Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2017 - тема за предварително обсъждане


Препоръчани мнения

Може да се направи и без да се променя формата на календара и снимката.Текущият месец ще е в средата под снимката (седмиците една под друга) и ще е в по-забележим цвят, черно например. Изминалият и следващият месец може да са от двете страни в сиво. Това е, за да се запълни мястото и да не е празно отстрани. Ако се разменят форматите тази година, това ще е стенния календар и ще има достатъчно място.

 

Хм, притеснява ме, че това май ще намали шрифта много...

Връзка към мнение
Травеолани

Хм, притеснява ме, че това май ще намали шрифта много...

Да, има го този момент.

Явно няма да може да стане както на мен ми харесва, но както и да е :).

Връзка към мнение

Малко предложения да пусна за дискусия:

 

Какво мислите за по-специализиран календар, например такъв със снимки на световните бири от нашата тема? Или такъв със снимките от въздух? Предполагам цената на тези ще е по-височка, защото и тиража ще е по-лимитиран. 

 

Миналата година имаше предложения за малки календарчета, може би да направим с всички месечни победители, без значение дали ще влезнат или не в календара? Проблема тук, е че орязването сигурно ще е по-различно, от колкото за другите календари. 

Връзка към мнение

Миналата година имаше предложения за малки календарчета, може би да направим с всички месечни победители, без значение дали ще влезнат или не в календара? Проблема тук, е че орязването сигурно ще е по-различно, от колкото за другите календари. 

Малки календарчета става. Може да ги раздаваме и за коледен подарък.

Малки календарчета със снимки от въздуха също биха ми харесали.

Връзка към мнение

Имай предвид, че пивоварните могат да те награбят за неразрешено ползване на техни лога, търговски марки, графични изображения и т.н. Точно заради това аз се отказах да предлагам календар със снимки от спотърската тема.

 

Може би малки календарчета само със снимки, които не са се преборили за големите? То така става малко като „Златния Орфей“, ама карай! А бирите (евентуално, когато се изчистят неяснотите) - на подложки за чаши :)

 

 

И, ъъъъ, да не забравя - на кориците на големите календари - задължително изгледи от Велинград :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Малко предложения да пусна за дискусия:

 

Какво мислите за по-специализиран календар, например такъв със снимки на световните бири от нашата тема?.... 

Това директно го бойкотирам. :)

 

QR кода - много яка идея.

 

А за малки календарчета - вижда ми се малко излишно. Кой в 21 век ползва малко календарче. Аз лично, ако ми подарят директно го изхвърлям.

 

p.s.

Ops, сетих се. Май дамите ползват такива календарчета. :)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това директно го бойкотирам. :)

 

QR кода - много яка идея.

 

А за малки календарчета - вижда ми се малко излишно. Кой в 21 век ползва малко календарче. Аз лично, ако ми подарят директно го изхвърлям.

 

p.s.

Ops, сетих се. Май дамите ползват такива календарчета. :)

Те, ония, за дамите са други.☺

И аз мисля, че от малките няма нужда.При тия дивайси дето ги мъкнем всички по няколко броя,кой ще търси календарчето.:(Освен,ако са визитни картички на сайта - с логото върху снимката и адреса на сайта.

Връзка към мнение

Аз ползвам малко календарче в къщи. Стои си метнато на една  ръка разстояние, когато ми дотрябва да гледам ваканции, почивни дни и т.н. Но явно съм изключение. :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това за визитките е добра идея, всъщност аз я имах преди време, но не се бях сетил да я обвържа със снимките :) Може снимките на малките календарчета/визитки да са победителите от месеците, тези които по някакви критерии не са влезли в календара. Ще го измислим :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Освен,ако са визитни картички на сайта - с логото върху снимката и адреса на сайта.

Да, но ако са и календарчета ще може да се подаряват и с повод и без повод :)

Връзка към мнение

Да, но ако са и календарчета ще може да се подаряват и с повод и без повод :)

Да де, това ми е идейката - от едната страна е календарче, от другата - визитката със съответната снимка.И тежестта на подаръка се измества към визитката, пък календарчето е бонус:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • Други идеи за раздвижване - може ли да сложим някъде информация коя част на планетета в кой месец се посещава? От къде да я вземем тази информация, как да я интегрираме в календара? Просто примери. 

