Прескочи до съдържание

10 дни из Европа - къде в Австрия


Ех Пламене...

Препоръчани мнения

Ех Пламене...

Вече съм готов с пътуването и резервациите.

 

2 дни Будапеща

3 дни Прага

2 дни Гмунден

2 дни Загреб

1 ден Нови Сад

 

Приятел ми каза, че в БГ няма да мога да обменя Унгарски Форинти, но другата седмица ще видя в някое бюро в София. Ако ли не, на място.

 

Ще е страхотно пътуване :), с 5 валути в мене. Благодаря на всички за съветите за Австрия, за съжаление не мога да отделя повече време и да посетя повече места там.

Връзка към мнение

В Гмунден препоръчвам разходка с корабче по езерото Traunsee, тук може да видиш цените и разписанията + малко снимки от мен:  

 

http://www.traunseeschifffahrt.at/

 

IMG_1020.JPG

 

IMG_1036.JPG

 

IMG_1028.JPG

 

IMG_1122.JPG

 

IMG_1180.JPG

 

IMG_1232.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Ех Пламене...
Публикувано: (редактирано)

В Гмунден препоръчвам разходка с корабче по езерото Traunsee, тук може да видиш цените и разписанията + малко снимки от мен:  

 

http://www.traunseeschifffahrt.at/

 

 

Ще го пробваме задължително. Само не разбирам много от тоя немски - май има определени дати, на които има курсове. Ние ще можем само на 09.06. Не мога да разбера има ли на тази дата, колко време трае, а и колко струва. Дали може на място да се купи билет, а може и предварително онлайн да е по-евтино.

 

P.S. Сега го пуснах с преводача. Май има всеки ден и то различни курсове, с различно време и прочие. Може би на място ще разгледам повече.

Редактирано от Newbee100
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, има голяма обиколка на езерото - "große Seerundfahrt", която е 20 евро и е почти 2 часа (ние сме правили такава, но имахме голяма отстъпка като студенти), има и по-кратка обиколка "Schlösserfahrt", която набляга на дворците, тя е 10 евро. По-добре да си купите на място билетите, онлайн няма отстъпка, а и трябва да се плати за изпращането им по пощата. Също така, ако сте с парахода, цената се покачва с 4 евро, защото се води за по-голяма атракция от обикновеното корабче.

Връзка към мнение
Ех Пламене...

Да, горе долу схванах обиколките - по-дълга и по-кратка. Има и с някакви кулинарии. И доколкото разбрах всъщност корабчетата вървят всеки ден. Ще си направим и ние. Вероятно по-дългата :). Само дето вече не сме студенти :).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Приятел ми каза, че в БГ няма да мога да обменя Унгарски Форинти, но другата седмица ще видя в някое бюро в София. Ако ли не, на място.

 

Това не е така.Със сигурност има в София и то не в едно-две чейндж бюра.Аз си купих от чейнджа на Графа и след това пак там си обмених,това което ми остана.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Ех Пламене...

Това не е така.Със сигурност има в София и то не в едно-две чейндж бюра.Аз си купих от чейнджа на Графа и след това пак там си обмених,това което ми остана.

 

Ще го проверя другата седмица. Щом си сменял там, предполагам курсовете са ОК.

Връзка към мнение

Тавекс също имат изписан курс: http://www.tavex.bg/index.php?main=5Въобще, странно твърдение, че не се продава валута на държава, която е член на ЕС и толкова близо до нас географски. 

 

Бюрото на Графа обикновно има добри курсове на всякакви валути, тавексите също не са зле, има и едно на витошка, което е вървежно. Ако не възнамеряваш да обменяш някакви хиляди левове, сигурно всичките ще ти свършат работа с минимални разлики. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Ех Пламене...

Със сигурност няма да ми трябват хиляди, всъщност направо се чудя от коя валута по колко... форинти, крони, евро, динари... от последните ще ми трябват най-малко.

 

По пътя ще има разни тол такси, винетки може би. Може ли да кажете някоя тема да погледна по-подробно къде, какво и как се плаща. Знам само до Белград, че има тол такса и няма как да я пропусна по магистралата. По натам обаче не знам как следва по маршрута,

 

Най ме притеснява някъде да няма винетки и аз да не разбера. Тол таксите се плащат на самия път и е по-лесно с тях.

Връзка към мнение

По пътя ще има разни тол такси, винетки може би. Може ли да кажете някоя тема да погледна по-подробно къде, какво и как се плаща. Знам само до Белград, че има тол такса и няма как да я пропусна по магистралата. По натам обаче не знам как следва по маршрута,

 

За Сърбия ти е ясно.Плащаш си на магистралата и продължаваш нататък.За Унгария,Словакия и Чехия можеш да си купиш винетка още на влизане в Унгария/много удачен вариант/.Пресметнете хубаво дните за да не се окаже,че на връщане сте без винетки.

В Австрия също има винетни стикери,като ги продават на повечето бензиностанции.Отделно си има допълнително платени участъци/част от магистрали и тунели/. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Ех Пламене...

За Сърбия ти е ясно.Плащаш си на магистралата и продължаваш нататък.За Унгария,Словакия и Чехия можеш да си купиш винетка още на влизане в Унгария/много удачен вариант/.Пресметнете хубаво дните за да не се окаже,че на връщане сте без винетки.

В Австрия също има винетни стикери,като ги продават на повечето бензиностанции.Отделно си има допълнително платени участъци/част от магистрали и тунели/. ;)

 

Значи на влизане в Унгария мога да си купя наведнъж за Унгария, Словакия и Чехия??? Това е чудесно - няма как да объркам дните, защото съм направил резервации за хотели.

