Прескочи до съдържание

дневник До Марсилия и из нея


yordankavo

Препоръчани мнения

Привет на всички магеланци!

За първи път се осмелявам да пиша във форума поради три причини. Първата и по-тривиална е, че нямаше за какво да пиша. Само попивах и попивах споделеното от вас. Втората причина е, че дори да попаднех на нещо интересно, като информация, всички вие дотолкова ме респектирате с опит и знания, че каквото и да имам да кажа вече е коментирано много, много пъти от хора далеч по-запознати по темата. Третата ще си я запазя за себе си за момента :)

Сега обаче придобих малко смелост и още повече вдъхновение, да споделя няколко думи за скромното ми пътуване до Франция.
Пътувах с АлИталия до Марсилия, трансфер в Рим. Както търсих инфо преди, сега вече мога да кажа от първа ръка - на Фиумичино трансфера не е проблем, времето от 50мин за трансфер беше предостатъчно, още повече че бординга всеки път закъсняваше с по 20мин. Никакъв проблем. И да, има паспортна проверка преди прекачването, минава се бързо и лесно. После за интернета - ок е, няма проблем, безплатен, сигнала - добър. В Марсилия - безплатен нет за 30мин и сигналът се губеше на моменти.
Не знам пътешествениците тук какво мнение имат за CS, но това пътуване освен многото първи неща за мен, ми донесе и първото гостуване чрез Couchsurfing. Бях при два хоста за 6 дни и усещането да си сред местни, хубави хора е невероятно. Като "чуждестранен" гост бях поканена да присъствам на мача Франция-Исландия в средностатистическо френско семйство, на маса с френски сиренца и вино. Най-хубавото беше, че Франция победиха и успях да споделя част от емоциите на тези хора. Незабравимо. В Марсилия се разходих из града, посетих MuCem и видях изложбата на Пикасо, та вече имам лично мнение по въпроса  :P . Освен тези хубави неща, най-ценното за мен беше вечрта, която прекарахме с френската ми домакиня на брега на морето, танцувайки техни традиционни танци. Уникално! Знам че бях в точния момент на точното място. Завинаги ще си спомням залеза, червената светлина на фона на която силуетите на хората и музиката на акордеона ме накараха да се почувствам като в приказка... Не искам да прекалявам с повече думи, просто беше... един път.
Малко практична информация да споделя. Реших да си купя предварително сити пас за Марсилия. Паса е на цена от 39 Е, но по повод европейското при купуване онлайн се ползваше отстъпка, та цената му беше 33 Е. Паса включва безплатен вход към музеите в града, отстъпки в редица магазини, обиколка с туристическото влакче (супер е), корабче и посещение на о-в Ив (заради силния вятър нямаше корабче в деня, в който исках да отида. Още ми е мъка  :() Освен всичко друго паса предоставя и ползването на градски транспорт, вкл. метро, съвсем неограничено. Получи ми се чудесно, тъй като пристигнах в Марсилия следобяд в понеделник, активирах го и взех метрото, с което трябваше да стигна до дома на девойката, и в четвъртък сутрин паса още беше активен и спокойно си стигнах до гара Сен Шарл. 
А там нямах никакви проблеми. Бях чувала и чела какво ли не по темата. Но при условие, че пътувах съвсем сама, мъкнейки огромен за скромните ми размери куфар, видимо неориентирана туристка, разминавайки се с хората къде с Excuse me, къде с Pardon - никой, по никакъв начин не ме накара да се чувствам несигурна. Полиция имаше, не, по-скоро група военни с автомати видях. Сигурно и те са спомогнали за атмосферата на сигурност, но наистина човек спокойно се оправя на това място. Може би е било страшно преди години, в момента обаче е съвсем спокойно. Или пък аз със синия куфар и жълтата панделка на него съм изглеждала твърде респектиращо за лошите хора  :rolleyes: 
Всъщност момент на несигурност имаше, излъгах ви. Беше когато чаках да се отвори вратата в метрото, тази на вагона. Оказа се, че пътниците сами си отварят при качване/слизане, а машиниста затваря. Е, подзверих се за малко първият път, но един младеж ми съдейства, та успях да сляза навреме.
Вие сигурно си знаете, но в Марсилия от Сен Шарл до летището има бус, цена 8,60 Е. Билети от автомат или на гише. Автобусите са на по 15мин, ако не бъркам нещо. Уж трябваше да са с wifi, но честно казано не успях да се оправя, а шофьора не говореше английски и се отказах.
В тази връзка да споделя, че едно от притесненията ми беше как ще се оправя в чужбина с интернета. Все пак пътувам за първи път съвсем сама, имам прекачване за първи път, отивам при някакви хора, които не познавам, на място където не съм била никога. Предложиха ми план от 5,90лв/мес. такса и за всеки ден в който се ползва интернет по 5,90лв/дневно, неограничен интернет. Но... реших само да си активирам роуминга и да си плащам на мегабайт 0,09лв. Не съм се ограничавала, но не съм и била нон-стоп в нета, където можех ползвах wifi и все пак на много места не ми се получаваше. Та интернета ми излезе около 18лв за тези 6 дни. А аз съм доста активна из социалните мрежи. Много ли е, малко ли е не знам. Споделям това, защото самата аз се чудех преди да тръгна какво ще правя, та инфото може да е полезно някому.
Много думи написах, не знам дали ще са полезни на някой, надявам се.
Накрая ще кажа само, че Екс ми хареса много - сградите, атмосферата, пазарите, които бяха и една от причините да го избера. Въобще - красота. Но Марсилия ми легна на сърце. В нея има живот, има атмосфера, харесаха ми тесните улици, шума от колите, цветните кафенета по тротоарите, хората... Заскужава си да се види, определено.