 

За мен календарът няма толкова за цел да информира, а да създава естетическа наслада, "да радва окото".

 

Календарът трябва да покаже уменията на чудесните фотографи във форума и възхищавайки се на техния продукт, да се наслаждаваме на красотата и разнообразието на нашата планета.

 

Затова по-уместно е информация относно времето за посещение да се публикува отделно в специална тема. В календара си стои някак като пришито и изолирано. Пък трябва да му мислим и заглавие - "Календар за най-подходящата дестинация на месеца според магеланците-фотографи". :) Ако се мисли за подобно инфо, то тогава излиза, че може да се предоставят всякакви данни за мястото, като почнете от континент, средни температури, големина, връзки от София и пр. Такава информация някак не ми се струва на място в един календар, а и изисква място.

 

Освен всичко друго предложението за най-добър сезон/време невинаги  е еднозначно и е доста относително и в много случаи провокира дискусии, търпи вариации в зависимост от целта на посещение, обхваща различни по големина периоди – месеци, сезони и т.н.

 

Поначало визията за календар, който носи подобна информация, ми е малко объркана и непрактична. Аз бих предпочел и много важно ми е да знам в еди-кой си сезон или месец на кои места бих могъл да бъда, но като списък, даже още по-ценно - на кои в никакъв случай не мога да бъда, и оттам да си правя планове за пътуванията, а не - ето ти едно единствено предложение за този месец на точно определено място, да правиш, да струваш, но да го посетиш, защото я виж колко е красиво тогава. :) Ами няма ли и стотици други красиви места по света? Но така се е случило, че снимките за тях липсват или не са станали сполучливи. С други думи, има леко смесване на критерии, малко несъвместими - от една страна, най-добра снимка, а от друга - топ място за посещение на месеца и това адски много и излишно усложнява подбора. А нали искаме да видим все пак най-добрите фотографии!

 

А за да не се превърне календарът в да речем само "летен", е достатъчно да разделим годината на периоди (може по сезони, може по няколко месеца) и това да е единственото времево ограничение за снимките. Така ще постигнем разнообразието.

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И аз не съм много "за" допълнителна информация за дестинациите на самия календар - иконка за топ-сезон и т.н. общо-взето по същите причини, изтъкнати от колегите по-горе. За сметка на това, много ми хареса идеята за QR-кода. Може той да води към подфорума, където е обсъждана дадената дестинация (а за много от тях имаме и пътеводители с основните неща).

 

За другите предложения - ОК съм за лимитиране на броя снимки от автор за даден месец, както и ограничение в давността - айде, да не е само от миналата година, а от последните 2 години, или за предходните 12 месеца, считано от месеца, в който ще се пусне гласуването. Така, ако гласуването е октомври, ще можем да имаме снимки също и за ноември-декември.

 

За по-специализираните календари - снимките от въздуха биха ми харесали. Друг вариант е календар само с "градски" снимки, например (миналогодишните скаш бяха основно с природни забележителности).

 

И един въпрос - да има ли ограничения по местожителство? В смисъл - живея в Търново, но обичам да се разхождам и снимам града. При това положение, мога ли да предложа снимка от Търново, което де факто, не се брои за пътуване от моя гледна точка, но пък би било пътуване за някой софиянец, например? :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Какво значение има от кога е снимката - стига тя да се хареса на магеланци и да е актуална (имам предвид не да изберем снимка на кулите близнаци в Ню Йорк)

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Всички ограничения за снимките ще са "меки", това няма как да го контролираме, хеле па да дебнем кой къде живее и кое му се брои за пътуване и кое не :) Най-вероятно ще препоръчаме снимките са от точния месец, да са сравнително пресни (за предпочитане от последната година) и така. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Календарите са супер!!!

Изключвайки размера на снимката и шрифта за които ще трябва да се вземе решение,защо трябва да се променя друго? Миналогодишните правила си бяха о.к. ;)

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

А защо календарите да не са тематични? Например градове, острови, снимки от високо, планини, животни, итн.

