Прескочи до съдържание

Европейско първенство във Франция 2016 г. + игра


Пътувко

Препоръчани мнения

Аз не бих честитил на французите толкова рано, защото в мача с ирландците се видя, особено първото полувреме, че имат доста трески за дялане. Защитата им е гола вода, така че нищо не е ясно. А исландците ще играят необременени психически, защото отдавна си изпълниха както програмата минимум, така и програмата максимум :P

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

. Това си го написал под въздействието на негативните емоции, нали? Сигурен съм, че на сутринта ще ти е неудобно!

 

 

 

Нищо подобно! Написал съм го с ясното съзнание, какво искам да кажа. Сега ще се опитам и да се аргументирам...

 

Малко по-напред в темата вече написах, че лично аз не считам Исландия за случаен отбор. Няма как да елиминираш Холандия с две победи и да биеш у дома другите два претендента Чехия и Турция в квалификационната група и да бъдеш случаен отбор. Нека припомня още, че преди две години Исландия игра бараж за световно първенство и загуби трудно от много силния отбор на Босна. Този отбор не може да бъде случаен, не и в моите очи!

 

Защо тогава играят посредствен футбол, според мен? Нека разгледаме мачовете им в групата. В първия си мач срещу Португалия на практика исландците бяха боксова круша. Погледни статистиката: 4:27 положения пред вратата, 4:10 удара във вратата, 2:11 корнера, 34:66 владеене на топката. Реално исландците изиграха най-силния си мач срещу Унгария, но и там статистиката не е в тяхна полза: 8:12 положения пред вратата, 2:4 удара във вратата, 3:5 корнера, 33:67 владеене на топката. Ще те разочаровам ако си мислиш, че в третия си мач срещу Австрия, положението е по-различно, напротив: 9:23 положения пред вратата, 3:6 удара във вратата, 3:7 корнера, 37:63 владеене на топката. Снощи, Исландия нямаше противник срещу себе си. Този сбор от футболисти излезли на терена под името Англия, дори не направи опит да играе като отбор поне десетина минути, колкото да има за какво да се хванат такива като мен. Въпросният сбор от играчи не беше воден от треньор, а от един тотално объркан човек. В един момент неговото объркване достигна комични граници, когато вместо атакуващи халфове при липсата на плеймейкър (в ролята Шрек, който повече пречи, отколкото помага от доста време насам), Рой вкара еднотипни нападатели, които си пречеха в наказателното поле. И въпреки тези чудовищни грешки, които срещу друг отбор щяха да доведат до унизителен резултат, статистиката отново не е в полза на Исландия: 8:18 положения пред вратата, 5:5 удара във вратата, 2:7 корнера, 37:63 владеене на топката...

 

Осъзнавам ефектът "симпатия към по-слабия", но е редно да бъдем реалисти когато говорим за футбол. Можеш да извадиш статистиката от мачовете на Исландия срещу Холандия, Чехия и Турция в квалификациите. Там нещата са съвсем различни и исландците изковават успехите си с футболни аргументи, а не разчитат на случайност. Затова и твърдя, че лично аз съм разочарован от Исландия и предварително честитя безпроблемното преминаване на Франция на фаза полуфинал. Дори бих могъл да предскажа резултат от минимум 3:0 в полза на петлите. Това, естествено, ако исландците продължат да играят по този начин и не се събудят точно за историческия си мач, което съвсем искрено желая да се случи...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нищо подобно! Написал съм го с ясното съзнание, какво искам да кажа. Сега ще се опитам и да се аргументирам...

 

Малко по-напред в темата вече написах, че лично аз не считам Исландия за случаен отбор. Няма как да елиминираш Холандия с две победи и да биеш у дома другите два претендента Чехия и Турция в квалификационната група и да бъдеш случаен отбор. Нека припомня още, че преди две години Исландия игра бараж за световно първенство и загуби трудно от много силния отбор на Босна. Този отбор не може да бъде случаен, не и в моите очи!