Та това от мен засега. Извинявам се за дългия пост, дано не съм ви досадила излишно. Ако пък е така - простете! 

 

  • Харесвам 31
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ма стига с тия извинения на всеки ред, ако всеки се сещаше да разкаже така след като се е върнал щяхме да сме много по-напред с материала :) Пък и е интересно да видиш сигурно единствения член на форума, който се е зарадвал на победата на Франция над Исландия! 

 

Не е зле да пуснеш някоя снимка.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря и от мен. Споделям радостта ти от пътуване и кауч. Ние сме пътували също така. Членове сме на кауча от 2007 и даже вчера имаше 110 сбирка. Това за интренета и аз го установих, вече никакви предплатени пинизи. За 15 дни из гръцките острови съм говорил без ограничение и интернет на корем/е с повишено внимание де/ за трима, щото сме в група надценката на сметката дойде 30 тина лв. Вива Европейски съюз.

Ти поназнайваш ли френски, на нас само това ни беше проблем? Интересно ако беше останала до финала да споделиш "радостта" 

Поздрави

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

:) Пък и е интересно да видиш сигурно единствения член на форума, който се е зарадвал на победата на Франция над Исландия! 

 

Не е зле да пуснеш някоя снимка.

Зарадвах се, още повече че бях в дома на французи - смея ли да не се радвам :)))

Забавно беше, наистина.

А някоя снимка... Снимки да искаш от мен :)

 

Гарата Сен Шарл

post-1570-0-95049100-1468490657_thumb.jpg

 

Пристанището

post-1570-0-79602600-1468490672_thumb.jpg

 

Мусем

post-1570-0-78269400-1468490945_thumb.jpg

 

post-1570-0-59633700-1468490724_thumb.jpg

 

post-1570-0-21675700-1468490736_thumb.jpg

 

В Природонаучния музей в Марсилия

post-1570-0-76859100-1468490750_thumb.jpg

 

Метростанция

post-1570-0-11244100-1468490782_thumb.jpg

 

Танцуващите французи  :)

post-1570-0-61302900-1468490863_thumb.jpg

post-1570-0-33688200-1468490832_thumb.jpg

 

Приказният залез. Съжалих, че нямам качествен апарат да снимам този момент. 

post-1570-0-21235400-1468491508_thumb.jpg

 

Вече сме в Екс-ан-Прованс.

