Прескочи до съдържание

Египет-Хургада


Ники Петров

Препоръчани мнения

  • 2 месеца по-късно ...
  • 8 месеца по-късно ...
 
Здравейте,
нека разкажа и аз след дълго ровене по сайтовете и туристическите агенции разбрах че най-добре е да си организира човек почивката сам. Ако някой го интересува нещо бих помогнал на драго сърце. Бяхме в Хургада от 30.03.18 до 08.04.18 в хотел Sunrise Royal Makadi Resort беше уникално преживяване хотела е под немско ръководство 8 ресторанта (храна в изобилие отядохме си на телешко и морски дарове) аквапарк басейни с подгряване пясъчен плаж с не голям риф за гмуркане с много рибки анимация мини голф тенис кортове огромна територия дъщеря ми не искаше да се връщаме. На екскурзии ходихме с mohamed amon говори руски и цените са уникално добри. Пример за 100 долара цена за тримата ходихме до пирамидите, за 50 долара направихме утопия другите сега не помня но сме много доволни човека е много свестен с това име е в фейсбук а телефона му е +201027660085. Когато говорихме с местните те твърдяха че най-доброто време за почивка е септември и октомври смятам да проверя в най-скоро време Simple Smile.
  • Харесвам 10
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте,

 

Доколкото знам не се препоpъчват пътувания в Синай, но искам да попитам дали още е така и дали е опасно там? Не съм бил в Египет, но ще съм за 1ви път през Ноември тази година и майка ми си е навила на пръста да види един манастир там - Saint Catherine's Monastery - https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Catherine's_Monastery Той е в планината, на около 3 часа път от Шарм.  Та били ли сте там и какво мислите ?

 

Благодаря!

Редактирано от vbkirilov
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Като току-що завърнала се от самостоятелно ориганизирано пребиваване в Хургада, бих желала да споделя няколко пресни впечатления от третото ми посещения в тази страна. Този път бях само на почивка и то не в ол-инклузив резорт.

Пътувах от Истанбул с Пегасус. Бях прочела хиляди негативни коментара за авиокомпанията. Част от тях отразяваха реално ситуцията - като висенето на опашки на чек-ин на летище Сабиха Гьокчен /изключетилно мудно/ и твърде тесните седалки. Не съм купувала избор на място, и на отиване ми се са падна средна седалка. На гишето на чек-ин изключително симпатично момиче само предложи да ме премести и ме позиционира на три седалки сама, което пък ми позволи да поспя по време на нощния полет. На връщане сама се преместих на такива празни при жестоката конкуренция на други чудоземни пътници. Разрешеният ръчен багаж е 8 кг., но на чек-ин ми казаха, че не правят проблем до 10 кг.

Летището в Хургада е голямо, а обслужването по египетски мудно, тоест организацията е недобра. Първо се виси на опашка за покупка на виза - 25 долара. По-добре е да си приготвите точни пари и то в тази валута. Гишетата за визи се наричат банка, на тях пише, че може да се плаща с карта, но не може. Визата е стикер, който от банката ти залепват в паспорта. На летището в Кайро пък сам си лепиш стикера.

После се редиш на паспортия контрол. И е бавно, и дълго.

На заминаване има няколко проверки на багажа. Едната при мен беше цялостна - отваряха се пакети, несесери и т.н., а аз съм от хората, които пътуват с малко багаж и нищо излишно. На всички летища в Египет задължително се събуват обувките.

Бяхме в апартамент в центъра на Хургада - 9 нощувки за общо 270 долара. Чудесно обзаведен, с котлони на газ и хладилник. Нямаше свободни стаи с изглед към морето, затова и гледката ни от балкона беше към основния булевард - Шератон. Сградата е с денонощна охрана и в нея има магазини и руско кафене.

IMG_20180917_120910.jpg.e2eff2def60e464bd8b0a11d863c27c8.jpg

Хургада е много голям град. Части от него са изцяло с резорти, но освен някое и друго кафене, някакси нямат живот. Ние бяхме в сърцето на града - с трафика, шума от бибиткането, тълпите, заведенията.... Не мога да правя сравнение, защото не съм посещавала преди града, но според мен беше пълно с хора. Основно руснаци видях, също англичани, поляци, румънци и немци. Има много смесени семейства.

Излезеш ли от основните улици, попадаш на бедни и мръсни улички, без положена настилка. Но, както казах, това ми е третият път в Египет и това вече не ме впечатлява. Дори си има някакъв чар. Пълно е с котки и те изглеждат добре.

IMG-20180930-WA0141.jpg.c0d7670e1524deb79fa2f0fcd89d128f.jpg

Хората не са така досадни, както в Луксор и Асуан. Заведенията са препълнени.

Храната е евтина и много вкусна. Ние закусвахме в апартамента. Цените в магазините са малко по-ниски от при нас. Купувахме си хляб, сирене /бялото сирене го наричат истанбулско/, масло /новозеландско/, пастърма, а и яйца. Такива истински яйца не съм яла откакто бях дете. Септмеври е сезонът на мангото. Имат различни сортове. Египетското дребно жълто манго е невероятно.

Свърши ми шампоана и си купих египетски от супермаркета на стойност 1,30 лв. и мога да кажа, че е един от най-хубавите, които съм ползвала.

По заведенията основно бяхме в рибните ресторанти. Най-много ни хареса един El Halaqa, който се намира точно срещу рибния пазар, близо до джамията. На входа на ресторанта има щанд, където е изложена рибата и морските дарове. Всичко е прясно. Има страхотно скариди от Нил, раците са зверски вкусни, а за рибата ...котешки измърквам само. Ядох за мен напълно неизвестни риби, и всичките бяха страхотни. Салатите струват по 60 стотинки. Баба Гануш, домати с чесън, малки патладжанчета....