 

После ще трябва да видя бензиностанция в Австрия за винетка, а платените участъци предполагам на самата магистрала щеш не щеш минаваш през тях и не може да ги пропуснеш.

 

А Словения - пак ли е с винетка?

Връзка към мнение

Значи на влизане в Унгария мога да си купя наведнъж за Унгария, Словакия и Чехия??? 

А Словения - пак ли е с винетка?

Първи въпрос-абсолютно!!! Казваш,че искаш винетка за трите страни и си караш след това без притеснения.Само да ти кажа,че унгарската винетка е електронна,но словашката се лепи на прозореца,така че бъди внимателен.

 

Словения и тя е с винетка.Внимавай доста магеланци имаха проблеми с местната полиция.Обикновено ги спират между границата и първата бензиностанция и искат да видят закупен винетен стикер?!? След това разправии,глоби и много строшени нерви.Затова се оглеждай за пункт за закупуване на винетки на самата граница и не чакай да стигнеш до първата бензиностанция.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Словения е с винетка, ако се движиш по магистралите. Винетки за Австрия и Словения се продават и по бензиностанциите близо до границата, преди да влезеш в страната. За Словения ние си купихме винетка на гишето за плащане на последния тунел преди границата (идвайки от Австрия). Впечатленията ми са, че нещата са много добре организирани и нямаш проблем с купуването на винетка. Проблем ще имаш, ако не си купиш. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. Унгарски форинти можеш да си вземеш от България ... и дори е препоръчително. И ще ти трябват хиляди :D

2. Не съм сигурна, че в началото на Унгария можеш да си вземеш винетка за всички страни, но си взимай винетка в началото на всяка страна, за да нямаш ядове. Винетки е желателно да купуваш с местна валута (или карта, ако има такава опция), за да не ти излизат двойно по-скъпи.

3. Магистрални такси се плащат и с карта.

4. Словения последно беше с винетка.

5. И като цяло вместо да изписваме по страници къде с винетка и къде с пътна такса и да се спираме на всяка страна ....
http://www.vinetki.eu/

p.s.

6. Словашката винетка също е електронна от тази година (не се лепи)
7. Потвърждавам че често винетки се продават и преди границата с държавата, по бензиностанциите.

Редактирано от temporary
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

5. И като цяло вместо да изписваме по страници къде с винетка и къде с пътна такса и да се спираме на всяка страна ....

http://www.vinetki.eu/

Да всеки може да погледне този сайт за основа,но за тънките моменти и някой важни детайли можеш да получиш инфо само от пътували по тези страни. :)

А и нали сме събрали тук за да споделяме и да си помагаме!!! ;)

Връзка към мнение

А защо трябва да обменяш предварително ? Не става ли да теглиш от банкомат на място ? Аз се опитах да засека колко са комисионните при теглене в Прага и по спомени беше нещо от сорта на 2-3 евра за 5000 крони а и не ми се налагаше да се занимавам с чейндж бюра, които винаги ми изглеждат страшно съмнителни. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Ех Пламене...

Значи ще внимавам със словенските катаджии. Ще гледам предварително да взема винетка за там. А в Унгария ще взема накуп. Предполагам, че са на дни, както при нас.

 

Пари ще си обменя още от тук да имам, вече ако не стигнат ще тегля на място. Чейндж бюра ще избягвам, че сигурно са като нашите шанаджии. А тях ги знам.

 

Видях за тия форинти, ако обменя едни 400-500 лв, ще са 50-60000 форинта. Дано имат кюпюри по 5000 :).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Ех Пламене...

Разгледах сайта и макар със стара информация ги сметнах към 200 лв пътните такси. Важното е да си купувам веднага на границите. За Унгария може дори предварително онлайн.

 

Цените за Хърватска бяха в техните си пари. И за там ще трябва да обменя...

Връзка към мнение

И в Хърватска, и в Сърбия пътните такси плащахме с българска кредитна карта, няма никакъв проблем. Ако няма да ти трябват за друго пари в местна валута, според мен поне, не се хаби да обменяш.

Връзка към мнение

Значи на влизане в Унгария мога да си купя наведнъж за Унгария, Словакия и Чехия???

 

Да, можеш, но ще платиш курсови разлики. Препоръчвам закупуване на винетка от всяка граница. Всички плащания по пътя (тол такси, винетки, гориво) задължително с кредитна карта...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Словашката винетка от тази година е електронна и не  се продава извън страната. На границата има пункт на тяхната пътна агенция, както и автомат за продажба- въвеждате си номера на автомобила и начална дата. Получавате разписка за платената сума.

Иначе подкрепям, че всички такси се плащат с кредитна карта или местна валута. От личен опит, унгарската винетка от приблизително  8.5 евро, платена в евро стана 12. За Чехия 310 крони(12 евро) станаха 17. Първо ми обмениха еврата с комисионна, след това "платих в крони".  :(. От тогава само с карта или ако си нося крони предварително.

Словенската винетка е най добре да се купи на последната Австрийска бензиностанция или най-късно на границата. Местната полиция не се шегува(че как иначе се събират 15 евро за 80 км :P )

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Ех Пламене...

Е-е-е, супер, всички давате много ценен акъл!!!

 

Тия словенци и от другаде чувам са много лоши. Ама е трудно да ги заобиколя с моя маршрут.

Връзка към мнение

Възможно е да ги заобиколите, но по скоро е безсмислено. 130км и два часа в повече.

По добре е да оползотворите тези часове в една разходка в Марибор. Много колеги и приятели са ми казвали, че е много красив град, но все минавам транзит от там. Планирал съм го за края на Юни.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.