Домакинята ми приготви вечеря.

Започнахме по френски - с хляб и вино :)

post-1570-0-42234900-1468490983_thumb.jpg

 

Това ми стана любимото място в Екс - Place d'Albertas. Така и не се научих да го произнасям на бг.

post-1570-0-07374700-1468491062_thumb.jpg

 

post-1570-0-57863800-1468491418_thumb.jpg

 

И пазарите...

post-1570-0-03677600-1468491434_thumb.jpg

 

post-1570-0-04501800-1468491460_thumb.jpg

 

post-1570-0-44843800-1468491481_thumb.jpg

 

post-1570-0-39161600-1468491575_thumb.jpg

 

И последно нека сме полезни. Това е храната на борда, предлагана от АлИталия.

Не се оплаквам, полета е час и нещо. Просто информирам, да си знаят хората.

post-1570-0-02167000-1468491597_thumb.jpg

 

И не, не знам френски. Но ми прииска да го науча вече :)

 

 

 

Редактирано от yordankavo
  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Разказвай, разказвай :)

Може и за Екс да кажеш няколко думи, стига да ти се пише.

Много хубав град, на мен много ми легна на сърцето площад Ришелм с брястовете

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Днес слушах един арабист,според който Марсилия вече не е европейски град,а по-скоро магребски. Ти как го усети? Защото на мен ми прозвучо малко пресилено изказване.

Връзка към мнение

Като се замисля май най-много китайци видях - на групи, без групи, млади двойки :)
Не мога да кажа как е изглеждала Марсилия преди време или как е по другите градове, но за мен си беше съвсем френски град. Симпатичните францизи щъкаха насам натам общувайки си на родния език, обслужващият персонал в магазини и няколкото ресторанта, които посетих, си бяха французи. По повод арабизирането на града, да, чувала съм подобни коментари. Така и тръгнах - с очакване да видя тълпи от араби, които едва ли не вилнеят из града, Но всъщност из центъра, широкия център, стария град, около Вю Порт не успях да видя кой знае колко. Около гарата също. Имаше тук таме, видях жени от арабски произход с дългите им роби и мъже с малки шапчици. Но в никакъв случай не оправдаха очакванията ми за... чак масово присъствие. Но пък и аз не съм кой зна какъв критерий да говоря за количество и тип местно население, не съм била на кой знае колко места. Въпросът е, че се чувствах спокойно и комфортно, и през цялото време се усещах у дома, в Европа. :)

А относно Екс... Когато ме попитат как го усетих, пред очите ми изниква малка, кокетна кутийка за бижута. Такава асоциация правя. Много приятно, много лежерно място и както и каза домакинята ми: "Тук живота тече различно, нищо общо с Париж (откъдето тя се е преместила)". Всъщност, когато преди си говорех с някой за Франция винаги съм споделяла, че искам да отида в Париж и да пия кафе с кроасан на някое сладко кафене, на тротоара на оживена улица. Еми случи ми се, но в Екс. И много ми хареса. Една сутрин, с кафето и кифличката, отпуснато и мързеливо висях почти час в подобно кафене, наблюдавайки хората. А те бяха семейства с деца, приятели, туристи, продавачи извадили най-хубавата си стока, постоянно подканящи преминаващите и подреждащи и без това безупречните си сергии. Не ми се тръгваше, честно казано, добре че слънцето не ми позволи да остана. Екс е много туристически град, а аз харесвам такива. Може би именно лежерността, която позволява на мислите да почиват. И усмивките на хората, които знаят как да омайват туристите. Такива са там, в Града на фонтаните. Заслужава си всяка секундичка мързел :)

Довечера ще кача малко снимки от Екс.
( Само дано не забравя!!!! Приемам подсещания.)
 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Довечера ще кача малко снимки от Екс.

( Само дано не забравя!!!! Приемам подсещания.)

