Прескочи до съдържание

Лондон - бързи въпроси


Препоръчани мнения

Въпреки много разяснения за Oyster card не можах да намеря отговор на въпроса цената на билет с нея по-ниска ли е от тази на еднопосочния,купен за конкретно пътуване?Предполагам,да.

Хотелът,който харесах (засега) като бюджетен е The Blair Victoria Hotel https://www.hotels.com/ho184742/?q-check-out=2018-11-11&tab=description&q-room-0-adults=2&YGF=14&q-check-in=2018-11-08&MGT=3&WOE=7&WOD=4&ZSX=0&SYE=3&q-room-0-children=0

В коя зона попада и удачна ли е Oyster card при положение,че ще използвам метрото около 2-3 на ден?

За пръв път ще посетя Лондон и затова съм леко объркан.:)

П.П.Наясно съм с всички детайли по закупуването на Oyster-а

Редактирано от Georgie
Връзка към коментар

1. По-ниска е цената доста от еднократен билет

2. Хотела е в първа зона 🙂 Аз лично ползвах безконтактната си банкова карта по съвет на Rainy и съм много доволна. Цената е същата като с ойстер, но не се занимавам да купувам друга пластика, да зареждам и подобни 🙂 Та съветвам и теб да направиш същото

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, mu_ry каза:

1. По-ниска е цената доста от еднократен билет

2. Хотела е в първа зона 🙂 Аз лично ползвах безконтактната си банкова карта по съвет на Rainy и съм много доволна. Цената е същата като с ойстер, но не се занимавам да купувам друга пластика, да зареждам и подобни 🙂 Та съветвам и теб да направиш същото

 

 Не предполагах ,че банковата безконтактна карта на практика елиминира нуждата от Oyster!

Точно това е Pay as you go ,нали?

Редактирано от Georgie
Връзка към коментар
преди 12 минути , Georgie каза:

 Не предполагах ,че банковата безконтактна карта на практика елиминира нуждата от Oyster!

Точно това е Pay as you go ,нали?

Точно така. Банковата карта от няколко години елиминира нуждата от Оyster - когато човек няма нужда от седмични или месечни карти.

Лично аз ползвам само такава, отдавна съм забравила за Oyster - нямам нужда от карти, тъй като не живея в Лондон.

 

Само една важна бележка: Използвай една и съща банкова карта - за деня - за да може daily cap да бъде хванат. 

Връзка към коментар

Моля за съвет как да се предвижим  от Терминал 4  до 5 на Heathrow. В сайта на летището пише, че трансферите между терминалите са безплатни. Но аз се сещам само за метрото, а там не може да се влезне без да  платиш. Също така знаете ли къде може да се купи нещо за ядене и пиене на нормални цени на някой от тези 2 терминала? При предишното ни пътуване водата наТерминал 4 беше 2 или 3 лири малката бутилка.

Връзка към коментар

Безплатно е, но ти трябва ойстър (или може би безконтактна карта) за да минеш, не се чарджва нищо. Има и автобуси от градския транспорт, които са без прекачване, но спират 3-4 пъти по пътя (метрото май е само с прекачване в центр. станция Т123). За автобусите не ти трябва да показваш нищо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Stryper каза:

Моля за съвет как да се предвижим  от Терминал 4  до 5 на Heathrow. В сайта на летището пише, че трансферите между терминалите са безплатни. Но аз се сещам само за метрото, а там не може да се влезне без да  платиш. Също така знаете ли къде може да се купи нещо за ядене и пиене на нормални цени на някой от тези 2 терминала? При предишното ни пътуване водата наТерминал 4 беше 2 или 3 лири малката бутилка.

И метрото между терминалите е безплатно.

За Терминал 5: Take bus number 482 or 490 (destination: Heathrow Terminal 5) from Bus Stop 7 for a free transfer between terminals.Average journey time: 20 minutes.

Само казваш, че си за Терминал 5 и е достатъчно.

 

Нормални цени за храна - не зная какво значи нормално. Скъпо е по летищата, но за мен в Англия навсякъде е скъпо.

За вода пробвайте автоматите, а за храна - заведенията тип закусвални: сандвичи около 5 паунда.

