Прескочи до съдържание

“Безплатна“ почивка в Тайланд или как да прецакаме системата :)


Препоръчани мнения

Една идея за желаещите да си възстановят парите похарчени за почивка в Тайланд ;)

 

Поради недомисляне при проектирането на монетата от 2 евро, тя става същата, като монетата от 10 бата в Тайланд.

 

2euro10baht.jpg

 

Разликата в стойността на двете монети е близо 10 пъти! Преди 7-8 години един познат донесе около 20 монети от 10 бата и без проблем си ги осребри в автомати за кола и билети влак в Австрия ;) Само един автомат не искаше да му ги приема, но може и да е бил развален.

 

От морална гледна точка разбира се, действието е укоримо, защото ощетяваш разни фирми, които нямат нищо общо с тази грешка, но човек винаги може да си идеологизира, че когато пътува често го прецакват и така възстановява баланса на системата ;) Да не говорим, колко монети гълтат автоматите на същите фирми без да дават нищо  ;) 

 

От правна гледна точка ми е трудно да определя едно такова действие, защотото човек не фалшифицира валута, а ползва абсолютно легална валута и винаги може да “сгреши“ при пускането на монети в автомата, защотото толкова си приличат ;)

 

Ако прескочим моралните и правни проблеми и от Тайланд вземем монети по 10 бата на стойност 150 евро, в Европа може да ги осребрим за 1500 евро, с което почивката ни ще излезе безплатна ;)

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Ооооооо, а това дали работи все още? Някой дали може да го тества това? На мен ми излиза, че 10 бата са 0.24 евро

Редактирано от MARTiNSHO
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Ооооооо, а това дали работи все още? Някой дали може да го тества това? На мен ми излиза, че 10 бата са 0.24 евро

 

Опитът беше успешен 6-7 години след въвеждането на еврото и хиляди статии по въпроса в пресата. Явно ЕЦБ не смята за достатъчно сериозен проблема за да промени монетата от 2 евро, а за операторите на автомати е по евтино от време на време да приемат монети от 10 бата от колкото да инвестират в по сериозна техника за разпознаване на монетите. По размер и тежест монетите са абсолютно идентични.

 

Не мога да гарантирам обаче, че някои от по новите автомати не са достатъчно умни за да не приемат монета от 10 бата. Ако някой има опит или има монети от 10 бата, нека да опита и даде актуална информация по въпроса ;)

 

Горната снимка е с малко стар курс, но 20 или 24 цента не променят много нещата.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди някой да почне да осъществява горната операция, нека да сметне колко ще му тежи ръчният багаж ;) За да имаме монети за 1500 евро, трябва да вземем 750 монети. Монетата от 2 евро тежи 8,5 грама. 750 монети ще тежат 6,375 килограма :) 750 монети са 30 ролки с 25 монети, като долната. При преминаване на секюритито със сигурност ще направите впечатление, но преноса на монети не е нелегален  ;) 

 

477_001.jpg?v=2

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Не бих сторил подобно нещо.Струва ми се пошло ,представи си ти притежаваш такъв автомат и някои терикат ти го напълнил с батове,какво би било чувството ?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не бих сторил подобно нещо.Струва ми се пошло ,представи си ти притежаваш такъв автомат и някои терикат ти го напълнил с батове,какво би било чувството ?

 

Споменах за този проблем и не случайно не съм го осъществил до сега. Не по малко лошо е чувството обаче, когато автомата ти гълта парите и не ти дава нищо. На мен лично до сега поне 100 евро са ми заминали в такива развалени автомати.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Споменах за този проблем и не случайно не съм го осъществил до сега. Не по малко лошо е чувството обаче, когато автомата ти гълта парите и не ти дава нищо. На мен лично до сега поне 100 евро са ми заминали в такива развалени автомати.