 

Подсещам те! ;)

Връзка към мнение

Още не съм стигнал до Марсилия. но смятам това лято да се поправя :) Чувам, че градът много се е облагородил в последните години, особено около центъра и старото пристанище. И аз ще разкажа, като отида с две думи. 

 

Днес слушах един арабист,според който Марсилия вече не е европейски град,а по-скоро магребски. Ти как го усети? Защото на мен ми прозвучо малко пресилено изказване.

Най-обичам разни "експерти" да се изказват високопарно, без да дадат най-малкото обяснение за причините на твърденията си. Марсилия винаги е била град-кръстопът, в който миграциите са играли основна роля за днешния и облик. Още през 1840 г. Флобер казва, че е "красив град, в който има нещо си ориенталско." Търговци, наемни работници от всички краища на света са се установявали в Марсилия през годините, заради благоприятния и климат и икономическите възможности. Много гърци, италианци, испанци и португалци са се установили там още от 19 век. След арменския геноцид в града се установяват и много арменци, като се счита, че около 80 000 марсилци днес са с арменски произход. В града има и голяма еврейска общност, съставена от френски евреи и бежанци от други европейски държави през 30-те и 40-те години на 20 век.

Но най-голямата вълна миграции идва с деколонизацията и най-вече с Алжирската война. Франция като колониална сила окуражава магребци и африканци да идват в Европа, за да се бият на фронта през първата и втората световна война, често без никаква предварителна подготовка - т.нар. колониални трупи. Алжир от колония се превръща в неделима част от френската държава. Там се установяват много европейци, т. нар. Пие Ноар (Черните крака). Като една и съща държава, жителите на Алжир могат свободно да циркулират във Франция и обратно. Когато започва алжирската революция множество атентати са организирани във Франция и Алжир. Около 1 000 000 Пие Ноар, алжирски евреи и мюсюлмани, биещи се от френска страна изоставят земите и домовете си и се връщат в европейска Франция. Мотото е "La valise ou le cercueil" - куфара или ковчега. Много от тях остават в Марсилия, с надеждата някога да се приберат. Следват алжирски, тунизийски и марокански работници, дошли да работят за изграждането на Франция след войната.Французите не искат да заемат нископлатени и тежки длъжности, а италианските и португалските работници не стигат.
src="https://fresques.ina.fr/reperes-mediterraneens/export/player/Repmed00023/620x465

https://www.youtube.com/watch?v=LLPIlLgxpGc

 

През  80-те години се установяват и африканските преселници. В момента общностите в града според различни източници са горе долу следните: 

300 000 италианци, най-многобройната общност
200 000 магребци (Тунис, Алжир Мароко)
100 000 Пие Ноар и техните наследници (Французи от Алжир)
80 -100 000 арменци
70 -80 000 евреи
50 000 коморци
10 000 африканци
3-4000 ливанци, най-вече християни

статистиките не са точни, тъй като във Франция етническите и религиозни статистики са забранени. Но да, Марсилия е един от най-космополитните и пъстри френски градове, чиято история е тясно свързана с миграции от всички краища на света. Нямам търпение да отида. 

П.С. Впрочем, французите наричат Марсилия и Алже (Алжир-град) близначки от двете страни на Средиземно море, или огледален образ. Катедралата Нотр Дам де ла Гард в Марсилия гледа директно към катедралата Нотр Дам д'Африк в Алже.  

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение

И аз го слушах въпросния арабист.

Всъщност те са трима дето са на всяко гърне мерудия по всички ТВ програми.

Особено сега покрай Ница и Турция така са се развихрили , че ...

Има и един небезизветен "експерт" по сигурността , дето вече изкача и под възглавницата ми :)))

А.А.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

П.С. Впрочем, французите наричат Марсилия и Алже (Алжир-град) близначки от двете страни на Средиземно море, или огледален образ. Катедралата Нотр Дам де ла Гард в Марсилия гледа директно към катедралата Нотр Дам д'Африк в Алже.  

 

Това не го бях чувал, но нещо точно такова ми хрумна, като видях Марсилия за първи път тая година.