IMG_20180921_184950.jpg.c718d06fcfadb57d73af2c2ed2b3460d.jpg

IMG_20180919_203118.jpg.57435950c21a86fdb62d02876fcedff3.jpg

IMG_20180919_203122.jpg.75ec10009e9705163eff5530276f01a2.jpg

IMG-20180925-WA0005.jpg.26eefbb1346f6d1362c6b86ee20a9212.jpg

Ядохме и кебапи в едно Gad, което е широко застъпно в близкия изток.

Най-високата сметка, която сме плащали в заведение е 30 лева за двама.

За транспорт ползвахме юбер винаги. От нашия хотел до ресторанта излизаше към 1,00 - 1,20 лв.

Плажът ни беше на около 50 метра от апартамента. Само трябваше да пресечем улицата. Имахме пропуски и не сме плащали за входа му. Полагаха ни се шезлонги и чадър. Плащахме само за плажни кърпи - 1 лев.

Заведението на плажа беше с цени на наше най-просто заведение на самообслужване, че и по-евтино /лимонада с мента 2,50 лв./.

Самият плаж беше много приятен, пясъчен.

IMG_20180918_131403.jpg.04e947671da890c93e77e11cb08e3a8d.jpg

IMG-20180921-WA0019_1.jpg.d0a32b2f2944c0ef268087129b4b5582.jpg

Водата ...ох, водата. Кристална, блестяща, прозрачна. Само в някои участъци имаше камъни. Но водата е просто великолепна. И така всеки ден.

Бях се наплашила от прогнозата за времето - минимална 25, максимална 36. И такава беше в действителност. Но не се усеща така, заради постоянния бриз. Дори вечер се намятах с шал. На плажа ставаше най-хубаво от 13 до 16 часа. Тогава не беше топло, а галещо. Септемврийското слънце е много приятно и не изгорях качествено, както обикновено.

Ходихме само на една екскурзия до остров Гифтън, която струваше 300 EGP или около 30 лв. на човек за 6 часа във водата. Пътува се с корабче до острова за около час, после с лодки се стига да самия остров, тъй като е много плитко. Нашият кораб беше пълен с египетски туристи, едно голямо семейство руснаци и ние. Египтяните бяха с по два сака на тоя кораб. Какво точно имаше вътре аз не знам. Видях храна и напитки, и играчки за децата, ама още работи ще да са били натъпкани.

На острова седиш пак час и те взимат. После продължаваш към риф, където който иска се гмурка, има обяд и после обратно към Хургада. Водата навътре беше още по-красива, тюркоазена и топла.

IMG_20180923_093551.jpg.f6043d15965408f50a32f5805ea4aaf1.jpg

IMG_20180923_132446.jpg.b68f5cf47580eac423259e0853915744.jpg

Местните са много дружелюбни. Особено децата. Искат да си говорят и контактуват. Усмихват ти се. "Хай".

Жените се обличат с някакви странни бански костюми, ислямски. Има различни вариации - такива, които покриват и косата, ръцете и краката напълно, но и такива, които са като къси клинчета с горно с къси ракъви. Различна култура просто. В началото е странно, защото има и нинджи на плажа дори, но после се свиква и с това. Близо половината хора на нашия плаж бяха местни.

IMG-20180921-WA0018.jpg.34ed4fb455740c7c99a629c92b169425.jpg

Ако човек няма светоглед, позволяващ му да се освободи и надникне извън пределите на собствената си култура, традиции и социална среда, едва ли би му харесал Египет. Мръсно е, много шумно, трафикът е безобразен, търговците досадни, тарикатлъкът е на висше ниво. Но това е страна с огромни богатства, основно исторически и културни, разбира се, но и природни - имат страхотен памук, захарна тръстика. Има излаз на две морета, едното от които изключително чисто и приятно за почивка. Средиземно море на север не е чак толкова добро.

Едно време от Гърция и Италия хората са ходили в страната, за да стават сервитьори и говернантки. Модата е тръгвала от там за Европа.

Хората са любезни и отзивчиви, а и много гостоприемни. Но са много бедни, а фамилиите многобройни. И това ги прави агресивни към малкото туристи. Така беше миналата година. Това обаче сега аз не го забелязах в Хургада.

IMG_20180921_201024.jpg.e5e91e1d1c63d44a49cc17b1ea33f06a.jpg

 

IMG-20180921-WA0020.jpg.cfeee3f7fe4a1c817d3893e23cfa317d.jpg

IMG-20180930-WA0157.jpg.19c9cf2fd95ca528e001f8f89394b70c.jpg

 

И ако дестинацията ви интересува, дайте й шанс. 😊

 

 

 

 

Редактирано от desislavna
  • Харесвам 31
  • Браво 6
Връзка към коментар
преди 8 минути , desislavna каза:

ако дестинацията ви интересува, дайте й шанс. 😊

Деси, благодаря за хубавия разказ!

Видях Хургада  през твоите очи по различен начин. Аз съм била там и все се каним да повторим, но да видим кога ще се случи.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Някой може ли да ми даде актуална информация за цени на дневни екскурзии от Хургада? Интерува ме шнорхелинг на Райския остров и още някой подобен, ако има както и дали има дневен трип до Луксор, но със самолет ? 

Ще отседнем в хотел Mirage Bay Resort & Aqua Park. Някой има ли впечатления от него? В Хургада има ли мол, в който може да отидем и въобще къде може да се разходим извън комплекса? 

