Прескочи до съдържание

Рио/Мачу Пикчу за 10 дни


Worldismine

Препоръчани мнения

Грехота е и да пропуснеш водопада ако имаш възможност да го видиш ;)

Да, сигурно има различни гледни точки.  :) 

Но моето мнение е, че да отидеш до там и да си оставиш най-много 2 часа (колкото предполагам реално ще останат от 4.45 между полетите) за да видиш водопадите  само от едната страна е грехота.  ;)   

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, сигурно има различни гледни точки.  :) 

Но моето мнение е, че да отидеш до там и да си оставиш най-много 2 часа (колкото предполагам реално ще останат от 4.45 между полетите) за да видиш водопадите  само от едната страна е грехота.  ;)   

 

Ако целта на пътуването е Рио и Мачу Пикчу, защо да не си сложиш и една черешка на тортата с Игуасу? ;) В крайна сметка ако ти хареса, винаги остава опцията да се върнеш някой ден  ;) 

Връзка към мнение

Дяволското гърло не беше ли точно от бразилската страна?

То формално географски основната част от водопадите, вкл. Дяволското гърло, са от аржентинската страна.

Просто от бразилската страна има хубав панорамен изглед към водопадите, а от аржентинската страна си "вътре в джаза", най-близо до по-голямата част на водопадите.

 

Ако целта на пътуването е Рио и Мачу Пикчу, защо да не си сложиш и една черешка на тортата с Игуасу? ;)

Така е, въпросът е, че водопадите Игуасу сами по себе си са великолепна "торта" , за да ги слагаш като черешка към нещо друго   ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сложи и Игуасу в сметката, даже и само от бразилска страна. Никога не знаеш какво ще ти се случи (било то хубаво или лошо) и дали ще се върнеш в тази част на света, какво планираш не винаги има значение. ;)

 

Рио за един ден просто не става, остави си поне два пълни дни. Ако все пак трябва да избираш между един ден или нищо, отиди за един ден (Захарната глава и Корковадо + разходка по плажовете на Копакабана и Ипанема). :) :)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

4:45 е малко, ама става мисля... Аз по-горе съм писал за 6 часа престой, не знам дали съм се объркал или нещо друго...

Може да си вземеш 1 ден престой с multi-city билет, излиза малко по-скъпо, ще видиш и аржентинската страна, но може би пак ще е лудо препускане

Връзка към мнение

Още един глас за бърз набег до Игуасу!

 

Бях си оставила два пълни дни, по един за бразилската и по един за аржентинската страна. Но когато пристигнах първия ден следобяд, светлината беше уникална и с ясното съзнание, че отивам в края на работния ден и почти нищо няма да видя, хукнах към водопадите. Тогава разбрах, защо Елеонор Рузвелт, когато е видяла Игуасу за първи път е възклинала  "Poor Niagara!" :)

 

Естествено, после се върнах и за цял ден обиколка за да го усетя, но при първото посещение ми станаха най-хубавите снимки. Това за бразилската страна.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да се похваля: вече всичко е букнато, успях да взема с полет до Игуасу с почти 9 часа престой :P

По-опитните да кажат дали ще има в този случай време и да се погледнe от аржентинската страна на водопадите.

А връщането е без нощни полети, което означава, че ще имаме над 48 часа за Рио. Мисля, че ще стигнат за едно яко препускане. Почвам да проучвам, помагайте и вие. Вамооос! :D

Редактирано от Worldismine
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да се похваля: вече всичко е букнато, успях да взема с полет до Игуасу с почти 9 часа престой :P

По-опитните да кажат дали ще има в този случай време и да се погледнe от аржентинската страна на водопадите.

А връщането е без нощни полети, което означава, че ще имаме над 48 часа за Рио. Мисля, че ще стигнат за едно яко препускане. Почвам да проучвам, помагайте и вие. Вамооос! :D

 

В Игуасу не съм бързал (3 нощувки, една от аржентинска и две от бразлиска страна), та не мога да се сетя дали стават и двете страни за 9 часа престой (не знам и дали това е "чисто" време или включва летищни трансфери, чекин и пр.)

