Прескочи до съдържание

Как се прибрах от чужбина без пари и документи


Препоръчани мнения

В България със сигурност не можеш да имаш 2 валидни паспорта едновременно. Лично проверено. Иначе щеше да е прекалено лесно :)

 

В Унгария ако влезеш от улицата в паспортното и искаш два паспорта вероятно също ще ти откажат, но ако пишеш молба до МВР и имаш достатъчно силни аргументи и възможност да ти разрешат.

 

Има естествено и вариант да си “загубиш“ паспорта и след като извадиш нов паспорт “случайно да го намериш“, но не знам на какви листи го слагат изгубения паспорт и къде може да стане проблем.

Връзка към коментар

В Унгария ако влезеш от улицата в паспортното и искаш два паспорта вероятно също ще ти откажат, но ако пишеш молба до МВР и имаш достатъчно силни аргументи и възможност да ти разрешат.

 

Има естествено и вариант да си “загубиш“ паспорта и след като извадиш нов паспорт “случайно да го намериш“, но не знам на какви листи го слагат изгубения паспорт и къде може да стане проблем.

За да ти издадат нов трябва да обявиш 'загубения', при което те ще го обявят за невалиден в тяхната (на МВР) база данни. Ако се опиташ да минеш границата с него, като минат на машината ще им излезе 'невалиден'. Има и задължение да се обяви в базата данни на Интерпол (SLTD - stolen and lost travel documents). Вече зависи дали държавата, в която влизаш или излизаш проверява систематично в тази база данни. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Поучителна история за връщане в България от Хонг Конг само с лична карта цък

 

Най-поучителното за мен от тази история е, че е полезно човек да си носи разделено два вида документи. В ЕС лична карта и паспорт могат да се ползват успоредно, но от горния случай се вижда, че извън ЕС също не е невъзможно да се ползва личната карта ;)

 

Теоритично обаче човек може да има и два международни паспорта. Единият варинт е да има двойно гражданство, а другият е официално да си иска два паспорта. Мен лично ме изненада, че едни мои познати унгарци, които тръгнаха на околосветско пътешествие поискаха и получиха два валидни международни паспорта. От тъх разбрах, че ако човек предостави достатъчно добре аргументирана молба, могат да му издадат два паспорта. Един от аргументите може да бъде, че ако човек има в паспорта израелски печат, може да има проблеми със същия паспорт в други държави. Друг аргумент може да бъде, че при пътуване в много държави някой път трябва да се оставя международния паспорт за седмици в различни посолства за чакане на виза и т.н., като до тогава човек остава без валиден международен паспорт и не може да пътува, да се чекира в хотел, евентуално да обменя пари и т.н.

Не знам каква е регулацията в България но бих се изненадал, ако няма никаква възможност човек да си извади два паспорта.

Ако човек има два паспорта би могло единият да си го държи при познат вкъщи и ако му се случи случка да се обади на познатия да му изпрати паспорта по DHL. Последното обаче не означава, че човек ще има непременно безпроблемно пътуване, защото в повечето държави на излизане търсят печата за влизане в държавата и ако го няма вероятно е добре човек да покаже протокол от полицията, че са му откраднали единия паспорт.

Вероятно някъде е възможно да притежаваш два различни документа за самоличност от един вид-два паспорта,примерно.Не и съгласно БГ законодателството.Просто няма как,няма такава законова възможност да бъдат издадени два паспорта/изключвам варианта дипломатически,ако все още съществува,де и обикновен/  на едно лице.Невъзможно е дори теоретически.:)

Редактирано от Georgie
Връзка към коментар

Перфориран, ама американската виза вътре важи, значи не е съвсем невалиден все пак :) Но не съм опитвала само с него,

Мисля,че не е възможно,освен по някакъв незнаен начин, :) перфориран,т.е.унищожен по смисъла на някаква инструкция личен документ да е още физически у лицето,на когото е издаден.От друга страна перфорацията,като физически начин за изразяване на невалидността на документа, се извършва единствено от органите на родната полиция.И да,документът е напълно и съвсем невалиден.

Напълно отделен е въпроса,че положената в унищожения паспорт виза може да е валидна,ама там топката е у американците. :)

Редактирано от Georgie
Връзка към коментар

Да, документът за самоличност е невалиден (той е или валиден или не, няма средно положение). Те обаче не перфорират страницата с визата, само останалите. 

 

В Турция гражданите на някои държави могат да се влязат с изтекъл паспорт (това за България е малко противоречиво, защото пише валиден паспорт, а той ако е изтекъл няма как да е валиден- някой ако има друга интерпретация да каже). 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Според мен е допусната техническа грешка. Или не попадаме в тази графа, или има определен срок след изтичане на валидността. Няма как един документ за самоличност да бъде валиден, ако е с изтекъл срок. Двете понятия се самоизключват...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, документът за самоличност е невалиден (той е или валиден или не, няма средно положение). Те обаче не перфорират страницата с визата, само останалите. 

 

В Турция гражданите на някои държави могат да се влязат с изтекъл паспорт (това за България е малко противоречиво, защото пише валиден паспорт, а той ако е изтекъл няма как да е валиден- някой ако има друга интерпретация да каже). 

