Прескочи до съдържание

Куба, януари/февруари'17


Гост

Препоръчани мнения

Пури ние купихме от Винялес от хазяина на Duke. Пазарлъкът беше голям майтап, но сега не мога да се впускам в подробности, че днес ни е прощална вечер с детенце-утре я изпращаме обратно на мрачния Албион.Ще пиша утре, вдругиден.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пури ние купихме от Винялес от хазяина на Duke. Пазарлъкът беше голям майтап, но сега не мога да се впускам в подробности, че днес ни е прощална вечер с детенце-утре я изпращаме обратно на мрачния Албион.Ще пиша утре, вдругиден.

 

Много ще съм ти благодарна за детайли - мен хич ме няма в пазарлъка... И ние от него ще си купим.

Поздрави на детенце - времето е прилично, не го ожалвай :)

Връзка към коментар

Един въпрос за Хавана, моля - можем ли да хващаме свободно таксита? Четох, мигах на парцали - някаква особена схема разчетох, сигурно нещо не съм доразбрала.

 

Ще се радвам на пояснение :)

Връзка към коментар

Е, как как? Казвате си адреса, той ви казва колко, вие му викате: "ааа, много е скъпо", той казва друга цена и така...Шегувам се, обикновенно цените са си фиксирани и в границите на Хавана са 5-10 кука. От Хавана виеха до Ведадо е 5 кук.

Редактирано от eloena
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Е, как как? Казвате си адреса, той ви казва колко, вие му викате: "ааа, много е скъпо", той казва друга цена и така...Шегувам се, обикновенно цените са си фиксирани и в границите на Хавана са 5-10 кука. От Хавана виеха до Ведадо е 5 кук.

 

Много добър ориентир - благодаря ти. Мен на тема пазарене можеш на фльонга да ме вържеш - много съм зальохана :) 

Връзка към коментар

Ето, това явно съм чела, което ме е смутило. Как ще се договаряме, акъл ми не стига :biggrin:

По-скоро си чела за споделените (колективо) таксита, които използват кубинците. Ние бяхме отседнали в центъра на Хавана и на практика ползвахме такси само веднъж, за да отидем да вземем рент-а-кара. Въобще не съм се пазарил. Помолих девойката от касата да ми повика такси по телефона. Казаха и цена, аз потвърдих и тя го поръча. Платих 15 вместо 12 CUС, което от моя гледна точка покри разправията по договаряне от улицата и минаване през касата за багаж и половинка. Обичам да оптимизирам случките и да пестя време за по-полезни неща от спестяването на жълти стотинки...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много добър ориентир - благодаря ти. Мен на тема пазарене можеш на фльонга да ме вържеш - много съм зальохана :)

 

Пазаренето е забавно, а возенето също, даже повече :)... особено ако се падне да те вземе на външен вид раздрънкана стара кола, но със сменен двигател от по-нова и шофьора се кефи да покаже какво може ;):).... Иначе наистина може да си спреш кола на улицата и да се договори возенето. За разстоянията в Хавана ни бяха казали повече от 10 кук да не даваме...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По принцип съм съгласна с Duke, че компромис с време/удобство в полза на "жълти стотинки" не си заслужава. Но има и друг момент - в Куба (както и на много други туристически места, но особено там, където няма регулация или ако има такава, тя не работи) цените на такситата в повечето случаи са на принципа "ако мине". И тук не говоря за т.нар. колективос, а за нормално такси. Пример: ние хващахме няколко пъти такси - от Капитолио до бейзболния стадион нормална цена е 5 CUC (април 2016). Поне два пъти уговорката се случваше по следния начин:

- Колко до Latinoamericano?

- 10 CUC.

- Как 10 CUC?!

- Колко даваш?

- 5 CUC.

- Добре, качвайте се.

...

Така че аз бих препоръчала да не отписвате уговорките, освен ако не сте настроени щедро този ден :)

 

П.П. ако решите да хващате т.нар. колективо (обикновена кола от улицата), цената е не повече от 1 CUC на човек (инфо от нашия хазяин). Ние хванахме веднъж от малко краен район на Хавана до Хотел Насионал, на слизане като питах колко струва, шофьорът каза колкото дадем. Дадохме по 1 CUC двамата, той беше ОК.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Нека да уточня отново, че на практика в Хавана ползвахме само веднъж такси. През останалото време ходехме пеша, защото касата ни беше позиционирана на чудесно място в Centro Havana на равно разстояние от Capitolio, Malekon и Vieja. Таксито ни беше необходимо, за да се придвижим до един хотел в края на града, за да вземем колата под наем. Принципно таксито дотам е около 12 CUC. Предпочетох да дам 3 CUC отгоре, но с багажа и съпругата ми да слезем пред касата и директно да се натоварим на таксито в точно определен час. Алтернативата беше да изляза по-рано, да се придвижа до някоя централна улица, да спра такси, да договоря цената на английски (ако случайно шофьора познава този език или пък да ползвам десетопръстната система), да се кача на таксито, да отидем до касата, да се кача да взема половинката и багажа и накрая да се натоварим. Предпочетох да спестя цялото това упражнение срещу 3 CUC и пак бих го сторил...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Предпочетох да спестя цялото това упражнение срещу 3 CUC и пак бих го сторил...