Да обменям ли местни пари или долари е по-добре? Чудя се да разчитам ли на революта или да търся чейндж?

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте отново,

Реших да споделя набързо впечатления от Хургада и Кайро, вчера се завърнах от едноседмична организирана почивка и съм изключително доволен. Със сигурност Египет е доста популярна дестинация за българите в днешно време и, учудващо за самия себе си, бих препоръчал Хургада сто пъти по-силно от Пунта Кана, където бях началото на годината - това са различни светове, но определено Египет си заслужава много повече - по-близо е, по-евтино и далеч по-вълнуващо - поне за мен. 

Накратко - бях се приготвил психически за голям цивилизационен шок и голям тормоз от страна на местните, но когато отидеш на организирана екскурзия с идеята за почивка, тези неща не ти се набиват на очи - досег с местните в Хургада имах само в хотела и всички бяха супер любезни, дори да не им даваш бакшиш - а когато им даваш, стават мега любезни; честно казано няма база за сравнение между обслужването в Пунта Кана и в Хургада - египтяните са в пъти по-отзивчиви, без да се натрапват. В Кайро уличните търговци са леко досадни, но не е вярно, че не те оставят на мира - когато кажеш два-три пъти "не, благодаря", се махат. Даже си намерих 5 долара пред Хеопсовата пирамида и возенето на камила ми излезе безплатно 🙂 Няколко примера за разликите в обслужването - в Пунта Кана бяха объркали стаята и трябваше да чакаме половин ден някой да ни донесе трето легло и кърпи, възглавници, като това се повтаряше почти всеки ден, докато в Египет всичко беше готово за 20 минути; в Пунта Кана трябваше да се молим всеки ден за допълнителна бутилирана вода, докато в Египет постоянно ни оставяха бутилки и питаха дали имаме нужда от нещо, но без да е натрапващо и т.н. Може да ви се стори дребнаво като примери, но разликата в отношението беше осезаема, египтяните много се стараят да възвърнат реномето си на добра дестинация. 

В Хургада бих препоръчал Albatros Palace Resort - има оценка от 8.6 в Booking и е абсолютно заслужена. Гидът от агенцията също каза, че хотелите от групата на Албатрос са едни от най-добрите. В комплекса имаше всичко, за което може да се сети човек, дори фитнесът беше доста добре оборудван. А най-хубавото - имаше коралови рифове с огромно количество риби (видях и октоподи, сепии, змиорки, скатове и т.н.) пред самия хотел - не знам доколко други хотели в Хургада имат това преимущесто. Храната беше уникално вкусна и разнообразна, като имаше и 6-7 тематични ресторанта, без да е нужна резервация няколко дена преди самата вечеря, както беше в Пунта Кана. Шнорхелингът ми е страст и определено Египет предлага същите, ако не и по-добри условия като Малдивите. 

Относно цените - екскузия до остров Гифтън/Paradise Island беше 30 евро - заслужава си заради гмуркането, рифовете в района са уникално красиви, но повече риба имаше пред самия хотел, което ми се стори странно 🙂 Другите екскурзии ги има като цени в сайтовете на агенциите в БГ - навсякъде са еднакви ми се стори. 

Пътуването до Кайро отне точно 6 часа с автобус (без да броим обикалянето по хотели да събираме другите туристи), но пък беше рано сутринта - от 3 часа. Има и опция със самолет за 80 евро, но с автобус си беше ОК. 

По отношение на организацията - да, не са от най-пунктуалните хора, но ще дам прост пример - на летището в София чакахме повече време за чекиране, отколкото на летището в Кайро на връщане - не мисля, че българите трябва да се оплакваме от това, имайки предвид къде живеем и как се случват нещата тук 🙂

Както каза египетският ни гид в Кайро, който говореше български - местните се старят да си върнат реномето на добра туристическа дестинация и успяват доста добре. В самото начало една от българките от групата си забрави раницата преди паспортния контрол (доколкото разбрах вътре й бяха и парите), но за 20-30 минути успя да си я прибере - не мисля, че това би се случило в България - щеше да е отдавна изчезнала... 🙂

Ще кача и снимки от пътуването, по-специално от подводния свят в Хургада - определено това е една от дестинациите, където с удоволствие бих се върнал някой ден... 

P.S. носете си дребни пари - долари или местни паунди, със сигурност ще ви трябват, дори да сте на ол-инклузив и организирана екскурзия - аз развалих долари в чейнджа на "Графа" без такси

P.S.2 не мисля, че може да се ходи със самолет до Луксор, с автобус е 4-5-6 часа, доколкото разбрах, но тъй като работя и по почивките си, нямах време да отида. Много хора ходят и на сафари в пустинята с АТВ-та и подобни и остават доволни, следващия път ще отида и на такава 🙂

 

 

Редактирано от shaitan
  • Харесвам 19
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
На 30.03.2019 г. в 21:54, Jorro каза:

Някой може ли да ми даде актуална информация за цени на дневни екскурзии от Хургада? Интерува ме шнорхелинг на Райския остров и още някой подобен, ако има както и дали има дневен трип до Луксор, но със самолет ? 

Ще отседнем в хотел Mirage Bay Resort & Aqua Park. Някой има ли впечатления от него? В Хургада има ли мол, в който може да отидем и въобще къде може да се разходим извън комплекса? 

Да обменям ли местни пари или долари е по-добре? Чудя се да разчитам ли на революта или да търся чейндж?

