Прескочи до съдържание

дневник Месец в Колумбия и/или Еквадор


Препоръчани мнения

Ами принципно може да се тегли кеш от гише в банка, с ПОС терминал. Аз не съм го правил досега в чужбина обаче. Има някаква такса, ама не е чак 7%. Пробвай и банкомати на различни банки, все някой трябва да става. В Бразилия например не винаги може, дори да пише Виза/Маестро, но с опити става...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

редакция - отворих нова тема за проблема с купуването на билет от сайта на Авианка

Редактирано от Childish
Връзка към мнение

Чета за силно земетресение в Еквадор. Дано не е било някъде наблизо до Вас... А ако е било, да сте добре и да не сте се стреснали много. Пък най-добре, да не сте го усетили. 

 

http://www.manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%BE-%D1%82%D0%B0%D0%B7%D0%B8-%D1%81%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BD-%D0%B5%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%80

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Земетресението се усети в Кито,събудихме се от трусовете в три сутринта, но епицентъра е на няколкостотин километра. Смята се , че е вторичен трус след голямото земетресение от преди месец. Било нормало да има по-леки , вторични трусове до два месеца. Няма жертви и разеушения в страната, от днешното земетресение. Истината е, че тук в планинската част на Еквадор, няма никакви разрушения и от голямото земетресение от преди месец, все пак епицентъра е на стотици километри.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Повторно земетресение от 7.2 по Рихтер. Дано пак само леко да сте се люшнали.

Дори и не сме разбрали. Ще трябва да питаме.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Намерихте ли начин да стигнете до островите?

 

В Атакамес, преди 10 години, пих най -хубавия фреш в живота ми. Понякога ми се ходи до там с Мм само заради хубавите фрешове.

Връзка към мнение

В момента чакам да ме отведат до самолета за Галапагос докато nomad се кисне в минерални извори и лови пирани

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

В момента чакам да ме отведат до самолета за Галапагос докато nomad се кисне в минерални извори и лови пирани

 

Каква стръв ползва за пираните - кутре, показалец, на палец съм чувал че кълват доста?

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

На Галапагос е невероятно. Пожелавам на всички да имат възможността да ги посетят. Моят престой беше кратък, но със сигурност незабравим.

  • Харесвам 15
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Опиши моля те логистиката.

 

Ами точно за логистиката не знам много, но ще напиша какво мисля, че е полезно да се знае с уговорката, че аз бях напълно неподготвена, защото не вярвах, че ще отида до там.

 

На островите има 2 летища - на Baltra, - малък остов на север от Santa Cruz и другото летище е на остров San Cristóbal. Полетите са от Quito и от Guayaquil. От Кито някои полети са директни (2ч и 10 мин), други имат спирка в Гуаякил (3 ч 30 минути от Кито. При последните самолетът е като автобус - едни слизат, други се качват, през това време зареждат и с гориво. Авиокомпаниите, които летят до там са Avianca (пише, че се изпълняват от Aerogal, което е Avianca Ecuador, но някои самолети са с логото на Avianca), LATAM и ТАМЕ.

 

Аз летях до Балтра. От там имаш автобус до пристанището - най-вероятно е безплатен, аз бях прочела, че е 2-3 долара. Пътува се 5-10 минути (май го даваха 5 минути). Там се взема ферибот до Санта Крус, който струва 2 долара и оттам има друг автобус до Pueto Ayora.

 

Аз след обмисялне на вариантите избрах да съм на круиз. Може да се комбинира с няколко дни преди и/или няколко дни след, което според мен би било най-добрия вариант. Или, ако можеш да си го позволиш, круиз за 3 седмици, ако искаш да видиш всичко.

 

За круизите, което не знаех е следното:

- имат си график за всеки ден какво се посещава и в колко часа; този график се спазва до 5-10 минути (това евентуално, ако закъснее турист). И гидът (круизите са с двуезичен гид, но ако има чужденци,той обяснява на английски само), и лодката плащат солени глоби, ако не си спазват разписанието; това е направено отпреди няколко години, за да не се струпват много туристи на едно място, както е било преди това, и да не могат да видят на спокойствие каквото се предполага да видят;

- има различни маршрути - ето за това бях напълно неподготвена - мислех, че всички корабчета ходят по един и същ маршрут и че разликата е само в в класа на кораба; с различните маршрути се посещават различни острови и евентуално има разлики в местата за посещение (напр. по-тежките кораби не влизат в някои заливи)

- като си избереш круиз, ако ходиш само на него е добре да се знае следното - крузите са съобразени с един или няколко полета, ако ползваш тези полети те посрещат на летището, извозват те до лодката и после те връщат на летището. Ако тръгват от Сантра Крус може да те вземат и от Пуерто Айора, на връщане те оставят на летището и оттам, ако искаш се придвижваш вече сам, както при пристигане. В цената на круиза са включени и дребните разходи за трансферите с ферибот и автобус.

