Прескочи до съдържание

"Ако ми хареса, ще се върна"


Препоръчани мнения

Георги накара ме да се замисля и поне за мен твоето наблюдение май е вярно.

 

Била съм в Амстердам два пъти по 6-7 часа и така и не харесах града. Изглежда винаги го претупвам и така и не успявам да усетя атмосферата му.

 

Във Виена също веднъж имах престой от 6 часа между полети. Разходката из града бе много скучна и с радост се качихме на влака за летището. Нищо общо с предното ми посещение от 3 дни в града, когато се влюбих в него.

 

Дубай също съм го посещавала само за часове между полети и толкова да не ни хареса града, че дори тръгнахме по-рано за летището и там убивахме останалите часове до полета.

Връзка към мнение

И аз съм от тия, дето се стремят да си уплътнят максимално времето и търчат да обикалят между полетите, пък макар и да видят някаква съвсем малка частичка от мястото, или дори само да пият по една бира. Просто някак си ми се струва по-смислено от киснене на летището, примерно. Не говоря за случаите, в които се е натрупала умора от пътуването и човек просто иска да си пие кафето и да си чете книжки в някое кьоше, а за разумни интервали от време, в които може без прекален стрес да се направи (макар и много ограничено) кръгче из даден град.

 

Два пъти ми се е случвало да изкарам няколко часа в такава супер повърхностна обиколка - в Париж и в Лондон. В Париж така и не съм се върнала, въпреки че впоследствие дори се преместих да живея сравнително близо до него - просто явно го посетих в кофти момент в личен план, беше ми един от първите по-големи градове и май ми дойде в повечко цялата гмеж. Знам, че нищо не съм видяла от него, че не съм му дала шанс да ми хареса, ама не ми се връща там. Лондон обаче ме запали още от тия първи няколко часа на скоростна разходка. После съм се връщала два пъти за доразглеждане и пак не ми стигна, та мисля да се върна и трети път. Така че явно си има и субективен елемент във всичко....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Париж. Бил съм три пъти в града. Първият път останах общо 15 дни. Живях при бившото ми гадже и тогавашния и приятел. Още бяхме студенти. По време на престоя те трябваше да сменят квартира. Участвах в преместването. Защо споделям тези подробност? Защото искам да подчертая, че през тези 15 дни на практика не бях турист, а жител на Париж. Единственото което ми хареса в този град беше Латинския квартал с района около Пантеона, Сакре Кьор с близкия Пер Лашез и Дефанс. Не харесах французите, не харесах парцалите около каналите по улиците, не харесах хаотичното планиране и усещането за разпокъсаност между основните забележителности. Отчасти харесах храната и най-вече сутрешните кроасани от близката фурна. С две думи, Париж още тогава показа, че не е моя град! Няколко години по-късно на път и на връщане от Лондон посетих Париж със съпругата си. Нямам идея дали тя беше повлияна от мен и дори не помня доколко съм и говорил за Париж предварително, но и днес да я попитате, моментално ще ви каже, че асоциира Париж с две неща - гледките от входната магистрала към Норд и един барман в кафе до Нотр Дам, който демонстративно спря да ми обръща внимание в мига, в който минах от френски на английски. Париж е краен вариант по отношение на концерти. Все я питам дали пък да не повторим след повече от 20 години и все ми казва, че предпочита да посетим някое друго място. Явно е орисия това...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Според мен всичко е индивидуално и си зависи от конкретния момент и настроение.

Посветих 2-3 часа за посещение на Милано. Много ми хареса и дълги години хранех надежда, да емигрирам в Италия и да остана да живея точно в Милано. И до ден днешен ми е приятно да се връщам там.

Посветих една нощ на Лисабон. Останах със смесени чувства, но искам да се върна там като част от обиколка на Португалия.

Посветих ден на Севиля, влюбих се в нея и мечтая за връщане поне за седмица. Сигурна съм, че ще го направя.

Определих си ден и половина за първо посещение на Барселона. След половината ден, напуснах града ужасно разочарована от него. След година се върнах за три дни и много ми хареса. С удоволствие пак бих се върнала.

Отделих няколко часа на Флоренция. Ами не ме грабна. След години се върнах за три дена. Чувствата са същите. Не е моят град в Италия.

Отделих 8 дни на Сицилия. Напълно недостатъчни за истинската, не туристическата част на острова. Мечтая да се върна и съм сигурна, че ще го направя някой ден.

Отделих 2 дни на областта Кампаня (Неапол и Амалфийското крайбрежие). Ами сигурно е, ще се върна. Това е моята част от Италия. Шумна, първична, романтична и очарователна.