Ето малко инфо

Валута -- вземи си долари и също така долари от по $1 за бакшиш 🙂. Ще ти трябват 25 долара за виза на летището в Хургата, ако не е платена предварително от тур агенцията, с която пътуваш, или ако не си си извадил e-visa. Обмени си там в местна валута, че тук в София, курсът на Тавекс е доста дървен и маржът им е доста висок (за обменни 100 лв в египтески паунди, Тавекс взимат 26 лв, което ми е доста), а пък чейнчбюрото на Гладстоун нямаха египетски паунди. По хотелите има банкомати (ATM) където пъхаш доларчета или евра и получаваш местна валута 🙂 . Ако е читав хотелът, би трябвало и да има банков клон в хотела, където също можеш да си обменяш. Общо взето можеш навсякъде може да плащаш с долари. Може и с евро, така че както прецениш.

 

Виждам, че хотелът, където ще отседнете, е извън града. До града може да стигнеш с такси или Uber. С таксито разправиите, т.е. пазарлъкът 🙂 , са големи макар и цената на таксито да е изключително евтина. От хотела ти до Regina Resort Hurghada (Regina Swiss In) са 10-тина км, където е централната част на Хургада, таксито не би трябвало да ти вземе повече от 50 египетски паунда (5 лв), а с Uber ще е някъде към 36-40 паунда, че един ден платих 18 паунда 🙂. Разбира се това е без бакшиш 🙂 , като преценяваш дали искаш да дадеш бакшиш 🙂 .

 

В Хургада дайнър въвреше на доста места 🙂, не съм пробвал с Револют. С Револют плащах само за Uber.

 

Разходки извън комплекса -- отидете в централната част, разходете се по главната улица, там е алъш-веришът, отидете до Марината да пийнете по някоя бира или коктейлче и готово 🙂 .

 

За интернет карти -- в района на хотела, където ще отседнете, има магазини Cleopatra, те са тип лидъл или про маркет. В тези магазини се продават интернет карти. Цената за 8 GB е 290 паунда или 29 лв. Може да си вземеш такава карта и от Водафон, ама трябва да отидеш до града, да чакаш на опашка, паспорт и подобни. Във Водафон такава карта струва 200 паунда (20 лв). Така че прецени, кое ти и е по-удобно.

 

За Райския остов -- силно казано е райски остров, но може би пък аз съм предубеден и да не развалям ентусиазма ти 🙂 . На този райски остров се събираха доста лодки/корабчета, та гледах, че е доста натоварено от хора и лодки. Бях изумен как лодките/корабчетата минаваха покрай хората, които правеха шнорхелинг -- видя ми се опасно, но както и да е. Ходи, пробвай за 1 ден, и ако ти хареса, продължавай с Райския остров или говори за друга дестинация. Шнорхелинг имаше и по другите острови Small Giftun, Rash Disha и т.н. Бях в началото на април там за гмуркане. Водата беше към 22-23 градуса 🙂 .

 

За екскурзии до Луксор -- предлагаха с автобус или кола. Като отидеш на място, разпитай в хотела и ще ти дадат инфо.

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
 
 
 
2 hours ago, Yavor said:

Ето малко инфо

Валута -- вземи си долари и също така долари от по $1 за бакшиш 🙂. Ще ти трябват 25 долара за виза на летището в Хургата, ако не е платена предварително от тур агенцията, с която пътуваш, или ако не си си извадил e-visa. Обмени си там в местна валута, че тук в София, курсът на Тавекс е доста дървен и маржът им е доста висок (за обменни 100 лв в египтески паунди, Тавекс взимат 26 лв, което ми е доста), а пък чейнчбюрото на Гладстоун нямаха египетски паунди. По хотелите има банкомати (ATM) където пъхаш доларчета или евра и получаваш местна валута 🙂 . Ако е читав хотелът, би трябвало и да има банков клон в хотела, където също можеш да си обменяш. Общо взето можеш навсякъде може да плащаш с долари. Може и с евро, така че както прецениш.

 

Виждам, че хотелът, където ще отседнете, е извън града. До града може да стигнеш с такси или Uber. С таксито разправиите, т.е. пазарлъкът 🙂 , са големи макар и цената на таксито да е изключително евтина. От хотела ти до Regina Resort Hurghada (Regina Swiss In) са 10-тина км, където е централната част на Хургада, таксито не би трябвало да ти вземе повече от 50 египетски паунда (5 лв), а с Uber ще е някъде към 36-40 паунда, че един ден платих 18 паунда 🙂. Разбира се това е без бакшиш 🙂 , като преценяваш дали искаш да дадеш бакшиш 🙂 .

 

В Хургада дайнър въвреше на доста места 🙂, не съм пробвал с Револют. С Револют плащах само за Uber.

 

Разходки извън комплекса -- отидете в централната част, разходете се по главната улица, там е алъш-веришът, отидете до Марината да пийнете по някоя бира или коктейлче и готово 🙂 .

 

За интернет карти -- в района на хотела, където ще отседнете, има магазини Cleopatra, те са тип лидъл или про маркет. В тези магазини се продават интернет карти. Цената за 8 GB е 290 паунда или 29 лв. Може да си вземеш такава карта и от Водафон, ама трябва да отидеш до града, да чакаш на опашка, паспорт и подобни. Във Водафон такава карта струва 200 паунда (20 лв). Така че прецени, кое ти и е по-удобно.

 

За Райския остов -- силно казано е райски остров, но може би пък аз съм предубеден и да не развалям ентусиазма ти 🙂 . На този райски остров се събираха доста лодки/корабчета, та гледах, че е доста натоварено от хора и лодки. Бях изумен как лодките/корабчетата минаваха покрай хората, които правеха шнорхелинг -- видя ми се опасно, но както и да е. Ходи, пробвай за 1 ден, и ако ти хареса, продължавай с Райския остров или говори за друга дестинация. Шнорхелинг имаше и по другите острови Small Giftun, Rash Disha и т.н. Бях в началото на април там за гмуркане. Водата беше към 22-23 градуса 🙂 .