За Сан Кристобал нямам информация, но предполаам, че е нещо подобно.

За самолетните билети си се грижиш сам.

 

На главната улица в Пуерто Айора съвсем близо до кея видях табла с разписанията на лодките до другите острови и няколко агенции, които предлагат турове и крузи. Предполагам, че на повечето острови можеш да отидеш само с тур; на някои от тях пък не е позволено да се слиза, та само се наблюдават от борда.

 

Като цяло организацията е много добра по мои впечатления.

 

За круизите -  повечето лодки са за 16 човека, но има и такива за 100 човека. Наложено е ограничение за големината на корабите, които могат да се движат около островите. В зависимост от големината на лодката тя акостира и после те извозват до брега с надуваема моторна лодка. На круиза има и т.нар. wet landing, т.е. може да се понамокриш.

 

Екипировка, която на мен ми липсваше:

- свързано с горното - непромокраема торба за техниката; за щастие нямах инцидент

- фотоапарат с голям зум - животните не бива да се приближават на по-малко от 2м; ако си любител на птиците - бинокъл

- фотоапарат/телефон за подводни снимки - малките лодки са си насочени към гмуркане - за да гледаш животните във водата и затова най-добре е да можеш да плуваш. Дават ти шнорхел, маска и плавници.

- естествено бански (поне 2 чифта), очила и крем п/в слънце, шапка, може да ти потрябват и затворени обувки - за някои от островите; на лодката се ходи бос, т.е. обувките за лодка може да са полезни. (Да уточня преди да ме бъзикате - имала съм бански, но само един чифт и ми беше недостатъчно)

 

На крузите се очаква да оставиш бакшиш. Предпоследния ден намираш с кабината анкета и два плика с надпис Thank you - единият за гида, другият за екипажа. На кораба те изхранват, има вода, кафе и чай. Другите напитки си ги плащаш - цените са малко по-високи (една бира е 3$, едната американка беше неприятно изненадана от сметката на края - плащаш при напускане на кораба)

 

Аз пристигнах в Кито без да имам резервиран круиз като се надявах да намеря last minute такъв на по-приемлива цена . За да се процедира по този начин трябва предварително да си си набелязал няколко и тук на място да си го платиш. Все пак круизите не тръгват всеки ден и както вече писах, маршрутът е много важен. В историческия център на Кито почти няма агенции, докато в ситито бяха една до друга.

 

Освен круизи, фирмите предлагат и т.нар. land hoping - настаняване в хотел - на един или на два острова - и от там дневни екскурзии. Цената, която ми предложиха за такава опция беше около 3 пъти по-висока, отколкото тази на круиза.

 

Ако не е станало много ясно от писанията ми - можеш да посетиш Галапагос и съвсем неорганизирано - избираш си хотел - има доста евтини онлайн и вече с лодка или дневен тур посещаваш атракциите. Станцията Чарлз Дарвин е на около 1км пеша от кея в Пуерто Айора.

 

За полета и таксите - информацията ми е само за Кито и  Балгра, но предлполагам, че е подобно за другите:

- Трябва да си на летището в Кито по-рано. Още като влезеш има гише за Галапагос. Там плащаш 20 долара и ти дават туристическа карта, която попълваш по време на полета и после си пазиш отрязъка до напускането на островите. Зад гишето има скенери на багаж, през които трябва да мине багажът ти - на чекирания багаж слагат стикер. Забранено е да внасяш плодове и зеленчуци, животни и растения. Има опашка за гишето - разбираемо всички туристи минават през него. От фирмата ми бяха пратили имейл да съм на летището 2 часа преди полета.

- При кацане - летището в Балтра е много малко - един хамбар - веднага отиваш на опашка, на която плащаш 100$ вход за националния парк.

- И двете такси се плащат в брой. Както вече казах, носете си пари за таксите и поне малко за разходи в брой. Банкоматите на двете летища не ми "отпуснаха" пари. На това в Балтра, ако плащаш с карта ти начисляват 25% (!!!, преди това 7 ми се виждаха много) отгоре.

 

До летището в Кито - ако полетът е рано сутринта ти препоръчват да вземеш такси. От историческия център цената е 25$. Рано сутрин таксито взема разстоянието до летището за околко 45 минути. От летището към центъра предполагам цената е по-висока.