 

Duke, моите навици са същите. Просто искам да си изясня правилата на играта там, за да мога да ги прилагам...

 

Иначе и нашата каса е централно разположена и смятаме повече пеша да движим, но ще се наложи такси - и за колата под наем, и ако грохнем от обикаляне :), и исках да знам какво да очаквам. Аз наистина не умея да се пазаря и не знам езика.

 

П.П. Как си говорихте с Yeni? С google translator? Те не говорят английски :) Освен ако вие не говорите испански, разбира се.

Връзка към коментар

 

 

П.П. Как си говорихте с Yeni? С google translator? Те не говорят английски :) Освен ако вие не говорите испански, разбира се.

 

Съпругът и знае малко английски, както и сина им, който е тинейджър. Да го поздравите специално от мен и да го питате дали помни какво съм му казал миналата година. Не говорим испански, но честно да ти кажа никъде по света не сме имали проблеми...

Връзка към коментар

Ето и моите пет песос:

За такситата в Хавана: по принцип могат да хванат отвсякъде, но има и стоянки, където винаги има по много, т.е. има избор ако пазарлъкът с първия не сработи. Тези, които знам са около "Флоридита", до Парке Централ и пред хотел "Инглатера". Никой не ползва апарат /даже и тези, които имат/, така че пазарлъкът е задължителен. Нашият опит е, че няма две еднакви цени за едно и също разстояние. Пример- от автогарата в Нуево Ведадо до Парке Централ спазарихме такси за 7 кук. На връщане след няколко часа за същото разстояние /вече пазарлъкът се водеше около Парке Централ и Инглатера/ първият попитан поиска 20 кук, после свали на 15, отказахме му - насочихме се към уж официално такси пред Инглатера, което ни поиска 10 и след като му обяснихме, че сме взели същото разстояние за 7 и поискахме да включи апарата, в крайна сметка си стиснахме ръцете на 8 без апарат. Такси от Флоридита до Тропикана ни излезе 12 кук в посока /разстоянието е голямо, договорихме се с шофьора, който ни закара да дойде и да ни вземе за същата цена. В крайна сметка на връщане му дадохме 15, вместо договорените 12, но това си беше наше решение, тъй като човекът ни хареса, снимахме се с колата му и т.н./ Пак от Флоридита до хотел Панорама в Мирамар пазарихме такси за 10 кук. Искаха повече, но им казах, че са ни возили до там за 10 /не беше вярно, но Тропикана е по -далече и с оглед спазарената цена дотам прецених, че това е горе-долу нормално/ и шофьорът се съгласи. 

Разбирам проблемът ти с пазарлъка - аз също ужасно го мразя и никак не го умея. Обаче половинът се забавлява с това и тъй като не говори езици се налага аз да превеждам. Сценката е горе-долу следната - питам за цена, казват, превеждам. Моят човек като чуе започва да гледа лошо и да ми нарежда, превеждам и така докато остане доволен :) Ако реши, че не се справям, вади телефона и пише цифри :)

 

За пурите, както казах купихме ги от хазяина на Дюк във Винялес. Пазарлъкът започна с брат му по описаната по-горе схема.Човекът искаше колкото официалната цена по магазините /по 9-10-12 кук на пура в зависимост от марката и размера/, моят човек пък си беше решил да купи за не повече от 3 кук на бройка. След дълги обяснения на испански /аз говоря, но не особено добре, пък и маржът в търсенето и предлагането беше очевидно доста голям/, явно реши че не се разбираме и се върна с едно куфарче с мостри и с брат си, който говори и английски. В крайна сметка договорихме за 50 кук 15-16 пури без бандерол, подари ни и една за мостра. Аз лично нищо не разбирам от пури, но мисля, че бяха добри - ако не друго, със сигурност бяха от тютюн.