Просто всяка година ще има анкета какъв да е календара и съответно според победителя от категорията се пускат и търсените снимки.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А защо календарите да не са тематични? Например градове, острови, снимки от високо, планини, животни, итн.

Просто всяка година ще има анкета какъв да е календара и съответно според победителя от категорията се пускат и търсените снимки.

 

Това не е лош вариант...или ако квадратният формат е чак толкова противен на хората може да направим и двата хоризонтални, единия природен, другия на градове.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да повдигна малко темата, че може би до седмица-две ще ударим катинара на свободната дисксуия :)

 

След това всички предложения ще бъдат разгледани, някои ще бъдат подложени на гласуване, други ще бъдат директно приети, трети директно отхвърлени. 

 

Аз да вметна още една идея - фотокнига като годишник. Предимствата са, че може да вкараме доста повече от 12 снимки, не че имам намерение да вкарваме безразборно, но със сигурност доста страхотни снимки ще могат да влезнат във всеки месец, а няма да е една единствена. В крайна сметка всички сме съгласни, че фокуса е предимно на снимките.

 

Пък даже може и да е безразборно, просто по-отличителните снимки ще получават цяла страница или две, по-бледите може да са по-няколко на страница. Недостатък ще е естествено цената, която сигурно ще е в пъти по-висока (може би около 40-50лв, ако е поне 60 страници, 20х25см), има го и риска просто да се превърне в прахосъбирачка, а не да е цяла година пред очите ти както календара. Със сигурност мисля да издадем фотокнига за петата годишнина на форума с избрани снимки със знамето, но това не пречи да има и други. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да повдигна малко темата, че може би до седмица-две ще ударим катинара на свободната дисксуия :)

 

След това всички предложения ще бъдат разгледани, някои ще бъдат подложени на гласуване, други ще бъдат директно приети, трети директно отхвърлени. 

 

Аз да вметна още една идея - фотокнига като годишник. Предимствата са, че може да вкараме доста повече от 12 снимки, не че имам намерение да вкарваме безразборно, но със сигурност доста страхотни снимки ще могат да влезнат във всеки месец, а няма да е една единствена. В крайна сметка всички сме съгласни, че фокуса е предимно на снимките.

 

Пък даже може и да е безразборно, просто по-отличителните снимки ще получават цяла страница или две, по-бледите може да са по-няколко на страница. Недостатък ще е естествено цената, която сигурно ще е в пъти по-висока (може би около 40-50лв, ако е поне 60 страници, 20х25см), има го и риска просто да се превърне в прахосъбирачка, а не да е цяла година пред очите ти както календара. Със сигурност мисля да издадем фотокнига за петата годишнина на форума с избрани снимки със знамето, но това не пречи да има и други. 

 

Аз съм си за класически календари - стенен и настолен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Със сигурност мисля да издадем фотокнига за петата годишнина на форума с избрани снимки със знамето, но това не пречи да има и други. 

 

Най-после снимка пред знамето! :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да резюмирам резултатите от дискусиите в темата. Някои от предложенията ще ги подложим на гласуване, други ще ги отхвърлим, трети ще ги приемем автоматично. 

 

Формат на стенният календар

 

Стенният ще е с формат на снимката 2х1, т.е. както беше малкият календар миналата година. 

 

Формат на настолният календар

 

Настолният календар ще е или с формат на снимката също 2х1, като при това положение ще гледаме двата календара да са тематично разделени, или ще е 1х1 като календара ще изглежда горе-долу така:

2016-08-21_18-42-46.png

 

Форматът на настолният календар ще се гласува. 

 

Допълнителна информация относно топ сезон, информация за дестинацията и т.н.

 

Това отпада. Евентуално ще гледаме описанието да е малко по-подробно, но като цяло няма как да направим календара достатъчно коректен - информацията за топ сезон не е твърда и конкретна, а зависи и малко от лични предпочитания. В допълнение, целта на календара не е да е справочник. 

 

Разделяне на снимките по месеци, в които са снимани. Снимките да са само от последната година и да не участват тези от миналата година. 