Днес ползвахме автобус - зелени на цвят, 2$ от/до автогарите  Rio Coca Ecovia или Quitumbe, но те не са денонощни. По-близката до центъра автогара е Рио Кока, но и тя е на повече от 5км от историческия център. Това в пиков час като време е много, като цена - около 6$.

Денонощен автобус на всеки 30 минути - Aeroservicios

 

---

Ето малко инфо за моя избор:

Nemo 1

5 дни, 4 нощи, Itinerary А5, $1170 (+6.5% за плащане с карта)

Редактирано от Childish
  • Харесвам 17
  • Браво 1
Връзка към мнение

Благодаря, 1170$ на човек са много за нашия бюджет, а в сайта са още по-скъпи, можеби вие понеже сте резервирали в последния момент. Информацията е много полезна, аз ще се възползвам от частта за летището и автогарите. Дано други имат щастието да отидат по вашите стъпки, аз въпреки огромното ми желание ще се примеря. Много полезна информация, ще се радвам да продължаваш да споделяш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря, 1170$ на човек са много за нашия бюджет, а в сайта са още по-скъпи, можеби вие понеже сте резервирали в последния момент. Информацията е много полезна, аз ще се възползвам от частта за летището и автогарите. Дано други имат щастието да отидат по вашите стъпки, аз въпреки огромното ми желание ще се примеря. Много полезна информация, ще се радвам да продължаваш да споделяш.

Да, много е. Но както написах - има и по-евтин вариант. Да си резервираш хотели и оттам с обществения транспорт (лодки) и дневни турове.. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, много е. Но както написах - има и по-евтин вариант. Да си резервираш хотели и оттам с обществения транспорт (лодки) и дневни турове.. 

Мерси, ще видя да прочета, обаче се съмнявам, че ще е много по-евтин. Имаш ли представа храната там на какви цени е, защото щом не може да се внесе от Кито....

Връзка към мнение

Мерси, ще видя да прочета, обаче се съмнявам, че ще е много по-евтин. Имаш ли представа храната там на какви цени е, защото щом не може да се внесе от Кито....

Ами гидът ми обясняваше, че да се храниш в добър ресторант на островите струва 30$/човек, но в заведенията на крайбрежната улица не беше чак толкова скъпо, може би 12-15$. Със сигурност не е като в Кито - тук вечеряме за 2$/човек. Истински супер не съм видяла, но със сигурност има в Пуерто Вайора. Все пак местните отнякъде трябва да си пазаруват. Цените се очаква да са по-високи,

 

За лодките си мислех, че трябва да има начин да се свърже човек с тях директно и да не минава през посредник. Но трябва да имаш координатите и евентуално да знаеш испански.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами гидът ми обясняваше, че да се храниш в добър ресторант на островите струва 30$/човек, но в заведенията на крайбрежната улица не беше чак толкова скъпо, може би 12-15$. Със сигурност не е като в Кито - тук вечеряме за 2$/човек. Истински супер не съм видяла, но със сигурност има в Пуерто Вайора. Все пак местните отнякъде трябва да си пазаруват. Цените се очаква да са по-високи,

 

За лодките си мислех, че трябва да има начин да се свърже човек с тях директно и да не минава през посредник. Но трябва да имаш координатите и евентуално да знаеш испански.

Ние сме 4 човека и имаме испаноговорящ човек в групата. Още веднъж ти благодаря. 

Връзка към мнение

Ние сме 4 човека и имаме испаноговорящ човек в групата. Още веднъж ти благодаря. 

slijitel, а вашата програма каква е? В момента се чудим малко накъде да поемем и събирам идеи.

Връзка към мнение

ЖП линията Nariz del Diablo? Куенка, ако си падате по колониални градове, ама сигурно сте видели десетки вече. Статуите в Сан Аугустин в Колумбия...

После нали продължавате към Перу?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ЖП линията Nariz del Diablo? Куенка, ако си падате по колониални градове, ама сигурно сте видели десетки вече

После нали продължавате към Перу?

Cuenca e в списъка, но в момента мъдря как да отидем там за Corpus Cristi.

За влака се бяхме отказали, защото нали в Мексико се возихме и да не ни станат много влаковете, но сега пак излезе на дневен план.

Имахме идея да ходим до Баньос, но nomad, който ходи дотам, докато бях на Галапагос, каза, че водопадите не били нищо особено, а за парка Sangay трековете били за 4 дни и най-вероятно ще ги пропуснем.

Заради ограниченото време - скоро ще трябва да се връщаме в Колумбия, - трябва да изберем 1-2 места, които още да посетим в Еквадор.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.