 

Защо тогава играят посредствен футбол, според мен? Нека разгледаме мачовете им в групата. В първия си мач срещу Португалия на практика исландците бяха боксова круша. Погледни статистиката: 4:27 положения пред вратата, 4:10 удара във вратата, 2:11 корнера, 34:66 владеене на топката. Реално исландците изиграха най-силния си мач срещу Унгария, но и там статистиката не е в тяхна полза: 8:12 положения пред вратата, 2:4 удара във вратата, 3:5 корнера, 33:67 владеене на топката. Ще те разочаровам ако си мислиш, че в третия си мач срещу Австрия, положението е по-различно, напротив: 9:23 положения пред вратата, 3:6 удара във вратата, 3:7 корнера, 37:63 владеене на топката. Снощи, Исландия нямаше противник срещу себе си. Този сбор от футболисти излезли на терена под името Англия, дори не направи опит да играе като отбор поне десетина минути, колкото да има за какво да се хванат такива като мен. Въпросният сбор от играчи не беше воден от треньор, а от един тотално объркан човек. В един момент неговото объркване достигна комични граници, когато вместо атакуващи халфове при липсата на плеймейкър (в ролята Шрек, който повече пречи, отколкото помага от доста време насам), Рой вкара еднотипни нападатели, които си пречеха в наказателното поле. И въпреки тези чудовищни грешки, които срещу друг отбор щяха да доведат до унизителен резултат, статистиката отново не е в полза на Исландия: 8:18 положения пред вратата, 5:5 удара във вратата, 2:7 корнера, 37:63 владеене на топката...

 

 

Футболът е игра на голове и какво е било владението на топката няма да се помни след една седмица. Ще се помни само резултатът. Победителите не ги съдят, тежко на победените. :)

 

На финала за КЕШ 1994 година между Милан и Барселона, завършил с победа 4:0 за Милан, владението на топката беше 65:35 за Барселона, а корнери, положения и всичко друго беше в тяхна полза. Само че, ако не си гледал този мач, резултатът може да те насочи към тотална доминация на италианците.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Заро, принципно съм напълно съгласен с теб. Когато обаче статистиката е подобна в няколко поредни мача, позволи ми да твърдя, че става дума за случайност. Не ми се спори излишно, примерите са хиляди, разрови се в статистиките на различни така наречени "изненади" по големи първенства. Говорим за поредица от изненадващи успеха. Най-лесно би могло да се случи ако извадиш статистиката на България от САЩ '94. Ще се изненадаш да разбереш, че статистически съвсем не можем да говорим за "изненада" тогава...

Връзка към коментар

А не може ли просто това да е футболът, който може да се практикува с тези играчи? Като нямаш силни офанзивни футболисти, разчиташ на защита, контра атаки и статични положения.

 

Защо трябва да се очаква от джудже да играе баскетбол?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

А не може ли просто това да е футболът, който може да се практикува с тези играчи? Като нямаш силни офанзивни футболисти, разчиташ на защита, контра атаки и статични положения.

 

Защо трябва да се очаква от джудже да играе баскетбол?

 

Да, това е друго нещо, с което съм напълно съгласен! В крайна сметка, целта оправдава средствата...

 

Явно моето разочарование идва от прекалено високите очаквания, които имах към Исландия. Сега, сигурно тук никой няма да ми повярва, но аз следя развитието им от години и много тъгувах по пропуснатата възможност за класиране на световно преди две години. Тогава обаче исландците имаха нещастието да срещнат великолепната генерация на хърватите и отпаднаха в баража...