Отделих на Атина няколко часа през нощта. Знам, че е недостатъчно, ама нищо не ме тегли да се върна.

 

При мен обикновено нещата стоят по различен начин. Когато съм някъде и много ми хареса все си обещавам да се върна някой ден, но винаги излиза нещо ново и обикновено не го правя. Когато, обаче, съм някъде където не ми харесва, се връщам.

Прекарах три дни на нова година в Амстердам. Не ми хареса въобще и си направих извода за Холандия, че не е моята страна. След няколко месеца се върнах отново в Холандия в един северен град Joure. Отново не ми хареса и не вярвам да правя трети опит за връщане.

Първият път изкарах в Рим един месец. При семейството на приятелка, по професия изкуствовед и екскурзовод в Рим. Видях страшно много места, ама не бях очарована от града. След това дълго време изобщо отбягвах връщане в Италия. След 16 год. отново се върнах в Италия и Рим за три дни. Отново при приятелката и отново не беше върха на усещанията ми. Повече не правя планове за Рим, без да отричам, че е град който трябва да бъде посетен. Тази година ще съм отново  в Рим, просто защото от там ще пътувам за Бали. Оставих си отново три дни, на връщане. Този път наех стая. Искам да проверя дали Рим не ме грабва, защото атмосферата не ми е достатъчно италианска или просто това наистина не е моят град.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Последните 4 години ходим на круиз всяко лято - за мен това е начин точно да видя няколко нови места за кратко време и да си харесам къде искам да се върна - така открих Чинкуе тере през 2014 и през 2015 си направихме кратка почивка там. Тази година най-готините градове от круиза бяха Месина и Таормина и определено бих се върнала в Сицилия за по-дълго, докато Неапол и Соренто не ми допаднаха толкова. Лично на мен няколко часа ми стигат, за да разбера дали нещо ме привлича в дадено място. Друг е въпросът, че с това връщане на любими места, което на мен ми се случва сравнително често, не остават средства и време за нови дестинации.

Връзка към мнение

Aз лично обичам посещенията за няколко часа, защото тава са интензивни емоции и дори специално ги търся. Много често съвсем съзнателно правя прекачванията си със самолет дълги. Пътувам сутринта към междинната дестинация и продължавам вечерта към крайната дестинация. Някой път това са градове в които съм бил N пъти но си имам любомо заведение или място които искам да посетя за пореден път. Друг път е абсолютно непознат град, който тепърва планирам да го опознавам или никога не съм планирал да го посетя, но поради прекачването го включвам между плановете :)

 

При трансконтиненталните полети едно подобно спиране е особено приятно, защото след като човек е летял 10-12 часа е много готино да се разходиш 5-6 часа преди следващия полет, от колкото автоматично да се навреш в следващия тесен самолет.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не ми изчезвало желанието да посетя отново някой град. Във всеки голям град има какво да се види.

 

Не съм имала кратък престой някъде, но съм имала ограничено време като свободни часове за посещение, тъй като някои пътувания са били служебно/хоби. Използвала съм свободното време максимално за да разглеждам. След това съм се връщала отнаво като турист целно, и е много по-спокойно и приятно да разполагаш с времето си и да следваш твоята програма.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Аз съм щастлива за малкото, което мога да имам - и много му се радвам. Реплики - ама не си струва, ама само два часа, ама само един ден... - при мен не са валидни. Няколко часа, няколко - кой то ги дава! Защото знам какво е да си нямал никаква възможност. Пък ако някога се случи за повече, чудно. Нямам грам такива философски терзания аз :)

И аз така!Щастлива съм винаги,когато пътувам и мога да видя нови и интересни неща.Най-добрата инвестиция според мен е пътешествието,което те прави щастлив човек!

И аз така!Щастлива съм винаги,когато пътувам и мога да видя нови и интересни неща.Най-добрата инвестиция според мен е пътешествието,което те прави щастлив човек!

А в Холандия и Словения мога да се връщам непрекъснато :)

Връзка към мнение

В доста от европейските столици съм се връщал, въпреки, че при първото посещение съм оставал поне 2-3 дни. Виена (2 пъти), Прага (2 пъти), Будапеща (3 пъти), в Рим ще се върнем след 10-тина дни защото 3те нощувки преди няколко години определено не бяха достатъчни, в Париж 5 нощувки не ни стигнаха и със сигурност бих се върнал отново.

 

Град, в който не бих се върнал е Милано, доста разочароващ. Най-интересното място определено беше... Монца :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.