 

Мога само да препоръчам евтин и много приличен хотел, който е на 10 минути пеша от парка с водопадите от бразилска страна - Hotel Canzi, виж линка към фото разказа ми долу.

 

За Рио - имайки предвид 48-те часа, моето лично мнение е да ги уплатните маскимално като вземете и двата дни персонален (private) местен гид с кола за цял ден.

 

Делят се основно на два вида:

 

а) такива с фиксирани маршрут и програма (забележителности) - взема те в еди колко си часа, виждате еди какво си на този тур и те връща в еди колко си часа.

 

б) гъвкави - целодневен или полудневен тур, но решавате на място къде отивате, в зависимост от време, настроение, трафик, ден от седмицата, празници и пр.

 

Вторите са по-скъпи, но ги препоръчвам горещо, имайки предвид ограниченото време. Може да е мъгливо цял ден, за един час да се отвори "прозорец" със слънце и точно тогава - пълна газ я към Захарната глава, я към Корковадо (хълма със статуята на Христос). Разликата м-у ясно време и мъгла при посещение на тези две места би могла да означава да ви хареса Рио или да не ви хареса.

 

Не знам в колко пристигате, но ако е следобяд и времето е ясно - директно се качвате на Захарната глава и стоите докато се стъмни, така я отмятате и после може да се концетнрирате на другите неща. Ако времето не е ясно, отлагате тези две места до последните 4 часа на престоя ви, така или иначе нищо не губите.

 

Добрия гид ви е екскурзовод, шофьор, съветник, преводач, знае добре трафика, познава даже хора от персонала на Корковадо и минава без да чакате. Скъпи са, но си струват всеки реал. За четири пълни дни престой там бяхме взели 2 различни "гъвкави" гида за  по цял ден за първите два пълни дни (Захарната глава я бях "отметнал" следобяда и вечерта преди това) и един "фиксиран" за по половин ден за останалите два дни (другата половина на тези последни два дни и всички нощи - самостоятелно).

 

Освен всичко друго по този начин ви отпадат и притесненията за сигурност. Колкото и да е по-добро положението сега от преди да кажем 10 години и кой каквото и да ви разправя, проблема със сигурноста в никакъв случай не бива да се подценява в Рио.

 

Частта от фото разказа ми, където става дума за Игуасу и Рио

 

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да се похваля: вече всичко е букнато, успях да взема с полет до Игуасу с почти 9 часа престой :P

По-опитните да кажат дали ще има в този случай време и да се погледнe от аржентинската страна на водопадите.

А връщането е без нощни полети, което означава, че ще имаме над 48 часа за Рио. Мисля, че ще стигнат за едно яко препускане. Почвам да проучвам, помагайте и вие. Вамооос! :D

Браво. Не мисля, че ще стигнеш и до аржентинската страна. По-скоро се опитай само с нея :lol:  Както вече казах, aко трябва да избирам, определено бих избрал само аржентинската страна.Тъпото е, че няма път около самите водопади, а трябва да идеш почти до Фоз и оттам да пресечеш границата, за да идеш до аржентинската страна. Разстоянието между входа на бразилските водопади и аржентинските е около 35-40 км., което с пресичането на границата (на нас ни отне към 10-15 мин.) ще ти легне към 1 час. Имай предвид, че това е с такси,  а ако смяташ да използваш градски транспорт, сигурно времето ще набъбне значително. Също имай предвид, че аржентинската страна е с огромно обикаляне и едно влакче (поне 10 мин. в посока), което те води до началото на пешеходната зона и там също ще има забавяне понеже има страшно много хора. Т.е. общо взето се получава 1 час транспорт на отиване, 1 час на връщане, 30-тина минути за въпросното влакче и купуване на билети, 30 минути за 2 пресичания на границата, 1 час поне преди полета да си на летището и остават под 5 часа. Сам виждаш, че имаш достатъчно време за аржентинската страна. Но в тези 5 часа, ако сложиш и бразилската ще се получи сложно, макар и възможно. Също имай предвид, че ние, за да разгледаме цялата аржентинска страна изминахме 11 или 12 км. (не си спомням точно), което колкото и да бързаш са си поне 3-4 часа, все пак и снимки трябва да се правят  :lol: 

Ако пък не ти се прави екшън просто си отиваш на бразилската страна и лежерно си виждаш всичко интересно. 