Връзка към коментар

За мен всичко е въпрос на тактическа дисциплина. Когато нямаш необходимата класа като играчи, липсата им може да се компенсира единствено с тактическа дисциплина, желание и отборен дух. По същия начин преди години гърците станаха шампиони, преди това датчаните, макар че датчаните поне имаха някой и друг добър играч. Треньорът също е много важен, да не кажа най-важният в случая. Отново пример с гърците - начело с железния Ото Рехагел.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 Дотук добре, но на четвъртфиналите срещу Франция, какво правим? 

 

Само да не вземе да се окаже излишен тоя въпрос   :biggrin:

 

Да не кажеш, че не съм те предупредил  :P  :biggrin:

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

 

Осъзнавам ефектът "симпатия към по-слабия", но е редно да бъдем реалисти когато говорим за футбол. Можеш да извадиш статистиката от мачовете на Исландия срещу Холандия, Чехия и Турция в квалификациите. Там нещата са съвсем различни и исландците изковават успехите си с футболни аргументи, а не разчитат на случайност.

 

Вадя:

 

Исландия 2:0  Холандия

 

Владение на топката: 31% - 69%

Общо опити:  7 - 9

Удари във вратата: 3 - 3

Корнери: 2 - 5

 

Холандия 0:1 Исландия

 

Владение на топката: 62% - 38%

Общо опити:  19 - 9

Удари във вратата: 9 - 3

Корнери: 7 - 2

 

Исландия 2:1 Чехия

Владение на топката: 53% - 47%

Общо опити:  9 - 9

Удари във вратата: 5 - 3

Корнери: 4 - 4

 

Исландия 3:1 Турция

 

Владение на топката: 46% - 54%

Общо опити:  16 - 11

Удари във вратата: 5 - 4

Корнери: 6 - 5

 

 

Така като гледам, срещу Холандия картинката е абсолютно същата. Очевидно е, че исландците използват подчертано дефанзивната тактика от мачовете срещу тях за всички мачове от Евро 2016.

И то повече от успешно! А кой би променил успешния си стил на игра, за да има статистическо предимство? (Не  бих казал, че срещу Турция и Чехия говорим за някаква огромна доминация - и въпреки това, точно тогава са допуснали попадения.) 

 

Най-важната статистика са головете.

 

https://www.youtube.com/watch?v=G5JGSFcA__Q

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За мен всичко е въпрос на тактическа дисциплина. Когато нямаш необходимата класа като играчи, липсата им може да се компенсира единствено с тактическа дисциплина, желание и отборен дух. По същия начин преди години гърците станаха шампиони, преди това датчаните, макар че датчаните поне имаха някой и друг добър играч. Треньорът също е много важен, да не кажа най-важният в случая. Отново пример с гърците - начело с железния Ото Рехагел.

 

Да, чудесен пример с гърците! Ако някой е харесал футболът с който гърците станаха европейски шампиони през 2004 г., тогава очевидно имаме коренно различна представа за играта. Съжалявам, но това не е играта, която харесвам и никакви романтични представи за битки между Давид и Голиат не могат да променят мнението ми...

Вадя:

 

Исландия 2:0  Холандия

 

Владение на топката: 31% - 69%

Общо опити:  7 - 9

Удари във вратата: 3 - 3

Корнери: 2 - 5

 

Холандия 0:1 Исландия

 

Владение на топката: 62% - 38%

Общо опити:  19 - 9

Удари във вратата: 9 - 3

Корнери: 7 - 2

 

Исландия 2:1 Чехия

Владение на топката: 53% - 47%

Общо опити:  9 - 9

Удари във вратата: 5 - 3

Корнери: 4 - 4

 

Исландия 3:1 Турция

 

Владение на топката: 46% - 54%

Общо опити:  16 - 11

Удари във вратата: 5 - 4

Корнери: 6 - 5

 

 

Така като гледам, срещу Холандия картинката е абсолютно същата. Очевидно е, че исландците използват подчертано дефанзивната тактика от мачовете срещу тях за всички мачове от Евро 2016.

