Прескочи до съдържание

Лондон - бързи въпроси


Препоръчани мнения

Това е добре, но аз утре заминавам за Нова Зеландия и ще се върна на 22-ри декември, после Коледа и няма да имам време за сериозна подготовка, както аз си обичам да правя...

Връзка към коментар

Ето ме и мен! :gamer1:

От мойте пътувания за мен най-добре си е с карта Oyster! За цени и транспорта инфо тук или тук. 🙂 

image.png.c4392c1fb2504c6ebc77a3596744f59c.png

Защото едно качване в един влак примерно ти е 4,90 паунда. Примерно моят хотел беше на east croydon london и до London Victoria ми е 4.90.

Най-изгодно за мен е да се вземе за 5/6 дни карта, тогава цените падат драстично и си пътуваш колко си искаш. За 7 дни е за зона 1- 4 е 50 паунда, за мен тази цена е добре за Лондон! Ти щом ще си около зона stratford, това е зона 2/3 и билетът ти е 42 паунда за седмица.

Да кажа защо цената е добра според мен: защото примерно от Heathrow до центъра ти е 25 паунда, а с gatwick express до London Victoria е 19/20 паудна. Но това е мое мнение, нека и @Rainy да си каже мнението. За детето е безплатно, то вече ти писаха за тези неща, но и аз ще потвърдя. А до колко знам за метрото може и да минаваш само с кредитна или дебитна карта, тоест трябва само картата ти да има wi fi  и ти взима сума за влизане в метрото и така след излизане ти спира парите, но след определен период на пътуваня (примерно 6/7) вече от картата не ти спират пари, поне така при мен беше. @kali Направи така, когато бяхме заедно и каза, че е доволна.

Аз иначе си бях взел билети от London Victoria до летището билети за 1-ви сутринта в 03:30 часа за летищетото, защото тогава няма нито влакове, а и Вие щом пътувате на 1-ви сутринта, траспортът е със самостоятелен график. 

За си бях спокоен с билетите на National express и всичко мина нормално до летище Gatwick. А Вие сте на Luton, нали така? Те има на около 30/45 мин. на 1-ви сутринта. :rolleyes:

Ако мога с друго да помогна питай? 🙂    

А и друго се сетих, първият път като бях и имах билети направих така: качих се на един автобус и ме закара някъде, послед на друг на друг и пак се върнах след 4 часа на Victoria station. Понякога и така става за разглеждане на града, но трябва човек много добре да се ориентира на къде вървят (на картата или аз ги следя кой минава отсреща, или на другата улица и така) автобусите, за да не се окажеш в друг град направо..... 😀 То не, че ще е фатално, но все пак. :rolleyes:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , Иван Попов каза:

Най-изгодно за мен е да се вземе за 5/6/7 дни карта, тогава цените падат драстично и си пътуваш колко си искаш. За 7 дни е за зона 1- 4 е 50 паунда, за мен тази цена е добре за Лондон! Ти щом ще си около зона stratford, това е зона 2/3 и билетът ти е 42 паунда за седмица.

@Иван Попов Моето мнение е, че карта не е нужна. Дневният таван (cap) от Страфорт, например - до центъра, например Трафалгар скуеър, е:

 

Daily Anytime  £8.20

 

https://tfl.gov.uk/fares/find-fares/tube-and-rail-fares/caps-and-travelcard-prices  

 

Пет дни = £41‬, но може да има ситуации, когато няма да се ползва пълната сума - например, ако се ползва автобус, е доста по-бавно, но и много по-евтино. За мен е излишно усложняване с карта. Освен това ако @ruwenzogy купи карта зона 1-3 и му се наложи да иде до зона 4 или 5, ще трябва да доплаща. 

 

Иначе чудесно мнение! 🙂 

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Общественият транспорт в Лондон на Коледа 25 декември не работи. За мен абсолютно неприемливо, но се оказва, че това е традиция и е винаги така на 25 декември. В този ред на мисли, ако някой е планирал нещо да го има предвид.

 

There is no public transport on Christmas Day. On Christmas Eve, public transport starts to wind down from early evening, including no night buses. Some taxis are available, although they may charge more on Christmas and Boxing Day. You should check details before travelling and book in advance to avoid extended waits.

https://www.huffingtonpost.co.uk/entry/train-times-at-christmas_uk_5df8d68ce4b03aed50f57250?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAABll1i2tT0ygZgA1cKhp5v1vJoE1oqqo8vT1lpIMggiFv7DW1g1coE1SRwWmRf8z89D98PWv4ZQO2nUaeynm7cAR990CiDTw_CMQaUQsAPMMbBeG7kdBwZ7kCXCaTa7ohXQ9f1WhLNJnIzyw5JWGPDRPMkxbb_lT1XYtasdV9onW

Връзка към коментар
На 25.11.2019 г. в 22:42, Иван Попов каза:

Ето ме и мен! :gamer1:

От мойте пътувания за мен най-добре си е с карта Oyster! За цени и транспорта инфо тук или тук. 🙂 

image.png.c4392c1fb2504c6ebc77a3596744f59c.png

Защото едно качване в един влак примерно ти е 4,90 паунда. Примерно моят хотел беше на east croydon london и до London Victoria ми е 4.90.