 

Честно казано 48 часа в Рио за мен са повече от достатъчни от чисто сайтсиинг гледна точка. Нещата, които най-много ми харесаха (Корковадо, Захарната глава, Катедралата, Акведуктът и цветните стълби) съвсем спокойно могат да бъдат взети в един ден. Даже ще ти остане време и за хеликоптерен тур над града. Уникално изживяване! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много благодаря и на двамата за ценната информация. Ще се опитаме да го направим и през аржентинската страна, въпреки опасенията за липса на време. Има месец и половина, ще го решим. Между другото, приятелката ми е стюардеса и преди една година имаше трип до Рио, като за един ден успя да разгледа всички изброени забележителности, плюс Маракана. Иначе пристигаме в 18:45 вечерта, дали ще има време да отметнем нещо преди сън..хм?

На 8 и 9-ти имаме два пълни дни, като полетът е в 01 часа на 10 окт. Нейни колеги бяха правили делтапланер над Корковадо мисля, било нещо неописуемо. Дали това, или хеликоптер, решен съм да го опитаме :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен най-добре е кацайки на IGU да тръгнете към аржентинската страна, да действате бързо, да си гледате активно часовниците и излизайки от аржентинския парк да видите дали имате време за бразилската. Тя може да бъде разгледана бързо, а и е на под 10 мин. такси от IGU, така че дори да имате под час може да направите един спринт :D

Връзка към мнение

Нейни колеги бяха правили делтапланер над Корковадо мисля, било нещо неописуемо. Дали това, или хеликоптер, решен съм да го опитаме :)

 

Делтапланерите и параглайдерите не са над Корковадо, ами над плажа Сао Конрадо. :)  Около Корковадо няма нищо по-високо от самия хълм, от което да се излети.

 

От хеликоптерните турове май само от един от хелипадите имаше тур, който минава над Корковадо, от останалите нямаше такава опция.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

аржентинската страна става, ама според мен само с такси - може да се разберете с шофьор да ви закара, чака и върне за определена твърда сума; да не забравяме, че си е желателно да минете границите както трябва, че да не стане някой фал на връщане... таксиджията със сигурност и за това ще помогне, ако ползвате градски транспорт няма да стане; другия вариант е да си разгледате лежерно бразилската страна която дава по-добра панорамна гледка и влизате съвсем вътре във водопадите (но прежалвате дяволското гърло), а после може да отскочите и парка с птиците...

 

за Рио подкрепям FlyTraveler за местен гид; не, че сами не може да разгледате нещата, ама местните гидове разказват и интересни неща, допълнително знаят в кое време къде е удачно да се отиде; ако не бяхме с местен гид едва ли щяхме да сме единствените хора на Корковадо да речем...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да се похваля: вече всичко е букнато, успях да взема с полет до Игуасу с почти 9 часа престой :P

По-опитните да кажат дали ще има в този случай време и да се погледнe от аржентинската страна на водопадите.

А връщането е без нощни полети, което означава, че ще имаме над 48 часа за Рио. Мисля, че ще стигнат за едно яко препускане. Почвам да проучвам, помагайте и вие. Вамооос! :D

 

Ако багажът ви е чекиран до крайната дестинация и имате принтирани бордни карти за полета може да ви се вържат и двете страни на водопада. Аз ви препоръчвам да го решите в последния момент в зависимост от това на време ли ще пристигне самолета. От аржентинската страна има възможност и за разходка с лодка под водопада. Тази програма ще ви увеличи престоя от аржентинската страна с 40-50 минути, но си струва. Бразилската страна може да я ограничите само да посещение на дяволското гърло и може да я минете за около 1-1,5 часа. Единствената реалистична опция за трансферите е такси, но по мои спомени цените не бяха много високи.