Повече ще ги ощетиш ако въобще не ги ползваш .На мен пък никога не се е случвало да не ми пусне нищо...даже скоро в Лас Вегас бях в един хостел като сложа два долара за ред булл вместо един по два ми пускаше хаха

Връзка към мнение

Повече ще ги ощетиш ако въобще не ги ползваш .На мен пък никога не се е случвало да не ми пусне нищо...даже скоро в Лас Вегас бях в един хостел като сложа два долара за ред булл вместо един по два ми пускаше хаха

 

Не винаги имаш възможност на избор, защото някой път само от автомат може да си купиш това което ти трябва. Нядвам се, че си се свързал с фирмата оперираща автомата и си им дал още два долара или по някакъв начин си им върнал допълнителния ред бул, а не си се възползвал неморалмо от грешката на машината ;)

 

Аз доста често ползвам автомати и в 2-3% от случаите оставам ощетен. Фирмите опериращи тези автомати вероятно прибират десетки милиони евро годишно, абсолютно незаконна печалба за сметка на клиентите.

Връзка към мнение

Не винаги имаш възможност на избор, защото някой път само от автомат може да си купиш това което ти трябва. Нядвам се, че си се свързал с фирмата оперираща автомата и си им дал още два долара или по някакъв начин си им върнал допълнителния ред бул, а не си се възползвал неморалмо от грешката на машината ;)

 

Аз доста често ползвам автомати и в 2-3% от случаите оставам ощетен. Фирмите опериращи тези автомати вероятно прибират десетки милиони евро годишно, абсолютно незаконна печалба за сметка на клиентите.

Да ! съгласен съм с теб понякога автоматите са единствено решение.Ами всъщност това в Лас Вегас беше в Хостел като им казах на рецепцията те ми отвърнаха-Това е Вегас sometimes you getting lucky :D казах -ами-ок

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

даже скоро в Лас Вегас бях в един хостел като сложа два долара за ред булл вместо един по два ми пускаше хаха

Това е номер да те зарибят да отидеш на ротативките  :biggrin:

 

Поради недомисляне при проектирането на монетата от 2 евро, тя става същата, като монетата от 10 бата в Тайланд.

 

2euro10baht.jpg

 

 

 

Сега разбирам защо европейците толкова много ходят в Тайланд - то не било за плажовете и за специалните тайландски масажи, а явно за да си пълнят джобовете  с монети  :biggrin:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Малко информация от уикипедия по въпроса

 

 

Ten-baht coin has been used as commemorative coin for many occasions since 1971. As of March 2012, there are one silver, twenty-three nickel, twenty-three cupronickel and fifty-eight bi-metallic face-valued ten-baht commemorative coin series.

The bi-metallic ten-baht coin is very similar to the two–euro coin, which first minted in 2002, in size, shape and weight and likewise consists of two different alloys. Vending machines that are not equipped with an up-to-date coin-checking system might therefore accept them as €2 coins. This similarity is because both coins are minted on the model of the defunct Italian 500 lire, the world's first modern bi-metallic coin. To mint its 10 baht coin in 1988, the Thai government had to be allowed by the Italian mint, which had an international copyright over bi-metallic minting. The 10 baht is a perfect copy of 500 lire even in its alloy, being made of acmonital for the ring and bronzital for the centre, but slightly larger (26 mm to 25.80 mm) and heavier (8.5 g to 6.8 g).

In 2009, the new series of Thai baht coins is released in circulation. Ten-baht coin will only be changed the obverse side to the King Bhumibol Adulyadej recent age image.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ten-baht_coin

 

В гугъл намерих френски източници от тази година, които твърдят, че доста автомати във Франция и през 2016-та година продължават да приемат монети от 10 бата. В Италиански източници има актуална информация, че в района на Неапол в много магазини връщат монети от 10 бата, вместо 2 евро. Внимавайте какво получавате като ресто в Италия!