Най-изгодно за мен е да се вземе за 5/6 дни карта, тогава цените падат драстично и си пътуваш колко си искаш. За 7 дни е за зона 1- 4 е 50 паунда, за мен тази цена е добре за Лондон! Ти щом ще си около зона stratford, това е зона 2/3 и билетът ти е 42 паунда за седмица.

Да кажа защо цената е добра според мен: защото примерно от Heathrow до центъра ти е 25 паунда, а с gatwick express до London Victoria е 19/20 паудна. Но това е мое мнение, нека и @Rainy да си каже мнението. За детето е безплатно, то вече ти писаха за тези неща, но и аз ще потвърдя. А до колко знам за метрото може и да минаваш само с кредитна или дебитна карта, тоест трябва само картата ти да има wi fi  и ти взима сума за влизане в метрото и така след излизане ти спира парите, но след определен период на пътуваня (примерно 6/7) вече от картата не ти спират пари, поне така при мен беше. @kali Направи така, когато бяхме заедно и каза, че е доволна.

Аз иначе си бях взел билети от London Victoria до летището билети за 1-ви сутринта в 03:30 часа за летищетото, защото тогава няма нито влакове, а и Вие щом пътувате на 1-ви сутринта, траспортът е със самостоятелен график. 

За си бях спокоен с билетите на National express и всичко мина нормално до летище Gatwick. А Вие сте на Luton, нали така? Те има на около 30/45 мин. на 1-ви сутринта. :rolleyes:

Ако мога с друго да помогна питай? 🙂    

А и друго се сетих, първият път като бях и имах билети направих така: качих се на един автобус и ме закара някъде, послед на друг на друг и пак се върнах след 4 часа на Victoria station. Понякога и така става за разглеждане на града, но трябва човек много добре да се ориентира на къде вървят (на картата или аз ги следя кой минава отсреща, или на другата улица и така) автобусите, за да не се окажеш в друг град направо..... 😀 То не, че ще е фатално, но все пак. :rolleyes:

Да разбирам ли, че като си купя Ойстер карта за 7 дни, мога да слизам и се качвам колкото си искам през това време в целия градсаки транспорт, или е само по едно пътуване на ден.

И нали от Лутън до Виктория няма нищо общо с тази карта и си трябват отделни билети....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Може да се возиш колкото пъти искаш в рамките на тия 7 дни.  

 

За Лутън - Виктория отделен билет. 

Купи си предварително оттук, защото цената ще е по-ниска отколкото на място. Билетите важат в рамките на  +/- 60 мин.  от избрания час :

 

https://www.easybus.com/en/

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , stanimir каза:

Може да се возиш колкото пъти искаш в рамките на тия 7 дни.  

 

За Лутън - Виктория отделен билет. 

Купи си предварително оттук, защото цената ще е по-ниска отколкото на място. Билетите важат в рамките на  +/- 60 мин.  от избрания час :

 

https://www.easybus.com/en/

А при Езибус няма опция за дете. Да го пиша ли въобще  /8г./, или не, защото иначе ще трябва цял билет. А нали до 11 години в градския транспорт са безплатно.... Това ми е чуденката.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 47 минути , stanimir каза:

Може да се возиш колкото пъти искаш в рамките на тия 7 дни.  

Точно така!

Може да се возиш колкото пъти си искаш.

А от летището си взимаш отделен билет, те са около 5 паунда на човек в посока.

Вие кога кацате и на кое летище, виж и на National express, имат дорби промоции понякога. 

 

С влака има прекачане, може би автобусът Ви е по-добър вариант.

Ето с автобуса цък

Ето и с влака цък

Но това е до London Victoria, поне аз за нея разбрах. 

Редактирано от Иван Попов
добавяне на информация
Връзка към коментар
Преди 1 час, ruwenzogy каза:

Да разбирам ли, че като си купя Ойстер карта за 7 дни, мога да слизам и се качвам колкото си искам през това време в целия градсаки транспорт, или е само по едно пътуване на ден.

Абсолютно можеш - ако си купиш конкретната карта - софтуер, за конкретната зона (1-2, 1-3, 2-3 и т.н.), заедно с физическата пластика. Която можеш да ползваш и на принципа Pay as you go, разбира се, стига да имаш заредени пари.