Че Марсилия изглежда точно така, както можеше да изглежда и Алже, ако войната беше избегната. В добрия смисъл! На множество общности, които не винаги се харесват, но знаят как да живеят заедно и да се възползват от разнообразието, споделяйки едно и също пространство. А омразата е можело да бъде озаптена, и войната е можело да бъде избегната. Ама не се е получило.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Марсилия е страхотен град - най-старият във Франция (основан е от гръцки мореплаватели през шести век пр. Хр.). За разлика от Ница ми се струва доста по-непринуден, макар и на моменти да изглежда мръсен и несигурен. Има най-разнообразни квартали с различна атмосфера - от художествени до арабо-африкански до такива с крайморски вили. Страхотна кухня и аперитиви. Интересно е да се видят и магазините за марсилски сапун, който се продава на калъпи с най-различни аромати и форми.

Наблизо е и националният парк Ле Каланк (Les Calanques), където има маркирани пътеки, по които се стига до малки заливи сред скалите или просто до върхове с панорама към морето.

Интересно е и селото Каси (Cassis) на изток от Марсилия - там се намират едни от първите лозя със "защитен географски произход" във Франция.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 минути , pr284 каза:

Марсилия е страхотен град - най-старият във Франция (основан е от гръцки мореплаватели през шести век пр. Хр.). За разлика от Ница ми се струва доста по-непринуден, макар и на моменти да изглежда мръсен и несигурен. Има най-разнообразни квартали с различна атмосфера - от художествени до арабо-африкански до такива с крайморски вили. Страхотна кухня и аперитиви. Интересно е да се видят и магазините за марсилски сапун, който се продава на калъпи с най-различни аромати и форми.

Наблизо е и националният парк Ле Каланк (Les Calanques), където има маркирани пътеки, по които се стига до малки заливи сред скалите или просто до върхове с панорама към морето.

Интересно е и селото Каси (Cassis) на изток от Марсилия - там се намират едни от първите лозя със "защитен географски произход" във Франция.

Ооо, много ти благодаря, че скалъпвам едно планче за догодина лятото, включващо и Марсей.

Разкажи още нещо, моля!

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
На 14.07.2016 г. в 13:07, yordankavo каза:

 

post-1570-0-95049100-1468490657_thumb.jpg

 

Пристанището

post-1570-0-79602600-1468490672_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

От къде е правена тази снимка и можете ли да предложите места с хубава гледка над Марсилия? 

Връзка към мнение
Преди 1 час, violeta каза:

От къде е правена тази снимка и можете ли да предложите места с хубава гледка над Марсилия? 

Горе на хълма при църквата Сент Мари дела гард, ако правилно помня името, 360• гледка. Вижда се и остров Ив. Към входа на пристанището също има добри гледки. 

Старото пристанище е страхотно място и има чудесна морска храна.

Редактирано от Цвете
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Здравейте! Тази тема не е помръдвала от година! Никой ли не харесва този град? Искам да го посетя. Всякакви идеи относно къде да спя, къде да се разхождам, траспорт из града, какви музеи и прочие са добре дошли. (Говоря френски). Обичам църкви, картинни галерии, замъци. Началото на октомври какво е времето там? Остров Ив как да го посетя? Къде още да отида? Ако ще ходя, ще е да около седмица...Благодаря предварително! 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , Balkanka каза:

Здравейте! Тази тема не е помръдвала от година! Никой ли не харесва този град? Искам да го посетя. Всякакви идеи относно къде да спя, къде да се разхождам, траспорт из града, какви музеи и прочие са добре дошли. (Говоря френски). Обичам църкви, картинни галерии, замъци. Началото на октомври какво е времето там? Остров Ив как да го посетя? Къде още да отида? Ако ще ходя, ще е да около седмица...Благодаря предварително! 🙂

 

 

Ето, тук съм описала нашата Марсилия, на дъъъъъъълго и на широко.

Заповядай, може да си харесаш нещо.

