Прескочи до съдържание

Северна Италия - Комо , през лятото с кола


Климент

Препоръчани мнения

Планирам екскурзия до езерото Комо през Юли.

Идеята е да е рекалсираща без прекалено големи преходи общо 9-10 дни максимум.

Първиначалния план е

1 ден София - Загреб , разглеждане на града и нощувка.

2.ден Загреб - Верона и/или южния край на езерото Garda, с разглеждане на Верона 

3.ден пътване до Colozzo  ( 10км на север от Menaggio, там съм си харесал апартаментче) , минаване през :Lecco и Como.

4-6 ден размотаване по езерото Комо , посещение на Лугано, Lago Maggiore( най-вече Isola Bella)

Дали си заслужава да се обединят в един ден Лугано и Isola Bella или ще е твърде много.

7 ден Парма - Модена и нощувка някъде там

8 ден тук ми е още неясно приемам всякакви идеи

9 ден прибиране в България .

 

Бих се радвал на идеи какво да се види по пътя и разбира се езерата.

 

Връзка към мнение

Препоръчвам да включите и Isola Madre поне. Ако в един ден посетите и трите островчета, няма да ви стигне време за Лугано. Лично аз не бих отделяла внимание на Лугано, при наличието на толкова приятни места по Маджоре - Стреза, Вербания, Канобио и т.н. 

На Комо, Беладжио е задължително. А и Варена може би. Предполагам, че поне вила Карлота сте я предвидили? 

Гарда, ще пообиколите или не? Има доста градчета, които си залужват половин/един час. 

 

На Комо препоръчвам придвижване с корабче, а не с автомобил. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На езерото Комо си предвидете Беладжио, може и с ферибот. Градчетата по Комо са лесни за разглеждане с фериботите.

На Гарда - Сирмионе и Малчезине, като във втория е много красиво изкачване до Монте Балдо с лифт. Обаче Малчезине не е на южния бряг, но си заслужава. Северната част на Гарда е по-красива с отсечените скалисти брегове. Панорамата е прекрасна. Може да разгледате през деня Верона и да спите в Малчезине. На другия ден по път - Сирмионе.

Лугано е близо, ако само ще се разходите из центъра - час, два в самия град. Ако ще се качвате на някой от върховете наоколо с кола, още 2 часа. Не плащайте за фуникуляра. Стига се и с кола.  Ако сте с деца може да отидете до Лугано в Музея и фабриката за шоколади.  И да не забравите да си купите 20-30 франка - за паркинг, сладолед, кафе...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

На Гарда има още доста хубави места - Lzise, Bаrdolino, Torre del Benaco. A Limone и Riva са просто задължителни. В тази най-северна част природата е съвсем различна и е страшно красиво, особено с безбройните сърфисти в езерото. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря за ценната информация и идеи.

Лугано ще го посетим за да се отчете сина с посещение на Швейцария което му е мерак. И тримата сме любители на шоколада и сигурно ще посетим музея му.

За Maggiore ще отделим един ден, все пак трябва да остане нещо и за следващия път ;-)

За корабчетата по Lago di Como и Lago Maggiore има ли дневни / семейни билети?

Връзка към мнение

отговорих си сам на въпроса

има сайт за водния транспорт на 3те големи езера Garda, Como и Lago Maggiore

http://www.navigazionelaghi.it/eng/m_crociere1.asp?ID=25

Там има всичко цени, разписания.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Общо взето измислих, връщането. Ще заменим Парма / Модена с Града

Ще спим в (Toscolano Maderno) , а на следващия ден ще минем през Лимоне и Рива, и ще се насчим към Палманова за нощувка там. ( Благодарение на информацията във форума ).

И следва пътуване към България, сигурно ще има още една нощувка по пътя но това не сме го уточнили

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Проучвайки цените на магистралите в Италия видях че може да се плаща чрез telepass + via card.

Основното му предимство е че не спираш на местата за плащане на магистралата, което може би спестило време особенно ако има задръствания.

Съответно възникнаха въпроси за ползването му. Много ще се радвам ако можете да отговорите на тях

Някой ползвал ли е този вариант ?

Може ли да се наема краткосрочно устройството?

Има ли някакви капани при ползването му?

Как става плащането предварително ли се зарежда сума или се предоставя кредитна карта ?