 

Връзка към коментар

Водата в Англия по принцип е питейна, на Т5 след проверките имаше машинка, от която да си налееш безплатно, ако не ти се прави това в тоалетните. Иначе напр. в Boots, WHSmith продават и вода и готови сандвичи, стандартни като за Англия, дори салати и единични бройки плодове.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 28 минути , Stryper каза:

Моля за съвет как да се предвижим  от Терминал 4  до 5 на Heathrow. В сайта на летището пише, че трансферите между терминалите са безплатни. Но аз се сещам само за метрото, а там не може да се влезне без да  платиш. Също така знаете ли къде може да се купи нещо за ядене и пиене на нормални цени на някой от тези 2 терминала? При предишното ни пътуване водата наТерминал 4 беше 2 или 3 лири малката бутилка.

Ако си без багаж или се навият да го чекират докрая, си ползвай вътрешните автобуси (гледаш табелките за transfers).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искам да ви благодаря за съветите. Ние използвахме Терминал 4 като база, за да отидем до LEGOLAND. Между терминалите ползвахме Heathrow express и безплатното влакче към него. На терминал 4 използвахме Lоunge-a за пристигащи пътници. Храната беше доста добра и нямаше хора. Не са искали boarding card. Имахме проблем с откриването на автобуса за LEGOLAND от Терминал 5, тъй като нямаше табели, но се оправихме.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имам спешно питане: Има ли някаква промяна, нещо ново, около трансфера от гара Паркуей до летище Лутън? До колко часа работят вечер, каква е цената, такива работи. Някакви нови изисквания, билетите все още ли се продават от шофьора в автобуса?

 

 

 

 

 

 

Редактирано от rdd
Връзка към коментар
преди 51 минути , rdd каза:

Имам спешно питане: Има ли някаква промяна, нещо ново, около трансфера от гара Паркуей до летище Лутън? До колко часа работят вечер, каква е цената, такива работи. Някакви нови изисквания, билетите все още ли се продават от шофьора в автобуса?

Ако никой не ти отговори - магеланци ползват автобуси в голямата си част, заповядай линк с всички промени по линията. Там пише всичко, което те интересува - както и можеш да си провериш допълнителни въпроси, ако има такива 🙂 

 

https://www.london-luton.co.uk/to-and-from-lla/going-south-beyond-london 

Връзка към коментар
преди 1 час, rdd каза:

билетите все още ли се продават от шофьора в автобуса?

доколкото си спомням като купуваш билета за влака може направо да избереш Luton Airport вместо Luton airport parkway и така ти е включен в билета за влака и няма нужда да купуваш още един билет

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте!
Предстои ми първо посещение в Лондон. Ще бъда сама с дъщеря ми, което малко ме вкарва в размисли и опасения.
Кацаме късно вечерта на Станстед и поради тази причина търся хотел  с лесно придвижване оттам (с максимум една смяна на транспорт). В тази връзка, за момента съм се спряла на   
The East London Hotel в Bethnal Green

и Point A Hotel London Canary Wharf


Доколкото прочетох из разни форуми, и двата квартала са сравнително спокойни и безопасни. Но все пак моля за мнение по-запознатите от вас - както за самите хотели, така и за местоположението им.

Друго, което ме вълнува - ако не се занимавам с покупка на Oyster карта, за нас двете трябва да ползвам две различни безконтактни карти. Това ясно. Обаче - дъщеря ми няма карта на свое име, дали може за нея да ползвам друга своя карта или карта на името на баща й?

За придвижване с National Express, купувайки билети за определен час, мога да ги използвам само  в конкретния час или може да хвана и по-късен (ранен)? Мисля да си дам 1 час от предвидения за кацане час, за да се ориентираме в летището, да си вземем багажа и да намерим спирката. Смятате ли, че е достатъчно - това в идеалния случай на кацане по разписание, или с  15-20 мин. закъснение.

Редактирано от pepi:)
Връзка към коментар
преди 25 минути , pepi:) каза:

Здравейте!
Предстои ми първо посещение в Лондон. Ще бъда сама с дъщеря ми, което малко ме вкарва в размисли и опасения.
Кацаме късно вечерта на Станстед и поради тази причина търся хотел  с лесно придвижване оттам (с максимум една смяна на транспорт). В тази връзка, за момента съм се спряла на   

The East London Hotel

и Point A Hotel London Canary Wharf

Доколкото прочетох из разни форуми, и двата квартала са сравнително спокойни и безопасни. Но все пак моля за мнение по-запознатите от вас - както за самите хотели, така и за местоположението им.