Връзка към мнение

Аз съм твърдо за бразилската страна щом трябва да се избира. Имаш много по-хубава панорамна гледка , няма нужда от препускане , ще имаш време и за парка с птиците.

 

За Рио не съм съгласен , че два дни са предостатъчни.

Може да се отметнат и за ден , колкото за снимка ама се губи усещането ...

То само разходка по крайбрежната отнема няколко часа , препоръчвам да включите и езерото, както и ботаническата градина.

Също разходка из Санта Тереза със страхотна панорама към downtown.

 

Едната вечер се качете на Захарната глава малко преди залез , а на другата отидете на Ponte de Arpoador откъдето да гледате залеза над Ипанема и Леблон.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

На мен лично идеята в един ден да се видят водопадите и от бразилска и от аржентинска страна ми се струва лудост, ама хората са различни.

Както горе някой писа, освен купуването на билети и минаването на граници, се чака и за влакче/автобус в самите паркове. Това е и на влизане и на излизане.

 

От бразилска страна освен водопадите има и страхотен парк с птици. Много е приятен и напълно ви се връзва с времето.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

... Иначе пристигаме в 18:45 вечерта, дали ще има време да отметнем нещо преди сън..хм?

18:45 вече ще е тъмно. Ако ще отмятате кръчма или клубче с музика може...

 

За Игуасу също го имайте предвид. Зависи кога са ви часовете, но не мисля, че може да видите и двете страни. Май затваряха парка в 17:30. Не помня има ли часова разлика между двете държави.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Още един глас само за бразилската страна. Иначе минаване два пъти на граница, в аржентинската страна - чакане на влакче, а според навалицата може да не се класирате за първото ... Добавяме обстоятелството, че по тези ширини времето е променливо и нещо ако тръгне на дъжд с гръмотевици - от аржентиската страна пасарелките са метални и може да ги затоврят...

Хеликоптерната площадка за тур по въздуха също е от бразилската страна ...
Така че - парка от бразилската страна, парка с птичките и евентуално хеликоптер!

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ола, ола, тъкмо се бордвам за Игуасу и имам спешен въпрос, не съм взимал билети онлайн, може ли да се купят на входа?

Кажете да, че става малко сложно...интересува ме само за бразилската част

Връзка към мнение

Не мисля , че позволяват предвид колко време ще загубиш в полетите.

За Рио поне три дни + три пълни дни минимум за Куско с околностите и Мачу Пикчу.

В Лима може само да прекачваш , там повече от ден не си струва.

Ако все пак се намери един ден извън тия може дневен трип от Лима до Балеарските острови и Паракас ама ще е много изморително с над 500 км.в двете посоки.

Балеарските не бяха ли в Европа?Може би бъркам аз,баси

Връзка към мнение

Летя в момента Рио-Дубай и правейки равносметка на пътуването до Америка Латина, мога да кажа, че това е моят континент. Ако науча испански или ,португалски, вече ще се задълбочат нещата ;)

Благодарности на fly traveler (не знам как се mentione-ва тук) за брилянтната идея да наема гид за двата дни в Рио, както и конкретно кого, също и на всички други съфорумци помогнали с логистична подкрепа. Иначе за Игуасу като допълнение нямаше да се сетя като възможна опция например. Само една седмица имахме на разположение, ще навъртя зя това малко време 10 полета, но пък видях 3 от топ дестинациите в света, като Мачу Пикчу ми беше баш мечтата от време оно. И на трите много ми хареса, ще се връщам с голяма радост по тези места, а ако има планове за Торес Дел Пайне или от сорта, съм отворен за кръгла маса по въпроса :D

Редактирано от Worldismine
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Worldismine, може ли да споделиш малко повече подробности относно логистиката - на кои летища каца, с кои авиолинии, по колко дни остана на всяко място? За 2017 сме планирали точно такава обиколка като твоята Рио-Игуасо-Мачу Пикчу, така че всякаква информация би била полезна. Знам, че до Бразилия вече има традиционно евтини оферти, та следя изкъсо нещата и и искам да съм подготвен като изскочи нещо. :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.