И то повече от успешно! А кой би променил успешния си стил на игра, за да има статистическо предимство? (Не  бих казал, че срещу Турция и Чехия говорим за някаква огромна доминация - и въпреки това, точно тогава са допуснали попадения.) 

 

Най-важната статистика са головете.

 

https://www.youtube.com/watch?v=G5JGSFcA__Q

 

Има съществена разлика в цифрите между тези мачове и мачовете от европейското...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И все пак исландците заслужават поздравления, независимо от дефанзивната игра - това са аматьори, които играят за първи, и може би за последен път на такова първенство. Те обаче играят на върха на възможностите си, а не са лигльовци като 3/4 от другите играчи, на които само пари са им в главата и много не си дават зор.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да, чудесен пример с гърците! Ако някой е харесал футболът с който гърците станаха европейски шампиони през 2004 г., тогава очевидно имаме коренно различна представа за играта. Съжалявам, но това не е играта, която харесвам и никакви романтични представи за битки между Давид и Голиат не могат да променят мнението ми...

Дюк, принципно си абсолютно прав. Футболът отдавна не е това, което беше. И все пак такива нации като Исландия, Гърция и др. нямат друг шанс да се опрат на големите, освен с грозен футбол и тактическа дисциплина. И все пак исландците не играят чак толкова грозно, както например гърците :) В същото време не можем да изключим такива страни от футбола, защото играят грозно. Всеки търси място под слънцето, по един или друг начин. Истинският футбол отпреди 30, 40 и 50 години в момента се играе в 5-та или 6-та дивизии на Англия, 3-та на Шотландия, регионал лигите на Германия и т.н. Впрочем много рядко играещ красив футбол отбор има големи успехи. Веднага се сещам за онзи магичен отбор на Бразилия на Сократес и т.н. Дори и холандците с техния уникален футбол от 70-те не взеха купа. Обикновено печелят прагматизмът и рационалната игра.

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Дюк, принципно си абсолютно прав. Футболът отдавна не е това, което беше. И все пак такива нации като Исландия, Гърция и др. нямат друг шанс да се опрат на големите, освен с грозен футбол и тактическа дисциплина. И все пак исландците не играят чак толкова грозно, както например гърците :) В същото време не можем да изключим такива страни от футбола, защото играят грозно. Всеки търси място под слънцето, по един или друг начин. Истинският футбол отпреди 30, 40 и 50 години в момента се играе в 5-та или 6-та дивизии на Англия, 3-та на Шотландия, регионал лигите на Германия и т.н. Впрочем много рядко играещ красив футбол отбор има големи успехи. Веднага се сещам за онзи магичен отбор на Бразилия на Сократес и т.н. Дори и холандците с техния уникален футбол от 70-те не взеха купа. Обикновено печелят прагматизмът и рационалната игра.

 

+1 на цялото мнение, но има и странни изключения. Кой при предположил, че в четири поредни мача на първенството Италия ще играе толкова офанзивен футбол? Браво на тях, ето че може!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 Веднага се сещам за онзи магичен отбор на Бразилия на Сократес и т.н. Дори и холандците с техния уникален футбол от 70-те не взеха купа. Обикновено печелят прагматизмът и рационалната игра.

 

Там някъде романтичният футбол си отиде:

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 

Има съществена разлика в цифрите между тези мачове и мачовете от европейското...

 

Аз не виждам никаква разлика между победата като гост над Холандия и мачовете от Европейското. Дори победата им като домакин отново е със "статистическа загуба". И какво от това? Нали не очакваш толкова малка нация да смазва големите грандове по всички параметри? Те нямат друг шанс за положителен изход от двубоя освен по този начин.

 

Всички искаме да гледаме открит футбол с много голове и красива игра, но играчите гледат да спечелят мача, независимо по какъв начин.