С новите 2лв няма ли да стане? :lol:

 

2 лева са с половин грам по тежки и с 0,75 милиметра по голям диаметър.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Алпинисти са ми разправяли за подобно транспортиране на чували с двойниците на (май беше) 1 франк към Швейцария през 90-те години - 50 стотинки от 1974 г.

 

А опитите за глобална научна класификация по темата са все още плахи:

 

http://coinhack.tumblr.com/

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Това с левчето е пробвано на няколко пъти през студентските години, не съм забогатял от това, ама съм се возил 1-2 пъти на 1/2 цена в буса 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз съм се прецаквал наобратно  :biggrin:  - при последното пътуване в чужбина на аерогара София трябваше да си купя билет за метрото и вместо 1 левче съм дал едно евро.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това с левчето е пробвано на няколко пъти през студентските години, не съм забогатял от това, ама съм се возил 1-2 пъти на 1/2 цена в буса 

 

Щото не си от Габрово. Ако беше габровец, щеше нон-стоп да се возиш на буса и да забогатееш неимоверно  :biggrin:

 

Фичо пък се бори да става генерален спонсор на софийското метро  :biggrin:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

На който не му харесва далаверата с 10 бата, може да опита и с фалшиви Ролекси ;) Според специалисти тайландските фалшификати са най-добри :lol:  Същият ми приятел, който направи далаверата с 10 бата си купуваше всяка зима от от пазара Чатукчак в Банкок фалшиви ролекси и ги продаваше на тройна цена на познати продавачи на битпазари.

 

IzKVWgu.jpg

 

watches-stall.jpg

Не знам по колко часовника внасяше, но се хвалеше, че с този “бизнес“ финансира 100% от престоя си в Тайланд ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На който не му харесва далаверата с 10 бата, може да опита и с фалшиви Ролекси ;)

След като добих някаква бегла представа какво количество часовници се предлагат по магазините и пазарите в някои азиатски страни (при това не съм посещавал Китай и Индия), в мен все повече се засилва натрапчивото усещане, че даже всички хора на земята да си сложат по пет часовника на всяка ръка, пак ще останат непродадени часовници ...  :biggrin: 

Не мога да си обясня кой ги купува всички тия часовници, обаче явно щом се предлагат, значи се купуват...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нали знаете за монетите от лед, които са изобретили българи в Канада, за уличните им телефони? По калъп от оригиналния жетон. :biggrin:

Редактирано от goldeneyeful
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тази тема става все по-забавна... :lol:

 

Ако пък се премахне първата част от заглавието й, темата вероятно ще стане още по-интересна. ;)

Редактирано от rik4o
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

След като добих някаква бегла представа какво количество часовници се предлагат по магазините и пазарите в някои азиатски страни (при това не съм посещавал Китай и Индия), в мен все повече се засилва натрапчивото усещане, че даже всички хора на земята да си сложат по пет часовника на всяка ръка, пак ще останат непродадени часовници ...  :biggrin: 

Не мога да си обясня кой ги купува всички тия часовници, обаче явно щом се предлагат, значи се купуват...

 

Само недоволни хора :lol:  Ако не ти харесват ролексите отиди на Khao San Road и влез в дълбоките води на фалшивите документи ;) Най-безобидното е фалшивата международна студентска карта с която може да получиш значителни намаления в повечето музеи и атракции в света. Има възможност за 2-3 години напред да си вземеш фалшиви международни студентски карти. ;) Възрастта няма значение, защото студент може да си и на 70 години  ;)

Журналистическите карти могат да бъдат полезни за получаване на безплатни билети за концерти или влизане на определени VIP събития ;)

За фалшиви университетски дипломи, мисля че не трябва да се ходи до Тайланд, но вероятно е по престижно да покажеш диплома от Оксфорд от колкото от Пловдивския университет :lol:

За фалшивите лични карти, шофьорски книжки и т.н. не искам и да мисля за какво може да се ползват ;) Интересното е, че международни паспорти не видях да предлагат :lol:

 

DSC_0954.jpg

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.