Връзка към мнение

Благодаря ви, @AlexandraKo! Интересно пътуване сте имали! Благодаря за сниваните картини - харесвам Дали, Шагал, някои неща на Пикасо също. Ница ми е позната - била съм няколко пъти (без хотел Негреско), била съм в музеите на Шгал и Матис ,качвала съм се нагоре до древния им амфитеатър, Но Марсилия ми е съвършено не позната. Тъй като и аз съм чувала, че е мулти-култи, а си пътувам сама, събирам впечатления, най-вече къде да спя (с ограничен бюджет), някакви траспортни евтини връзки с летището, карта за седмица за транспорта, кои места да избягвам.....Магазини да си купя нещо за ядене..Надявам се все някой още да се включи и да поразкаже. 🙂 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 4.09.2019 г. в 15:48, Balkanka каза:

Тъй като и аз съм чувала, че е мулти-култи, а си пътувам сама, събирам впечатления, най-вече къде да спя (с ограничен бюджет), някакви траспортни евтини връзки с летището, карта за седмица за транспорта, кои места да избягвам.....Магазини да си купя нещо за ядене..Надявам се все някой още да се включи и да поразкаже.

Здравейте Магеланци! Здравей @Balkanka! И аз съм в Марсилия сама 10-13.10. Пристигам на 6.10, но реших, че ще ми е в повече и затова първо съм 4 дена в Тулон (и околностите). В момента издирвам точно такава информация. Ако четете руски - там има много инфо (https://travelask.ru/france/marseille). Зациклих обаче на чисто практични неща - искам да си купя онлайн билет за совалката летище-център (ако няма друг по-евтин транспорт) и евентуално пас за 24 ч., защото в него се включва и замъка Иф. Някой от тук да подскаже? Благодаря! 🙂

Връзка към мнение
преди 14 часа, Катерина каза:

Здравейте Магеланци! Здравей @Balkanka! И аз съм в Марсилия сама 10-13.10. Пристигам на 6.10, но реших, че ще ми е в повече и затова първо съм 4 дена в Тулон (и околностите). В момента издирвам точно такава информация. Ако четете руски - там има много инфо (https://travelask.ru/france/marseille). Зациклих обаче на чисто практични неща - искам да си купя онлайн билет за совалката летище-център (ако няма друг по-евтин транспорт) и евентуално пас за 24 ч., защото в него се включва и замъка Иф. Някой от тук да подскаже? Благодаря! 🙂

Здравейте, Катерина! Май ще сте пионерката в тази тема 🙂 .Надявам се после да споделите.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте магеланци! Както споменах по-горе в темата бях в Марсилия. И ми остана почти пълна карта за градския транспорт (8 пътувания). Ако някой пътува в тази посока я подарявам, защото едва ли в близката година пак ще отида 😉 В София съм

Редактирано от Георги
моля, без телефони в темите
Връзка към мнение
On 11/21/2019 at 12:29 PM, Катерина said:

Здравейте магеланци! Както споменах по-горе в темата бях в Марсилия. И ми остана почти пълна карта за градския транспорт (8 пътувания). Ако някой пътува в тази посока я подарявам, защото едва ли в близката година пак ще отида 😉 В София съм

Привет!

@КатеринаПредстои ми декември пътуване до там и ще се радвам да се сдобия с карта. Ако все още е свободна 🤗

Връзка към мнение

Здравейте, 

 

Вчера купих билети за Севиля с прекачване в Марсилия за сряда 5ти февруари . 

 

Кацам с Раян в 11;30 и излитам за Севиля в 17:50 - тоест имам към 6 часа - според вас има ли начин да разгледам нещо в Марсилия за този интервал ?

 

Видях че има бус от летището до центъра и стига за 30 мин - тоест ми остават около 3 часа в центъра , за да се върна навреме за полета за Севиля. 

Да се притеснявам ли от задръствания по обратния път към летището ?

 

The Airport shuttle bus runs from 04:10 to 23:30 and takes only 30 minutes to reach the Saint Charles railway station in Marseille. Tickets cost 8.30€ one-way.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.