Връзка към коментар

Футболът през последните 20 години се промени изключително много. Както по-горе написахте през '82 романтичния футбол си отиде. В днешно време единствения шанс на отбори като Гърция, Исландия и т.н. е именно желязната дисциплина, себераздаване, задружен колектив и малко шанс. Как някой си представя Исландия да тръгне да се надиграва с Франция, Италия, Испания или някои от големите футболни сили? Естествено в това число не броя ингилизите, защото те не са никаква футболна сила. Даже се чудя как "великите" коментатори на Диема определиха и прогнозираха Англия да стане европейски шампион. Там бива пристрастия, ама чак пък толкова. Именно заради това считам успеха на Исландия напълно заслужен, въпреки че не владееха топката повече. Това могат, това играят. Футболът се брои на голове и както знаем, историята помни победителите. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Защото непрекъснато се повтаря владеенето на топката, като единствено изваден компонент от предложената от мен по-горе статистика, нека напомня, че това не е единствения компонент, който е важен от статистическа гледна точка. Можеш да владееш два пъти по-малко топката от противника, но в същото време да вкараш три гола на контраатака. Това също означава офанзивен футбол или игра с мисъл за атакуващи действия. При Исландия нещата за огромно мое съжаление са различни. Статистическите данни показват единствено късмет, като основен критерий за успех и в четирите изиграни от тях срещи. Затова и продължавам да твърдя, че срещу грамотен отбор като Франция, който знае какво иска и как да го постигне, разликата в класите ще бъде очевидна и ако исландците не променят нещо в играта си не ги очаква нищо добро...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Те обаче играят на върха на възможностите си, а не са лигльовци като 3/4 от другите играчи, на които само пари са им в главата и много не си дават зор.

 

 

Мисля, че повечето се кефим на Исландците, защото ни напомнят на истинския футбол от 80-те и 90-те, когато футболистите излизаха на терена с мисъл за играта и победата, а не за пари и имидж.

Сега в тунела преди всеки мач играчите от който и да е отбор се хилят като зелки, разменят шегички, прегръщат се, само селфита още не съм видял да си правят. Преди години се гледаха само на кръв :)

Днес четох как един английски журналист присъствал на тренировка на Англия и се смаял как отнемало на Стърлинг примерно 10-15 минути да си махне накити, обеци и бижута по него, после още толкова прекарвал в молитви и чак тогава се сещал, че е на тренировка. 

Докато Исландците излизат на терена готови да умрат за каузата, играта и феновете играейки на 110% със сърце. И не са стойкаджии, е за тези всички неща ги харесват хората.

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Мисля, че повечето се кефим на Исландците, защото ни напомнят на истинския футбол от 80-те и 90-те, когато футболистите излизаха на терена с мисъл за играта и победата, а не за пари и имидж.

Сега в тунела преди всеки мач играчите от който и да е отбор се хилят като зелки, разменят шегички, прегръщат се, само селфита още не съм видял да си правят. Преди години се гледаха само на кръв :)

Днес четох как един английски журналист присъствал на тренировка на Англия и се смаял как отнемало на Стърлинг примерно 10-15 минути да си махне накити, обеци и бижута по него, после още толкова прекарвал в молитви и чак тогава се сещал, че е на тренировка. 

Докато Исландците излизат на терена готови да умрат за каузата, играта и феновете играейки на 110% със сърце. И не са стойкаджии, е за тези всички неща ги харесват хората.

 

Абсолютно, +1.

Връзка към коментар

Днес четох как един английски журналист присъствал на тренировка на Англия и се смаял как отнемало на Стърлинг примерно 10-15 минути да си махне накити, обеци и бижута по него, после още толкова прекарвал в молитви и чак тогава се сещал, че е на тренировка. 

Докато Исландците излизат на терена готови да умрат за каузата, играта и феновете играейки на 110% със сърце. И не са стойкаджии, е за тези всички неща ги харесват хората.

Ами исландците още не са станали манекени и рекламни лица, ама ако стигнат по-далече в първенството ще ги вземат в големите клубове и това ще стане...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.