 

За екскурзии до Луксор -- предлагаха с автобус или кола. Като отидеш на място, разпитай в хотела и ще ти дадат инфо.

 

Благодаря за подробния разказ. Аз ще съм с агенция, т.к така ми излизаше най-евтино за датите, които исках.  За валутата, дребни долари се опитвам да намеря вече 5ти ден, във всички чейндж бюра ме режат, че нямали дребни, но продължавам.  Чудех се дали да не изтегля от революта местна валута направо, т.к тук курса е много лош наистина.  Имаме трансфери до хотела, така че за разходки ще ползвам Убер. Видях, че има и мол близо до хотела  Senzo Mall,Hurghada и вероятно карта ще мога да взема от там, ако не сме го направили вече в Кайро първия ден, когато пристигаме. 

Връзка към коментар

За дребни долари -- ходи до чейнчбюрото на Гладстоун и оттам може да си вземеш дребни долари 🙂

Ако не намериш дребни долари, става и с египетски паунди. Подготви си една египетска 20-тачка, която е 1 евро 🙂 и си готов 🙂 .

 

Като ползваш Убер, можеш през Убер да даваш бакшиша, така че няма да се чудиш дали имаш египетска двайсетачка, едно евро или гущерче.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
 
 
 
2 hours ago, Yavor said:

За дребни долари -- ходи до чейнчбюрото на Гладстоун и оттам може да си вземеш дребни долари 🙂

Ако не намериш дребни долари, става и с египетски паунди. Подготви си една египетска 20-тачка, която е 1 евро 🙂 и си готов 🙂 .

 

Като ползваш Убер, можеш през Убер да даваш бакшиша, така че няма да се чудиш дали имаш египетска двайсетачка, едно евро или гущерче.

 

 

В събота проверих и там и на Графа и с/у Народния и в Тавекс... както й да е ще пробвам пак още веднъж, ако не стане ще си тегля египетски паунди.

Спомняш ли си цените на дневните екскурзии до близките острови за шнорхелинг?

Връзка към коментар

Не съм питал за цени, тъй като ние щяхме да ходим на скуба сафари към островите Brothers, ама това се промени поради човешката немарливост, която е привлекла акули към островите, и бяха затворили местата за гмуркане. Та в крайна сметка правихме дълбочинни гмуркания (до 56 м) в района на Хургада.

 

Общо взето ми се видя доста евтино в Хургада. Пък и в крайна сметка може и да се пазариш 🙂 , тъй като предлагането е голямо. 

Питай дали е fixed price. Ако е фиксирана цена, няма как да се пазариш, ама ако не е фиксирана 🙂, пробвай си търговските умения и гледай да си договориш приемлива цена. Като цяло цените в Хургада ми се видяха много ниски. Една вечер ходихме на рибен ресторант и за 7 долара на човек преядохме 🙂 . Разбира се, нямаше алкохол, но пък храна имаше колкото щеш. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
On 4/15/2019 at 11:10 AM, Yavor said:

 

За интернет карти -- в района на хотела, където ще отседнете, има магазини Cleopatra, те са тип лидъл или про маркет. В тези магазини се продават интернет карти. Цената за 8 GB е 290 паунда или 29 лв. Може да си вземеш такава карта и от Водафон, ама трябва да отидеш до града, да чакаш на опашка, паспорт и подобни. Във Водафон такава карта струва 200 паунда (20 лв). Така че прецени, кое ти и е по-удобно.

 

За Райския остов -- силно казано е райски остров, но може би пък аз съм предубеден и да не развалям ентусиазма ти 🙂 . На този райски остров се събираха доста лодки/корабчета, та гледах, че е доста натоварено от хора и лодки. Бях изумен как лодките/корабчетата минаваха покрай хората, които правеха шнорхелинг -- видя ми се опасно, но както и да е. Ходи, пробвай за 1 ден, и ако ти хареса, продължавай с Райския остров или говори за друга дестинация. Шнорхелинг имаше и по другите острови Small Giftun, Rash Disha и т.н. Бях в началото на април там за гмуркане. Водата беше към 22-23 градуса 🙂 .

 

На летището в Хургада имаше kiosks на всички оператори, аз си взех дейта карта с 13гб за $14 от Vodafone и съм доволен - имаше навсякъде покритие, включително и в морето. Предполагам на летището в Кайро е същото положение. Даваш си паспорта и долари и за 5 минути си готов, въпреки че имаше опашка от 5-6 човека.

 

"Райският" остров - няма нищо там (даже тоалетни) - заслужава си единствено заради шнорхелинга и разходката с кораб тази екскурзия, спираха два пъти на малки острови с доста хубави корали, но риби нямаше много. Пред хотела имаше рифове (на плиткото), където имаше много по-голямо разнообразие от морски обитатели, но коралите бяха по-малко. Беше организирано от агенцията, взеха ни към 9 сутринта и се прибрахме към 16ч. в хотела. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, shaitan каза:

На летището в Хургада имаше kiosks на всички оператори, аз си взех дейта карта с 13гб за $14 от Vodafone и съм доволен -

Пробвал съм и карта с нет от Orange от летището, но на такива места искам директно да ми инсталират картата на устройството, че и там си забавление, с едни регистрационни SMS-и на арбаски... 

Примерно, имаме един таблет за общо ползване, инсталирам, пускам спота, и компанията всички и навсякъде с мобилен нет.

