Прескочи до съдържание

Извънредни събития по света - земетресения, атентати, климатични проблеми


Препоръчани мнения

Идеята на темата е да предоставяме своевременна и адекватна информация, когато по света се случат извънредни неща. Какво точно е "извънредно нещо"? Може да е глобален катаклизъм - земетресение, цунами, атентат, ураган. Може и да е съвсем локално и донякъде невинно - някой да си пропусне междинния полет и да се чуди как най-евтино да се прибере максимално бързо. 

 

Каква информация е добре дошла в темата: 

  • Информация от официални източници - местни власти, посланици, правителства, министри. За спекулации, дезинформация и конспиративни теории има предостатъчно други малки и големи медии. Повечето институции реагират доста бързо в туитър, например вчера мюнхенскта полиция пускаше ъпдейти на 4 различни езика. Даване на връзка към подобен официален профил в туитър би било от голяма полза. 
  • Телефони за контакти при проблем - често се пускат горещи линии за информация. Адреси и контакти на близки български консулства и посолства биха били много полезни.
  • Съвети, които могат да помогнат на човек попаднал изведнъж в извънредно събитие - към къде да се насочи, работят ли метро, летища, градски транспорт, влакове, дори информация за близки хотели, ако е необходимо да се пренощува. 
  • Информация от първо лице, единствено число - т.е. лично преживяно, ако сте на мястото на събитието. Особено от магеланци, които ги знаем, че в момента са или живеят на даденото място. Да ви чуем, че сте живи и здрави :) Всякакви преразкази, нека си останат пак за горепосочените медии. 

 

Каква информация НЕ е добре дошла в темата и ще се контролира внимателно:

 

  • Непотвърдени слухове с незнаен или силно съмнителен първоизточник. 
  • Лични интерпретации и анализи на ситуацията. Интересуваме се най-вече от фактология. 
  • Пречупване на текущ инцидент към цялостна политическа обстановка и вадене на крайни изводи, набелязване на виновници, правене на паралели и т.н.
  • По абсолютно никакъв начин няма да се толерират изказвания, които дори и бегло напомнят език на омразата, расизъм и т.н. 
  • Инциденти, които по същество са битови и не водят до директна заплаха за близките жители и посетители. 

Ще помоля всички дискусии от този тип от сега нататък да са само в тази тема. Да видим дали може да е полезна или няма да ни се получи. 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 4 месеца по-късно ...

Вечерни новини: 19 декември

Камион се вряза в коледен пазар в Берлин, има поне 9 жертви и над 50 ранени

"Около час след инцидента Си Ен Ен съобщи, че разполага с данни за "няколко жертви и поне 50 ранени". Данните са от полицейски източници, а очевидци разказват за множество прегазени павилиони и маси на пазара в централната част на столицата. Районът е близо до известната мемориална църква "Кайзер Вилхелм", отдалечен от уличното движение и за да се достигне до него трябва пазарът да е бил целта на шофьора.

Пазарът на
"Брайтшейдплац" е един от двата най-големи и популярни в германската столица и в 20 часа, по време на на инцидента, е бил пълен с хора."

post-4537-0-06293500-1482180715_thumb.jpg

Редактирано от Емика
Връзка към мнение

Телефонът за връзка с посолството на Република България в Берлин е +49 176 12299193

 

Полицията посъветва жители и гости на столицата да се въздържат от излизане навън и да не разпространяват видео от мястото на трагедията, както и да не пускат слухове и лъжливи новини из социалните мрежи:

 

Twitter профила на полицията в Берлин: https://twitter.com/PolizeiBerlin_E

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Бих предложила следните два сайта, които дават официална и полезна информация за събития, които застрашават здравето и живота на гражданите по света. И двата сайта са на английски и са предназначени за жителите на UK & US, но могат да бъдат от полза на всеки.

