на ниво цена. НИКОГА! Почти го докарва до "нула на нула" при еднодневните екскурзийки от типа "Бачковски манастир за 7,95 лв.", в останалите - никакъв шанс.  

 

Знам, че много пиарчета на малки и не толкова малки агенцийки се навъртат из форума, та могат да ме оборят, ако им стиска да се афишират. Не ви стиска? Ами гризете си ноктите тогава и гледайте как масовото отваряне към самоорганизираните екскурзии (известно в някои среди и с научния термин "магеланство") ще ви подяжда още повече надценените услуги! :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

То от там се почва, от спестяването на пари :) След това не искаш организирано дори теоретично да е по-евтино (някоя клета ваучерна екскурзия до Истанбул или Охрид например). Правилото е колкото по-далеч ходиш, толкова е по-фрапираща разликата в цената :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Знам, че много пиарчета на малки и не толкова малки агенцийки се навъртат из форума, та могат да ме оборят, ако им стиска да се афишират. Не ви стиска? Ами гризете си ноктите тогава и гледайте как масовото отваряне към самоорганизираните екскурзии (известно в някои среди и с научния термин "магеланство") ще ви подяжда още повече надценените услуги! :)

del

Редактирано от so'90
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Разликата в цената между самоорганизирано пътуване и пътуване с агенция мога някак да я разбера.

Но това...

 

56cc62570a3d4f39b035f40b383f5c1e.jpg

 

FUBAR :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Разликата в цената между самоорганизирано пътуване и пътуване с агенция мога някак да я разбера.

Но това...           FUBAR :)

Може би в Дубай ще празнуваш, а в Кюстендил ще ставаш акционер :) .

Точно заради тези цени в Бг вече спряхме точно по нова година да ходим някъде. Миналата година гранд хотел Поморие извади страхотна оферта за периода 02.01.-05.01.-спа и разходки след голямото ядене и пиене добре ни дойдоха.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

абе и някаква популярна бивша манекенка , Калканжиева ли беше, се жалва след НГ, че дала 3 бона за Боровец или Банско? аз за 3 бона ще изкарам поне 20 дена в Испания/Португалия/Италия с включен транспорт....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Разликата в цената между самоорганизирано пътуване и пътуване с агенция мога някак да я разбера.

Но това...

 

56cc62570a3d4f39b035f40b383f5c1e.jpg

 

FUBAR :)

Капитанееее, ма то е за двама беее ;) И Кюстендил си е почти в чужбина. ;) ;)Само , дето няма флай до там, че щеше още да оскъпи. ;) ;) ;)

То и аз опулих взор, кат разбрах, че  за НГ "кувертата" / тъй ми рекоха в заведението/ е 170 лв . :unsure: Това в бившата Евмолпия, не се сещам за името - нещо Торо, Моро  или подобно. :mad:

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Капитанееее, ма то е за двама беее ;) И Кюстендил си е почти в чужбина. ;) ;)Само , дето няма флай до там, че щеше още да оскъпи. ;) ;) ;)

То и аз опулих взор, кат разбрах, че  за НГ "кувертата" / тъй ми рекоха в заведението/ е 170 лв . :unsure: Това в бившата Евмолпия, не се сещам за името - нещо Торо, Моро  или подобно. :mad:

 

Ааа, Сашеее, е как в Торо Моро да не е 170 лева бе, душа? Ми те пещерняците са собственици, кво им пука за нас, ще си го напълнят огромарското заведение и без това :)Аз там за сега съм пила само веднъж кафе, но моя приятелка е ходила на вечеря и каза, че храната не е нищо особено, за сметка на това обслужването - слабо, но обстановката в някаква Вип зала - леле, мале :)  Сигурно и някоя певачка да са довели Хорицата, кво им пука. Но има и нормални оферти - нашия приятелски кръг беше в един ресторант към един абсолютно приличен за случая хотел, с ди джей и пак певица за разкош, вечерята, спането и даже закуска на другия ден беше 100 лева. Та има и тук -там нещо сносно, исках да кажа :)​​ ​

Връзка към мнение

Ааа, Сашеее, е как в Торо Моро да не е 170 лева бе, душа? Ми те пещерняците са собственици, кво им пука за нас, ще си го напълнят огромарското заведение и без това :)Аз там за сега съм пила само веднъж кафе, но моя приятелка е ходила на вечеря и каза, че храната не е нищо особено, за сметка на това обслужването - слабо, но обстановката в някаква Вип зала - леле, мале :)  Сигурно и някоя певачка да са довели Хорицата, кво им пука. Но има и нормални оферти - нашия приятелски кръг беше в един ресторант към един абсолютно приличен за случая хотел, с ди джей и пак певица за разкош, вечерята, спането и даже закуска на другия ден беше 100 лева. Та има и тук -там нещо сносно, исках да кажа :)​​ ​

Тъй, тъй и аз така чух за Торото - компенсират ниското обслужване с високи ценички. ;) ;) ;)

Не знам как изглежда тази вип-мип зала, ама като го знам какъв хамбар е въпросният Рум, почти се сещам. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз като си правих за Шри Ланка и ми излезе около 1000 евро всичко общо за 17 дена, си знам примерно че една екскурзия за 10 дена ще е 1200 евро примерно, без куп други разходи няма какво да проверявам. Все пак си има и случаи, в които ТА са от полза, но те са изключително редки. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.