 

Остава правилото снимките да са снимани в месеца, в който ще присъстват в календара. Силно препоръчително е снимките да са правени в последната година от предишния календар, но мисля, че с миналия календар не сме изхарчили всички хубави снимки, които имате от по-рано :) Това са "меки" правила - няма как да ги контролирам и гарантирам, разчитам на вашата честност. 

 

Не е позволено участието на снимки участвали миналата година. 

 

Ограничение на броя на снимки от един автор.

 

До 2 снимки от един автор, на месец, на календар. Миналогодишната практика показва, че това е предостатъчно. 

 

Паспарту или подобна промяна в дизайна.

 

Няма да има особени промени в дизайна на календара. Ще остане това, че снимката ще заема максимално място от площта. За другото ще дискутираме може би само с дизайнера, в темата нямаше много предложения за смяна на дизайна. За текста и автора на снимката ще видим дали има начин да ги изкараме извън самата снимка, така че да се четат по-лесно.

 

Всеки да има "бюджет", с който разполага и да преценява как да го харчи за участие в календара.

 

Изключително интересно предложение от akair, един вид да подредим самите ние снимките си, както да речем бихме подредили желанията си при кандидастване в университет. Това предложение се налага да го отхвърлим поради силно усложняване и за участници, и за организатори. Миналата година имахме трудности с оразмеряването на снимките, страх ме е ако усложним участието с алгоритми да не уплаши съвсем участниците. 

 

Това предложение може и да го въвдем под някаква форма следващите години, когато концепцията ни е по-изчистена. Евентуално теглото по изчисленията да бъде поето от някакъв скрипт, така че да не затруднява. 

 

QR код на всяка страница, който да води към страничка в magelanci.com, която да обяснява цялата история на снимката. 

 

Много съм фен на това предложение,но всичко ще зависи от желанието на победителите да отделят време да напишат нещо като мини пътепис на спечелилата снимка. Това може да го решим и постфактум - ако има достатъчно желаещи да се получи, ще го направим. В техническо естество е лесно да се постигне. 

 

Гласуването да е на етапи

 

Сигурно ще разделим гласуването да е в по-малко анкети, а не 24 както миналата година. Целта е да предпазим от умора гласуващите и всеки глас да е ценен, а не просто цъкнат на случайно след като ти е писнало. Това ще го доизмислим, може за 3 месеца да се гласува наведнъж, това ще намали анкетите на 8. 

 

Малки календарчета/визитки

 

Вероято ще реализираме идеята за визитки. Вероятно няма да е обвързано с големите календари. Формата на визитките е 3.3х2.1, така че няма как автоматично да прехвърлим снимки от календарите към визитките. Понеже не сме ограничени времево, тази инициатива си остава отделно. Визитки е по-добре от малки календарчета. 

 

На практика единствения въпрос, по който изглежда имаме колебание то е дали формата на настолният календар да е същият като стенният, и ако е така дали да ги разделяме тематично на природа/градове. За това ще пусна анкета скоро. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мисля, че с една седмица на ред е по-удобно. От друга страна, другият формат е по-удобен за снимките.

Редактирано от Zaro
Връзка към мнение

Мисля, че с една седмица на ред е по-удобно. От друга страна, другият формат е по-удобен за снимките.

 

По-горе пише. С такива предложения трябва да върви цялостен дизайн. 2-те седмици на ред не бяха самоцелни, и ако искаш една седмица трябва да предложиш как точно се вписва. Късно е вече за промени. 
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Резултатите от анкетата са доста категорични, че повечето хора искат и двата календара да са хоризонтални тази година. Няма проблем, това ще олекоти гласуването, че сигурно ще се разминем само с една анкета. Избора също ще намалее, но какво да се прави. Ще помислим някакви правила коя снимка за кой календар ще участва, може би тези, които са с по-ниска резолюция да не ги допускаме до големия, чиято снимка ще е в сериозен размер и със сигурност трябва изходния файл да е добър. 

 

Шаблона ще е подобен на миналогодишния, може би датите ще са на един ред, така че да отвори още повече място за снимките. 

 

Мисля до средата на септември да сме почнали събирането на снимки, в края на септември да почнем гласуване, в средата на октомври да го приключим и до края на октомври да имаме готови календари, които да печатаме през ноември. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.