Връзка към мнение

Това което знам за това устройство е, че устройството се плаща и преди около 2 години беше около 30 евро, сключва се договор и плащанията ти се връзват към банкова сметка, от където се дърпат сумите. Поне така е при италианските граждани.  

Освен това знам, че тези устройства се и крадат, което причинява доста главоболия след това. Не знам дали за туристическо пътуване въобще е реално да се мисли за поставянето на такова устройство, а също и доколко е целесъобразно.

Връзка към мнение

Проучвайки цените на магистралите в Италия видях че може да се плаща чрез telepass + via card.

Основното му предимство е че не спираш на местата за плащане на магистралата, което може би спестило време особенно ако има задръствания.

Съответно възникнаха въпроси за ползването му. Много ще се радвам ако можете да отговорите на тях

Някой ползвал ли е този вариант ?

Може ли да се наема краткосрочно устройството?

Има ли някакви капани при ползването му?

Как става плащането предварително ли се зарежда сума или се предоставя кредитна карта ?

 

Бях се разровил миналата година много по темата. Праща ти се по пощата за твоя сметка, ползваш го, след което им го връщаш. Има смисъл ако по магистралите са големи опашки и имаш много влизания и излизания от магистралата.

 

Виж тук: https://www.tolltickets.com/country/italy/telepass.aspx?lang=en-gb

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

имам нужда от малко помощ. Не съм сигурен, че точно това е подходящата тема за този въпрос, но никъде другаде не открих информация за това. В края  на юли планираме едно малко пътеществие с кола  в района на езерото Комо и на връщане към България ми се искаше да мина по пътя Stelvio Pass. Някой минавал ли е по него? Може ли да сподели впечатления, препоръкиОткрих много информация, но друго си е да сподели някой, който е минавал от там. Поздрави...:)

 
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Преди старата част има голям паркинг, след това бариера. В старата част пускат само с пропуски и с хотелска резервация с паркинг. Ако само преминавате, спирате на паркинга преди бариерата, достатъчно голям е, по протежение на улицата. На 10-тина минути от там започва стария град. Ние нощувахме и ни пуснаха навътре.

Връзка към мнение

 

Здравейте,

имам нужда от малко помощ. Не съм сигурен, че точно това е подходящата тема за този въпрос, но никъде другаде не открих информация за това. В края  на юли планираме едно малко пътеществие с кола  в района на езерото Комо и на връщане към България ми се искаше да мина по пътя Stelvio Pass. Някой минавал ли е по него? Може ли да сподели впечатления, препоръкиОткрих много информация, но друго си е да сподели някой, който е минавал от там. Поздрави... :)

 

 

Направете го дори и без препоръки! Няма да съжалявате. Такива проходи има и други, но като ви е на път, задължително! Не съм минавал за съжаление, но ще го направя някой ден. А после ако се прибирате на изток през Доломитите, ще продължите удоволствието!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както писах има 4 нощувки 15 км на север от Menaggio. Планирам Верона , Сирмионе , Леко и след това е голямта въпросителна, да продължа ли на север и от там да стигна до крайната си дестинация, или пък да мина през Комо или да мина от вътрешната страна до Bellaggio и с ферибот до Menaggio.

Ако някой е минавал по тези пътища нека даде съвет.

Връзка към мнение

Както писах има 4 нощувки 15 км на север от Menaggio. Планирам Верона , Сирмионе , Леко и след това е голямта въпросителна, да продължа ли на север и от там да стигна до крайната си дестинация, или пък да мина през Комо или да мина от вътрешната страна до Bellaggio и с ферибот до Menaggio.

Ако някой е минавал по тези пътища нека даде съвет.

 

От Сирмионе защо да ходите до Леко, идете направо в Комо. След това ако искате да видите Беладжо минете отвътре и след това с ферибота. Отвън обаче е по-добре защото там е вила Карлота. И може да отидете и се върнете с ферито до Беладжо без колата. Там тя не ви трябва.

Връзка към мнение

От Сирмионе защо да ходите до Леко, идете направо в Комо. След това ако искате да видите Беладжо минете отвътре и след това с ферибота. Отвън обаче е по-добре защото там е вила Карлота. И може да отидете и се върнете с ферито до Беладжо без колата. Там тя не ви трябва.

Идеята е да разгледаме Леко. Иначе съм предвидил 1 ден с корабче в централната част на езерото Комо.

Друг вариант е да минем през Комо директно и да се качим по западния бряг до Menaggio, а на връщане да заобиколим езерото от север и да минем през Lecco.

Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Здравейте, ще използвам темата за да задам няколко въпроса.

Края на май сме за една седмица на езерото Комо, Lezzeno. Не е най удачното място за настаняване и трябваше да разделим нощувките между Комо и Маджоре, но вече е късно :) .

Ще вземем кола под наем.  Програмата е следната:

 

 

 

Място

 

Градове за посещение

 

Разстояние

 

 

 

1 ден

езерото Комо

Беладжо, Вила Сербелони

 10 мин

в едната посока

2 ден

езерото Комо

Лено , Тремезо -  Вила Карлота, Менаджио, Варена

корабче

 

3  ден

езерото Маджоре

Боромееви острови - Мадре, Пескатори и Бела, гр.  Стреза

1 ч. 40 мин

в едната посока

4  ден

езерото Комо

гр.Комо, Мендрисио /  аутлет/ гр.Комо - фуникуляр

1 ч. 20 мин

в едната посока

5  ден

езерото Маджоре

 ?   Лавено, Санта Катерина дал Сасо, Луино

1 ч. 40 мин

в едната посока

6  ден

езерото Лугано

 ферибот Беладжо и Каденабия, Гандрия, Лугано, Моркоте

2 ч. 40 мин

обиколка

7  ден

езерото Орта

Сент Джулио, Църквата Мадона дел Сасо

2 ч. 10 мин

в едната посока

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Твърде амбициозна и трудно изпълнима ли е?

Много ли е натоварващо пътуването между Комо и Маджоре и Орта, има ли задръствания, като разстояние и времетраене не е чак толкова голямо, но това е на теория :) , а как изглеждате нещата на място... затова може би ще си спестим ден 5, още едно ходене до Маджоре.

Един ден ще обикаляме около Лугано - с ферибота от Беладжо до Каденабия , ще разгледаме Гандрия, Лугано и Моркоте и ще се върнем през моста на Мелиде. Лугано заслужава ли си или има и по интересни места по маршрута?

 

Приемам всякакви съвети, корекции и препоръки по маршрута! :)

 

 

Редактирано от hrina
Връзка към мнение
Светославов

Здравейте,

На Комо за ден може с корабче да се направи Комо - villa del Balbianello -  villa Carlotta  -  Беладжио и от там бусче обратно към Комо. Ние го направихме така преди няколко години спокойно, без излишно притеснение и бързане.

Препоръчвам на всички, посещаващи Комо, ако и неизкушени от мерената реч, да се качат с фуникулара до хълма Брунате и да поспрат в минута мълчание пред паметната плоча на Пенчо Славейков, поставена на къщата(хотелче?), където е починал.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

@hrina, като видя някой план в табличен формат и обикновено ми е ясно, че автора си е направил домашното и няма какво много да се коментира :)

 

Не ми е ясен много този ден с фери от Беладжио то Лугано, но беше отдавна и спомените ми са изсветлели малко. Смятате да не ползвате колата в този ден или? Най-красивите места в Лугано са гледките от двата хълма и до двата има прилично скъпи фуникуляри, но до единия се стига и с кола безплатно. За това е добре да имате кола в този ден. Може да отделите още време за разходка по крайбрежната, ако времето е хубаво. 

 

Единствената ми препоръка е да не гледаш много фиксирани графици, а просто да се пуснеш по течението. Това не е от районите, в които трябва да се разсейваш постоянно с гледане на часовник. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Лугано е много близо до град Комо. Свършва Италия и си в Швейцария. И аз препоръчвам до Лугано да се отиде с кола. В самия център има паркинги. Фуникулярът до Монте Бре по спомен беше 20 евро / човек, а с колата се стига за около 20 мин. като гледките са много красиви. В самото селце на върха има музей, заведение и лека пътека нагоре.

А и на отиване или връщане може да се отбиете в http://www.alprose.ch/museum/ - музей на шоколада.

При нас беше затворен, но хванахме магазина в последния момент и доста шоколад си напазарихме.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

"  ферибот Беладжо и Каденабия, Гандрия, Лугано, Моркоте "

Аз бих ползвал Беладжо - Манаджио ферибота, мисля, че са по-начесто пътуването е не-повече от 10 мин. 

В Лугано има паркинги в центъра и цената е 2 франка на час . Пътя между Менаджио и Лугано има стеснения особено в селцата през които минава и е с доста завои, както и всички пътища в района. От друга стана е живописен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.