Прескочи до съдържание

Перу, Боливия, няколко въпроса


Препоръчани мнения

Аз се спрях на Red Planet като фирма за солара, цената мисля беше 180$, като се върна ще кажа дали ги препоръчвам.

 

 

Мога да дам прясно инфо за Red Planet, вчера приключи 3-дневният Salar de Uyuni тур, на който бях. Откровено казано очаквах доста повече, най-малкото заради добрата репутация.

Плюсове - шофьорът караше наистина внимателно там, където пътят беше лош.

Минуси - имаше един гайд на 2 джипа, който беше в другата кола и се движехме заедно. Въпросният гайд беше доста незаинтересован като цяло, минимално инфо, което си прочел преди да тръгнеш, когато изобщо имаше такова. Пускаше някакви шегички и младежите му се радваха и като цяло май тази фирма е за хлапета, които се кефят на истории как си се напушил и какви си ги вършил. Добре, че 3 от 5 пътника говорехме някакъв испански, за да разберем какво предстои и къде отиваме от шофьора. Храната не беше впечатляваща нито като вкус, количество или качество. Но като цяло в Боливия храната не е кой знае какво - поне от личен опит. За втория ден и по-специално нощ, както и третата сутрин се пригответе за голям студ, просто се облечете много стабилно, за да не си разваляте удоволствието и да се радвате на гледката, а не да стоите в джипа. Спалните чували се доплащат - 50 боливианос, необходими са, защото има само по едно одеало.

Ако ще приключите тура в Сан Педро де Атакама, не забравяйте да си поискате билетите за автобус, защото ви оставят на границата с Боливия и оттам се качвате на автобус (минибус), а на някой хора бяха забравили да има дадат билетите. Също така на границата се плащат 15 боливианос за излизане от Боливия.

Друго - питайте хубаво какво трябва да платите като такси за природен парк и остров Инкауаси (150 +30 бол.), трябват парички за тоалетни по пътя, където има такива, както и за някакви допълнителни неща за хапване, пийване, вода, сувенири и т.н.

Въпреки всичко изписано за фирмата, определено си струва 3-дневен тур, защото минава през невероятни места и ако се абстрахирате от битовизмите, ще останете очаровани от видяното. :)  

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Т.е. вашият тур е завършил в Чили? Тези, за които бяхме питали, бяха само в Боливия или поне така бях разбрала.

Връзка към мнение

Т.е. вашият тур е завършил в Чили? Тези, за които бяхме питали, бяха само в Боливия или поне така бях разбрала.

И нашият ще завършва в Чили. 

 Спалните чували се доплащат - 50 боливианос, необходими са, защото има само по едно одеало.

А чувалите от кой ги поискахте, от Red Planet още на тръгване или на място от хостела втората нощувка? Къпахте ли се в минералните води или я нямаше тази атракция?

Връзка към мнение

И като казвате студено, колко студено е вечер на солара- като за шапка и ръкавици ли? Трябва да реша какви дрехи да носим, пък и за децата.

Връзка към мнение

Имаше ли някаква вода в Salar de Uyuni или е напълно сух в този сезон? Мен много ме впечтлиха снимките с вода.

 

Как е най практично да се отиде до Uyuni? С кола, автобус или самолет От Ла Паз. Само от Uyuni ли тръгват турове или има и други изходни точки?

Връзка към мнение

Как е най практично да се отиде до Uyuni? С кола, автобус или самолет От Ла Паз. Само от Uyuni ли тръгват турове или има и други изходни точки?

С автобус е цяла нощ -20-30$, а със самолет 50мин - 100$, с кола нямам представа. Туруветръгват и в обратна посока от Чили - Сан Педро де Атакама.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Т.е. вашият тур е завършил в Чили? Тези, за които бяхме питали, бяха само в Боливия или поне така бях разбрала.

 

Всеки тур може да приключи в Чили, реално след Лагуна Верде е близо границата (~35min.), там се раздели групата. Едните тръгнаха на обратно за Уюни, другите ни извозиха до границата. След излизане от Боливия ни качиха на минибус за Сан Педро, чак там се минава през чилийския митнически пункт за печат и евентуално проверка на багаж. Аз лично си бях букнала тура през един хостел в Ла Пас, откъдето ми поискаха 10 долара допълнително за трансфера до Сан Педро, но после видях на страницата на Red Planet, че си е включен в цената.