Да,не перфорират страницата с визата не защото искат да я запазят,а защото закона ги задължава да го направят другаде-но не  се перфорират и всички страници на паспорта,както се вижда от инструкцията за унищожаването на личните документи :

Чл. 4. (1) Българските лични документи, които подлежат на унищожаване, се обявяват незабавно в НАИФ „НРБЛД“ за „унищожени“ и се перфорират, както следва:
1. документите тип „карта“ – в областта на снимката;
2. документите тип „паспорт“ – само персонализираната страница и корицата
А за визата,доколкото съм чел,е нужен нов паспорт,иначе си е валидна,мисля.
Редактирано от Georgie
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Няма как да го тълкуваме правилно,не е закон все пак,а някаква информация,която не е ясно на какво се основава-какво са имали предвид под определението/едва ли ще го преведа точно/ "Валиден обикновен паспорт" само те си знаят.Наистина,хем валиден,хем с  изтекъл срок БГ документ за самоличност няма.Както казва Duke е техн.грешка,а може би  са объркали понятията.Знае ли човек,съгласно турското право може и да има такова животно като валиден паспорт с  изтекъл срок.:)

Връзка към коментар

Вероятно някъде е възможно да притежаваш два различни документа за самоличност от един вид-два паспорта,примерно.Не и съгласно БГ законодателството.Просто няма как,няма такава законова възможност да бъдат издадени два паспорта/изключвам варианта дипломатически,ако все още съществува,де и обикновен/  на едно лице.Невъзможно е дори теоретически. :)

 

Какво разбираш под това, че няма такава законова възможност. Ако никъде не е изрично забранено издаването да два валидни документа от един и същи тип, не би трябвало да е проблем. Освен дипломатически, преди време имаше и служебен паспорт и едно лице реално можеше да притежава три вида международни паспорта успоредно, но никога не съм знаел какви са критериите за издаване на служебен паспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Евгени Димитров

За да не стават "инфекции" с документи по време на пътуванията ми, съм си сканирал паспорта и личната карта. Държа си ги на Dropbox. Ако недай си боже нещо се случи, поне да ги имам на електронен файл. Колкото до кредитните карти, едната винаги си я оставям в хотела, а другата е с мен. За парите - взимам само колко смятам, че ще са ми нужни за деня.

Лично досега не съм губил/оставал без документи зад граница. Ако се случи, не знам как бих реагирал. Нямам опит.

Един мой колега преди време беше заминал на гурбет в Испания. Негов уж приятел го извикал. Нашето момче се настанило при този българиан, уж докато се устрои с квартира и работа. Един ден се връща в квартират и гледа, че този негов приятел се е изнесал, като се е пострадал да открадне повечето му неща, включително документи и пари. Не знам този моя колега как се е доверил на човек, който бегло познава, но голям беше си го натресал с него. Тогава ми каза: "Знам какво е да бъркаш в кошовете по площадите да търсиш нещо да ядеш, защото си без нито едно евро в джоба.

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Закона за българските документи за самоличност категорично посочва какви видове документи се издават,как и кога се считата за невалидни.Точно този закон казва,че едно лице може да притежава по един от няколкото вида документи.Логично е.Изключение е случая,в който този, който отговаря на определени условия,напр.моряк, може да притежава едновременно/мисля/моряшки и обикновен задграничен паспорт.
 

Редактирано от Georgie
Връзка към коментар

За да ти издадат нов трябва да обявиш 'загубения', при което те ще го обявят за невалиден в тяхната (на МВР) база данни. Ако се опиташ да минеш границата с него, като минат на машината ще им излезе 'невалиден'. Има и задължение да се обяви в базата данни на Интерпол (SLTD - stolen and lost travel documents). Вече зависи дали държавата, в която влизаш или излизаш проверява систематично в тази база данни. 

 

Това по принцип е така, но до колкото ми е известно малко държави си синхронизират националната система с тази на интерпол. Последният път при изчезването на малайзийския самолет от Куала Лумпур се беше оказало, че има пътник с откраднат  и регистриран в системата паспорт, който се е качил в самолета. В България до съвсем скоро също не прекарваха всички документи на граждани от ЕС през компютъра.

 

Естествено не е приятно ако на някоя граница видят, че паспортът ти е обявен за изгубен. Не мисля обаче, че някой ще ти направи нещо ако кажеш, че си си загубила паспорта и си искала нов, но след като са ти откраднали новият паспорт, случайно в един скрит джоб си си намерила изчезналия паспорт. След като от Хонг Конг пуснаха човека с лична карта, не мисля, че не биха те пуснали с един де факто валиден паспорт. Може да те забавят за някаква допълнителна проверка, но ако снимката в системата на интерпол съвпада с твоята не мисля, че ще е супер голям проблем. Хубаво е обаче в такива случаи човек да си има и протокол от полицията за загубване на другия паспорт.

Закона за българските документи за самоличност категорично посочва какви видове документи се издават,как и кога се считата за невалидни.Точно този закон казва,че едно лице може да притежава по един от няколкото вода документи.Логично е.

 

Това сега ли си го съчиняваш или е текст от закона? Логиката е едно нещо, а това което пише в закона е съвсем друго нещо!

Връзка към коментар

Редактирам се, намерих го, има и за ЛК и за паспорт в ЗБЛД:

 

Чл. 35. (1) (Предишен текст на чл. 35 - ДВ, бр. 42 от 2001 г., в сила от 27.04.2001 г., изм. - ДВ, бр. 29 от 2003 г.) Всеки гражданин на Република България има право само на един паспорт по чл. 38, т. 3.

 

чл. 38 3. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 29 от 2003 г.) паспорт - издава се от Министерството на вътрешните работи на лица, които пътуват в чужбина;

 

Чл. 24. Всеки български гражданин може да притежава само една лична карта.

Редактирано от Мрън
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Откраднат паспорт вкара за 80 дни в ареста българин в Словения

https://www.24chasa.bg/Article/4736004

Светът е залят от 38 милиона загубени или откраднати паспорти

Фалшивите самоличности и подправените документи са от съществено значение за терористичните мрежи
 
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.