Последното може да ви се види смешно, но четох, че рискът от измамата с пури е не да ви откраднат парите, а да ви продадат фалшиви пури - отвън тютюн, отвътре бананови листа. Не знам колко е вярно, но в Хавана ни спираха с предложение да ни заведат във фабрика за пури, където само в този ден има разпродажба, която свършва в следващия половин час. Сценката беше разиграна перфектно - спряхме да си купим вода, един пич ни разпита откъде сме, къде сме отседнали и т.н. Зарадва ни се, че сме от България, защото баща му бил учил медицина у нас, поговорихме си и се разделихме. След двеста метра на улицата ни настигнаха момче и момиче, много сърдечно ни поздравиха "Ама не ме ли помниш, аз съм барманът от хотел .... /назоваха името на нашия хотел във Варадеро/", разцелуваха ни и ни обясниха за разпродажбата на пури в близката фабрика. Светна ми лампата, тъй като се бяхме настанили в хотела предната вечер и макар достойно да бяхме отразили всички барове, чак пък толкова близки контакти с барманите нямахме време да установим. Та с две думи, внимавайте.

 

За ромът - цената му навсякъде е еднаква. Ние купихме от магазина в хотела във Варадеро, цената беше като във всеки магазин в Хавана, Винялес и т.н. Разпитах продавачка кой е най-добър според нея - отговорът "Хавана клуб" е марка, която всички познават, има и много специални и скъпи варианти /над 100 кук/ от нея, но кубинците си харесват и предпочитат "Сантяго де Куба". Цената на литър беше 8-9 кук ако не се лъжа. Е, заради двата литра ром багажът ни натежа и се наложи да платя 20 евро свръхбагаж на летището, ама това е друга опера.  Сега съм си купила от "Кауфланд" една бутилка от същото за 23 лева и си забърквам по едно Куба либре докато ви завиждам, че отивате там :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

С удоволствие. Пък не е задължително да е по ингилизко или българско, като затръгнете другия път нанякъде дайте сигнал, току -виж сме се събрали :  ) Страхотно да си изкарате в Куба! За мен ако човек тръгне с отворени сетива и без твърде много очаквания, това е място което ще го очарова. С мен поне така стана :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Още един въпрос  :blush:

 

Cayo Jutias. Намира се на около 60 км от Vinales. Знам със сигурност поне две магелански двойки, които са ходили до там. Знам, че е и много красиво...

 

Според ходилите - или знаещите - колко време ни е нужно, за да надникнем там? Един ден цял нямаме, но се питам дали можем да го наврем по време на обикалянето на Винялес първия ден - или следващия ден, когато пътуваме за Плая Ларга (знам, че е в другата посока, но ако не се отклоняваме никъде по пътя, може да ни стигне времето). 

 

Ще съм благодарна на съвет.

Връзка към коментар

Още един въпрос  :blush:

 

Cayo Jutias. Намира се на около 60 км от Vinales. Знам със сигурност поне две магелански двойки, които са ходили до там. Знам, че е и много красиво...

 

Според ходилите - или знаещите - колко време ни е нужно, за да надникнем там? Един ден цял нямаме, но се питам дали можем да го наврем по време на обикалянето на Винялес първия ден - или следващия ден, когато пътуваме за Плая Ларга (знам, че е в другата посока, но ако не се отклоняваме никъде по пътя, може да ни стигне времето). 

 

Ще съм благодарна на съвет.

Едва ли ще успеете. Пътят е лош, пътува се дълго, но пък толкова прекрасен, както по-горе споменах. Ако ви се ходи за половин час, може да се пробвате. Барманът на плажното барче прави най-невероятната пиня колада, която съм пробвала, а ромът е жълти стотинки. Това иска време :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едва ли ще успеете. Пътят е лош, пътува се дълго, но пък толкова прекрасен, както по-горе споменах. Ако ви се ходи за половин час, може да се пробвате. Барманът на плажното барче прави най-невероятната пиня колада, която съм пробвала, а ромът е жълти стотинки. Това иска време :)

 

Жалко... Е нищо, не можем да видим всичко. Благодаря ти.

Връзка към коментар

Гале, ние направихме точно за 1 ден разходка сред фермите и после Кайо Хутиас. Там зяпахме, снимах много красив залез и се върнахме. Според мен времето е достатъчно, ако пропуснеш туристическите простотии в района като оная смотана пещера, от която се излиза с лодка и рисунката на скалата.

Сори, но не следя темата, че вече много хора минаха през Куба и помагат с инфо.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Гале, ние направихме точно за 1 ден разходка сред фермите и после Кайо Хутиас. Там зяпахме, снимах много красив залез и се върнахме. Според мен времето е достатъчно, ако пропуснеш туристическите простотии в района като оная смотана пещера, от която се излиза с лодка и рисунката на скалата.

Сори, но не следя темата, че вече много хора минаха през Куба и помагат с инфо.

 

Това определено звучи обнадеждаващо :) Нямам идея за каква пещера и рисунка говориш, честно казано - смятахме да питаме в касата какво да гледаме, защото предварително ми е мъгла, но ще обсъдим с Mary дали да направим опит да видим това прелестно място. Благодаря ти.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.