 

1) https://www.gov.uk/foreign-travel-advice

 

2) https://travel.state.gov/content/travel/en.html

 

Мисля, че всеки форум трябва да има подобна тема и хората изпитващи спешна нужда да знаят къде да намерят помощ във всеки един момент.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Да напомня, че това е единствената тема, която е с цел помощ при атентати. Информацията тук е само фактологическа, лични мнения и анализи нямат място. 

 

Цитат

Българското министерство на външните работи посъветва всички български граждани, които желаят да получат актуална информация или да подадат сигнал за техни близки и познати, да го направят на дежурните телефони на посолството в Испания: 0034 913 455 761 и 0034 913 456 651.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Twitter профил на спешната помощ в Каталуня: https://twitter.com/emergenciescat?lang=en

 

Цитат

IMPORTANT INFORMATION related to terrorist attack in #Barcelona PHONE for relatives of people that could be affected: +34 900400012

 

 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Снощното земетресение в Мексико яко ни разтресе главите. В момента пътувам към Оахака, съвсем към епицентъра. Говорят за опасност от цунами, така че мисля да се въздържа от крайбрежието за момента :unsure: Най не ми се загива в наводнение... 

  • Шок 6
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , milenita каза:

Снощното земетресение в Мексико яко ни разтресе главите. В момента пътувам към Оахака, съвсем към епицентъра. Говорят за опасност от цунами, така че мисля да се въздържа от крайбрежието за момента :unsure: Най не ми се загива в наводнение... 

Пази се, не поемай излишни рискове, моля! Пожелавам ти природата да се успокои и да имаш чудно пътуване! Поздрави!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

От друга страна в Мианмар в момента стават голями коления, убийства и етнически прочиствания и според мен това би могло да активизира тероризъм там, който ще е насочен вероятно срещу будистки храмове и по-малко вероятно срещу туристически места, тъй като като цяло светът и в частност Европа осъдиха нападенията срещу мюсюлманското малцинство. 

 Ако някой се е запътил - съветвам го да изчака. Азиатските телевизии не спират да го коментират.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
преди 22 минути , Здравко Ангел каза:

Ужас!Дано @milenita e добре!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

6,1 по Рихтер разлюля Япония

информация от 20:45 на 20.09.2017

 

Силно земетресение с магнитуд 6,1 по скалата на Рихтер, засегна източното крайбрежие на Япония, предава AFP, позовавайки се на Американската геологическа агенция.

Японските власти не са издали предупреждение за земетресение.

Трусът е бил на 281 километра източно от град Камайши на най-големия японски остров Хоншу.

 

Източник: Агенция Фокус

 

  • Шок 3
Връзка към мнение

На остров Бали 10 хиляди души са евакуирани заради повишена сеизмична активност в района на активен вулкан.

https://www.theguardian.com/world/2017/sep/22/bali-indonesia-high-alert-tremors-around-mount-agung-volcano

  • Шок 2
Връзка към мнение
преди 22 часа, master_of_germs каза:

На остров Бали 10 хиляди души са евакуирани заради повишена сеизмична активност в района на активен вулкан.

https://www.theguardian.com/world/2017/sep/22/bali-indonesia-high-alert-tremors-around-mount-agung-volcano

Във ФБ под подобна новина имаше коментари, че написаното не е истина. Бяха писали хора, които твърдяха, че се намират в Бали. Нямам представа обаче каква е истината.

Връзка към мнение
преди 20 минути , mililia каза:

Във ФБ под подобна новина имаше коментари, че написаното не е истина. Бяха писали хора, които твърдяха, че се намират в Бали. Нямам представа обаче каква е истината.

На остров Бали живеят над 3 милиона души на територия от 5 600 км2. Ако 0,3% от населението го евакуират мислиш ли, че всички 3 милиона души на тази не малка територия ще са информирани за това? Вероятно става дума за евакуация в няколко села около вулкана и който не живее в тези села едва ли е усетил или видял нещо лично.

Връзка към мнение
Дани Магелани

Няма основание за притеснение.

Пиша си в момента с Мая от Бали.

