Прескочи до съдържание

дневник Париж, о, Париж! Лирично, лежерно и влюбено...


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Публикувано: (редактирано)

По време на Втората Република, след революцията през 1848 година  за президент на Франция е избран племенникът на Наполеон - Шарл Луи Наполеон. Около три години след това, Републиканската Асамблея е разпусната и той е провъзгласен за император под името Наполеон Трети. За Франция започва един период на възраждане, реконструкция и просперитет, продължил около двадесет години.

Наполеон Трети започва мащабна реконструкция на Париж и всички търговци, които се опитвали да търгуват из града били преместени на едно място. Това бил площадът пред вратите на  крепостта Клинянкур. Там се продавало всичко извадено от тавани и мазета -  счупени мебели и домашна посуда, стари дрехи и обувки, картини, бижута и какво ли още не. Поради изобилието на бълхи, обитаващи всички тези предмети, мястото моментално  и естествено получило полагащато му се име - " marche aux puces" - "Пазарът на бълхите".

В по-новите времена в Америка измислиха търговията - " секън хенд". Но, както казаха в един руски сайт, разликата между двете понятия - била като тази между любовта и секса. :) :)

Забележителните парижки Marches aux puces са не само пазари - те са и един вид изложба, своеобразен музей. Те са място, където може да се намери и нещичко от импресионистите, и кресло от времето на Краля- Слънце, и старинни монети и бижута, и прекрасен порцелан под формата на вазичка от времето на диастията Мин, Тин, Лин и пр. ;) ;) ;)

На цял свят е известно, че Ава Гарднър и Емануел Унгаро се срещнали и влюбили точно тук, докато тя си търсела старинна брошка, а той - столче от времето на Луи 14 :rolleyes:

Жан Пол Готие също много обичал да се рови и да си намира старинни дрехи от интересни тъкани, които да ползва за своите колекции.

Но пазарът днес има съвсем различен облик - разделен е на секции /отделни пазари/, всичко е подредено, покрито и е много приятно човек да се разходи там и да усети атмосферата. :)

Снимките са от пазара Сент Уен. Намира се на последната спирка на №4 от Парижкото метро, станцията се нарича Порт Клинянкур - Porte de Clignancourt.

 

fermeture_l4.jpg?itok=kXCiipff

 

Ето го и официалният сайт на този пазар:

 

http://marcheauxpuces-saintouen.com/1.aspx

 

Според мен, дори човек нищо да не си купи, отиването там много си струва. :)

 

post-1504-0-64738200-1467784573_thumb.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

И аз благодаря AlexandraKo,

Само ме човърка: Париж, влюбено, лежерно ............ ама май не видях снимка на "Le mur des je t'aime".

Май ще се наложи повторно ходене :)  :)  :) .

Връзка към мнение

И аз благодаря AlexandraKo,

Само ме човърка: Париж, влюбено, лежерно ............ ама май не видях снимка на "Le mur des je t'aime".

Май ще се наложи повторно ходене :)  :)  :) .

Ееее, Le mur des je t'aime, този модул сме го минали отдавна - "еееех, младини, младини". ;) Сега внуците ;) ходят там ;)

Но ще се радвам, ако и някой друг сложи снимки и напише нещо в темата. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ееее, Le mur des je t'aime, този модул сме го минали отдавна - "еееех, младини, младини". ;) Сега внуците ;) ходят там ;)

Но ще се радвам, ако и някой друг сложи снимки и напише нещо в темата. :)

Ей я и нея - "Стената на Любовта".

Точно по средата на картата, по почти права линия, между Мулен руж и Сакре Кьор.

Според Уикипедия, на 40 кв.м, и на поне 250 езика е написано "Обичам те". На български го открихме на две места?

 

п.с. Извинявам се за снимката, ама беше такъв гъч, че е чудо, че успях да направя поне това.

post-5851-0-15822400-1467792572_thumb.jpg

Редактирано от Georgi_G
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ей я и нея, "Стената на Любовта".

Точно по средата на картата, по почти права линия, между Мулен руж и Сакре Кьор.

Според Уикипедия на 40 кв. м, и на поне 250 езика е написано "Обичам те". На български го открихме на две места?

...а пък червеното са части от едно разбито сърце... :blush:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ей я и нея - "Стената на Любовта".

Точно по средата на картата, по почти права линия, между Мулен руж и Сакре Кьор.

Според Уикипедия, на 40 кв.м, и на поне 250 езика е написано "Обичам те". На български го открихме на две места?

 

п.с. Извинявам се за снимката, ама беше такъв гъч, че е чудо, че успях да направя поне това.

И аз го открих на едно място  на снимката. ;)

Връзка към мнение

 

И той написал "Grande Symphonie funebre et triomphale". Погребално-триумфалната симфония била изпълнена от 210 :unsure: музиканти , в изключителен синхрон, със страхотен ефект, в унисон с тържествеността на събитието.

 

Това ми е една от любимите романтични симфонии изобщо!

Обръщам внимание, че както личи от избрания клип с руско изпълнение, това е симфония за духов оркестър.

4 пикола, 5 флейти, 5 обоя, соло за тромбон ... 

Слушал съм аранжимент и за класически симфоничен със струнни, но не се получава добре.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Това ми е една от любимите романтични симфонии изобщо!

Обръщам внимание, че както личи от избрания клип с руско изпълнение, това е симфония за духов оркестър.

4 пикола, 5 флейти, 5 обоя, соло за тромбон ... 

Слушал съм аранжимент и за класически симфоничен със струнни, но не се получава добре.

Домоседко, аз също много я обичам :)  Написана била  не само  за духов, ами за военен духов оркестър, щото иначе, как 210 музиканти ще свирят и маршируват едновременно. ;)

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ооооо,  ходила съм 4 пъти в Париж и има пак за какво да се върна. Любимият ми град!  :wub:

Благодаря за споделените идеи!

Редактирано от БраниB
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Поже още не си ходила, не те смятам за познала и ще чакам снимка ;) ;) ;)

Ама иначе си на прав път.

 

Макар и със закъснение, се опитвам да си спазя думата. ;)

 

За съжаление, няколко пъти минавам пред Лувъра, но или времето е лошо, или виенското колело на Конкорд още стои и разваля пейзажа ;). Доказателство от днес - хем колелото е насред Триумфалната арка, хем беше влажно и мараняво след дъжд и Дефанс се вижда едва-едва, а Арката - никак:

 

24032017-20170324_140203-1.jpg

Редактирано от Роца
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ееее, Роца , не се притеснявай!Все ще случи някой път всичко да както трябва, че да се видят и трите.:)

Задачата си ти виси:)))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.