А чувалите от кой ги поискахте, от Red Planet още на тръгване или на място от хостела втората нощувка? Къпахте ли се в минералните води или я нямаше тази атракция?

Чувалите като отидете в офиса на Red Planet в Уюни на място си искате и доплащате, ползват си се и за двете нощувки. Минералните извори бяха на 5мин. от мястото, където се спи втората вечер, ходи се след вечерята. Забравих да спомена, първата нощувка вечерта има опция за душ и топла вода, сутринта няма. Втората нощувка почти няма течаща вода, да не говорим за топла, така че от тази гледна точна минералните извори са опция. Ако ли не, се запасете с мокри кърпички :)

И като казвате студено, колко студено е вечер на солара- като за шапка и ръкавици ли? Трябва да реша какви дрехи да носим, пък и за децата.

 

Определено носете дебели дрехи + шапки, ръкавици, слънчеви очила. Само ще споделя втората нощувка си легнах първоначално с дебел клин и 2 чифта чорапи, в добавка спален чувал и дебелото одеало и ми беше студено. После нахлузих отгоре дънки, още един чифт чорапи и шапка и вече бях ОК. Втория и третия ден през деня - потник, тениска, термо поло, дебел пуловер и яке, 2 чифта чорапи. Звучи много, но не мрънках като другите нон-стоп, че ми е студено. Затова ви съветвам да се облечете като зелки с няколко ката дрехи и всичко ще е наред. Може да не е чак такъв студ при вас, но за всеки случай се пригответе добре, особено пък с деца.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имаше ли някаква вода в Salar de Uyuni или е напълно сух в този сезон? Мен много ме впечтлиха снимките с вода.

 

Как е най практично да се отиде до Uyuni? С кола, автобус или самолет От Ла Паз. Само от Uyuni ли тръгват турове или има и други изходни точки?

 

Не, по това време няма вода в салара, но пак си заслужаваше! И в двата варианта има чар :)

 

DSC09609.jpg

 

До Уюни, аз лично отидох с автобус от град Потоси, който е на 4 часа път. От Ла Пас  до Уюни - автобус (нощен) или самолет. За автобус от Ла Пас всички препоръчваха фирма Todo Turismo, която специализира в по-дълги пътувания, седалки тип легло, имало храна и в някой автобуси даже Wi-Fi. Цените, разбира се, са по-високи от другите фирми.

 

Тук е момента да се оплача от ticketsbolivia.com, откъдето предварително си бях купила билети за автобуси в Боливия. Нито един автобус не тръгна в обявения час. В един случай отидох 45мин. по-рано на гарата, а се оказа че автобуса точно тръгва. В друг ми казаха, че има автобус чак след 2 часа, а най-бруталния случай беше, когато направо човека от фирмата взе 15 боливианос и ми купи билет от друга фирма, а аз бях платила многократно повече за билет и накрая се возих редом с кокошки, дисаги и се наслаждавах на невероятни миризми... Оправданията винаги бяха, че автобусът се е счупил, а истината е, че продават всякакви билети и когато има пълен автобус тръгват, в противен случай започват схемите. Ако имате билети от този сайт, съвета ми е предишния ден да проверите в колко точно часа има автобус, за да си спестите неприятни изненади.   

 

Туровете най-често тръгват тръгват от Уюни (Боливия) или Сан Педро де Атакама (Чили), има и такива от Tupiza (Боливия), зависи колко време имате и дали само салара ще посетите в Боливия.

Редактирано от carrie
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Тук е момента да се оплача от ticketsbolivia.com, откъдето предварително си бях купила билети за автобуси в Боливия. Нито един автобус не тръгна в обявения час. В един случай отидох 45мин. по-рано на гарата, а се оказа че автобуса точно тръгва. В друг ми казаха, че има автобус чак след 2 часа, а най-бруталния случай беше, когато направо човека от фирмата взе 15 боливианос и ми купи билет от друга фирма, а аз бях платила многократно повече за билет и накрая се возих редом с кокошки, дисаги и се наслаждавах на невероятни миризми... Оправданията винаги бяха, че автобусът се е счупил, а истината е, че продават всякакви билети и когато има пълен автобус тръгват, в противен случай започват схемите. Ако имате билети от този сайт, съвета ми е предишния ден да проверите в колко точно часа има автобус, за да си спестите неприятни изненади.   