Връзка към коментар
Преди 1 час, ruwenzogy каза:

А при Езибус няма опция за дете. Да го пиша ли въобще  /8г./, или не, защото иначе ще трябва цял билет. А нали до 11 години в градския транспорт са безплатно.... Това ми е чуденката.

 

 

Children (aged 3 and over), students and senior citizens all pay the same fare as adults.

 

https://www.easybus.com/en/faq/#1547196598762-ca8bb9df-e301

Връзка към коментар

Разбира се,  можеш.  Аз си купувам най-евтините близки около желаните часове и поне досега винаги са ме качвали безпроблемно( дори в посока летище). Автобусите на National Express са големи и почти никога пълни. 

 

Само веднъж нямаше място за по-ранен час, но тогава още пътуваха със собствени малки бусчета. 

Връзка към коментар

@ruwenzogy, имам някакъв спомен, че поне някои от автобусите не приемаха плащане в кеш. Говоря за 2016 г. и за съжаление не помня добре дали бяха ийзибъс или други (тъй като помогнах и на една българка да си купи билет и малко ми се мешат спомените).

Аз лично пътувах с ийзибъс и бях втрещена, че плащането с карта представляваше следното: давам си картата, човекът преписва номера и ми я връща.

 

Напълно е възможно вече нещата да са различни, но може и да е важен детайл, ако плащаш само кеш (не че в краен случай не може да помолиш някой да плати с тяхната карта и да му дадеш пари, ама все пак).

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

ruwenzogy по-добре си купи билет предварително. Ако цената е висока и е по време на празници може да се окаже, че няма места.

На мен са ми отказвали плащане в брой в National Express. Изпратиха ме да си взема билет от гише, а там нямаше никой и изпуснахме автобуса.

Връзка към коментар

Под "на място"  не го разбрах като да купува в кеш от шофьора. Това не е възможно (или е възможно само на летището, където имат служители разпределящи пътниците по автобусите). Имат обаче офис в салона за пристигащи преди изхода и се купува от там. Със сигурност цената няма да е по-ниска от тази онлайн, най-много да е същата. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
39 minutes ago, stanimir said:

Под "на място"  не го разбрах като да купува в кеш от шофьора. Това не е възможно (или е възможно само на летището, където имат служители разпределящи пътниците по автобусите). Имат обаче офис в салона за пристигащи преди изхода и се купува от там. Със сигурност цената няма да е по-ниска от тази онлайн, най-много да е същата. 

+ има 2 автомата за билети непосредствено преди изхода на пристигащи в дясно. 

Връзка към коментар

Цялата "Оксфорд" стрийт е празнично украсена,  а по нея са и почти всички големи магазини в центъра. "Риджънт" също. 

Щом сте с детето може да идете и в Winter Wonderland в Хайд Парк!!! 

Входът е свободен. 

 

https://hydeparkwinterwonderland.com/

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

 

преди 54 минути , ruwenzogy каза:

Някой може ли да сподели за МОЛове и големи магазини в централен Лондон - по скоро не за шопинг , а за празнична атмосфера...

@ruwenzogy Както правилно ти е казал Станимир, това са едни от най-празнично украсените улици в Лондон. 

 

Ето един традиционен маршрут пеша - Trafalgar Square - Soho - Regent Street - Oxford Street, после може точно в Хайд Парк, може и другаде. Не исках да ти правя милион маршрути.

 

Ако ми кажеш на каква програма си се спрял, може да съм ти още по-полезна, а и не само аз. Тук има истински експерти за Лондон. 

 

image.png.553392b5fbf02350bfe7a270a5c6ab31.png

 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

От писаното виждам, че National Express автобуси през easybus са най-евтиния вариант за транспорт между летището в Лутън и Лондон. Около часовете на полетите на Уиз вече има само два евтини билета, които са за 07:10 и 10:21 (самолета каца в 07:30 по график), и не е много удачно. Ще ни качат ли на по-рани автобуси (да речем 08:10-20) с тези билети, ако (за 07:10 билета) се появим за автобус за 08:20 и има свободни места? Или ако вземем билети за 07:10, и в позволените 60 минути радиус за автобуси няма свободни места (освен 07:10) - ще ни върнат ли 😄

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , Ивайла каза:

За полет от Лутън в 22ч. в колко препоръчвате да си вземем билет за към летището от гара Виктория?

@Ивайла Препоръката на National Express е да се пристигне 3 часа преди полета - т.е. да се вземе такъв автобус, който осигурява 3 часа. Тоест, тръгване около 18 часа най-късно в твоя случай.  Това покрива резерва при проблеми на пътя - и осигурява плащане на застраховка при изпускане на полет (ако имате такава застраховка и ви касае).

 

Това е и моята препоръка.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.