Значи - чудесен избор за хотели при толкова късен полет, браво - специално първия! 🙂 

За  втория - не съм проверила как може да се придвижите до там през нощта, но ще го направя - явно вие сте проверили, обаче. 

 

Не познавам Bethnal Green - казват, че е грозен, но спокоен 🙂 Canary Wharf със сигурност е спокоен - и е моя голяма слабост. Ако нямате против небостъргачи, мисля че е чудесен избор. Вечер е прелест... За самия хотел нямам представа, честно казано. Разстоянието до метро и на двата хотела е чудесно. И отново - една идея по-голяма слабост към Jubilee line - Canary Wharf.

преди 25 минути , pepi:) каза:

 

Друго, което ме вълнува - ако не се занимавам с покупка на Oyster карта, за нас двете трябва да ползвам две различни безконтактни карти. Това ясно. Обаче - дъщеря ми няма карта на свое име, дали може за нея да ползвам друга своя карта или карта на името на баща й?

Абсолютно никой не проверява на чие име е картата - но ако е малко дете, може да предизвика въпроси... 

 

преди 25 минути , pepi:) каза:

За придвижване с National Express, купувайки билети за определен час, мога да ги използвам само за влака в конкретния час или може да хвана и по-късен (ранен)? Мисля да си дам 1 час от предвидения за кацане час, за да се ориентираме в летището, да си вземем багажа и да намерим спирката. Смятате ли, че е достатъчно - това в идеалния случай на кацане по разписание, или с  15-20 мин. закъснение.

National Express - което е автобус, или влака? 🙂 1 час считам за много разумен срок. За влака няма час - освен ако не се ползва конкретна тарифа с конкретен час, за автобуса - до един час закъснение нямате проблем, стига да има места (обикновено има). 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 17 минути , pepi:) каза:

Здравейте!
Предстои ми първо посещение в Лондон. Ще бъда сама с дъщеря ми, което малко ме вкарва в размисли и опасения.
Кацаме късно вечерта на Станстед и поради тази причина търся хотел  с лесно придвижване оттам (с максимум една смяна на транспорт). В тази връзка, за момента съм се спряла на   
The East London Hotel в Bethnal Green

и Point A Hotel London Canary Wharf


Доколкото прочетох из разни форуми, и двата квартала са сравнително спокойни и безопасни. Но все пак моля за мнение по-запознатите от вас - както за самите хотели, така и за местоположението им.

Друго, което ме вълнува - ако не се занимавам с покупка на Oyster карта, за нас двете трябва да ползвам две различни безконтактни карти. Това ясно. Обаче - дъщеря ми няма карта на свое име, дали може за нея да ползвам друга своя карта или карта на името на баща й?

За придвижване с National Express, купувайки билети за определен час, мога да ги използвам само за влака в конкретния час или може да хвана и по-късен (ранен)? Мисля да си дам 1 час от предвидения за кацане час, за да се ориентираме в летището, да си вземем багажа и да намерим спирката. Смятате ли, че е достатъчно - това в идеалния случай на кацане по разписание, или с  15-20 мин. закъснение.

За кварталите не мога да правя сравнение, бил съм само в Canary Dwarf, нямаше проблеми, но Point A Hotel логистично ми изглежда по-зле от другия, който е много по-близо до метро.

За картите - можеш, разбира се, да ползваш твоя карта за детето. Ако бащата не е с вас, по-добре не рискувай с негова карта. Всъщност дъщеря ти на колко години е? Може би ще се класира за безплатно пътуване в градския транспорт?

От летището National Express? Да не е Stansted Express? Виж те какво казват за валидността на билетите си: Book a return ticket, and you can return on any train at any time within a month of your outbound travel date. It’s cheaper than buying two singles, and gives you flexibility if your plans change.

Накратко, билетите им са валидни за целия ден, посочен за траснсфер до града и след това - още един месец, когато си поискаш. По мои спомени имаха по 4 влака на час през по-голямата част от денонощието.

Помня, че и другите билети за влакове са ми били с доста хлабава във времето валидност.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Rainy, изключителни благодарности за отговора!
Сякаш съм по-склонна за първия хотел най-вече заради факта, че само с National Express мога да стигна директно до там, без смяна.
Всъщност - National Express влакове ли са или автобуси ☺️? Навсякъде до момента срещнах инфо за автобуси на тази компания. Сигурно е изключително тъп въпрос, но буквално от 2 дни организирам това пътуване и преди да започна нямах абсолютно никаква информация за квартали, градски транспорт, възможности за придвижване...

