Прескочи до съдържание

Говорим си за Лондон


Препоръчани мнения

Направо ми взе акъла... Поздравления! 

Благодаря!

 

Тъкмо навреме наминаваш от тук.

Моля за малко инфо относно ползването на такси в Лондон.

Връзка към мнение

И аз да изразя моето възхищение за идеята. Чудесен пътеводител! Колко ми трябваше преди два месеца! Браво Mary!


Само да вметна: при нашето пътуване и при опита си да купим един хартиен билет за автобус, като че ли ни се стори 4,60 паунда. И се отказахме, повървяхме 20 мин. пеша. Но не съм сигурна, че правилно сме разбрали.

Редактирано от rdd
Връзка към мнение

...

Само да вметна: при нашето пътуване и при опита си да купим един хартиен билет за автобус, като че ли ни се стори 4,60 паунда. И се отказахме, повървяхме 20 мин. пеша. Но не съм сигурна, че правилно сме разбрали.

Цената - 2,60 съм я взела от сайта на транспорта.

Аз лично на хартия съм ползвала само карта.

 

Ако още някой потвърди цена от 4,60 ще я коригирам.

Връзка към мнение

Цената - 2,60 съм я взела от сайта на транспорта.

Аз лично на хартия съм ползвала само карта.

 

Ако още някой потвърди цена от 4,60 ще я коригирам.

Сама си открих грешката - цената от 2,60 се отнася за билет за ... трамвай:blush:

Понеже са на една страница и ... четенето ми е дошло в повече.

Сега ще го коригирам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Моля за малко инфо относно ползването на такси в Лондон.

 

Което ме подсети за случка от началото на 90-те, която се разискваше в лондонските медии тогава. Чужденец си поръчал такси и когато пристигнал един от виненочервените модели на Hackney, човекът директно отказал да се качи с мотива, защо ме лъжете, че сте Black Cab като виждам, че сте виненочервено такси? :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много професионален пътеводител и с много полезна информация! За любителите на тениса може да се укаже и Уймбълдън, около 45 мин. с дистрикт лайн.   

Връзка към мнение

Много професионален пътеводител и с много полезна информация! За любителите на тениса може да се укаже и Уймбълдън, около 45 мин. с дистрикт лайн.   

Освен тениса сигурно има и други желани спортове/обекти там?

Дайте идеи и ще  им оформя едно местенце.

Връзка към мнение

Освен тениса сигурно има и други желани спортове/обекти там? 

Дайте идеи и ще  им оформя едно местенце.

Освен тениса-цар футбол.От многобройните лондонски стадиони най-известните за посещение са Уембли,Емирейт Стейдиъм-Арсенал,Стамфорд Бридж-Челси и Уайт Харт Лейн-Тотнъм.Мисля,че Уембли и Стамфорд Бридж бяха включени в London Pass

За любителите на академичното гребане-ежегодната гонка Кембридж-Оксфорд по Темза

За любителите на маратона-Лондонският маратон

Обектите от олимпийският парк.

 

Благодаря за положения труд!!! Супер се е получило! :clapping:

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Освен тениса-цар футбол.От многобройните лондонски стадиони най-известните за посещение са Уембли,Емирейт Стейдиъм-Арсенал,Стамфорд Бридж-Челси и Уайт Харт Лейн-Тотнъм.Мисля,че Уембли и Стамфорд Бридж бяха включени в London Pass

За любителите на академичното гребане-ежегодната гонка Кембридж-Оксфорд по Темза

За любителите на маратона-Лондонският маратон

Обектите от олимпийският парк.

Красене, знаех си, че ще помогнете. Благодаря!

Утре ще ги включа и данни за тях ще дам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Красене, знаех си, че ще помогнете. Благодаря!

Утре ще ги включа и данни за тях ще дам.

Аз,благодаря!

Когато можем ще помагаме,когато не само ще четем. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега вече мога да се подготвям за пътуване в Лондон. А, дано!  :)

Mary, благодаря ти за поредния огромен труд с прекрасен резултат! 

Относно спортните събития, по - скоро футбола, ще е много хубаво, ако някой може да посочи сайтове, да даде практична информация за закупуване на билети за футболни мачове.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Без да искам минах метър при последното ми ходене до Лондон :biggrin:  Пътувах с Уиз и се бях регистрирала с паспорта. Оказа се, че всички, които пътуват с паспорта минават на друга опашка, доста по-бърза от тази, на която се редят всички останали, които пътуват с лична карта. Електронни гишета проверят паспорта и преминаването е много бързо. Не бях попадала на подобни нововъведения. Онези, които пътуват често до Лутън да кажат дали това е ново за летището. Имаше няколко служители, които на висок глас обясняваха, че хората с паспорти не е нужно да се редят, а не видях табелки, които да го оказват.