Редактирано от Georgi_G
Връзка към коментар

Здравейте,

Миналата седмица се върнах от Египет и в SIM картата, която си купих там (на Vodafone) ми останаха над 2 GB. Подарявам я на някой, който пътува натам, нека пише на лични ако има интерес. Трябва да е валидна до 14 май.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Да споделя и аз малко впечатления от Хургада и Египет .

За разлика от @shaitan , на мен в Доминикана ми хареса повече, но може би защото там извадихме късмет с много хубав комплекс, а в Хургада изтеглихме късата клечка.

Бяхме в хотел Mirage Bay & Aqua resort и не го препоръчвам на никой! Макар да има висок рейтинг и в booking и в trip advisor и на някои снимки да изглежда добре е пълна гредна! В никакъв случай не се съгласявайте да ви настаняват в него. За съжаление понеже бяхме по Великден там всички хотели бяха пълни и нямаше опция да отидем в друг хотел.  Няма да изпадам в подробносни тук, но обслужването беше на много ниско ниво, храната не ставаше и плажа не беше хубав. В тази връзка си взехме няколко екскурзии за да бъдем по-малко време в него.

 

Относно екскурзиите в зависимост от това колко добри сте в пазаренето и до колко ви издържат нервите може да докарате и добри цени, но ще се опитам да ви разкажа какво представляват най-популярните за да не остане някой с погрешни очаквания.

 

1.Гифтън айлънд - 15 USD - взимат ви от хотела около 8ч. и ви карат до някой пиер ( в нашия случай на хотел Intercontinental ) , където ви качват на двуетажна яхта. Групата е от около 30 -40 човека . Тръгвате към 9ч. и след около час бавно плаване стигате до първото място за шнорхелинг близо до остров Гифтън. Дават ви шнорхел, плавници, жилетки и скачате заедно с "инструктора" , след който плувате и вие./ По възможност си носете ваши шнорхели, тези, които дават са мега гнусни/. Тук проблема като на всички подобни "масовки" е , че по същото време на същото място има спрени още поне 10 лодки с по 40 човека и си представете всички да плувате по групи близко един до друг след своя инструктор, с който обикаляте рифа. В общи линии през повечето време ви шляпат с плавници по главата и се бутате като на опашка за бордване на полет на Уизз/Раян от/за България. 

Рифа обаче е хубав и може да видите много риби, а инструктора носи със себе си храна, с която ги храни и се събират доста. Стоите във водата около 1ч. след което се местите на следващото място с лодката на около 1км от това. Тук имате 40 мин , но плувате свободно и не се бутате един в друг, защото не трябва да стоите в група.  Вече е станало време за обяд и на борда ви правят "open buffet" Обикновено храната е вид пържена/панира риба, спагети с доматен сос, някакво пилешко, ориз, 2-3 вида салати обикновено "арабска вариация на шопска салата", нещо с нахут, тахини и май е това... На яхтата има през цялото време кола и спрайт , който може да си наливате в пласмасови чашки. Вода също има, но не е бутилирана и не смеех да пия от нея, затова си носехме с нас. Следва спирка на остров Гифтън. Там ви извозват с моторна лодка до брега буквално като бежанци. След това имате 1 час на плажа, който е претъпкан и постоянно има движение на тълпи от туристи, които идват и си отиват. / който е ходил на Малдивите на шнорхелинг екскурзията със стоп на sand bank ще забележи, че тук е дори още по претъпкано :д /  Водата около острова обаче е уникално синя, за съжаление по това време поне за мен беше студена, но се свиква. След това ви товарят обратно на яхната и тръгвате обратно към Хургада. По пътя имате 2 спирки- първата за ловене на риба около 30 мин. Раздават ви един дървени пръчки намотани с корда и кукичка накрая, на която слагате стръв и хвърляте във водата чакайки нещо да се хване.  Следващата спирка е за около 20 мин за водни спортове, на която може да се возите на банан, дюшек и т.н. ( не питах дали се плащат допълнително). През това време може да се печете разбира се и на горната палуба както правехме ние. Следва връщане по хотелите около 17:30 ч. Трансферите са с малки минибусове.

 

 

2. Парадайз айлънд/Махмея/Ориндж бей.  - тези екскурзии вървят от 35 $ за първата през 65 $ за втората до 80-90 $ за последната. Всъщност това са оградени места на същия остров Гифтън, но с шезлонги, чадъри, тоалетна , ресторант бар и т.н. Тъй като плажа на нашия хотел не беше хубав решихме освен Гифтън екскурзията да вземем и тази до Парадайз за да убием 1 ден на плаж там.

Накратко пак те взимат с минибус около 8ч. сутринта карат те до пиер близо до централния плаж на Хургада и от там с подобна двуетажна яхта до Гифтън.

Тук програмата е : 1-ва спирка Гифтън айлънд. Който иска слиза и отива да си се пече, останалите отиват за 1 ч на шнорхелинг близо до острова (вероятно на същото място от предната екскурзия) и след това ги връщат всички на острова. На брега имат чадъри с дебела сянка ,няма шезлонги но има дюшеци и пуфове и рогозки за лежане. Има бар, но с платени напитки. Разликата с предната екскурзия е , че тук обяда е на острова в "ресторанта" им. Храната беше вкусна и имаше голям избор.Забравих да напиша и горе, че десерта са плодове - портокали, пъпеш и диня. По време на обяда имате безплатни напитки - кола, фанта,спрайт,сок , както и на яхтата. Следобед има и бели денс като част от анимацията. Около 16ч. ви взимат обратно на лодката и ви прибират директно в Хургада и после по хотелите пак сте около 17:30.ч. Общо на острова имате 4 часа, ако не ходите на шнорхелинга.