Връзка към коментар
преди 6 минути , Rainy каза:

но ако е малко дете, може да предизвика въпроси...

Ако е дете до 10 години, ще предизвика само един въпрос - защо изобщо се плаща билет за него.

 

5-10
Children aged between 5 and 10 can travel free on:

 

Tube, DLR, London Overground, TfL Rail and most National Rail services when using a 5-10 Zip Oyster photocard


Tube, DLR, London Overground, TfL Rail and the following National Rail services when accompanied by an adult (up to four children per adult):
- Amersham to Marylebone (Chiltern)
- Finsbury Park to King's Cross/Moorgate (Great Northern)
- Stratford to Liverpool Street (Greater Anglia)
- Upminster to Fenchurch Street/Liverpool Street via Barking (but not at Forest Gate/Maryland) (c2c)
- Watford Junction to Euston (London Northwestern Railway)
- Watford Junction to Clapham Junction (Southern)
- West Hampstead Thameslink to Moorgate/Elephant & Castle/London Bridge (Thameslink)
- West Ruislip to South Ruislip (Chiltern)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , pepi:) каза:

Rainy, изключителни благодарности за отговора!
Сякаш съм по-склонна за първия хотел най-вече заради факта, че само с National Express мога да стигна директно до там, без смяна.
Всъщност - National Express влакове ли са или автобуси ☺️? Навсякъде до момента срещнах инфо за автобуси на тази компания. Сигурно е изключително тъп въпрос, но буквално от 2 дни организирам това пътуване и преди да започна нямах абсолютно никаква информация за квартали, градски транспорт, възможности за придвижване...

Така е, това е огромно предимство. Значи първия хотел.

 

Няма тъпи въпроси! Задавай спокойно притесненията си. 🙂 National Express са автобуси. Може да купите по-евтини билети чрез easybus също така, използвайки мрежата на National Express. 

 

https://www.easybus.com/en/ 

 

преди 4 минути , Goal & Boss каза:

Ако е дете до 10 години, ще предизвика само един въпрос - защо изобщо се плаща билет за него.

 

5-10
Children aged between 5 and 10 can travel free on:

 

Tube, DLR, London Overground, TfL Rail and most National Rail services when using a 5-10 Zip Oyster photocard

Съгласна съм - но тукашната реакция би била, първо - от къде има и защо ползва лична банкова карта (ако го видят), и чак тогава за правата. Споделям опит. А и си е заврънгачка картата - не на всеки му се занимава. Иначе си абсолютно прав!

Връзка към коментар
В момента, pepi:) каза:

Goal&Boss, благодаря и на теб!
Детето е над 10г и ще е нужен билет.
Че за придвижването от летището до хотела, ще ми е нужен National Express, ми "каза" google - A8London (King's Cross)

Е, в такъв случай и в тон с казаното от @Rainy, хората са наясно, че детето не може да има собствена банкова карта, така че ще приемат за естествено майка му да плати пътуването със своя собствена карта :smile: А май дочух нещо и за електронни Oyster, в приложение в телефона, нещо като бордните карти на авиокомпаниите. Някой ако знае нещо по въпроса...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , pepi:) каза:

Че за придвижването от летището до хотела, ще ми е нужен National Express, ми "каза" google - A8London (King's Cross)

Точно така 🙂 Но по принцип използвай TfL (Transport for London) за по-голяма прецизност 🙂

 

image.png.5134303022490054cd197d616ee69be7.png

Връзка към коментар

Безплатно беше за деца до 11 май. Не се проверява на чие име е картата, тя се маркира безконтактно, няма кой да гледа. Автобусите са безплатни за деца до 14 май беше, но метрото не, има намаление за деца.

Обаче с банкова карта няма детско намаление 50%, за него трябва ойстър, който на гише му се прилага child discount или както се казваше там...

(На сайта на TfL си пише всичко).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В такъв случай май ще е най-добре поне за детето (12г) да взема карта ойстър. Ще погледна информацията на сайта на  TfL. Вероятно ще възникнат въпроси, така че пак ще се включа за доуточнения.
Rainy, спомена по-горе, че мога да взема по-евтини билети чрез easybus за мрежата на National Express. Влизайки на сайта им обаче, не откривам възможност да задам като крайна спирка, тази, която ми е нужна - а именно Bethnal Green. Дали аз нещо не правя както трябва 🙄?

Редактирано от pepi:)
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.