Връзка към мнение

То купуването на билети за мач си е цяла наука, доколкото въм видял от няколкото въпроса във форума


Без да искам минах метър при последното ми ходене до Лондон :biggrin:  Пътувах с Уиз и се бях регистрирала с паспорта. Оказа се, че всички, които пътуват с паспорта минават на друга опашка, доста по-бърза от тази, на която се редят всички останали, които пътуват с лична карта. Електронни гишета проверят паспорта и преминаването е много бързо. Не бях попадала на подобни нововъведения. Онези, които пътуват често до Лутън да кажат дали това е ново за летището. Имаше няколко служители, които на висок глас обясняваха, че хората с паспорти не е нужно да се редят, а не видях табелки, които да го оказват.

Почти навсякъде в Европа има такива електронни гишета, даже и в София вече. Трябва да си гражданин на ЕС, над 18 години и да имаш биометричен паспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дали защото обикновено пътувам с Уиз и не минавам през кой знае колко големи летища, но аз попадам за първи път на подобни електронни гишета. Не го знаех и беше абсолютна случайност, че пътувах с паспорта и много си се зарадвах, че съм "надхитрила" света. Явно доста наивно, но пък бях много доволна  :blush:

Връзка към мнение

Утре ще ги включа и данни за тях ще дам.

Дълго се опитвах да се сетя за едно емблематично и уникално спортно място в Лондон и накрая  се сетих. ;)

За феновете на крикета и за архитектурните такива -Lord's Cricket Ground.

Много яко място-особено викторианската трибуна и медийният център.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Дълго се опитвах да се сетя за едно емблематично и уникално спортно място в Лондон и накрая  се сетих. ;)

За феновете на крикета и за архитектурните такива -Lord's Cricket Ground.

Много яко място-особено викторианската трибуна и медийният център.

И за феновете на Дъглас Адамс и пътеводителя! :)

 

Иначе браво, Мери! Супер здрав пътепис!

 

Само за такситата моите пет пенса:

  • - Черни таксита или така наречените Black cabs: Могат да се хванат от улицата, за разлика от останалите (така наречените minicabs или private hire vehicles). Най-скъпият избор за такси в столицата. Нямат право да ви откажат превоз до всяко място в голям Лондон, което се намира на до 12 мили разстояние или на 20 мили, ако таксито се взима от летище Heathrow. За взимане от стоянка на Heathrow, има допълнителна такса от £2.80, която се добавя към сумата на метъра в началото или края на пътуването. Такситата приемат дебитни и кредитни карти, а шофьорите им са единствените такива в света, изкарали 3 годишен курз за шофьор на такси (така наречения The Knowledge), в който тест трябва да научат приблизително около 25 хиляди улици и места, на които клиентът би желал да отиде в и около центъра на Лондон. Ето линк с повече информация.
  • Minicabs или private hire vehicles. Или иначе казано частни таксита. По-голямата част от такситата в Лондон са именно такива. Оперират се от разнородни фирми, като обикновено цените им са с 20-30 % по-ниски от тези на черните таксита. Най-голямата такава фирма е Addison Lee, като тя всъщност е и една от най-скъпите в града. Предимството им е, че имат горе-долу добро обслужване, големи и просторни Ford Galaxy мини-ванове и като цяло са ок за хора, които искат малко по-евтино (сравнено с това в черно такси), но сигурно пътуване.
  • - Всевъзможните апликации от сорта на Uber, Hailo , Kabbee и т.н. Цените им обикновено са малко по-ниски от тези на частните таксита, но обслужването варира. Както може да попаднете на раздрънкан автомобил и шофьор, който вчера е кацнал на Heathrow, така може да се окаже, че пътувате и в чисто нов Lexus или Tesla и ви кара супер яка мацка. :) От скоро Uber предлагат в централен Лондон и услугата си Uber Pool, която ви позволява да наемете и споделите такси с други хора, които са във вашата или подобна на вас посока, което цели да намали разходите ви за единично пътуване с 10-тина процента сравнено с  цената на стандартната им услуга Uber X. Аз обаче не съм тествал услугата още лично, но като разглеждах потенциални дестинации с тази услуга, не видях да е толкова по-евтино от стандартната, та според мен, не си заслужава особено.
Редактирано от Djgeorgie
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И моите пет пенса :)

 

Таксита

 

В Лондон има огромно разнообразие от таксита. Скъпи са, но понякога или са нужни спешно, или са по-удобни/евтини от индивидуални билети за влак/автобус.

 

Давам трите основни типа таксита.