Другите екскурзии вероятно са подобни, реално като ходите на първата екскурзия с лодката ще видите и Парадайз и Махмея зоните. 

 

3. Утопия айлънд- ние не ходихме, но други от групата бяха там и останаха доволни. Подобна е на Гифтън , но е по-удобна за хората в хотели на юг от Хургада посока Сафага. 

 

4. Day trip до Луксор. - 35$ . Взимане с автобус от хотела в 4-5ч. и пристигане в Карнак темпъл в Луксор около 9.30-10ч. Пътя е 4 часа след излизането от Хургада с 1 спирка посредната за 15 мин. В Карнак обикаляте с "египтолог" около 1-2 часа малка част от комплекса. Имайте предвид, че жегата е нечовешка. Ние бяхме там преди 3 дни и беше 43 градуса на сянка. Носете си много вода и даже чадъри . След темпъла ви качват на автобуса и ви карат до малко пиерче на река Нил ( на около 5 мин) и с лодка ви прекарват от другата страна на реката, където е и обяда ви в "ресторант" . Обяда е стандартния и за другите екскурзии, но тук имаше и сиропирани сладкиши освен фурми, портокали и пъпеш. След обяда ви качват на автобуса (който е дошъл от другата страна вече) и тръгвате посока Долината на царете, но по пътя спирате " в уникално традиционно занаятчийско село, където от незнам си колко века правят уникални сувенири със сетификат за качество и т.н" -около 20 мин . След това по храмовете Хачипсу и Tombs of the Nobles прекарвате по около 30-40 мин. Входовете са ви включени в цената на екскурзията иначе са по 100 EGP всеки ( Karnak - 150 EGP).  Жегата е нечовешка и в общи линии са си разкопки, които са на открито така, че не е много приятно като цяло на 42 градуса. 

След двете спирки тръгвате обратно към пиера на р.Нил. Тук ви обясняват, че ако искате може да останете в автобуса и да обиколите с него 1ч. 30 мин ( това силно ме съмнява, защото по googlemaps е 30 мин ) докато мине на другия бряг през моста . Ако обаче не ви се обикаля цяяяял час и половина може "само" срещу 10 евро да "отидете с лодка на Банана айлънд с моторна лодка по река Нил и да опитате невероятни пресни плодове".  Въпросния остров е в река Нил на около 20 мин возене с лодка в посока. На острова ще видите два крокодила в клетка, клетка с няколко маймунки и клетка с гълъби. Ще ви покажат бананови дървета, гуава, манго и др. Дегустацията на плодове се състоеше от малки банани , портокали, гуава и диня. След това с лодката ви връщат от страната на Луксор и там ви чака автобуса. Тръгвате около 16:30 и ви връщат в хотела около 21ч. 

Обръщам внимание, че ако ви става лошо при возене в автобус да пропуснете тази екскурзия. С моята приятелка едва оцеляхме, защото особено на връщане има много завои по пътя отделно автобуса много на често почти спира за да мине през легнали полицаи, кара на зиг заг обикаляйки полицейските ограждения на чек пойнтовете  и т.н. истински кошмар. Като цяло, ако се интересувате наистина от египетска история и искате да обиколите качествено нещата в Луксор това не е вашата екскурзия. Ако искате просто на бързо да минете през основните неща до някъде тази екскурзия ще ви хареса. 

 

За придвижване в Хургада препоръчвам да ползвате Убер. Цените са добри и ще си спестите разправиите с наглите таксиметрови шофьори.

 

За разговори и интернет си купихме сим карти от Водафон. 2 карти с по 5 GB интернет и unlimited calls за 15 USD общо. ( Ако някой ще пътува до 1-2 седмици и е от София да ми пише на лично да му ги подаря )

 

В заключение Египет не е моето място. На 5-тия ден вече бях агресирал на n-та степен от наглоста на тези хора и нямах търпение да се прибера. Навсякъде ви просят пари за какво ли не ( даже на летището ) , ако им дадете повече пари все не им се намира ресто или ви казват, че ще ви върнат по-късно и забравят ( по екскурзиите и в хотелите например) . Местните ви виждат само като касичка и правят всичко възможно да ви издрусат колкото се може повече.

Излезете ли извън комплесите на 5-тата минута вече съжляваш. Постоянно ти свиркат с клаксони таксита, от магазини и от сергии ти подвикват, даже те дърпат да влезеш в магазина и като им откажеш не се отказват, а даже ги виждаш как ти се ядосват и те гледат лошо, че си им отказал. Всички, които просто обичат да се разходят и разглеждат да забравят, че могат да го направят спокойно. 

На мен лично това не ми се понрави и до сега не ми се случвало да се сблъскам с толкова агресивни търговци, дори в Мароко . Обслужването в хотелите също им е налеч от добро, ако го сравнявате с където и да е било. Навсякъде е мръсно и се чувстваш като в циганско гето (особено в Кайро) . Много се чудя дали отново бих си причинил да посетя тази страна заради самите хора, които живеят там. Не мога обаче да отрека колко е хубаво Червено море или какво е усещането да видиш Пирамидите или останките от Карнак и Долината на царете на живо . 

 

За тези, които възнамеряват да посетят Хургада много внимателно си изберете хотела и помнете, че експеримента в тази страна си е голям риск . Има много хубави , но и много лоши,  затова залагайте на сигурни препоръчани хотели, за да не си провалите почивката. 