 

В Перу, Боливия или Еквадор е абсолютно излишно човек предварително да си купува автобусен билет. От една страна аз не бих си дал номера на банковата карта на разни съмнителни местни сайтове, а от друга страна автобуси има постоянно, защотото основният транспорт в тези държави е автобусният. Най-сигурно си е човек на място да си купи автобусен билет с кеш. Шансът да няма места е нулев. В най-лошият случай трябва да се чака 1-2 часа..

Връзка към мнение

Аз бях в региона около Коледа региона и на мен дъждовния сезон много повече ми хареса. Времето е много по топло и дори на 4000 метра човек спокойно си се разхождаше по къс ръкав, а от близо 2 седмици дъжд валя само два пъти по няколко часа. За съжаление Salar de Uyuni го пропуснахме, но по снимки когато има вода е много по зрелищно.

 

2013-09-Salar-De-Uyuni-Wallpaper-hd.jpg

 

2013-09-Salar-De-Uyuni-Wallpaper-hd.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

E, завърнахме се.

Ще напиша само на първо време някои неща като информация и мое мнение за следващите пътуващи. Малко разбъркано се получи.

1. Съветът за такси през taxidatum ни свърши идеална работа, препоръчвам.

2. Лима в центъра през нощта имаше толкова много полиция, колкото съм виждал в София само след мачове. Мотах се 2 пъти из центъра по малките часове, не бих го правил, ако я нямаше полицията на всеки ъгъл.

3. Влакът за Мачу Пикчу, няма някаква сериозна разлика между Vistadome и Expedition, храната е различна, но като цяло доста скромна, особено за тези пари. Във Vistadome имаше и нещо като мини програма с танци.

4. Билетите за Мачу Пикчу са това, което си принтирате от сайта, след като минете и през операцията check-in, не се налага да си ги взимате на място. Това, което си принтирате, това показвате на входа.

5. За Круз дел Сур също, билетите са си принтираната онлайн страничка. Храната в автобуса беше скромна, като в един от случаите, и то на по-кратко разстояние беше и топла манджа, не е ясна логиката.

6. Star Peru ми направиха добро впечатление, не се държат като low cost, има си багаж включен, хапване, check-in на летището и т.н. неприсъщи екстри за low cost компания.

7. Боливийските авиолинии си намалиха цената до Уюни под 500, около 70$, което си е прилична цена вече, както чета преди години е била доста по-висока.

8. Red Planet Expedition ползвахме за Солара за 3 дни, останахме доволни от гида, храната, джиповете, като цяло препоръчвам. А и самият тур минава през доста интересни места, само първият ден е солената пустиня, след това е по-скоро планина, върхове, лагуни и т.н. Условията за спане са много basic, без отопление, спалните чували бяха включени в цената, автобуса до Сан Педро също - общо 1350 боливанос за големи, 1100 за деца.

9. За Титикака, въпреки отзивите, че е голям студ и като цяло не си заслужава да се нощува по плаващите острови, ние останахме доволни, според мен си заслужава.

10. От Пуно до Ла Паз може да се стигме с местни маршрутки за около 4-5 часа, по-бързо и по-евтино е от туристически автобус. Това важи ако не ви се спира в Копакабана, ние минахме през другата граница.

11. В 5 сутринта имаше няколко стотин човека на опашка за автобусите за Мачу Пикчу, ако искате да се първи, сигурно трябва да се наредите от 4. Варианта пеша също си стои, но при нас с децата, нямаше как да стане.

12. Moray може да се разгледа и без пари, не че специално препоръчвам, просто при нас така се получи.

13. Билети за автобусите имаше винаги и на място, част от нашите бяха предварително купени онлайн, но имахме и в последния момент.


14. Билети за деца за Мачу Пикчу могат да се купят онлайн, но си е занимавка, купуват се за големи, след това не се плащат, а се пишат мейли, те коригират цената и тогава се плаща. На първият мейл ни отказаха, но след настояване го направиха.