Отговорът и е: "Няма проблем. В България преекспонират нещата. Вулкани има навсякъде."

Връзка към мнение
преди 1 час, Дани Магелани каза:

Няма основание за притеснение.

Пиша си в момента с Мая от Бали.

Отговорът и е: "Няма проблем. В България преекспонират нещата. Вулкани има навсякъде."

 Докато не изригне вулканът естествено е че няма проблем, но последният път когато е изригнал този вулкан през 1963-та година са загинали над 1000 души цък  Имаше и случай в Индонезия, когато поради изригване на вулкан и прелитане през вулканичната пепел спряха четирите двигателя на самолет Боинг 747 на Бритиш цък От тогава авиокомпаниите са много внимателни при изригване на вулкан. 2010 година в Европа бяха отменени хиляди полети в продължение на близо месец поради изригването на вулканът Ейяфятлайокутъл в Исландия цък

 

Както няма проблем и ситуацията се перекспонира“ така утре някой може да остане блокиран на Бали за един месец поради вулкана. Не мисля че един турист на място е в състояние да прецени какво може да се случи при изригването на такъв вулкан.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето ги и евакуираните на о-в Бали. Те със сигурност и в момента имат проблем...

8b1d32196898b9243fea8395dd530397853c06c7

 

При тази ситуация аз лично бих се качил на първия самолет и бих отлетял на поне 1000-2000 километра от Бали, където вероятно не би ме засегнала вулканичната пепел. Ако имах пътуване към Бали бих го отложил или премаршрутирал. Вярно е, че вулканичната дейност не може да се предвижда на 100%, но има ли евакуация, значи положението е сериозно.

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 7 минути , Topfly каза:

Ето ги и евакуираните на о-в Бали. Те със сигурност и в момента имат проблем...

8b1d32196898b9243fea8395dd530397853c06c7

 

При тази ситуация аз лично бих се качил на първия самолет и бих отлетял на поне 1000-2000 километра от Бали, където вероятно не би ме засегнала вулканичната пепел. Ако имах пътуване към Бали бих го отложил или премаршрутирал. Вярно е, че вулканичната дейност не може да се предвижда на 100%, но има ли евакуация, значи положението е сериозно.

Мая живее на Бали. Тя е туроператор и ми беше перфектен  гид. И аз я посъветвах същото - да излети до далечна дестинация.

Връзка към мнение
преди 13 минути , Дани Магелани каза:

Мая живее на Бали. Тя е туроператор и ми беше перфектен  гид. И аз я посъветвах същото - да излети до далечна дестинация.

Ако живее там не е непременно нерационално да остане, защо о-в Бали е доста голям и едва ли има пряка опасност за живота на хората живеещи на десетки километри от вулкана. Ако спрат полетите за седмици или месец също е по добре да си остане там където живее от колкото да се евакуира, защото връзка с кораби ще има и едва ли ще настъпи дефицит на стоки и т.н. Реален проблем могат да имат само живеещите близко до вулкана и туристите, които искат да се приберат на време.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Медиите, а и министерството на външните работи съветват да не се пътува следващите дни към Рио де Жанейро. Армията и полицията водят битки във фавелите и се твърди, че е опасно там в момента.

Връзка към мнение

http://www.express.co.uk/news/world/859280/Bali-volcano-update-Mount-Agung-eruption-latest-seismic-graphs-news-maps-warnings-live

Очаква се вулканът Агунг на остров Бали "да изригне до няколко часа"

  • Шок 2
Връзка към мнение

Спомням си диалог от първото ми пътуване до Индонезия. В кръчмата местни идват към нашата маса:

 

- Може ли да седнем при вас?

- Може.

- Туристи ли сте?

- Да, а вие?

- Ние сме евакуирани от един вулкан. (казано с изключително равен тон, все едно съобщи, че отива до магазина за хляб)

Като се заговорихме, се оказа, че е ежедневие. Според който вулкан изригне, се преместват при някой роднина в друга част на острова (Ява).

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.