 

Относно обмяната на пари може да ползвате банкоматите с фукция за обмяна на валута, които са разположени в големите хотели, молове, летище и т.н. Обърнете внимание, когато имате банкомати с тази функция на различни банки да видите курсовете на всички преди да направите огмняната , защото има сериозна разлика понякога.

Аз теглих пари от Революта , няма такси, а курса беше 19.23 EGP за 1 евро.

 

Относно валутата, която да носите аз препоръчвам евро, а не долари или може би и двете. На много места стоките и екскурзиите ги обявяват в евро и ако искате да платите в долари ви ги обръщат по брутален курс. В общи линии има толкова много европейци ,че еврото ми се струва за по-разпространената валута, не че няма да ви вземат дори левове ( в Гиза например :D) .

 

Ето и малко снимки:

1.Лодките по река Нил

2.Лодката, която ви взима от яхтата и ви кара до остров Гифтън

3. Мястото за шнорхелинг около Гифтън

4. Плажа на Гифтън с частта от "Парадайз айлънд" в ляво

5. Водата от плажа на Гифтън. 

 

 

 

 

 

20190428_162045.jpg

20190427_143115.jpg

20190427_111948.jpg

20190427_123645.jpg

20190426_112110.jpg

Редактирано от Jorro
  • Харесвам 14
  • Браво 1
Връзка към коментар

И ние се върнахме от Египет преди няколко дни, само, че бяхме на круиз + 2 дни в Хургада. Оказа се, че Египет не е и моята дестинация. За парите, аз не съм сменяла изобщо, навсякъде пазарувах с долари. Аз препоръчвам долари, защото за тях 1$=1€. И пазарлък си трябва, един кашмирен шал го свалих от 65$ на 10.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 7 часа, slujitel каза:

И ние се върнахме от Египет преди няколко дни, само, че бяхме на круиз + 2 дни в Хургада. Оказа се, че Египет не е и моята дестинация. За парите, аз не съм сменяла изобщо, навсякъде пазарувах с долари. Аз препоръчвам долари, защото за тях 1$=1€. И пазарлък си трябва, един кашмирен шал го свалих от 65$ на 10.

Ще разкажеш ли повече, моля? Аз оцених такова пътуване като равно по цена с Исландия и още се чудя дали ще си заслужава с всичките съобразявания с местни,  организатори и тн. 

Връзка към коментар

Аз бях отседнал в Хилтън Hilton Hurghada Resort -- такава мизерия за първи път виждам във веригата Хилтън. 

 

В ресторанта постоянно нямаше посуда и чаши, и трябваше да чакаш да измият чаши, за да има в какво да си сипеш вода!!! На два пъти се случи да имам късмета да има поставени прибори на масата и като взема ножа, да видя остатъци от червило 🙂  -- интересно какво е правила момата с ножа, че чак и червило да е останало, пък и това червило с туткал ли е, че да се не мие....

 

Сутрин, като отивах към лодката за гмуркане, минавах покрай външните басейни, по край които имаше обслужващ персонал по чистотата, който си миеше в басейна четките и парцалите, с които търкаха около басейните. Или пък хвърляха една кофа в басейна, изваждаха вода, лисваха я по паважа и цялата мърсотия се връщаше в басейна!!! Без коментар!

  • Харесвам 3
  • Шок 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, Lindt каза:

Ще разкажеш ли повече, моля? Аз оцених такова пътуване като равно по цена с Исландия и още се чудя дали ще си заслужава с всичките съобразявания с местни,  организатори и тн. 

Египет е дестинация, която според мен трябва да се види заради невероятното историческо наследство. Ние бяхме организирано заради круиза, но аз не съжалявам, че беше така. Поне си спестих разправиите и нервите от тях с местното население. Досега не съм виждала такова нещо, в Куба имах подобни преживявания, но сега разбрах, че това не е било нищо. Те лъжеха и местния гид, който е от техните и постоянно работи с тях. Ние нямахме досег с мизерията, поне за това фирмата се беше постарала, хотелите бяха на ниво, макар в Хургада доста хора да се оплакаха, но аз лично не съм видяла нищо лошо. Влака беше много хубав, с кресла, чист, там пък се оплакаха тези, които бяха доплатили за спални вагони. Един път и моето ОР да свърши полезна работа 🙂 Това, което не ми хареса, освен ужасния манталитет на местните беше тълпите от туристи. По една програма пътуват около 20 кораба с по 200 и няколко човека и всички се изсипват на едно и също място по едно и също време. Никога не съм виждала толкова хора на една забележителност. Другото е от организацията. Иначе круиза беше много хубав.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
10 hours ago, Yavor said:

Аз бях отседнал в Хилтън Hilton Hurghada Resort -- такава мизерия за първи път виждам във веригата Хилтън. 

 

В ресторанта постоянно нямаше посуда и чаши, и трябваше да чакаш да измият чаши, за да има в какво да си сипеш вода!!! На два пъти се случи да имам късмета да има поставени прибори на масата и като взема ножа, да видя остатъци от червило 🙂  -- интересно какво е правила момата с ножа, че чак и червило да е останало, пък и това червило с туткал ли е, че да се не мие....

 

Сутрин, като отивах към лодката за гмуркане, минавах покрай външните басейни, по край които имаше обслужващ персонал по чистотата, който си миеше в басейна четките и парцалите, с които търкаха около басейните. Или пък хвърляха една кофа в басейна, изваждаха вода, лисваха я по паважа и цялата мърсотия се връщаше в басейна!!! Без коментар!

При нас беше същата мизерия, обслужването беше под дъното.  Като цяло оцелването на хубав хотел явно се оказва руска рулетка...

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.