15. Пихме Диамокс(гръцкият му заместител), не сме имали проблеми с височината, дори не мога да кажа, че усетих нещо, само по-голямото дете се оплака един от дните.

16. В джунглата имаше много по-малко хапещи гадинки от очакваното, може би защото беше сух сезон, зима, но като цяло ме мързеше да се мажа с репеленти и ме хапнаха 3-4 пъти. Изглежда има голяма разлика с дъждовния сезон. Видяхме папагалите как се събират да ближат клей. Първият ден беше около 20 градуса, вторият над 30, явно бяхме улучили някакъв студен фронт.

  • Харесвам 20
Връзка към мнение
Георги Матеев

7. Боливийските авиолинии си намалиха цената до Уюни под 500, около 70$, което си е прилична цена вече, както чета преди години е била доста по-висока.

 

Еврика, време беше да влезнат в час. Миналата година цените бяха непоносими - по $200 в посока.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
14. Билети за деца за Мачу Пикчу могат да се купят онлайн, но си е занимавка, купуват се за големи, след това не се плащат, а се пишат мейли, те коригират цената и тогава се плаща. На първият мейл ни отказаха, но след настояване го направиха.

15. Пихме Диамокс(гръцкият му заместител), не сме имали проблеми с височината, дори не мога да кажа, че усетих нещо, само по-голямото дете се оплака един от дните.

16. В джунглата имаше много по-малко хапещи гадинки от очакваното, може би защото беше сух сезон, зима, но като цяло ме мързеше да се мажа с репеленти и ме хапнаха 3-4 пъти. Изглежда има голяма разлика с дъждовния сезон. Видяхме папагалите как се събират да ближат клей. Първият ден беше около 20 градуса, вторият над 30, явно бяхме улучили някакъв студен фронт.

 

Колко годишни са децата ти и как им хареса като цяло пътуването? Имаха ли някакви оплаквания от нещо?

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

Колко годишни са децата ти и как им хареса като цяло пътуването? Имаха ли някакви оплаквания от нещо?

Децата са на 5 и 8 в момента. Според мен им беше забавно, те не се интересуват от историята на Мачу Пикчу, но пък още споменават каква хубава игра на криеница направиха между руините, така че то при децата е малко особено.

Иначе откъм височинна болест минахме идеално, само едно оплакване и то за момент от каката, може би е помогнал Диамокс-а, няма как да сме сигурни. В джунглата не беше много топло, както писах, по-скоро най-екстремното бяха 2 спанета при около 5 градуса в стаята в стални чували и веднъж на Титикака с по пет одеала на човек.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Еврика, време беше да влезнат в час. Миналата година цените бяха непоносими - по $200 в посока.

Да, добра новина, другата година планираме да сме там. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Oshko, ще те затрудни ли да напишеш Програмата ви по дни - логистика:

 

1 ден полет Евпропа - Лима /например/ нощувка

 

2 ден Лима     нощувка

 

3 ден автобус Лима - ... нощувка

 

4 ден ....нощувка

 

5 ден  влак от ... до ... нощувка

 

6 ден       нощувка

 

7 ден полет от ... до ...

 

Съвсем схематично, най-вече логистиката: авиокомпании, автобусни линии, туроператорски компании, таксита, влакове; разпределинието на дните и нощувките по места.

 

Би било много полезно за доста хора. Благодаря предварително!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...
На ‎13‎/‎09‎/‎2016 в 14:52, Oshko каза:

E, завърнахме се.

Ще напиша само на първо време някои неща като информация и мое мнение за следващите пътуващи. Малко разбъркано се получи.

 

7. Боливийските авиолинии си намалиха цената до Уюни под 500, около 70$, което си е прилична цена вече, както чета преди години е била доста по-висока.

 

Oshko, под 'Боливийските авиолинии' Boliviana de Aviación (BoA) ли имаш предвид http://www.boa.bo/BoAWebsite ?

 

Ако да, как си купихте билетите и имахте ли проблем с плащането им през сайта?

 

Опитвам се да купя билети от сайта им но стигам до там, че ми дава резервационни кодове и след това не мога да направя плащането.

В трипадвайзъра намерих стара тема от 2011 година, където съветваха да се свържат с местна тур.агенция за закупуване на билети, защото чрез сайта не можело да стане плащане или да се обадиш на BoA и да платиш на място.