 

1. Лицензирани таксита (препоръчани и от Transport for London)

 

https://tfl.gov.uk/modes/taxis-and-minicabs/

 

Лондонските известни black cabs могат да бъдат резервирани предварително, спрени на улицата или взети от стоянка

 

One-Number Taxi           0871 871 8710    All London

Call-A-Cab          020 8901 4444    All London

Computer Cab  020 7908 0207    All London

Croydon Taxi Rank (CR0) 0800 118 2738 Office@cr0.swlondontaxiranks.com

DataCab              020 7432 1540    All London

Dial-A-Cab          020 7253 5000    All London

Radio Taxis         020 7272 0272    All London

Clapham Common Taxi Rank (SW4) 0800 118 2494 Office@sw4.swlondontaxiranks.com            

Morden Taxi Rank (SM4) 0800 118 2882 Office@sm4.swlondontaxiranks.com 

Sutton Taxi Rank (SM2) 0800 118 2192 Office@sm2.swlondontaxiranks.com    

Balham Taxi Rank (SW12) 0800 118 2944 Office@sw12.swlondontaxiranks.com

Taxi Call Wimbledon 020 8099 7711        

Centre Court Wimbledon Taxi Rank 0800 211 8914 Office@sw19.swlondontaxiranks.com

Xeta      0845 108 3000    All London

 

2. Uber 

 

https://www.uber.com/cities/london/

 

Принципът е както в цяла Европа. Законни таксиметрови услуги са, но при тях всичко е предпоследно (да се проверява предварително, защото имат много врагове, които искат да ги забранят).

 

3. Facebook групи за обяви.

 

https://www.facebook.com/groups/obiavi.v.london/

https://www.facebook.com/groups/BulgariansUK/

 

Превоз до летище извън Лондон е обичайна практика. Цената варира около 40 паунда, така че ако сте трима-четирима и/или имате ранен/неудобен полет, това е добра опция. Става с предварителна договорка.

 

Тарифи: Различни. Ориентировъчна идея за разход с такси  (изпробвани лично):

 

От зона 1-2 до Хийтроу:

Стандартен cab 50-60 паунда

Uber 35 - 45 паунда

Частна българска кола 40 паунда (по договорка)

 

От 1-3 зона до Гатуик

Стандартен cab 100 - 120 паунда

Uber: 75 - 100 паунда

Частна българска кола: 40 - 50 паунда (по договорка)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

И моите пет пенса :)

 

Таксита

 

В Лондон има огромно разнообразие от таксита. Скъпи са, но понякога или са нужни спешно, или са по-удобни/евтини от индивидуални билети за влак/автобус.

 

Давам трите основни типа таксита.

 

1. Лицензирани таксита (препоръчани и от Transport for London)

 

https://tfl.gov.uk/modes/taxis-and-minicabs/

 

Лондонските известни black cabs могат да бъдат резервирани предварително, спрени на улицата или взети от стоянка

 

One-Number Taxi           0871 871 8710    All London

Call-A-Cab          020 8901 4444    All London

Computer Cab  020 7908 0207    All London

Croydon Taxi Rank (CR0) 0800 118 2738 Office@cr0.swlondontaxiranks.com

DataCab              020 7432 1540    All London

Dial-A-Cab          020 7253 5000    All London

Radio Taxis         020 7272 0272    All London

Clapham Common Taxi Rank (SW4) 0800 118 2494 Office@sw4.swlondontaxiranks.com            

Morden Taxi Rank (SM4) 0800 118 2882 Office@sm4.swlondontaxiranks.com 

Sutton Taxi Rank (SM2) 0800 118 2192 Office@sm2.swlondontaxiranks.com    

Balham Taxi Rank (SW12) 0800 118 2944 Office@sw12.swlondontaxiranks.com

Taxi Call Wimbledon 020 8099 7711        

Centre Court Wimbledon Taxi Rank 0800 211 8914 Office@sw19.swlondontaxiranks.com

Xeta      0845 108 3000    All London

 

2. Uber 

 

https://www.uber.com/cities/london/

 

Принципът е както в цяла Европа. Законни таксиметрови услуги са, но при тях всичко е предпоследно (да се проверява предварително, защото имат много врагове, които искат да ги забранят).

 

3. Facebook групи за обяви.

 

https://www.facebook.com/groups/obiavi.v.london/

https://www.facebook.com/groups/BulgariansUK/

 

Превоз до летище извън Лондон е обичайна практика. Цената варира около 40 паунда, така че ако сте трима-четирима и/или имате ранен/неудобен полет, това е добра опция. Става с предварителна договорка.