 

Иначе до Uyuni купихме билети с Amaszonas.

 

 

 

Връзка към мнение

Разреших проблема! На сайта се отива на 'Mis reservas' там се вкарва резервационния код и фамилията на резервиралият.  Има таймер горе в десния ъгъл, който показва оставащато време до изтичане на резервацията, т.е. още колко време имаш за да платиш билетите си.

 

След това се кликва на плащане и издаване. Всичкото това е на испански разбира се.

 

П.П. четох ревюта за BoA и така открих ключа за бараката.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, zon каза:

Oshko, под 'Боливийските авиолинии' Boliviana de Aviación (BoA) ли имаш предвид http://www.boa.bo/BoAWebsite ?

 

Ако да, как си купихте билетите и имахте ли проблем с плащането им през сайта?

 

Опитвам се да купя билети от сайта им но стигам до там, че ми дава резервационни кодове и след това не мога да направя плащането.

В трипадвайзъра намерих стара тема от 2011 година, където съветваха да се свържат с местна тур.агенция за закупуване на билети, защото чрез сайта не можело да стане плащане или да се обадиш на BoA и да платиш на място.

 

Иначе до Uyuni купихме билети с Amaszonas.

 

 

 

Да ВоА, нямахме проблеми с плащането, но не си спомням тази част с кодовете, за която казваш, вероятно съм се досетил какво се прави или я е нямало тогава.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

@Oshko, би ли написал програмата ви и ли поне колко дни е било пътуването. Опитвам се да съставям нашата програма и посетените от вас места много ме блазнят. До колко е подходящ трип до джунглата в дъждовния сезон? Ще съм благодарна за всяка информация. Поздрави!

Връзка към мнение
преди 52 минути , Цвете каза:

@Oshko, би ли написал програмата ви и ли поне колко дни е било пътуването. Опитвам се да съставям нашата програма и посетените от вас места много ме блазнят. До колко е подходящ трип до джунглата в дъждовния сезон? Ще съм благодарна за всяка информация. Поздрави!

Ние бяхме за 13 дни. Рядко си пиша програмите, че са с много път и не се харесват на болшинството.

По спомен София- Амстердам -Лондон -Маями - Лима, следващия ден с автобус до Наска, след това джунглата за 2 дни със самолет, на връщане Куско и Мачо Пикчо, оттам към Титикака, след това Ла Паз, със самолет до солната пустиня за пестене на време, след това тур през вулканите с джипове, слизане в Чили, пак самолет и една Хуакачина за последния ден и обратно за София. Аз в джунглата бих отишъл в дъждовния сезон, но clay lick- a на папагалите не може да се види при дъжд, така че си трябва и доза късмет. Предполагам, че усещането в джунглата ще е много истинско този сезон, при нас беше по-скоро леко хладно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За джунглата хубаво трябва да се провери какви точно са условията в дъждовния период, тогава освен високи температури, ще има и много влага и повече летящи гадинки. Гайдът в Боливия разказваше, че джапат с гумени ботуши и понякога водата/калта е доста и не може да се направят трекчетата по пътеките в джунглата. От друга страна пък реките са по-пълноводни и ще има повече струпване на животни. Един от недостатъците в сухия период беше ниското ниво на реката, като това например не позволяваше да се видят розовите делфини в пълната им прелест, тоест да си играят и подскачат във водата, тук-таме някоя перка/опашка...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Carrie, благодаря ти, ценно ми е твоето виждане. Аз съм в момента с голямата кошница и ми се иска и това , и това, но е ясно, че ще трябва да избираме. Още повече, че ще споделя пътуването  с две магеланки и ще решаваме заедно. От друга страна не искам да допускам грешката от последното си пътуване. Въпреки ежедневното пътуване и изминати над 3200 км в НЗ, се получи доста лежерно, на моменти даже дразнещо( за мен)  бавно темпо. Та може и да успеем да сътворим нещо по-хард. За сега само сондирам, че има мнооого време. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Tedy каза:

Аз се отказах окончателно от Перу и джунглата. Нашата програма ще е основно Салара и Атакама.

Да си призная този Салар така ме е впечатлил, че съм готова да прежаля нещо в така мечтаното Перу, за да го видя. :(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.