 

Тарифи: Различни. Ориентировъчна идея за разход с такси  (изпробвани лично):

 

От зона 1-2 до Хийтроу:

Стандартен cab 50-60 паунда

Uber 35 - 45 паунда

Частна българска кола 40 паунда (по договорка)

 

От 1-3 зона до Гатуик

Стандартен cab 100 - 120 паунда

Uber: 75 - 100 паунда

Частна българска кола: 40 - 50 паунда (по договорка)

Мисля, че за Uber от цял Лондон до Heathrow, цената е фиксирана спрямо в кой квадрант на Лондон се намира клиента. Когато аз ги ползвах преди година, беше 42 паунда от Югоизточен Лондон до T5, но както сама казваш, може сега нещата да са се променили.

Ъпдейт: Сега видях, че наистина, вече няма такава опция. Явно гювеча

 е бил до време.

Редактирано от Djgeorgie
Връзка към мнение

Мисля, че за Uber от цял Лондон до Heathrow, цената е фиксирана спрямо в кой квадрант на Лондон се намира клиента. Когато аз ги ползвах преди година, беше 42 паунда от Югоизточен Лондон до T5, но както сама казваш, може сега нещата да са се променили.

 

Различно е, прав си. Специално Юбер не съм ги ползвала - за разлика от останалите два типа - но тази цена е фиксирана с сайта им от зона 1 Southwark и затова я цитирах така спокойно. Иначе при Юбер всичко се променя бързо...

Връзка към мнение

Прекрасен пътеводител! Благодаря ти, Мари :)

 

Ако съм сбъркала мястото за публикуване, моля за извинение и преместване :)

 

Бих искала да добавя любопитна подробност за посещението на Leeds Castle - има вариант за безплатно влизане, ако не ви се плаща годишен билет от 24.50 паунда. В началото се дърпах, но накрая се съгласих на този вариант, т.к. не бях сама, а и табелите за пешеходни пътеки леко успокоиха гузната ми съвест :)

Преди да достигнете касите за билети, свивате надясно покрай телена оградка, която ограничава достъпа до рекичка. Стигате до мостче над реката, преминавате по него (в края му има табела за пешеходна пътека) и почти веднага вляво ще забележите дървена вратичка, която е отворена и до нея е поставена отново табела за пешеходна пътека. Вратичката не е заключена и влизате през нея директно в парка на замъка, на входа, на който не се проверява за наличие на закупени билети. За съжаление не съм направила снимки, но на място е по-лесно за ориентиране, отколкото съм обяснила.

Градините са чудесни, замъкът е уютен и подреден с много вкус. Може да се разходите с лодка по реката (май-октомви, ако времето позволява), да влезете в лабиринта с пещера, има детски забавен кът, но не мога да дам повече информация, т.к. бяхме само възрастни. Организират се 30 минутни безплатни демонстрации с хищни птици (соколи, ястреби, лешояди и сови), като участват и деца. Много е забавно и за големи, и за малки.  Няма да съжалявате, ако имате път натам и го посетите!

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От Гатуик има и нормални влакове, освен скъпия експрес, и отскоро важи ойстера за тях, но не съм го ползвал и не знам подробности.

 

Аз съм го ползвал, но важи само от и до Кройдън, после до летището е друг билет...

Връзка към мнение

Аз съм го ползвал, но важи само от и до Кройдън, после до летището е друг билет...

 

Малко уточнение по темата:

 

London Victoria – Gatwick -> Oyster (доскоро беше невъзможно)
Peak: £16.20 (Monday to Friday from 0630 to 0930 and from 1600 to 1900.)
Off Peak: £10.20 (At all other times including public holidays.)
 
London Victoria – Croydon -> Oyster
Peak: £6.60
Monday to Friday from 0630 to 0930 and from 1600 to 1900.
Off Peak: £4.70
At all other times including public holidays.
 
Croydon – Gatwick -> Oyster (доскоро беше невъзможно)
Peak: £5.20
Monday to Friday from 0630 to 0930 and from 1600 to 1900.
Off Peak: £3.00
 
Обикновени влакове: най-евтин билет: £12 
London Victoria [VIC] Gatwick Airport [GTW] 
Calling points
Clapham Junction [CLJ] 10:12 10:12
East Croydon [ECR] 10:22 10:23
 
Gatwick express London Victoria [VIC]- Gatwick Airport [GTW] : £19.90
Връзка към мнение

Явно има промяна. Последно съм кацал на Gatwick в средата на декември, 2014 г. Тогава се придвижихме до East Croydon с влак с билет закупен от машините на летището, а оттам хванахме Overground до Forest Hill, за който вече ползвахме Oyster. На връщане направихме връзката на Clapham Junction пак по същата схема...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.